1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Yönetmeni Kadın Olan Son Dönemin En iyi 15 Filmi

Yönetmeni Kadın Olan Son Dönemin En iyi 15 Filmi

Yönetmeni Kadın Olan Son Dönemin En iyi 15 Filmi

Yönetmeni Kadın olan son dönemin en iyi 15 filmi listemizde Sinemaya da farklı bir bakış açısı getiren kadınların çektiği ve vizyona girdikleri zamanlarda oldukça ses getirmiş en iyi filmleri derledik.

Yönetmeni Kadın Olan Son Dönemin En iyi 15 Filmi

Lost in Translation – Bir Konuşabilse

Yönetmeni Kadın Olan Son Dönemin En iyi 15 Filmi

IMDB: 7.8

Yapım: 2003

Yönetmen: Sofia Coppola

Oyuncular: Bill Murray , Scarlett Johansson , Anna Faris , Giovanni Ribisi , Akiko Takeshita

 Orta yaşı çoktan geçmiş, evli ve çocuklu Amerikalı aktör Bob bir reklam çekimi için Japonya’ya gelir. Tokyo’da kaldığı otelde bir başka Amerikalı ile, fotoğrafçı kocasının peşinden buraya gelmiş olan sevimli ama ciddi Charlotte ile tanışır. Dillerine ve kültürlerine uzak oldukları bu insanların ülkesinde fazlasıyla yabancı olan ve iletişimsizlik denizinde boğulan bu iki yabancı, bir Tokyo haftasonunda birdenbire yakınlaşacaktırlar * Yalnızlığı anlatan en iyi filmlerden biridir. Gözlerinizin yalnızlığa çalan gölgelerde gezinmesi gibi filmin bir kenarına tutunup sakin bir seyirliğe dalabilirsiniz. Kesinlikle bu türü sevenler içindir, sevmiyorsanız yanından bile geçmeyin.

Monster – Cani

Yönetmeni Kadın Olan Son Dönemin En iyi 15 Filmi

IMDB: 7.3

Yapım: 2003

Yönetmen: Patty Jenkins

Oyuncular: Charlize Theron , Christina Ricci , Bruce Dern , Lee Tergesen , Annie Corley

1989-1990 yılları arasında çok sayıda insanı öldürerek, dünyanın ilk kadın seri katili olarak ünlenen Aileen Wuornos’un gerçek hikayesi.Yakalandıktan sonra, 1992’de 7 kişiyi öldürmekten suçlu bulunan Wuornos’un öyküsü ABD ve dünya kamuoyunu epey meşgul etmişti. Aynı zamanda bir lezbiyen de olan ve hayat kadınlığı yapan Wuornos, kurbanlarını ilişkiye girdiği insanlar arasından seçiyordu. Dehşet verici kadın katilin kurbanlarını ormana götürüp sakladığı ortaya çıkmış, ancak benzer şekilde öldürdüğünden şüphe duyulan 2 kişinin daha cesedi bulunamamıştı. Wuornos’un eski kadın aşığı mahkemede aleyhine tanıktık etmiş; avukatının sanığın çocukluğunda maruz kaldığı kötü muamele ve tacizi hafifletici neden olarak öne sürmesi jüriyi ikna etmemiş ve 2003’te gerçekleşen idamına karar verilmişti.

Lazzaro felice – Mutlu Lazzaro

Yönetmeni Kadın Olan Son Dönemin En iyi 15 Filmi

IMDB: 7.7

Yapım: 2003

Yönetmen: Alice Rohrwacher

Oyuncular: Adriano Tardiolo, Agnese Graziani, Alba Rohrwacher

Alice Rohrwacher’in Cannes’da ödül kazanan son filmi, günümüz dünyasını mistik öğelerle ele alan bir dostluk hikâyesi anlatıyor. Düz bir zaman çizgisi izlemeyen ve Super16 filmle çekilen Lazzaro felice, filme adını da veren genç çiftçi Lazzaro’yu takip ediyor. Cenneti andıran bir köyde yaşayan iyilik timsali Lazzaro, en yakın arkadaşı asilzade Tancredi’yi aramak için hem mekânı hem de zamanı aşmayı göze alıyor. Cannes’da En İyi Erkek Oyuncu ödülü için adı çokça geçen Adriano Tardiolo, mucizesiz bir aziz kadar masum Lazzaro rolündeki performansıyla öne çıkıyor. The Wonders / Mucizeler filmini 2014 yılında izlediğimiz, İtalya sinemasının yükselen yeteneklerinden Alice Rohrwacher’in insanın ruhuna işleyen filmi, hem tarzı hem de konusuyla Pasolini’nin yapıtlarını anımsatıyor.

Leave No Trace – İz Bırakma

Yönetmeni Kadın Olan Son Dönemin En iyi 15 Filmi

IMDB: 7.2

Yapım: 2018

Yönetmen: Debra Granik

Oyuncular: Michael Draper , Jeffery Rifflard , Ayanna Berkshire , Ryan Joiner , Alyssa Lynn

Film Özeti: halde yaşamını sürdürürken sosyal hizmetler tarafından fark edilmeleriyle hayatları bir anda değişir. Film, topluma ayak uydurmaları amacıyla yaşadıkları çadırdan bozma evlerinden uzaklaştırılıp normal bir eve taşınmaya zorlanan baba-kızın yaşadıkları psikolojik geçiş üzerine odaklanıyor.

Winter’s Bone – Gerçeğin Parçaları

Yönetmeni Kadın Olan Son Dönemin En iyi 15 Filmi

IMDB: 7.2

Yapım: 2010

Yönetmen: Debra Granik,

Oyuncular: Jennifer Lawrence , John Hawkes , Kevin Breznahan , Dale Dickey , Garret Dillahunt

7 yaşındaki Ree Dolly, kendisinden yaşça küçük iki kardeşine ve hasta annelerine bakmak zorundadır. Ruhsal bir çöküntü içinde olan annesinin o hale gelmesinde uyuşturucu bağımlısı babasının rolü çok büyüktür. babası onları terk etmiştir. Ama Ree onu bulmaya ve ailesini yeniden bir araya getirmeye karar verir.

We Need to Talk About Kevin – Kevin Hakkında Konuşmalıyız

Yönetmeni Kadın Olan Son Dönemin En iyi 15 Filmi

IMDB: 7.5

Yapım: 2011

Yönetmen: Lynne Ramsay

Oyuncular: Tilda Swinton , John C. Reilly , Ezra Miller , Tilda Swinton , John C. Reilly

Eva Khatchadourian (Tilda Swinton), Kevin’a hamile kaldığı gençlik yıllarında bütün kariyer planlarını ve hedeflerini bir kenara koyarak çocuğunu dünyaya getirmeye karar verir. Fakat Eva, Kevin doğduğundan beri oğluyla yakın bir bağ kuramaz ve oğlunun tuhaf ve aykırı davranışlarıyla ilgili hep kendini suçlar. Kevin (Ezra Miller) giderek toplumsal ve ahlaki normların dışına çıkar. Babası Franklin (John C. Reilly) Kevin’in sadece bir “çocuk” olduğunda ısrarcıdır ve bu konuda Eva’nın elinden hiçbir şey gelmez. Ancak Kevin aslında daha yeni başlamıştır ve yapabilecekleri hayal edebilecekleri noktanın çok üstündedir.

You Were Never Really Here – Hiç Bir Zaman Burada Değildin

Yönetmeni Kadın Olan Son Dönemin En iyi 15 Filmi

IMDB: 6.8

Yapım: 2017

Yönetmen: Lynne Ramsay

Oyuncular: Joaquin Phoenix , Ekaterina Samsonov , Alex Manette , John Doman , Judith Roberts

Bir savaş gazisi olan Joe (Joaquin Phoenix), şehirdeki fuhuş ticaretinin ortadan kalkması için kendince birtakım girişimlerde bulunmaktadır. Bir gün Joe yüksek rütbeli bir politikacıdan kızını genelevden kurtarması için yeni bir iş teklifi alır ve hayatı bambaşka bir yöne doğru gitmeye başlar.

The Hurt Locker – Ölümcül Tuzak

Yönetmeni Kadın Olan Son Dönemin En iyi 15 Filmi

IMDB: 7.6

Yapım: 2008

Yönetmen: Kathryn Bigelow

Oyuncular: Jeremy Renner , Anthony Mackie , Brian Geraghty , Guy Pearce , Ralph Fiennes

Film, muharebe sırasında bombaları etkisiz hale getirmekle görevli askerlerin yaşamından bir kesit sunuyor. Çavuş James yeni atandığı görevinde, yüksek eğitim almış bir grup askeri şiddet dolu bir çatışmaya gönderir. James adeta ölüme meydan okurca kaygısız davranmaktadır. Askerler yeni ve vahşete eğilimli önderlerini zaptetmeye çalışırken, şehirde kaos başlar.

Toni Erdmann

Yönetmeni Kadın Olan Son Dönemin En iyi 15 Filmi

IMDB: 7.4

Yapım: 2016

Yönetmen: Maren Ade,

Oyuncular: Peter Simonischek , Sandra Hüller , Lucy Russell , Vlad Ivanov

Cannes Film Festivali’nin en çok ses getiren filmlerinden Toni Erdmann, alter egoya sahip bir baba olan Winfried Conradi’nin habersizce Bükreş’te çalışan kızı Ines’i ziyarete gittiğinde yaşadığı maceraları anlatıyor. Winfried, kızının neşesini kaybettiğine inanır ve ona sürekli sürprizler ve şakalarla yaklaşmaya çalışır. Winfried’in alter egosu Toni Erdmann ise kızının patronunun dikkatini çekecek ve işler karışacaktır.

Lady Bird – Uğur Böceği

Yönetmeni Kadın Olan Son Dönemin En iyi 15 Filmi

IMDB: 7.4

Yapım: 2017

Yönetmen: Greta Gerwig

Oyuncular: Saoirse Ronan , Laurie Metcalf , Tracy Letts , Lucas Hedges , Timothée Chalamet

Christine McPherson, nam-ı diğer “Uğur Böceği” (Saoirse Ronan), son derece sevecen, dik kafalı ve iradeli annesi gibi olmamak için ne kadar uğraşsa da aynı onun gibidir. Uğur Böceği’nin hemşire olan annesi (Laurie Metcalf), eşinin işini kaybetmesinden sonra ailesini ayakta tutmak için yorulmak bilmeden çalışmaktadır. Sacramento, California’da 2002 yılında, hızla değişen Amerikan ekonomisinin ortasında geçen Uğur Böceği, bizi şekillendiren ilişkilere, tanımlayan inançlara ve yuva adını verdiğimiz yerin benzersiz güzelliğine etkileyici bir bakış açısı sunuyor.

Mudbound – Savaştan Sonra

Yönetmeni Kadın Olan Son Dönemin En iyi 15 Filmi

IMDB: 7.4

Yapım: 2017

Yönetmen: Dee Rees,

Oyuncular: Carey Mulligan , Jason Clarke , Jason Mitchell , Mary J. Blige

Laura McAllan (Carey Mulligan) alışık olmadığı şehir hayatını bırakarak, eşinin Mississippi’deki çiftliğine yerleşmiştir. Zorlu bir benlik mücadelesinin içinde kalan genç kadın bu süreçte çocuklarını olabildiğince iyi koşullarda yetiştirmeye çalışmaktadır. Laura kendi iç kaygılarıyla boğuşurken, bölgeye savaştan dönen iki adam gelir. Bunlardan biri eşinin erkek kardeşi Jamie (Garrett Hedlund) olup; yakışıklı ve çekicidir. Yani kocasının olamadığı her şeydir. Ronsel Jackson (Jason Mitchell) da çiftlikte yaşayanlardan birinin oğludur ve Jamie’nin aksine bir savaş kahramanı olarak dönmüştür. Tüm bu gelişmelerle kasaba olduğundan daha farklı bir yere dönüşmüş, Laura’nın yaşamı zorlaşmıştır.

13th – 13. Madde

Yönetmeni Kadın Olan Son Dönemin En iyi 15 Filmi

IMDB: 8.2

Yapım: 2017

Yönetmen:Ava DuVernay

Oyuncular: Melina Abdullah, Michelle Alexander, Cory Booker

Genel olarak film belgesel türünde fakat hayatın gerçeklerini ön plana çıkardığı için dram türü olarak da görebilirsiniz. İnsanlık tarihinde kölelik döneminden sonraki zamanda hala köleliğin bir şekilde devam ettirilmdiğini gözler önüne serecek olaylar anlatılmaktadır. Tamamen ekonomi ile alakalı insanları ırklara bölme ve eşitsizliğin gün yüzüne çıktığı bir çağ. Ünlüler , akademisyenler ve siyasetteki insanlarında yer aldığı bu filmde afrika kökenli amerikan vatandaşlarının baskılar sonucunda nasıl suçluya dönüştüğünü göreceksiniz.

Wadjda

Yönetmeni Kadın Olan Son Dönemin En iyi 15 Filmi

IMDB: 8.2

Yapım: 2017

Yönetmen:Ava DuVernay

Oyuncular: Melina Abdullah, Michelle Alexander, Cory Booker

Vecide, henüz daha 10 yaşında bir kız çocuğudur. Vecide’nin her gün yeşil ve çok güzel bir bisikletin sergilendiği Riyad’daki bir oyuncakçının önüne gitmesinin nedeni vardır.Vecide her gün vitrinde bisiklete bakarak hayaller kurar.Fakat . Vecide’nin bisiklet satın almasına yetecek kadar parası yoktur. Vecide de bunun üzerine bisiklet satın almasına yetecek kadar para kazanmasını sağlayacak bir plan yapar. Bu parayı kazanabilmek için tek yol Kuran okuma yarışmasına katılmaktır; ancak rakipleri zorlu olunca onları yenebilmek için başka bir yol bulmak zorunda kalacaktır.

Shirkers

Yönetmeni Kadın Olan Son Dönemin En iyi 15 Filmi

IMDB: 7.4

Yapım: 2018

Yönetmen: Sandi Tan

1992’de Sandi Tan ve arkadaşları Singapur sokaklarında tuhaf bir film çeker. Ancak görüntülerin ortadan kaybolmasının ardından Sandi, sorularına yanıt bulmaya çalışır.

The Beguiled – Kadın Affetmez

Yönetmeni Kadın Olan Son Dönemin En iyi 15 Filmi

IMDB: 6.3

Yapım: 2017

Yönetmen: Sofia Coppola

Oyuncular: Colin Farrell , Nicole Kidman , Kirsten Dunst , Elle Fanning , Oona Laurence

Thomas P. Cullinan’ın “A Painted Devil (Kadın Affetmez)” isimli romanından uyarlanan filmde, Amerikan İç Savaşı yıllarında Kuzey’den gelen yaralı bir asker olan onbaşı John McBurney (Colin Farrell) ormanda küçük bir kız tarafından yaralı halde bulunur, ardından yatılı kız okuluna taşınır ve asker buradaki kadınlar tarafından tedavi edilir. McBurney’in gelmesiyle kız okulu okulluktan çıkar, cinsel çekimin ve rekabetin hat safhada olduğu bir yer haline gelir. Bu durum olayları beklenmedik şekilde tersine çevirecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap