1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi

Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi

Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi

Gerilim ve Korku filmleri her zaman gişede iş yapmış filmlerdir. Bizde bu türün meraklıları için tüm zamanların en iyi 15 korku filmi listesi oluşturduk

Korku filmleri çoğumuzun hafta sonu gecelerini sevdiklerimizle beraber süslendiren en popüler seyir kaynaklarından biri.

Korku filmi izlemeye karar verdiniz fakat hangi korku filmini seyredeceğiniz konusunda kararsız kaldınız. Seçiminide yardımcı olabilmek için film türleri arasından en çok tercih edilen sinemanın korku türünün en güzel örneklerini sizler için derledik.

Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi

İşte birbirinden güzel Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi listesi.

Yaratık – Alien (1975) 8,5

Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi

Oyuncular: Sigourney Weaver, Tom Skerritt, John Hurt

Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi listemizin ilk sırasında bulunan Alien filminde, Görevini tamamlayarak Dünya’ya dönmeye hazırlanan kargo gemisi Nostromo’nun beş erkek, iki kadın ve bir kediden oluşan mürettebatı özel kabinlerinde uykudadır. Bilgisayarların çevredeki bir gezegende yabancı bir yaşam türü tespit etmeleri üzerine uyandırılırlar.

Yasalar, akıllı olabilecek her canlının araştırılmasını emretmektedir. Dallas (Tom Skerritt), Lambert (Veronica Cartwright) ve Kane’den (John Hurt) oluşan ekip, gezegene gittiğinde terk edilmiş bir uzay gemisiyle karşılaşır. Buldukları yumurta benzeri organizmaları incelerken, bir tanesi kırılır ve yengeç benzeri bir yaratık Kane’in yüzüne yapışır. Ekip gemiye döndüğünde Ripley (Sigourney Weaver), Kane’i içeri almakta tereddüt eder. Karantina kuralları çok açıktır. Fakat mürettebat, arkadaşlarını kurtarmak için bu sorumluluğu alır.

1979 yapımı “Alien” filmi usta yönetmen Ridley Scott’un ikinci uzun metrajlı klasik filmidir. Yönetmen bundan sonra 1982 yılında yine en az bunun kadar başarılı bir distopik/bilimkurgu filmi “Blade Runner”ı çekmiş, hatta filmdeki insansı robotlar gibi birçok noktayı aynı şekilde bu filmde de kullanmıştır. Alien bir sonraki yıl haklı olarak görsel efekt dalında Akademi ödülünü almıştır.

Sapık – Psycho (1960) 8,5

Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi

Oyuncular : Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles

Marion Crane’e patronuyla iş yapan zengin bir adam para emanet eder ve ardından Marion yola koyulur. Polisler Marion’un şüpheli davranışları üzerine peşine takılır. Ancak Marion’un peşine takılan sadece polisler değil, aynı zamanda tanıdıkları da Marion’un peşindedir. Sevgilisi ile buluşmayı planlayan Marion geceyi bir otelde geçirmeye karar verir. Otelden içeri girer girmez garip şeyler olduğunun farkın varan Marion uyumadan önce otel sahibi Norman Bates ile biraz sohbet eder. Norman ın kişiliğinde sorunlar olduğunu, annesine ve kuşlara karşı bir takıntısı olduğunu öğrenen Marion, odasına gidip duş almaya karar verir.

Bankaya yatırmak için patronundan para alan Crane, parayı çalarak yeni bir hayata başlamak ister. Sevgilisi Sam ile buluşmaya giderken yolda bir otelde gecelemeye karar verir. Alfred Hitchcock’un siyah beyaz çektiği film, senaryosu, gerilimi, çekim teknikleri ve detaylarıyla çekildiği zamanın oldukça ilerisinde.

Türünün en önemli örneği olan Sapık, yönetmen Alfred Hitchcock’un başyapıtı olarak kabul edilir.

Sapık filminde Hitchcock, 7. dakikada Marion Crane’nin ofise girdiği sahnede ofisinin dışında, pencere kenarındaki kovboy şapkalı adam olarak görünmüştür.

Cinnet – The Shining (1980) 8,4

Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi

Oyuncular: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd

Stephen King’in aynı isimli romanından usta yönetmen Stanley Kubrick tarafından beyaz perdeye uyarlanan film; yazar Jack Torrance’ın, kış sezonunda kapalı olan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenerek, ailesiyle birlikte otele taşınması sonrasında gelişen metafiziksel olayları konu alır.

Otel kışın kapalı olduğundan Jack ve ailesi uzun bir süre boyunca mekanda yanlız kalacaklardır. Doğaüstü sezgilere sahip olan küçük oğulları Danny (Danny Lloyd), otelde bazı kötü ruhların olduğunu hissetmeye başlar.

Jack, yıllar önce karısı ve iki kızını öldüren otelin eski kış bakıcısı Bay Grady Philip Stone’nin hayaletiyle tanıştığında işler iyice değişmeye başlar. Danny, babasının bu ruhlar tarafından kontrol edildiğini ve babasının giderek çıldırdığını görmektedir.

Şey – The Thing (1982) 8,1

Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi

Oyuncular: Mary Elizabeth Winstead, Joel Edgerton, Adewale Akinnuoye-Agbaje

Olaylar Antarktika’ya dünya dışı bir cismin çakılması ile başlar.Belirsiz bir süre sonra Amerikalı işçi ve araştırmacıları barındıran üssün yakınlarına girmeye çalışan bir kurt köpeğini deli gibi takip edip öldürmeye çalışan helikopterli ve silahlanmış bir grup Norveçli’nin yaşanan karşılaşma sonucu ölmesi ile kontrolden çıkmaya başlar.

Eski bir Vietnam gazisi olan ve içki müptelalığı ile başa çıkmaya çalışan tesis görevlisi Mac yanındaki grupla beraber Norveçlilerin kampına gittiğinde belirsiz bir zaman önce çakılmış bir UFO ve her yere sinmiş ölümün izleri ile karşılaşırlar.

Fakat buraya kadarki şeyler olayların başlangıcı değil , sadece sonun başlangıcı olacaktır.

Küçük Bebege Ne Oldu? – What Ever Happened to Baby Jane? (1962) 8,1

Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi

Oyuncular: Bette Davis, Joan Crawford, Victor Buono

Tekerlekli sandalyeye mahkum olarak yaşayan 1930 ların süper starı Blanch Huston (Joan Crawford) ile eski çocuk yıldız, deli kızkardeşi Jane Huston(Bette Davis) yıkılmaya yüz tutmuş malikhanelerinde, oyunculuk anlamında birbirlerini lime lime ederek bir Hollywood Grand Guignol destanı anlatıyorlar.

Boynuz kulağı geçer misali sonradan oyuncu olarak eski çocuk yıldız kardeşinin şöhretini gölgeleyen, onu kenara iten, bütün ilgiyi üzerine çekerek, şöhretin doruğuna çıkan Blanche geçirdiği bir kaza sonucu sakat kalır.

Hikaye Blanche ı sakat bırakan o kazanın üzerine kurulur.Görünürde birbirlerinden nefred eden, bu iki kızkardeş gerçekten birbirlerini öldürecek kadar işi ileri götürecekler mi ? Yeniden şöhrete dönüşün hayalini kuran, planlar yapan, eski elbiseleri ile evin içinde salınan kızkardeşini ölesiye kıskanan alkolik, deli Jane mi ? yoksa masumiyetin sembolü kapalı kutu Blanch mı suçlu…

Dr. Caligari’nin Muayenehanesi – Das Cabinet des Dr. Caligari  – The Cabinet of Dr. Caligari (1920)  8,1

Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi

Oyuncular: Conrad Veidt, Friedrich Feher, Werner Krauss

Dr. Caligari’nin Muayenehanesi, Robert Wiene’nin yönettiği 1920 yapımı Alman dışavurumcu film. Sessiz sinema döneminden çekilmesine ve siyah beyaz olmasına karşın tarihte sanatsal olarak en çok etki uyandıran filmlerden birisidir.

“Doktor Caligari’nin Muayenehanesi”, Weimar dönemi sinemasının her yönüyle bir temsilcisi, ulaştığı en üst noktalardan biri; bunun yanında birçok sinema eleştirmenine göre yönetmen Robert Wiene’nin sinemada ulaştığı en üst noktadır. Doktor Caligari’nin Muayenehanesi sinemada Alman Dışavurumculuğu olarak adlandırılan ekolün ilk örneğidir. 1919 yapımı bu film seyirciye genel anlamda Alman Dışavurumculuğu’nun özünü kavratan sessiz bir deneyim, hiç de yanlış olmayacak bir benzetmeyle Munch’un çığlığındaki ifadenin sinemada kendine yer bulmasıdır.

Film, küçük bir Alman kasabası olan Holstenwall’da işlenen esrarengiz seri cinayetleri konu alıyor. Francis adlı genç bir adamın ağzından anlatılan hikaye, Francis’in, yakın arkadaşı Alan ve her ikisinin de aşık olduğu Jane ile birlikte gezici bir panayırı ziyaret etmesiyle başlıyor.

Şeytan Ruhlu İnsanlar – Les diaboliques – Diabolique (1955) 8,1

Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi

Oyuncular: Simone Signoret, Vera Clouzot, Pierre Larquey

Les Diaboliques, Michel, kalp hastası eşi Christine ve metresi Nicole arasında Fransa’da bir yatılı okulda geçer. İki kadında birbirinden haberdardır ve Michel hem karısına hem de ilk günden itibaren Nicole’e zalimce davranır. Bütün bunlardan usanan iki kadın, Michel’i ortadan kaldırmak üzere bir plan yaparlar.

Önce zehirleyip, sonra banyo küvetinde adamı boğarlar. Cesedi ise cinayet olduğunun fark edilmemesi adına, okulun havuzuna atarlar fakat sonrasında ceset bir türlü bulunamaz.

Film, Pierre Boileau ve Thomas Narcejac’ın birlikte yazdıkları Celle Qui N’était Plus (1952) isimli romandan uyarlanmıştır. Hatta söylentiye göre, romanın fi lm haklarını satın almak isteyen bir diğer isimde A. Hitchcock’tur ama birkaç saatle bunu kaçırmıştır. Bu fi lmden sonra Hitchcock’un namı Psycho (1960)’yu çekene kadar Clouzot’ta kalmıştır.

Şeytan – The Exorcist (1973) 8,0

Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi

Oyuncular: Linda Blair, Ellen Burstyn, Max von Sydow

Korku sinemasının ilk akla gelen örneklerinden biri olan The Exorcist, W. Peter Blatty’nin aynı adlı ürkütücü romanından William Friedkin yönetmenliğinde uyarlanmıştır.

Chris MacNeil , 12 yaşındaki kızı Regan ile Georgetown’daki evlerinde yaşamaktadır. Kocasından ayrılmış olan Chris , kızı Regan’ın doğumgünü için bir parti planlar. Chris , Regan’ın doğumgünü sırasında dengesiz davranışlar sergilemesi üzerine kızının bir hastalığa yakalanmış olabileceğini düşünür. Regan , bir çok doktora gösterilir ve bir çok kez tedavi edilmeye çalışılır. Ama zaten kesin bir teşhis koyamayan doktorlar Regan’ı tedavi edemezler. Bu zamanda küçük kızın şeytanca hareketleri günden güne artmaktadır.

Regan’ı tedavi edemeyen doktorlar son çare olarak Chris’e şeytan çıkarma işlemini uygulayabilecek bir rahip bulmalarını tavsiye ederler. Chris , dindar olmamasına rağmen , arkadaşı Burke Dennings’in boynu kırılarak kızının odasının camından atılması üzerine korkuları artar ve peder Damien Karras’tan yardım ister.

Rosemary’nin Bebeği – Rosemary’s Baby (1968) 8,0

Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi

Oyuncular: Mia Farrow, John Cassavetes, Ruth Gordon

Tanınmış bir aktör olmak için çabalayan Guy ve güzeller güzeli karısı Rosemary, New York’taki yeni hayatlarına başlamak için eski bir binada mütevazi bir daire kiralarlar.

Genç çiftin bu yabancı yere alışmalarındaki en büyük yardımcısı üst katlarında oturan yaşlı Castavet çifti olur. Castavet çiftinin ‘fazlaca’ misafirperver olan tavırları güzel Rosemary’i şüphelere sürüklerken kocası Guy olan bitenin farkında değildir. Günden güne tedirginleşen ve şüpheleri kocası tarafından önemsenmeyen Rosemary gördüğü tuhaf ve korkutucu bir rüyayla derinden sarsılır.

Rüyasında şeytani bir varlık tarafından tecavüze uğradığını gören kadın gerçek hayatında da hamile kaldığında komşuların gizemi giderek artacaktır.

Ölülerin Şafağı – Dawn of the Dead (1978) 8,0

Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi

Oyuncular: Ken Foree, Scott H. Reiniger, David Emge

Film zombilerden kaçan ve bir alışveriş merkezine sığınan bir grup insanın burada zombilere karşı verdiği mücadele üzerine kurulu. Romero’nun burada mekân olarak bir alışveriş merkezi seçmesi elbette bir tesadüf değil.

Film de vermek istediği mesajla bire bir örtüşmekte. Filmde kahramanlarımızın bir süre sonra nasıl değiştiklerini, alışveriş merkezini yağmalarıdklarını hatta bazılarının, markete giren zombilerin cebindeki paraları dâhil nasıl çalıp çırptıklarına tanık oluruz.

Nosferatu  – Nosferatu: Bir Dehşet Senfonisi  (1922) 8,0

Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi

Oyuncular: Max Schreck, Gustav von Wangenheim, Greta Schroeder

Nosferatu 1922 yılında Almanya’da çekilen Alman Dışavurumculuğu akımının başyapıtlarından ve korku sinemasının sayılı klasiklerindendir. F. W. Murnau’nun yönettiği filmde Max Schreck, vampir Kont Orlok rolündedir. Filmin orjinal Almanca adı Nosferatu, eine Symphonie des Grauens yani Nosferatu, Bir Dehşet Senfonisi ‘dir.Film 1921 yılı ile 1922 yılı arası çekilmiştir. Bram Stoker’ın Drakula romanının uyarlamasıdır ve telif ödenmeden yapıldığı için yayından kaldırılmıştır.

Nosferatu filminde Bram Stoker’ın filminden farklı olarak vampir Kont Orlok’dur. Bram Stoker’ın Drakula’sında ise vampir kontun adı Drakula’dır. Thomas Hutter Almanya’nın Bremen’e bağlı Wisburg isimli küçük bir kasabasında karısı Ellen ile birlikte yaşamaktadır. Transilvanya’da yaşayan Kont Orlok’dan bir mektup gelir.Bazı sembollerle dolu bu mektubu Renfield isimli kişi Hutter için okur. Zengin Kont Orlok ile emlak anlaşması yapmak için Hutter Transilvanya’ya gidecektir.

Gir Kanıma – Let the Right One In – Låt den rätte komma in (2008) 7,9

Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi

Oyuncular: Kåre Hedebrant, Lina Leandersson, Per Ragnar

Oskar Stockholm’un banliyölerinde yaşayan, çevresi tarafından pek aldırış edilmeyen 12 yaşında bir çocuktur. Oldukça sıradışı bir kız olan Eli’ye aşıktır.

Oskar, güneş ışığına dayanamayan, geceleri dışarı çıkan Eli’nin sırrını öğrenir. Onun başka insanların kanına muhtaç olan bir vampir olması Oskar’ı bir seçimin eşiğine getirir.

Yaşayan Ölülerin Gecesi – Night of the Living Dead (1968) 7,9

Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi

Oyuncular: Duane Jones, Judith O’Dea, Keith Wayne

Yaşayan Ölüler Gecesi insan eti yiyen zombilerin saldırısından kaçabilmek için panik içinde ıssız bir çiftlik evine saklanmak zorunda kalan bir grup insanın öyküsünü anlatır.

Yapım Romero’nun altı filmlik “Yaşayan Ölüler” serisinin ilk filmidir. Türkçe adları değişmesine karşın filmlerin orijinal isimlerinin tamamı “….of the Dead” şeklindedir.

Barbra ve kardeşi Johnny, babalarının mezarını ziyaret etmek için şehir merkezinden bir hayli uzakta, izbe bir bölgede olan mezarlığa giderler. Burada dua rutinlerini tamamladıkları esnada kendilerine yaklaşmakta olan yabancı bir silüetle karşılaşırlar. Kız kardeşinin aksine bir hayli rahat davranan Johnny, bu yabancının saldırısına uğrar ve oracıkta hayatını kaybeder.
Ancak bu bir son değil, ürkütücü bir başlangıcın habercisi olur. Genç kadın ağır bir travmaya girer ve canını kurtarabilmek için bulabildiği ilk yere sığınır. Ancak burada yalnız olmadığını fark etmesi uzun sürmez.
Bir anda kasabayı saran bu yaratıklardan korunmaya çalışan tek insan kendisi değildir. Ben de kendisi gibi canını zor kurtarmıştır ve kapıda diğerleri de vardır.

King Kong (1933) 7,9

Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi

Oyuncular: Fay Wray, Robert Armstrong, Bruce Cabot

Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi listesinde sonfilmimiz bir klasik olan King-Kong.

Uzak ve ıssız bir adaya ayak basan Carl Denham yönetimindeki bir film ekibi, yerlilerce düzenlenen garip bir kurban törenine şahit olur ve engellemek için müdahale eder.

Sarışın başrol oyuncusu Ann Darrow’u gözlerine kestiren yerliler daha sonra kampı basıp genç kadını kaçırırlar. Ann’i zincire vurup, tanrı olarak tapındıkları Kong isimli dev bir gorile kurban etmeye kalkışırlar.Dev canavar kendisine ikram edilen Ann’a aşık olur ve durumdan vazife çıkaran Darrow ve ekibince etkisiz hale getirip, bir Broadway şovuna meze edilmek üzere gemiyle New York’a taşınır. Oysa aşk her şeyden güçlüdür!

Tüm Zamanların en iyi 15 Korku Filmi yazımız burada sona erdi.

Yorum Yap

Yorum Yap