1. Ana Sayfa
  2. Diziler
  3. Uzay Temalı en iyi 10 BilimKurgu Dizisi

Uzay Temalı en iyi 10 BilimKurgu Dizisi

Uzay Temalı en iyi 10 BilimKurgu Dizisi

Bu yazımızda bilim-kurgu dizisi arayanlar için evren ve uzay temalı en iyi 10 bilimkurgu dizisi önereceğiz.

Uzay kocaman bilinmez, gizemli bir boşluk. Uzayın gizemi haliyle sinema dizi sektörünüde etkisi altına almayı başarmıştır. Uzayla ilgili pek çok film ve dizi oldukça ilgi görmüş va hatırı sayılır izlenme rakamlarına ulaşmıştır.

Günümüz teknolojisi ile birlikte oldukça etkiyici görsellikte uzay temalı film ve diziler yapılıyor. Bizde bu yazımızda geçmişten günümüze evren ve uzay temalı en iyi 10 bilimkurgu dizisini listeleyeceğiz.

Uzay Temalı en iyi 10 BilimKurgu Dizisi

Uzay temalı diziler IMDB puanına göre listelenmiştir.

Rick and Morty

Uzay Temalı en iyi 10 BilimKurgu Dizisi

IMDB : 9.3

Rick and Morty 2 Aralık 2013 tarihinde ilk bölümüyle, Cartoon Network‘un yetişkinlere özel Adult Swim (21:00-06:00) kuşağında  yayın hayatına başlamıştır.

Konusu

Ailesini bilinmeyen bir zamanda bilinmeyen sebeplerden terk eden çılgın bilim adamı Rick Sanchez yıllar sonra geri döner. Kızı Beth, onun kocası Jerry ve çocukları Summer ve Morty ile birlikte yaşamaya başlar.

Rick bir dahidir, yıllar önce alternatif evrenlere ve farklı gerçekliklere gidebileceği bir portal tabanca icat etmiştir. Bununla sonsuz sayıda farklı gerçekliğe yolculuk edebilmektedir. Bu yolculuklarında kendisine hemen hemen her zaman kafası yavaş çalışan ergen torunu Morty eşlik eder.

Firefly

Uzay Temalı en iyi 10 BilimKurgu Dizisi

IMDB : 9.0

Firefly, 2002 yılında 12 bölüm yayınlanmış bir bilimkurgu, drama dizisidir. Uzun soluklu bir yapım olabilecek iken Fox kanalı tarafından bitirilmiştir. Buna rağmen yüksek bir fan kitlesine sahiptir.

Konusu

2517 yılında insanların yeni bir yıldız sistemi keşfetmesi ve galaksiye yayılmasından sonra geçen hikayede , Serenity adındaki geminin mürettebatının başından geçen maceralar anlatılıyor. Kaptan Malcolm Reynolds ve ikinci kaptan Zoe , bir ayaklanma sırasında omuz omuza savaşmış ancak kaybeden tarafta yer almışlardır. Bundan sonra serbest çalışmaya başlayan mürettebat , zamanının çoğunda galaksi boyunca gezen uzay kovboyları haline gelmiştir.

Doctor Who

Uzay Temalı en iyi 10 BilimKurgu Dizisi

IMDB : 8.7

İngiliz yapımı olarak 1963 ten beri hayatımızda olan BBC tarafından yayınlanan Doctor Who dizisi 26 sezondur yayın hayatına devam ediyor. Konu olarak bir bilim kurgu dizisi olan Doctor Who bir polisiye dizisi olarak da sınıflandırılmış olsa da bilim kurgu ağırlıklı bir dizidir.

Seri 26 Sezon sürmüştür. 1989 yılında 7. Doktor ile diziye ara verilir. Klasik Serinin kapanışı ise 1996 yılında yayınlanan TV Filmi ile yapılır. Bu filmin ardından 2005 yılında başlayacak olan Doctor Who Modern Seriye kadar dizi durdurulur.

Konusu

Doctor Who, aslen bir uzaylıdır. Yüzlerce yıldır uzayda ve zamanda yolculuk ederek; çeşitli galaksilerdeki envai çeşit mahlukata yardım ve bilgelik götüren barışçıl bir karakterdir. Zira 6. sezonda söylediği “Uzay ve zamanda dolaşarak geçirdiğim 900 sene boyunca önemsiz tek bir canlıya bile rastlamadım.” sözü, karşısında duran şey saf kötülükten ibaret olsa bile her türlü yaşam formuna ne derece önem verdiğini vurgulamaktadır.

 Gallifrey gezegeni iki güneşi olan bir dünyadır. Gezegende yaşayan canlılar Zaman Lordu olarak bilinmektedir. Bu canlılar iki kalbe sahiptir ve ölmelerine yakın rejenerasyon geçirerek bedenlerini yenileyebilirler. Bir Zaman Lordu 12 kez rejenerasyon geçirebilmektedir. Bu rejenerasyon döngüsü tamamlandığında, yani başka rejenerasyon hakkı kalmadığında ise sonra ise yaşlılıktan, hastalıktan yada ölümle sonuçlanan başka herhangi bir sebepten ölür.

Battlestar Galactica

Uzay Temalı en iyi 10 BilimKurgu Dizisi

IMDB : 8.7

Battlestar Galactica (kısaca BGS ya da Battlestar), Türkçe adı ise; Savaş Yıldızı Galactica. Askeri bilimkurgu ve drama türündeki bu yapım Battlestar Galactica serilerinin bir parçasıdır.

1978’de Glen A. Larson tarafından yaratılan orjinal yapımın yeni nesil televizyon dizisini ise David Eick ve Ronald D. Moore oluşturmuştur. Dizinin başrollerinde ise daha önceki performansları ile Emmy Ödülü kazanmış ve Oscar‘a aday gösterilmiş Edward James Olmos ve Mary McDonnell bulunuyor. Yapım 2003 yılında Sci Fi ağında yayınlanmaya başlamış ve 2009 yılında bitmiştir.

Konusu

Bir bilim kurgu dizisi olan Battlestar Galactica’da hikaye 12 Koloni adı verilen bir gezegende geçmektedir. Bu gezegende insanlar ve yıllar önce insanlar tarafından yaratılıp daha sonra kontrolden çıkan Saylonlar ismi verilen ve robotlardan oluşan bir koloni yaşamaktadır ve bu iki taraf birbirine düşmandırlar.

Yaklaşık 50 yıldır birbirlerine herhangi bir saldırıda bulunmayan bu iki taraf arasındaki ateşkes ise Saylonlar’ın 12 Koloni’deki büyük çaplı merkezlere bombalar yerleştirip bu merkezleri yok etmesiyle son bulmuştur. Bu noktadan sonra insanların Saylonlar’a karşı çıkabilmesi pek mümkün değildir. Bunun sebebi ise Saylon isimli robotların insanların elindeki silah ve araçların çok daha üst modellerini icat etmiş ve bunları kullanıyor olmasıdırlar.

Bu şekilde köşeye sıkışmış olan insanların tek umudu Battlestar Galactica isimli bir uzay gemisidir ve artık son çare olarak insanlığa dair sağ kalan her şeyin bu uzay gemisine sığdırılarak gezegenden kaçılmasıdır.

Final Space

Uzay Temalı en iyi 10 BilimKurgu Dizisi

IMDB : 8.5

Orjinal olarak TBS kanalında yayınlanmış, sonradan uluslararası olarak yayın hakkını Netflix’in aldığı dizi 10 bölümden oluşuyor.

Konusu

Kendi çevresinde ünlü bir astronot olan Garry Mooncake adında bir yardımcısıyla gezegenleri yok etmeye karar vermişlerdir. Evrenin teoride bittiği ve gerçekte var olduğunu gizleyenlere karşıda büyük bir savaş olacaktır. Tüm gizemleri ortaya çıkarmak isteyen bir grup ve tüm gizemini saklamak isteyen diğer grup arasında amansız bir savaş gerçekleşecektir

The Expanse

Uzay Temalı en iyi 10 BilimKurgu Dizisi

IMDB : 8.4

Dizi James S.A. Corey ikilisinin meşhur kitap serisinden uyarlanıyor. Şu ana kadar altı kitap olan serinin sadece ilk üç kitabı “Enginlik Serisi” adı altında Türkçeye çevrildi. Okumak isteyenler için sırasıyla Leviathan Uyanıyor, Calliban’ın Savaşı ve Abaddon Geçidi.

Konusu

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzden iki yüzyıl aradan sonra artık insanlar uzayda medeniyetler kurmuş, çeşitli koloniler oluşturarak hayatlarına devam etmekteler.

Bir komploya kurban giderek ortadan kaybolan genç kadının bulunması için Dedektif Josephus Miller görevlendirilir. Miller’ın görevi oldukça tehlikeli ve gizlidir. Dedektifin genç kadını bulması, komployu öğrenmesi ve ardından gelişen olayları hep birlikte izleyeceğiz.

Babylon 5

Uzay Temalı en iyi 10 BilimKurgu Dizisi

IMDB : 8.3

26 Ocak 1994 tarihli ilk bölümüyle yayın hayatına başlayan dizi, toplam beş sezon boyunca devam etti.  Toplam 5 sezondan oluşan dizi, diplomasi ve entrikaları ele alır.

Konusu

Hikaye, 2257 ile 2262 yılları arasında geçmektedir. Dünya Birliği ile Minbari Cumhuriyeti arasındaki savaştan 10 yıl sonra kurulan Babylon 5 İstasyonu’nun amacı, insanlarla diğer yabancı ırkların farklılıklarını ortadan kaldırarak diplomatik ve ticari anlaşmaların yapıldığı bir yer yaratarak, olası savaşların önüne geçebilmektir.

Yazar ve yapımcı J. Michael Straczynski tarafından yaratılan Babylon 5, belki hiçbir zaman Star Trek kadar ünlü olamadı ama gelmiş geçmiş en iyi bilimkurgu dizileri arasına girmeyi başardı.

Star Trek / Uzay Yolu

Uzay Temalı en iyi 10 BilimKurgu Dizisi

IMDB : 8.3

Star Trek, 1966 yılında gösterime giren ve şimdilerde Star Trek: The Original Series (ya da kısaca TOS) adıyla anılan üç sezonluk bir dizidir.

Konusu

Dizi, Hikaye olarak seyircisine ütopik bir gelecek tasvir eder. Gezegenlerarası bir barış kuruluşu olan Birleşmiş Gezegenler Federasyonu’na (United Federation of Planets) bağlı bir yıldız gemisi olan Enterprise (Atılgan) mürettebatının maceraları konu edilir.

Lost in Space

Uzay Temalı en iyi 10 BilimKurgu Dizisi

IMDB : 7.2

Dizi, 1960’ların klasik bilimkurgu dizisi Lost in Space’ın modern yorumudur. Dizi 1965 yılında yayınlanan ve üç sezon süren, aynı isimli bilim kurgu dizisinden esinlenmektedir.

Konusu

Dizi günümüzden 30 yıl sonraki bir gelecek tasvirinde şekilleniyor. Uzayda kolonileşme döneminin başladığı macerada daha iyi bir gezegende yeni bir hayatın kapılarını aralamak için seçilmiş aileler arasındaki Robinson ailesi Dünya’yı geride bırakır. Yeni hayatlarına ve evlerine doğru yola çıkan kolonicilerin planları ise beklenmedik bir şekilde değişir. Zira aile takip ettiği rotadan çıkar.

Orijinal varış noktalarından çok uzakta, bilinmeyen yabancı bir gezegene iniş yapmak zorunda kalan ailenin yeni hayatı, hayatta kalma mücadelesine dönüşür. Yabancı gezegende hayatta kalabilmek için yeni müttefikler bulmalı ve iş birliği yapmak zorundadırlar.

Falling Skies

Uzay Temalı en iyi 10 BilimKurgu Dizisi

IMDB : 7.2

alling Skies, Robert Rodat ve Steven Spielberg tarafından oluşturulan bir Amerikan bilimkurgu dizisidir.

2011 yılında başlayan dizinin günümüze kadar 4 sezonu tamamlandı, yönetmenliğini Robert Rodat üstlendiği dizinin başlıca oyuncuları Noah Wyle, Maxim Knight, Drew Roy’dır.

Konusu

Dünya’da savaş ve kaos yaşanırken ortaya uzaylılar çıkar ancak dost canlısı varlıklar değillerdir. Dünya’nın zengin kaynakları elde edebilmek adına herşeyi yapmaya hazırdırlar. Kullandıkları teknoloji ve güçleri insanlardan çok daha üstün olması her şeyi zorlaştıracaktır.

İnsanlar, uzaylılarla savaşma konusunda yetersiz kalırlar yapabilecekleri tek şey zayıf noktalarını bulana kadar hayatta kalmak olacaktır. Uzaylılar dünya kaynaklarını toplarken hayatta kalan insanlar ise asla pes etmeyeceklerdir geri alana kadar son insana kadar savaş devam edecek.

Bilim-kurgu dizisi arayanlar için evren ve uzay temalı en iyi 10 bilimkurgu dizisi önerisi yaptığımız bu yazımız sona erdi.

Yorum Yap

Yorum Yap