1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Yeşilçam film listesi yazımızda, içinizi ısıtacak, dostluk, kardeşlik, dayanışma temalı, unutulmaz Yeşilçam’ın en iyi aile filmleri ‘ni listeleyeceğiz.

Onlar, 7’den 70’e herkesin kendi ailesi gibi oldu, güçlüklere birlikte direnip birlikte gülüp birlikte ağladılar. İzleyenleri bazen gözyaşlarına bazen de kahkahalara boğdular, ama hep yürekleri ısıttılar.

Yeşilçam’ın bir dönemine damgasını vuran, bugün bile büyük bir ilgi ile izlenen sımsıcak en iyi aile filmlerini sizler için derledik.

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Hababam Sınıfı (1975) 9,4

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Oyuncular: Kemal Sunal, Adile Naşit, Halit Akçatepe, Tarık Akan, Münir Özkul

Özel Çamlıca Lisesi’ne yeni atanan müdür muavini ve tarih öğretmeni olan Mahmut Hoca (nam-ı diğer Kel Mahmut); kopya çeken, okuldan kaçıp maçlara giden, hocalarla sürekli kafa bulan öğrencilerle dolu okulun 6 Edebiyat B sınıfını (nam-ı diğer Hababam Sınıfı) ilginç ceza yöntemleriyle disiplin altına almaya çalışır.

Fakat aynı zamanda öğrencilerin haylazlığı dışında ciddi olaylar da yaşanmaktadır.

Tosun Paşa (1976) 9,1

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Oyuncular: Kemal Sunal, Müjde Ar, Şener Şen, Adile Naşit, Ayşen Gruda

Film, birbirine düşman iki ailenin arasındaki mücadeleyi anlatır. Tellioğulları ve Seferoğulları, Yeşil Vadi’ye sahip olabilmek için mücadele eder. Daver Bey’in kızı Leyla’nın ortaya çıkmasıyla mücadeleye yeni bir konu eklenir.

İki aile de Leyla’yı gelin olarak almak ister. Herkes Tosun Paşa’dan korkmaktadır. Bu durumu kullanmak isteyen Tellioğulları, Şaban’ı Tosun Paşa kılığına sokar. Bir süre sonra gerçek Tosun Paşa’nın ortaya çıkması her şeyi altüst edecektir.

Süt Kardeşler (1976) 9,0

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Oyuncular: Şener Şen, Kemal Sunal, Adile Naşit, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda

1976 yapımı Süt Kardeşler; Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ‘Gulyabani’ adlı eserinden uyarlanan, geleneksel halk temaşasından yararlanan bir güldürü filmidir.

Filmde, Osmanlı zamanında bahriye eri olan Ramazan ve Şaban’ın maceraları anlatılır. Şaban bir gün sütannesi Melek’ten kendisini İstanbul’a davet eden bir mektup alır. Melek, konağa gelen Ramazan’ı sütoğlu Şaban zanneder. Ağabeyi Hüsamettin’den çekinen Melek, Ramazan’ın damadı olduğunu söyler. Evdeki yanlış anlaşılmalar devam ederken, ev halkı geceleri Gulyabani görmeye başlar.

Gulyabani korkusuyla ev halkı daha da yakınlaşır. Tam da bu sırada gerçek damat çıkagelir.

Neşeli Günler (1978) 8,8

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Oyuncular: Şener Şen, Adile Naşit, Münir Özkul, Ayşen Gruda, İhsan Yüce

Senaryosunu Sadık Şendil’in yazdığı, yönetmenliğini Orhan Aksoy’un yaptığı film, turşuculukla geçinen altı çocuklu bir anne-babanın yaşamını anlatmaktadır. Kazım Bey (Münir Özkul) ile Saadet Hanım (Adile Naşit) birbirlerine tahammülü kalmadığı için şiddetli geçimsizliğin eşiğindedir, zira bir turşu suyu yüzünden araları iyice limoni olmuş, çocuklarını kendi aralarında paylaşarak ayrılma noktasına gelmişlerdir.

Nice yıllar sonra bu ayrılık nedeniyle birbirlerini unutan kardeşler tesadüfen bir araya gelir, sonrasında ise anne ve babasını yeniden barıştırmaya çalışırlar.

Canım Kardeşim (1973) 8,8

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Oyuncular: Tarık Akan, Halit Akçatepe, Halit Akçatepe, Kahraman Kıral, Metin Akpınar

”Canım Kardeşim”, yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in üstlendiği, 1973 yapımı bir Türk filmidir.

Kahraman, ağabeyi ve ağabeyinin dostu Halit, beraberce yokluk içinde ancak kendilerine yettikleri bir yaşam sürmektedirler. Bu buhranın içerisinden çıkmak için tek umutları Kahraman’ın okuması ve hayatta bir amacının olmasıdır.

İçerisinde yaşadıkları yoksulluklarına rağmen bir şekilde mutlu ve iyimser kalabilmeyi başaran üçlünün tüm hayatları Kahraman’ın kanser olduğunu öğrenmeleriyle beraber geri dönüşü olmayan bir biçimde sarsılacaktır. Kahraman’ın hayatındaki son isteği ise bir televizyondur. Artık ona bir televizyon almak, geride kalan ikilinin tek amacı olacaktır.

Gülen Gözler (1977) 8,6

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Oyuncular: Şener Şen, Adile Naşit, Münir Özkul, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda

Yaşar Usta, (Münir Özkul) karısı Nezaket (Adile Naşit) ve beş yetişkin kızı ile yıllar önce köyün’den İstanbul’a göç eder, Yaşar usta, erkek çocuğu olur beklentisiyle tüm kızlarına erkek ismi vermiştir.

Kalabalık ailesinin geçimini sağlamak için çok çalışmakta, cimriliği ve hilekarlığı ile zengin olmuş eski arkadaşı Yunus’un inşaatları için doğramacılık yapmaktadır. Kızlarının gönül ilişkilerinin hareketliliğinden habersiz bir şekilde, onlara münasip kısmetler bulmak ister.

Büyük kızı Fikret’e (Ayşen Gruda) âşık olan Vecihi (Şener Şen) sürekli olarak kapısını aşındırsa da kızını ona vermemekte direnir. Hikmet ise evin alt katındaki çırakların gözdesidir; bütün vaktini onlara oyunlar oynayarak geçirir. En düşkün olduğu kızı İsmet (Müjde Ar) Yunus’un oğlu Temel (Mahmut Hekimoğlu) ile evlenir

Bizim Aile (1975) 8,4

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Oyuncular: Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan, Şener Şen, Itır Esen

Filmde, ikinci evliliklerini yapan Yaşar Usta ile Melek Hanım’ın yeni bir aile kurma çabaları anlatılır. Yaşar Usta’nın dört, Melek Hanım’ın ise üç çocuğu vardır. İkisi de yıllar önce eşlerini kaybetmiştir. Komşularının ısrarlarıyla tanışır ve evlenmeye karar verirler. Ancak başta çocuklarına bundan bahsedemezler. Birlikte yaşamaya başlayan çocuklar bu durumu kabullenmekte zorlanırlar. Ailenin başlına gelenler aile fertlerini birbirlerine daha da yakınlaştıracaktır.

Aile Şerefi (1976) 8,1

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Oyuncular: Münir Özkul, Adile Naşit, Itır Esen

Aile Şerefi; 1976, Türkiye yapımı dram filmi. Senaryosunu Sadık Şendil, Suphi Tekniker ve Orhan Aksoy’un yazdığı, yapımcılığını Ertem Eğilmez ile Nahit Ataman’ın üstlendiği filmi Orhan Aksoy yönetti.

Rıza at arabası ile maden suyu satarak para kazanmakta, karısı Adile ve beş çocuğu ile beraber kıt kanaat geçinmektedir. Yeni evlenen kızları Ayşe ve damatlarının da yanlarına katılmasıyla yaşam sıkıntısına düşerler. Damat Zihni işportacı, oğullarından Hasan Tıp Fakültesinde öğrenci, Selim bir fabrikada, kızı Zeynep ise bir konfeksiyon atölyesinde işçidir.

Ortaokulda okuyan en küçük oğlan Murata araba çarpınca bütün aile perişan olur .Çarpan kişi ailenin kızına aşık olup kıza musallat olur. Orhanın babasıda sadece oğlu için yaşamaktadır.Herşey o asalak oğlu içindir. Orhan sucu Rızanın ailesinin huzurunu kaçırır ve Baba Rıza aile şerefi için bir şeyler yapmak zorundadır.

Salak Milyoner (1974) 8,0

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Oyuncular: Kemal Sunal, Adile Naşit, Münir Özkul, Halit Akçate, Metin Akpınar

Filmde, define bulmak için İstanbul’a giden dört kardeşin hikâyesi konu edilir. Ölüm döşeğindeki Behçet, oğullarına İstanbul’daki altınlarını haber verir. Bunun için İstanbul’da yaşayan Mehmet Çavuş’u bulmaları gerekmektedir. Birbirini atlatıp İstanbul’a gitmeye çalışan dört kardeş tren istasyonunda karşılaşır. Mehmet Çavuş’un evine yerleşen kardeşler altınların evin altında gömülü olduğunu öğrenir. Mehmet Çavuş’a fark ettirmeden altınlara ulaşmaya çalışırlar. Ancak evin altında kardeşleri büyük bir sürpriz beklemektedir.

Mavi Boncuk (1974) 7,9

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Oyuncular: Tarık Akan, Metin Akpınar, Zeki Alasya, Kemal Sunal, Münir Özkul, Adile Naşit

Filmde, ünlü bir şarkıcıyı kaçıran bir grup arkadaşın hikâyesi konu edilir.

6 arkadaş Emel Sayın´ın çalıştığı bir gazinoya eğlenmeye ve yemek yemeye giderler. Ancak hesabı ödemek için yeterli paraları olmadığı için, kötü muamele görürler. Gazinonun sahibinden intikam almak için Emel Sayın´ı kaçırmaya karar verirler. Planlarını başarıyla uygulayan arkadaşlar, Emel Sayın´ı Münir Özkul´un evinin çatı katında gizlerler.

Zamanla Emel Sayın ve kaçıranları arasında yakınlaşma doğar. Gazino patronu istedikleri fidyeyi ödemesine rağmen Emel Sayın bir türlü bu evden ayrılmak istemez. Ekip bu defa da Emel Sayın´ı yine zorla halıya sararak geri teslim etmek zorunda kalır. Emel Sayın bu olayın kinini güderken filmin sonunda dayanamaz ve 6´lının Boğaz´a bakan bir tepede açtıkları restorana gelmesi ile film son bulur.

Piano Piano Bacaksız (1991) 7,8

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Oyuncular: Rutkay Aziz, Emin Sivas, Serap Aksoy, Yaman Okay

Kemal Demirel’in çocukluk maceralarından yola çıkarak yazdığı, senaryolaştırmasını Ümit Ünal’ın yaptığı Piano Piano Bacaksız, Tunç Başaran’ın bir çocuk gözünden, karmaşık dünyayı anlattığı bir filmdir.

Yoksulluk ve imkânsızlıklar içinde bile, mutluluğun ve huzurun çok uzakta olmadığına, küçücük bir yürekte saklı olabileceğine inandıran yapıtın en güzel sürprizi Müşfik Kenter’in, Kemal’in iç sesi olarak filme katkısıdır.

1940’larda İstanbul’da eski bir konak… Artık yaşlanmış olan Kemal hatırladığı kadarıyla bu konakta geçen çocukluk anılarını anlatıyor. Piano Piano Bacaksız, her bir odasının birilerine kiraya verildiği bir konakta, savaşın da getirdiği zorlukluklara rağmen hayata tutunma çabası veren bir grup insana dair etkileyici bir hikaye.

Yusuf ile Kenan (1979) 7,8

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Oyuncular: Cem Davran, Tamer Çeliker, Hakan Tanfer, Şevket Avşar

Filmde, babalarının da ölümüyle kimsesiz kalan iki kardeşin yaşadıkları anlatılır. Yusuf ile Kenan’ın babası, kanlıları tarafından öldürülür. Yusuf ve kardeşi, tek akrabaları olan amcalarını bulmak için İstanbul’a gelir. Fakat amcalarını bulamazlar. Bir süre sokaklarda amcalarını arayan kardeşler bir çete ile karşılaşır. Yusuf ve Kenan bir tercih yapmak zorunda kalacaktır.

Garip (1986) 7,8

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Oyuncular: Kemal Sunal, Sevil Üstekin, Reha Yurdakul

Filmde, Kemal ve Fatoş’un hikâyesi konu edilir. Kemal, gündelik işler yaparak hayatını kazanır. Bir gün sandalın içine bırakılmış bir bebek bulur. Adını Fatoş koyduğu bebeğin ebeveynini bulamayınca kendisi bakmaya başlar. Zamanla şöhret olan Fatoş reklâmlarda oynamaya başlar. Ancak şöhrete kavuşan Fatoş’un gerçek ailesi bir süre sonra ortaya çıkacaktır.

Aaah Belinda (1986) 7,8

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Oyuncular: Müjde Ar, Macit Koper, Yılmaz Zafer, Güzin Özipek, Füsun Demirel

Tiyatro oyuncusu Serap, bir reklam filminde oynadıktan sonra gerçek kimliğini yitirip evli ve iki çocuklu ev kadını Naciye olarak tekdüze bir yaşam sürüyor. Bu yaşam içindeki babası, kaynanası, kocasının arkadaşları hiç tanımadığı insanlar ve çevre de yabancıdır. Gerçekle düş arasında savaş veren genç kadın tiyatrocu Serap mı, banka memuresi Naciye mi, hangisidir?

Sultan (1978) 7,7

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Oyuncular: Türkan Soray, Bulut Aras, Adile Naşit

Gecekondu semtinde yaşayan, civar evlere temizliğe giden dört çocuklu dul bir kadındır Sultan (Türkan Şoray). Gönlünü minibüs şoförü Kemal’e (Bulut Aras) kaptırır. Kemal’in muhtar babası, çevre yolu yapımı nedeniyle üzerinde gecekondu bulunan arsalara göz dikmiştir. Oysa bu arsalar vaktiyle muhtar tarafından satılmıştır. Değerinin yükseleceğini bildiği arsaları ucuz paralarla geri alıp gecekonducuları evlerinden çıkarmaktadır. Üç kağıtçı muhtara karşı toplu bir direniş başlar. Sultan’la Kemal de bu direnişe katılırlar.

Baba Bizi Eversene (1975) 7,5

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Oyuncular : Barış Manço, Meral Zeren, Hulusi Kentmen, Serpil Nur, Sinan Ecer

Mahir [Barış Manço], patron yardımcısı ve satış temsilcisi olarak çalıştığı ilaç fabrikasının sahibi Fazıl Beyin [Hulusi Kentmen] kızı Sevim [Meral Zeren] ile yıllar önce bir aşk yaşamışlar; fakat Fazıl Bey buna karşı çıkarak kızı Sevimi, Mahiri unutması için yurtdışına göndermiştir. Yıllar sonra Sevim Türkiyeye geri döner ve Mahirle tekrar aşk yaşamaya başlar.

Fazıl bey, Mahir ile Sevimin evlenme isteğine karşı çıkar. Bu arada, Fazıl Beyin oğlu ve Sevimin erkek kardeşi olan Erol [Sinan Ecer] ile birlikte olan Şermin [Serpil Nur], doğurduğu bebeği Erola bırakır. Erol, bu bebeğin kendisine ait olduğu yalanına inanarak paniğe kapılır. Mahir ile evlenmenin yollarını arayan Sevim, Erolla ve Mahirle anlaşarak, bebeğin kendilerine ait olduğunu söylerler ve Fazıl Beyin bebek sayesinde kendilerini evlendireceğini düşünürler… Bundan sonra da komik olaylar gelişmeye başlar…

Aslan Bacanak (1977) 7,0

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Oyuncular :  Zeki Alasya, Metin Akpınar, Gölgen Bengü, Perran Kutman

Filmde, bir adamın âşık olduğu kızın ağabeyiyle yaşadığı problemler anlatılır. Minibüs şoförü olan Selim yeni bir mahalleye taşınır. Bir süre sonra mahallede yaşayan Zeynep’e âşık olur ve ona evlenme teklif eder. O da ağabeyini ikna etmesi şartıyla kabul eder. Selim, Zeynep’le evlenebilmek için kabadayı ağabeyi Halim’i ikna etmeye çalışacaktır.

Sev Kardeşim (1972) 6,9

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Oyuncular :  Hülya Koçyiğit, Tarık Akan, Münir Özkul, Hulusi Kentmen, Turgut Boralı

Filmde, bir fabrika işçisi olan Alev ile fabrika sahibinin oğlu Ferit arasındaki aşk hikâyesi anlatılmaktadır. Alev, fabrikada çalışan tüm genç kızlar gibi Ferit’e hayrandır. Ancak Ferit işçi kızların ilgisine karşılık vermez. Alev, bir gün iş arkadaşları ile bir iddiaya girer.

İddiayı kazanmak için Ferit’i kendisine âşık etmesi gerekmektedir. Bu yüzden kendisi ve ailesi hakkında yalanlar söyler ve Ferit’i etkilemeyi başarır. Fakat çok geçmeden gerçek ortaya çıkar. İki gencin ailelerinin de olaylara karışmasıyla durum bambaşka bir hâl alır.

Gırgıriye (1981) 6,4

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Oyuncular : Gülşen Bubikoğlu, Müjdat Gezen, Perran Kutman, Münir Özkul, Adile Naşit

1980’li yıllar, siyasal ve ekonomik darbe ile buhran içine düşen ülkeyi rahatlatmak adına, toplumsal gerçekçi filmlerin yerine bolca kadın-erkek ilişkilerin anlatıldığı ve hatta sinemanın “eğlence” olarak kategorileştirildiği yıllar oldu.

Türk sinema tarihinin en apolitik döneminde Sadık Şendil tarafından senaryosu yazılan, Kartal Tibet yönetmenliğinde çekilen Gırgıriye filmi, böylesi bir ihtiyaç zamanında amacına ulaşırken, usta oyuncu kadrosu ve Hurşid Yenigün tarafından hazırlanan müzikleri ile Sulukule’de yaşayan insanların yaşamlarını ve aralarındaki ilişkileri eğlenceli bir biçimde anlatarak Yeşilçam’ın unutulmazları arasında yerini alan müzikli bir güldürü olmuştur.

Yengeç Sepeti (1994) 6,5

Yeşilçam Film Listesi (En iyi Aile Filmleri)

Oyuncular :Sadri Alışık, Macide Tanır, Mehmet Aslantuğ, Şahika Tekand, Derya Alabora

Büyük kentin hırgüründen kaçıp göl kenarında, sakin, huzurlu yaşama sığınmış, yaşlılığın keyfini süren bir anne-babayla, iki oğul ve bir kızdan oluşan çocuklarının, gelinlerinin, damatlarının ve torunlarının bir hafta sonu tatilinde bir araya gelmelerinin hikayesi.

Yeşilçam’ın en iyi aile filmleri ‘ni listemiz brada sona erdi.

Buradaki yazımızdan size defalarca izlense bile yüzünüzde tatlı bir tebesssüs bıraktıran en iyi 10 yeşilçam komedi filmi listesmizede bakabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap