1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Yoksulluk Temalı Filmler

Yoksulluk Temalı Filmler

yoksulluğu anlatan filmler

İçinde bolca dram bulunan, açlığı, sefaleti anlatan yoksulluk temalı filmler..

The Pursuit of Happyness – Umudunu Kaybetme

IMDB: 8.0

Yapım: 2006

Yönetmen: Gabriele Muccino,

Oyuncular: Will Smith , Jaden Smith , Thandie Newton , Brian Howe , James Karen

The Pursuit of Happyness/Umudunu Kaybetme’de, Chris Gardner iki yakasını bir araya getirmeye çalışan bir aile babasıdır. Ailesini ayakta tutmak için cesurca çabalamasına rağmen, beş yaşındaki oğlu Christopher’ın annesi maddi zorlukların yarattığı sürekli baskı altında direncini kaybetmek üzeredir. Artık dayanamayacağını anlayınca, istemeye istemeye evi terk eder…Artık bekar bir baba olan Chris, yılmadan, bildiği tüm satış becerilerini kullanarak daha iyi kazandıran bir işin peşine düşer. Prestijli bir borsa şirketinde stajyerlik bulur ve ücret almasa da programın sonunda iş ve parlak bir gelecek elde edeceğini umarak kabul eder. Parasal güvencesi olmayan Chris ve oğlu, kısa süre sonra oturdukları daireden çıkartılırlar ve düşkünler evi, otobüs durağı, tuvalet; geceyi geçirmek için bulabildikleri her yerde kalırlar.

Ladri di biciclette – Bisiklet Hırsızları

IMDB: 8.3

Yapım: 1948

Oyuncular: Lamberto Maggiorani, Enzo Staiola, Lianella Carell

Antonio işi olmayan ve boş gezen biridir. Bir gün iş bulmuş ve bunun üzerine hemen kendine bir bisiklet almıştır. Bir gün afiş asarken bisikletini çalarlar. O bu durumdan sonra hemen polise gider ve polis onlara hırsızı kendilerinin bulacağını söyler. Antonio polisten çıkar ve oğlu ile bütün romayı tek tek dolaşıp bisikletini aramaya koyulur.

Slumdog Millionaire – Milyoner

IMDB: 8.0

Yapım: 2008

Yönetmen: Danny Boyle,

Oyuncular: Dev Patel , Freida Pinto , Anil Kapoor , Mia Drake Inderbitzin , Saurabh Shukla

Jamal Malik (Dev Patel) Mumbai’nin gecekondu mahallelerinden birinde yaşayan 18 yaşında bir yetimdir. Hindistan’da katıldığı bir bilgi yarışmasında 20 milyon rupe kazanmasına sadece bir adım kalmıştır. Şovun o gecelik bitmesinin ardından Jamal, eğitimsiz olan birinin bu kadar büyük başarıyı ancak hile yoluyla gösterebileceğinden şüphelenilip tutuklanır. Ama yarışmadaki her sorunun cevabıyla o gece Jamal’ın inanılması zor gerçek hikayesi ortaya çıkacaktır. Fakat sadece bir soru gizemini hâlen korumaktadır.

Angela’s Ashes – Angela’nın Külleri

IMDB: 7.3

Yapım: 1999

Yönetmen: Alan Parker

Oyuncular: Dev Patel , Freida Pinto , Anil Kapoor , Mia Drake Inderbitzin , Saurabh Shukla

1930`larda irlandalıların en çok zorluk , ve sefalet çektiği dönemlerde.. İrlandali bir bir ailenın America`da ki Çabaları ve yetersiz kalan umutlar .. Yarı bir adam olan Baba , Hasta anne ve dört çocuk,, Yoksullukla , Düşüncelerin boğuştuğu bir dünyadan çaresizce Vatanları .. İrlandaya Geri dönüş yapmak zorundan olan bir ailenin dramı sizlerle..

Lilja 4-ever – Daima Lilya

IMDB: 7.9

Yapım: 2002

Yönetmen: Lukas Moodysson

Oyuncular:  Oksana Akinshina, Artyom Bogucharskiy, Pavel Ponomaryov

16 yaşındaki Lilya, eski Sovyetler Birliği’nde varoşlarda yaşamaktadır. Annesi tarafından terkedilen genç kız, kendisine baskı uygulayan teyzesinin yanında kalmaktadır. Çıkış yolunu ise arkadaşlarıyla vakit geçirmekte bulur. Andrei’ye aşık olup onun peşinden İsveç’e gitmeye karar verir. Eski iğrenç yaşamından kurtulup cennet ülkede yeni bir sayfa açmayı planlamaktadır. Fakat, yaşam onu bir seks köleliğine doğru itecek ve hayatın her yerde aynı olduğunu kavramasını sağlayacaktır.

Zamani barayé masti asbha – Sarhoş Atlar Zamanı

IMDB: 7.3

Yapım: 2000

Yönetmen: Marzieh Makhmalbaf

Oyuncular: Fatemeh Cherag Akhar, Hassan Nebhan, Shahr Banou Sisizadeh

Havva sıradan bir hayat süren küçük bir kızdır. Dokuzuncu doğum gününü kutlayacağı gün çok heyecanlı ve mutludur. Ancak tam da o gün hayatı hiç tahmin etmeyeceği şekilde değişmeye başlar. Annesi ona, artık bir kadın olduğunu ve sokakta erkeklerle oynamasının artık doğru olmadığını söyler. Diğer taraftan, genç bir kadın, kocasının karşı çıkmasına rağmen bir bisiklet yarışına katılmaya karar verir, ve onu engellemeye çalışan pek çok kişiye karşı verdiği mücadele, bir özgürlük mücadelesine dönüşür. Son olarak, eline bir miktar para geçen, ve artık istediği her şeyi yapmakta özgür olan yaşlı bir kadının seçimleri ve hikayesi anlatılmaktadır.

I, Daniel Blake – Ben, Daniel Blake

IMDB: 7.9

Yapım: 2016

Yönetmen: Ken Loach,

Oyuncular: Dave Johns , Hayley Squires , Dylan McKiernan , Briana Shann , Kate Rutter

59 yaşındaki Daniel Blake (Dave Johns), New Castle’da yaşayan bir marangozdur. Fakat ciddi bir sağlık sorunu nedeniyle çalışamamaktadır. Hayatında ilk kez “işsizlik fonuna” başvuran Daniel, gerçekten hasta olduğunu bürokrasiye kanıtlamaya çalışır. Ama sistemin çarpıklığı nedeniyle devlet yardımı da alamaz ve yeniden iş aramak zorunda kalır. Daniel bu zorlu süreçte Katie (Hayley Squires) adında bir anne ve onun küçük çocuklarıyla dostluk kurar. Kendisi gibi bozuk sistemle ve boğucu bürokrasiyle mücadele eden ve iki çocuğuna tek başına bakmaya çalışan genç Katie ile yoldaş olacaktır.

Rosetta

IMDB: 7.6

Yapım: 1999

Yönetmen: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Oyuncular: Émilie Dequenne, Fabrizio Rongione, Anne Yernaux

Genç ve heyecanlı bir kız olan Rosetta büyük bir yoksulluğun içine doğmuştur. Alkolik annesiyle birlikte yaşarken hayatın sunduklarının her daim uzağında kalmıştır. Artık o, herhangi bir iş için her şeyi yapmaya razıdır. Dardenne kardeşlerin en önemli filmlerinden biri olan Rosetta, gösterildiği festivallerin çoğundan oldukça mühim ödüllerle dönmüştü.

Yorum Yap

Yorum Yap