Tek Mekanda Geçen en iyi Filmler

Tek Mekanda Geçen en iyi Filmler

Tek mekanda geçen IMDB 8.0 üzeri en iyi 15 film listemizde, mükemmel kurgusu ile izleyiciyi saran sadece 1 mekanda geçen olayları anlatan farklı türlerde Tek Mekanda Geçen en iyi Filmler ‘i derledik.

En iyi filmleri yayınlamaya devam ediyoruz. Bu sefer mükemmel kurgusu ile izleyiciyi saran tek mekanda geçen IMDB 8.0 üzeri en iyi 15 film listesi suncağız.

Tek mekanda geçen filmlerde değişmeyen bir mekanda film gelişir ve sürer. Bu tip filmlerde gerilimi, korkuyu, komediyi izleyiciye sıkmadan anlatmak gerçekten zor bir iştir sanırım. Tek mekânlı filmlerin ortak özelliği, hikâyesel kurgudur.

Genellikle fazla dekor ve masraf gerektirmeyen stüdyolarda çekilen tek mekânlı filmler bazen bir evde, bazen de bir göz odada çekilir. Bu tarz filmler aslında bir tiyatro sahnesini andırır ve burada önemli olan doğaçlama yapılmasıdır.

Sizler için seçtiğimiz atlamalı-zıplamalı, vurdulu-kırdılı olmayan, mükemmel kurgusu ile sizi ekrana bağlayacak en iyi tek mekan filmlerini aşağıda sunacağız.

Tek Mekanda Geçen en iyi Filmleri

Tek mekanda geçen en iyi filmler listemizi IMDB sırasına göre düzenlenmiş olarak aşağıda bulabilirsiniz.

The Shawshank Redemption / Esaretin Bedeli

Tek Mekanda Geçen IMDB 8.0 üzeri en iyi 15 Film

IMDB Puanı: 9.3

Yönetmen:Frank Darabont

Senaryo:Stephen King,  Frank Darabont

Yapımcı: Niki Marvin,  Liz Glotzer

Oyuncular: Tim Robbins , Morgan Freeman , Bob Gunton , William Sadler , Clancy Brown

 Tek mekanda geçen IMDB 8.0 üzeri en iyi 15 film listemizde ilk filmimiz The Shawshank Redemption / Esaretin Bedeli.

Andy genç ve başarılı bir bankerdir. Karısı ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezası alır. Shawshank Hapishanesi’nde her türlü kötü muameleyi yaşamaktadır. Fakat Andy hayata karşı iyimser bakışını kaybetmemektedir. Bu durum çevresindeki diğer mahkumların dikkatini çeker. Diğer mahkumlara parmaklıklar ardında bile özgür bir yaşam olabileceğini öğretir. Hapishanede yaptığı işler ve yardımlar sebebiyle bir çok kişi tarafından sevilen Andy’nin çalışmalarında en büyük yardımcısı arkadaşı Red’dir.

Bir Stephen King uyarlaması olan filmde Morgan Freeman ve Tim Robbins başrolde. Film, 1995’te, aralarında en iyi film adaylığı da olmak üzere tam 7 dalda Oscar’a aday gösterildi.

12 Angry Men / 12 Öfkeli Adam

Tek Mekanda Geçen IMDB 8.0 üzeri en iyi 15 Film

IMDB Puanı: 8.9

Yönetmen:Sidney Lumet

Senaryo:Reginald Rose

Yapımcı: Henry Fonda,  Reginald Rose

Oyuncular:Henry Fonda, Lee J. Cobb, Martin Balsam

 Tek mekan. Tek bir odaya giren 12 adam.

Reginald Rose’un aynı adlı oyunundan uyarlanan ve başrolünde usta aktör Henry Fonda’nın yer aldığı 1957 yapımı 12 Angry Men filmi ABD’li yönetmen Sidney Lumet’in ilk filmi olup, bir jüri üyesinin diğer on bir jüri üyesini şüphelinin suçsuz olduğu konusunda, eldekilerin kanıt değil şüphe olduğu yönünde ikna etme çabalarını konu edinmiştir.

12 kişiden oluşan jürideki on bir kişi toplantı odasına girmeden önce kararlarını vermişlerdir; bu gencin idam edilmesi an meselesidir. Ancak içlerinden biri, 8. jüri (Henry Fonda) farklı bir görüş sunarak gencin suçsuz olduğunu iddia eder.

One Flew Over the Cuckoo’s Nest / Guguk Kuşu

Tek Mekanda Geçen IMDB 8.0 üzeri en iyi 15 Film

IMDB Puanı: 8.7

Yönetmen:Miloš Forman

Senaryo:Lawrence Hauben,  Bo Goldman

Yapımcı: Michael Douglas,  Saul Zaentz

Oyuncular: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Michael Berryman

Filmde, deli kılığına girerek hapishaneden yırtan ve akıl hastanesine sevk edilen Mcmurphy'(Jack Nicholson) nin dramatik öyküsü anlatılıyor.

1963 Oregon. Randle Patrick McMurphy (Jack Nicholson), 15 yaşındaki bir kızla cinsel ilişkiye girmek suçuyla düştüğü hapishaneden, akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti için akıl hastanesine transfer edilir ve kafadan çatlak olduğuna kanaat getirilir. Aslında herhangi bir sorunu olmayan McMurphy’nin amacı daha rahat bir yerde cezasını bitirmek veya kaçmaktır.

Rear Window / Arka Pencere

Tek Mekanda Geçen IMDB 8.0 üzeri en iyi 15 Film

IMDB Puanı: 8.5

Yönetmen: Alfred Hitchcock

Senaryo:Cornell Woolrich,  John Michael Hayes

Yapımcı: Alfred Hitchcock,  James C. Katz

Ödüller : 4 Oscar Adaylığı, 4 ödül ve 5 adaylık

Oyuncular: James Stewart, Grace Kelly, Wendell Corey

Fotoğrafçı L.B. Jeffries çekim esnasında kazara bacağını kırınca, evinde tekerlekli sandalyeye mahkum olur. Alçının açılmasına bir hafta kala genç adam, karşıdaki apartman dairelerini izleyerek vakit öldürmektedir.Öte yandan, dört dörtlük bir kadın olan Lisa, erkek arkadaşı Jeff’i düzenli olarak ziyaret etmekte ve evlenecekleri günü beklemektedir. Jeff içinse durum farklıdır; en ağır koşullarda hayatta kalma yeteneğini sınamış, sert ve inatçı bir kişiliğe sahip olan genç adam, kız arkadaşının da kendisi gibi zor ve sert koşullara katlanabilen birisi olmasını beklemektedir.

Jeff’in ilgisizliğine karşın umudunu kesmeyen Lisa, genç adamla olan ilişkisini devam ettirebilmek için çabalamaktadır.Tüm bunlar olurken Jeff, karşı apartmandaki yaşlı bir çiftin evine dikkat kesilir ve yolunda gitmeyen bir şeyler olduğu kanısına varır.
Jeff’e göre yaşlı adam, yerinden kalkmakta zorlanan karısını bir bıçakla öldürmüş ve gizlice gömmüştür.

Bu senaryo, başta anlamsız gelse de inandırıcı kanıtlara kayıtsız kalamayan Lisa da, Jeff ile birlik olup hafiyeliğe soyunurlar.

Alien / Yaratık

Tek Mekanda Geçen IMDB 8.0 üzeri en iyi 15 Film

IMDB Puanı: 8.5

Yönetmen:Ridley Scott

Senaryo:Walter Hill,  Ronald Shusett,  Dan O’Bannon

Yapımcı: Walter Hill,  Gordon Carroll

Oyuncular: Sigourney Weaver, Tom Skerritt, John Hurt

 Tek mekanda geçen IMDB 8.0 üzeri en iyi 15 film listemizin 5.ci sırasında bulunan Alien filminde, Görevini tamamlayarak Dünya’ya dönmeye hazırlanan kargo gemisi Nostromo’nun beş erkek, iki kadın ve bir kediden oluşan mürettebatı özel kabinlerinde uykudadır. Bilgisayarların çevredeki bir gezegende yabancı bir yaşam türü tespit etmeleri üzerine uyandırılırlar.

Yasalar, akıllı olabilecek her canlının araştırılmasını emretmektedir. Dallas (Tom Skerritt), Lambert (Veronica Cartwright) ve Kane’den (John Hurt) oluşan ekip, gezegene gittiğinde terk edilmiş bir uzay gemisiyle karşılaşır. Buldukları yumurta benzeri organizmaları incelerken, bir tanesi kırılır ve yengeç benzeri bir yaratık Kane’in yüzüne yapışır. Ekip gemiye döndüğünde Ripley (Sigourney Weaver), Kane’i içeri almakta tereddüt eder. Karantina kuralları çok açıktır. Fakat mürettebat, arkadaşlarını kurtarmak için bu sorumluluğu alır.

1979 yapımı “Alien” filmi usta yönetmen Ridley Scott’un ikinci uzun metrajlı klasik filmidir. Yönetmen bundan sonra 1982 yılında yine en az bunun kadar başarılı bir distopik/bilimkurgu filmi “Blade Runner”ı çekmiş, hatta filmdeki insansı robotlar gibi birçok noktayı aynı şekilde bu filmde de kullanmıştır. Alien bir sonraki yıl haklı olarak görsel efekt dalında Akademi ödülünü almıştır.

The Shining / Cinnet

Tek Mekanda Geçen IMDB 8.0 üzeri en iyi 15 Film

IMDB Puanı: 8.4

Yönetmen: Stanley Kubrick

Senaryo: Stanley Kubrick

Yapımcı: Stanley Kubrick,  Martin Richards

Oyuncular: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd

Stephen King’in aynı isimli romanından usta yönetmen Stanley Kubrick tarafından beyaz perdeye uyarlanan film; yazar Jack Torrance’ın, kış sezonunda kapalı olan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenerek, ailesiyle birlikte otele taşınması sonrasında gelişen metafiziksel olayları konu alır.

Otel kışın kapalı olduğundan Jack ve ailesi uzun bir süre boyunca mekanda yanlız kalacaklardır. Doğaüstü sezgilere sahip olan küçük oğulları Danny (Danny Lloyd), otelde bazı kötü ruhların olduğunu hissetmeye başlar. Jack, yıllar önce karısı ve iki kızını öldüren otelin eski kış bakıcısı Bay Grady Philip Stone’nin hayaletiyle tanıştığında işler iyice değişmeye başlar. Danny, babasının bu ruhlar tarafından kontrol edildiğini ve babasının giderek çıldırdığını görmektedir.

Das Boot

Tek Mekanda Geçen IMDB 8.0 üzeri en iyi 15 Film

IMDB Puanı: 8,4

Yönetmen: Wolfgang Petersen

Senaryo: Wolfgang Petersen,  Lothar G. Buchheim

Oyuncular: Jürgen Prochnow, Erwin Leder, Herbert Grönemeyer

Özel bir operasyon dahilinde İngiliz savunmasını yok etmeye giden bir Alman denizaltısı, hedefine yaklaştığı sırada beklenmedik bir İngiliz atağıyla kapana kısılır. Bir yandan bu zor durumdan kurtulmaya çalışan mürettebat kendilerini savaş ve insan kavramını sıkça sorguladıkları bir can pazarı içerisinde bulurlar.

Reservoir Dogs / Rezervuar Köpekleri

Tek Mekanda Geçen IMDB 8.0 üzeri en iyi 15 Film

IMDB Puanı: 8,3

Yönetmen:Quentin Tarantino

Senaryo:Quentin Tarantino,  Roger Avary

Yapımcı: Harvey Keitel,  Lawrence Bender

Oyuncular:Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen, Chris Penn, Steve Buscemi, Lawrence Tierney, Quentin Tarantino

5 kişilik bir hırsızlık çetesi büyük bir mücevher dükkanını soyar. Kaçmaya başladıklarından çok kısa bir süre sonra peşlerinde polisin olduğunu farkederler ve içlerinde bir gambazın olduğunu düşünmeye başlarlar. Her birinin takma adı farklı bir renk olan grubun üyeleri bir türlü ispiyoncunun kim olduğunu kestiremez.

Büyük bir kısmı tek bir mekanda geçen klostrofobik filmin oyuncu kadrosu, Harvey Keitel, Tim Roth, Freddy Newandyke, Michael Madsen ve Quentin Tarantino gibi önemli isimlerden oluşuyor.

El Ángel Exterminador / Yokedici Melek

Tek Mekanda Geçen IMDB 8.0 üzeri en iyi 15 Film

IMDB Puanı: 8.2

Yönetmen:Luis Buñuel

Senaryo:Luis Buñuel

Yapımcı: Gustavo Alatriste

Oyuncular: Silvia Pinal, Jacqueline Andere, Enrique Rambal

Şehrin ileri gelenleri, bir akşam yemeği için Señor Edmundo Nobile ve eşi Lucia’nın evinde toplanırlar. Fakat sabahleyin anlayamadıkları bir sebepten dolayı kapılar açık olmasına rağmen odayı terk edemezler. Yanlarında sadece geceden kalan yiyecek ve içecek vardır.Geçen birkaç gün içindeyse, toplumda yer edinmiş bu elit topluluk birbirlerine düşer, hilelerini ortaya döker ve vahşice saldırır.

The Truman Show

Tek Mekanda Geçen IMDB 8.0 üzeri en iyi 15 Film

IMDB Puanı: 8.1

Yönetmen:Peter Weir

Senaryo:Andrew Niccol

Yapımcı: Andrew Niccol,  Scott Rudin

Oyuncular: Jim Carrey, Ed Harris, Laura Linney

Tek mekanda geçen IMDB 8.0 üzeri en iyi 15 film listemizde 10.cu sırada bulunan 1998 ABD yapımı olan Truman Show, ünlü komedyen Jim Carrey’nin en güzel filmlerinden biridir.

Truman Burbank, kartpostalları aratmayacak güzellikte bir adada yaşamaktadır. Bir işi, evi ve çok sevdiği karısı vardır. Ancak truman dışında herkes bunun bir oyun olduğunu bilir. Trumanın yaşamı gerçek sandığı bu stüdyolarda tam otuz yıldır, aralıksız olarak ve reklam vermeden bu yaşamı 24 saat boyunca canlı olarak televizyonda yayınlanmaktadır.

Truman, bir gün öldüğünü zannettiği babasını bir gün caddede gördüğü ana kadar hayatı olduğu gibi yaşar. Babasını gördüğüne emindir ancak adam bir anda ortalıktan kaybolmuştur. İlerleyen günlerde çeşitli gizemli anlar yaşayan Truman bir şeylerin yolunda gitmediğini fark edecek, sahip olduğu hayatın gerçek olup olmadığını anlamaya çalışacaktır.

Shutter Island / Zindan Adası

Tek Mekanda Geçen IMDB 8.0 üzeri en iyi 15 Film

IMDB Puanı: 8.1

Yönetmen:  Martin Scorsese

Senaryo  Laeta Kalogridis

Yapımcı: Martin Scorsese,  Dennis Lehane

Oyuncular : Leonardo DiCaprio, Emily Mortimer, Mark Ruffalo

Filmde, Massachussets sahili açıklarındaki bir adada suç işlemiş akıl hastalarının tedavi edildiği hastanedeki bir katilin esrarengiz şekilde kayboluşunu soruşturmakla görevlendirilen Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) ve Chuck Aule (Mark Ruffalo) adlı iki polisin baş döndüren hikayesi konu ediliyor.

1954’ün ABD’sinde topluma zarar verme ihtimali yüksek olan, ağır cezalık suçlar işlemiş akıl hastaları bir adaya kapatılmaktadır. Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis Shutter Adasında bulunan ve suç işlemiş hastaların bulunduğu akıl hastanesine bir soruşturma için giderler. Rachel isimli bir hastanın hastaneden kaçmasıyla beraber esrarengiz olaylar baş gösterir. Soruşturmayı derinleştirmeye çalışan polis Teddy bir yandan da kendi zihninde ki yansımalarla baş etmek zorundadır.

Martin Scorsese tarafından Dennis Lehane’nin ünlü romanından sinemaya uyarlanan filmin başrolünde yönetmenin gözde oyuncularından Leonardo Di Caprio bulunuyor.

 Rope / Ölüm Kararı

Tek Mekanda Geçen IMDB 8.0 üzeri en iyi 15 Film

IMDB Puanı: 8.0

Yönetmen:Alfred Hitchcock

Senaryo:Arthur Laurents,  Hume Cronyn

Yapımcı: Alfred Hitchcock,  Sidney Bernstein

Oyuncular:James Stewart, John Dall, Farley Granger

Rope, psikolojik gerilim filmlerinin efsanevi yönetmeni Alfred Hitchcock’un 1948 yapımı Amerikan kara filmidir. İngiliz yazar Patrick Hamilton’ın aynı isimli tiyatro eserinden uyarlanan film, John ve Farley isimli iki öğrencinin felsefi bir düşünceyi kanıtlama, kendilerini öğretmenlerine ispat etme ve içlerinde oluşan hazzı doruğa çıkarmak gibi amaçlarla işlediği cinayeti ve bu cinayet sonrasında yaşananları konu alır.

Aynı evde yaşayan iki parlak üniversite öğrencisi Philip ve Brandon ‘kusursuz cinayet’in var olduğunukanıtlamak ve böylecek kendi zekalarını ispatlamak için eski sınıf arkadaşları David Kentley’i iple boğarak öldürürler. Cesedi evdeki eski bir sandığın içine saklayan Brandon ve Philip son derece soğuk kanlı bir şekilde bir akşam yemeği daveti verirler. Üstelik bu yemekte yer alan davetliler arasında, öğretmenleri, Kentley’in ailesi ve nişanlısı gibi isimler vardır.

Hiçbir şeyden haberi olmayan davetliler tüm olağanlıkla yemeklerini bitirirken misafirler arasından bir kişi bir şeylerin yolunda gitmediğinden şüphelenmeye başlar.

Dog Day Afternoon / Köpeklerin Günü

Tek Mekanda Geçen IMDB 8.0 üzeri en iyi 15 Film

IMDB Puanı: 8.0

Yönetmen:Sidney Lumet

Senaryo:Frank Pierson

Yapımcı: Martin BregmanMartin Elfand

Oyuncular:Al Pacino, John Cazale, Penelope Allen

Köpeklerin Günü banka soygunu konulu bir film.

Eşcinsel arkadaşının ameliyat parasını bulmak isteyen Sonny, yanına iki arkadaşını da alarak banka soymaya girişir, fakat aralarından biri arkadaşı vazgeçip kaçınca Sonny’nin işi gittikçe zorlaşır, işler giderek bir banka soygunundan çok TV şovuna döner…

Banka soygunu, toplum tarafından tarafından pek fark edilmeyen, kaybetmeye mahkum görünen bu iki kişi için, Sony (Al Pacino) ve Sal (John Cazale) için bir kurtuluş reçetesi olması gerekirken, kendilerini içinde bulundukları durum hiç de bekledikleri gibi değildir…

The Man from Earth / Dünyalı

Tek Mekanda Geçen IMDB 8.0 üzeri en iyi 15 Film

IMDB Puanı: 8.0

Yönetmen:Richard Schenkman

Senaryo:Jerome Bixby

Yapımcı: Richard Schenkman,  Eric D. Wilkinson

Oyuncular: David Lee Smith, Tony Todd, John Billingsley

Taşınmak üzere olan tarih profesörü John Oldman eşyalarını kamyonetine yüklerken o sırada vedalaşmak için meslektaşları gelir. Oldukça farklı kişiliklerde olan meslektaşları arkeoloji, teoloji, tarih, psikoloji ve biyoloji bölümlerinde çalışmalar yürütmektedir. John’nun bu ani istifasını merak eden meslektaşları, ısrarla nedenini sorar.

Israrlara daha fazla dayanamayan  John, neden taşındığını açıklar: yaklaşık 14.000 yıldan beri yaşayan ve hiç yaşlanmayan bir ölümsüzdür. Ortaya attığı bu iddia arkadaşları tarafından sorgulanacak ve hepsi John’un delirmiş ya da kendilerini sınıyor ya da en kötüsü doğruyu söylüyor olma ihtimalleri arasında gidip geleceklerdir.

Dogville

Tek Mekanda Geçen IMDB 8.0 üzeri en iyi 15 Film

IMDB Puanı: 8.0

Yönetmen:Lars von Trier

Senaryo:Lars von Trier

Yapımcı: Vibeke Windeløv

Oyuncular: Nicole Kidman, Paul Bettany, Lauren Bacall

Grace (Nicole Kidman) mafyadan kaçarak Dogville adında dış dünyadan bağımsız küçük bir kasabaya sığınır. Kasaba halkı geçmişinden kaçan bu güzel kadını kısa zamanda bağrına basar ve onun için üzülür. Köyde geçirdiği güzel günlerin ardından her şey değişmeye başlar. Kadının varlığı, köy halkı için büyük bir tehdit oluşturmaktadır ve köy halkı bu tehlike karşısında temkinli davranmak zorundadır. Grace günden güne bu köyün karanlık yüzünü keşfedecektir.

Tek mekanda geçen en iyi filmler listemiz bu kadar.

Bir cevap yazın