1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Siyah Beyaz Türk Filmleri

Siyah Beyaz Türk Filmleri

Siyah Beyaz Türk Filmleri

Yeşilçam’ın kilometre taşı olarak sayılabilecek en iyi siyah beyaz Türk filmleri listemiz ile karşınızdayız.

Eski İstanbul görüntüleri, bozulmamış insanlar, saf katıksız aşklar….Yeşilçam filmlerini sevmeyen yoktur herhalde.  Bazı filmler vardır ki Yeşilçam’a damgasını vurmuştur. Bizde size Yeşilçam’ın en çok konuşulan filmlerini derledik…

Yeşilçama damga vurmuş en iyi siyah beyaz Türk filmleri.

Kanun Namına

IMDB : 6.9

Yapım Yılı : 1952

Yönetmen : Ömer Lütfi Akad

Oyuncular :Ayhan Işık, Gülistan Güzey, Muzaffer Tema

Nazım Usta (Ayhan Işık), motor tamircisidir. Ayten’e aşıktır (Gülistan Güzey), onunla evlenir. Oysa Ayten’in kız kardeşi Nezahat (Neşe Yulaç), Nazım’ı sevmekte, kirli işler çeviren Halil ise (Muzaffer Tema) Ayten’i ele geçirmeyi planlamaktadır. İkisi bir olup, Perihan’ı (Pola Morelli) Nazım’la tanıştırırlar. Nazım kadının bu çekiciliğine dayanamaz. Bundan yararlanan Halil, Ayten’i eline düşürür. Bunu öğrenen Nazım, Halil ve Nevzat’ı öldürür, eşini de yaralar. Polisten kaçan Nazım, tamirci atölyesine sığınır ve orada polise karşı koyarsa da Ayten’in araya girmesiyle polise teslim olur.

Ömer Lütfi Akad’ın başyapıtları arasında gösterilen ve Ayhan Işık’ın üne kavuşmasını sağlayan filmin senaryosu gerçek bir cinayet olayından yola çıkılarak yazılmıştır. Türk sinema tarihinin en önemli geçiş filmlerinden biridir; Ömer Lütfi Akad bu filmle Muhsin Ertuğrul sonrası “sinemacılar dönemi” olarak adlandırılan dönemin ilk önemli yönetmeni olarak anılmasını güçlendirmiştir.

Beyaz Mendil

IMDB :6.1

Yapım Yılı :1956

Yönetmen :Ömer Lütfi Akad

Oyuncular : Hayri Esen, Ahmet Tarık Tekçe, Settar Körmükçü, Ruth Elizabeth, Fikret Hakan

İki düşman köyün çatışmasına kurban giden iki sevgili, Hasan’la Zeliha’nın öyküsü.

“Alacaköylü Hasan. Örenköylü Zeliha’yı sever. Iki köy arasında eski bir düşmanlık vardır. Hasan, Zeliha ile buluşursa da, Zeliha bundan korkar. Hasan bir buluş-madan dönerken Zeliha’nın nişanlısı Remzi tuzak kurmuştur, arkadaşı Murat, Hasan’a bunu haber verir, çatışırlar, Murat ölür, Hasan yaralanır. Vazgeçmeyen Hasan Halim Dayı aracılığı ile Zeliha’yı babası Rüstem Ağa’dan ister. Rüstem Ağa gelenleri geri çevirir, kızını evlendirme hazırlığına başlarsa da, Hasan, Zeliha’yı kaçırır. Remzi peşlerine düşer. Sakatlanan atlarından birini Hasan satarken Zeliha’yı fundalığa saklar, Remzi’nin adamı Kör, iz sürer; Zeliha’yı bulursa da korkudan titreyen kızı görmezden gelir, sonra Hasan kızı bir asker arkadaşının yanına götürür. Remzi, kör’ü iz sürmeye zorlar, Kör, iz sürerek yerlerini bulur, ama köylüler Hasan ve Zeliha’nın geçip gittiklerini söyler. Oysa köyde kalırlar ve köylülere harman kaldırmada yardım ederler, bu arada Zeliha’nın hastalığı ortaya çıkar, veremdir, doktor, çam havasının iyi geleceğini söyler. Dağa çıkan Hasan, sırtında kökleri ile söktüğü bir çam ağacı ile köye gelir ve evlerinin bahçesine diker. Fakat çam tutmaz, Zeliha umudunu çama bağlamıştır, çamın kuruduğunu söyler ve Hasan’ın kucağında ölür. Remzi ile Kör gelirler, Remzi “ölü de olsa kızı götüreceğini” söyler, silahı çekip Hasan’ı vurur, ama Hasan saldırıp silahını düşürür, Remzı, Kör’den yardımını isterse de yardım gelmez. Boğuşurlarken silah patlar Remzi ölür.

Dokuz Dağın Efesi: Çakıcı Geliyor

Nostaljik Türk Filmleri

IMDB :7.4

Yapım Yılı :1958

Yönetmen :Metin Erksan

Oyuncular : Erol Taş, Fikret Hakan, Kadir Savun, Serpil Gül, Sadettin Erbil, Hayati Hamzaoğlu

Ege yöresinde yaşayan Çakıcı Mehmet Efe nin öyküsü. Çakıcı Mehmet in babası, Hasan Çavuş tarafından öldürülür. Bunun üzerine genç adam babasının intikamını almaya karar verir ve dağa çıkar.

Üç Arkadaş

Nostaljik Türk Filmleri

IMDB :7.2

Yapım Yılı :1958

Yönetmen : Memduh Ün

Oyuncular :Muhterem Nur, Fikret Hakan, Semih Sezer, Salih Tozan, Faik Coşan, Mualla Sürer

Filmde, üç yoksul arkadaşın karşılaştıkları âmâ bir kızı mutlu etmek için yaptıkları anlatılır. Murat, Mıstık ve Artin terk edilmiş eski bir konakta yaşamaktadır. Sokaklarda günlük işler yaparak hayatlarını kazanmaya çalışırlar. Bir gece karşılarına seyyar satıcılık yapan âmâ bir kız çıkar. Sokakta yaşayan Gül’ü konaklarına götürürler. Gözleri görmeyen Gül’ü kendilerinin çok zengin olduğuna inandırırlar. Üç arkadaşın artık tek hedefi Murat’ın âşık olduğu Gül’ün mutluluğudur. Bunun için Gül’ün gözlerini açacak ameliyat parasını bulmaya çalışırlar.

Otobüs Yolcuları

Nostaljik Türk Filmleri

IMDB :7.1

Yapım Yılı :1961

Yönetmen :Ertem Göreç

Oyuncular :Türkan Şoray, Ayhan Işık, Atıf Kaptan

Haksızlıklara karşı göğüs geren bir otobüs şoförü, onun arkasında kümelenmiş mahalle sakinleri ve sinemamızın olmazsa olmazı imkânsız aşk… Otobüs Yolcuları; burjuvazinin işgüzarlığına dem vuran, bunun karşısında birlik olmanın önemini vurgulayan, tabiri caizse meselesi olan bir film. Eski İstanbul görüntüleriyle adeta tarihi önümüze getiren Otobüs Yolcuları, siyah-beyaz anlatısıyla da hâlâ ilgilisinin dikkatini çekebilmektedir. Senaryosunu Vedat Türkali’nin yazdığı, yönetmenliğini ise Ertem Göreç’in yaptığı filmin başrollerinde; Ayhan Işık, Türkan Şoray ve Atıf Kaptan yer almaktadır.

Yılanların Öcü

Nostaljik Türk Filmleri

IMDB :7.8

Yapım Yılı :1962

Yönetmen :Metin Erksan

Oyuncular :Fikret Hakan, Nurhan Nur, Aliye Rona, Erol Taş

Metin Erksan’ın senaryolaştırılarak beyazperdeye aktardığı Yılanların Öcü, toprak mülkiyetinden doğan bir çatışmayı, köy sorunlarını ve yaşantısını, kadın-erkek çatışmasını, sade olduğu kadar gerçekçi bir anlatımla beyazperdeye taşıyan cesur bir dramdır. Film, 1962’de ilk kez gösterime girmesiyle Ankara, Adana gibi bazı şehirlerde olaylar çıkar ve bir sinema hasara uğrar. Filmin gösterilebilmesi ancak dönemin cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in onayıyla mümkün olur. Yılanların Öcü, sansürle uzun süre mücadele eden, yılmadan ve cesaretle filmi çeken yönetmen Metin Erksan’ın en sert eserlerinden biri.

Susuz Yaz

Nostaljik Türk Filmleri

IMDB :8.1

Yapım Yılı :1963

Yönetmen :Metin Erksan

Oyuncular : Hülya Koçyiğit, Erol Taş, Ulvi Doğan

Osman (Erol Taş) kendi arazisinde çıkan su nedeniyle köyülerle çatışma halindedir. Bu su kavgası nedeniyle kardeşi Hasan da (Ulvi Doğan) hapse düşmüştür. Osman’ın niyeti hem suya hem de yengesi Bahar’a (Hülya Koçyiğit) sahip olmaktır.

Karanlıkta Uyananlar

Nostaljik Türk Filmleri

IMDB :7.6

Yapım Yılı :1964

Yönetmen :Ertem Göreç

Oyuncular :Fikret Hakan, Beklan Algan, Ayla Algan, Kenan Pars, Mümtaz Ener

1960’ların Türkiyesinde geçen bu politik filmde, yeni sanayileşmekte olan bir şehirde, boya fabrikasında çalışan fabrika işçileri, fabrika sahibini konunun merkezine almaktadır. Filmde işlenen konular arasında 1960’lar Türkiyesindeki ithalat, ihracat pazarlıkları ve işçi sınıfının, sendikalaşmanın, işçi hakları, grev ve işçi-işveren ilişkilerinin eleştirel bir dille ele alınması sayılabilir.

Gurbet Kuşları

Nostaljik Türk Filmleri

IMDB :7.7

Yapım Yılı :1964

Yönetmen :Halit Refiğ

Oyuncular :Tanju Gürsu, Filiz Akın, Mümtaz Ener, Pervin Par, Cüneyt Arkın, Özden Çelik

Filmin ana konusu göç üzerine kurulmuştur; Bakırcıoğlu ailesinin daha iyi yaşam standartlarını elde etme maksadıyla memleketleri Kahramanmaraş’tan İstanbul’a taşınarak uğradıkları hüsranı, hayal kırıklıklarını ve yaşadıkları dramı anlatmaktadır. Üçü erkek (Selim, Murat, Kenan) ve biri kız (Fatma) olmak üzere dört çocuklu aile, Fatih’te bir ev kiralamışlar ve orada tutunmaya çalışmışlardır. Film, Haydarpaşa Garı’na ulaşan Tahir Efendi ve ailesinin görüntüleriyle başlar. Haydarpaşa, hem yeni gelen insanları karşılayıp onların umutlarına, hayallerine ve sevinçlerine şahitlik ederken hem de acı ve tükenmişlikle biten İstanbul maceralarının ardından insanları yerine-yurduna uğurlayan; İstanbul’un ilk ve son durağı olan sembolik bir mekân, önemli bir figürdür.

Suçlular Aramızda

Nostaljik Türk Filmleri

IMDB :7.2

Yapım Yılı :1964

Yönetmen :Metin Erksan

Oyuncular :Ekrem Bora, Belgin Doruk, Leyla Sayar, Tamer Yiğit, Atıf Kaptan, Erol Taş

İstanbul’un zengin bir malikanesinde yaşayan ünlü işadamı Mümtaz’ın karısı Demet’in 350.000 tl değerindeki kolyesi çalınır. Fakir insanlar olan Halil ve Yusuf çaldıkları kolyeyi kuyumcuya götürünce sahte olduğunu anlarlar. Zengin burjuva ailesinin bu rezaletini yüzlerine haykırmak için Mümtaz’ı aradıklarında kolyeye karşı para teklifi alırlar. Bu noktadan sonra “sahte kolye”, sosyal sınıflar arasındaki mücadelenin, cinayetlerin ve bireysel adaletin sembolü olacaktır.

Sevmek Zamanı

Nostaljik Türk Filmleri

IMDB :8.3

Yapım Yılı :1965

Yönetmen :Metin Erksan

Oyuncular :Müşfik Kenter, Sema Özcan, Kemal Ergüvenç, Fadıl Garan, Süleyman Tekcan

Kısıtlı olanakla gerçekleştirilen çekimleri, ilk kez denenen çeşitli sinema teknikleriyle birlikte, dönemine göre deneysel bir film olan Sevmek Zamanı’nın değeri günümüzde çok daha iyi anlaşılmaktadır. Şiirsel İstanbul manzaralarıyla film bizim daha çok Doğu Edebiyatı’nda, Divan Edebiyatı’nda rastladığımız surete aşık olma konusunun ilk defa ele alındığı ve işlendiği bir yapıttır.

Toplumsal bir arka plana, sınıf farklılığına dayanan, işçi sınıfından boyacı bir erkekle çok zengin bir burjuva kız arasındaki aşk temasını işleyen Sevmek Zamanı, ilk defa denenen birtakım çekim tekniklerinin varlığı, müzikal altyapısının sağlamlığı ve elbette eski aşk motiflerinin yeni bir dünya kurmak için yeniden dü­zenlenmesiyle modernist bir film etiketini fazlasıyla hak etmektedir. Aşk dediğimiz olguyu betimleme iddiasından uzak, ancak aşkın imkansızlıklarını ve sınırlarını akıllıca çizmeyi başarabilen yapısıyla Sevmek Zamanı, hala aşılamamış ve hatta Türk sinema tarihinde birçok yapıtın yaratılmasında etkin rol oynamıştır.

Ah Güzel İstanbul

Nostaljik Türk Filmleri

IMDB :8.2

Yapım Yılı :1966

Yönetmen :Atıf Yılmaz

Oyuncular :Sadri Alışık, Ayla Algan, Feridun Çölgeçen, İhsan Yüce, Danyal Topatan, Diclehan Baban

Film seyyar fotoğrafçılık yapan görmüş geçirmiş ve fakat zamanla iflas etmiş bir eski İstanbul beyefendisinin, İzmir’den İstanbul’a artist olmak için gelen genç kızla kesişen yolunu anlatır. Görmüş geçirmiş adam Haşmet, Ayşe’yi yolundan döndürmek ve bu işlerin sandığı kadar kolay olmadığına ikna etmek için çalışsa da Ayşe vazgeçmez, artist olma denemelerinde başarısız olur ve vazgeçerek Haşmet’in yanına döner. Komedi, taşlama ve melankoli dozunun ustaca dengelendiği, Sadri Alışık’ın ağzından hiç düşmeyen Sipahi marka sigarası, yer yer komik ve dramatik diyalogları, iç monologu ve müthiş oyunculuğuyla, Ayla Algan’ın başarılı oyunculuğuyla, fonda yer alan Türk müziği ile Atıf Yılmaz’ın kuşkusuz en güzel filmlerindendir. 18 yaşındaki Erdal Özyağcılar da filmde ufak bir rolde fotoğrafçı olarak yer alır.

Hudutların Kanunu

Nostaljik Türk Filmleri

IMDB :7.0

Yapım Yılı : 1966

Yönetmen :Ömer Lütfi Akad

Oyuncular :Yılmaz Güney, Pervin Par, Hikmet Olgun, Erol Taş, Tuncel Kurtiz

Hudutların Kanunu, Lütfi Akad sinemasında olduğu kadar Türk Sineması açısından da bir değişimi gösteren, Türk Sineması’nın yapı taşlarından olan bir film. Akad, Yılmaz Güney’le başlayan ortaklıkla beraber daha gerçekçi bir sinemaya yaklaşırken, filmin içinde bulundurduğu yerellik, Türk Sineması’nın kendi insanına bakması açısından büyük önem taşır. Film, bir sınır köyünde hayatlarını kaçakçılıkla idame ettiren köylülerin hayatlarına odaklanır. Toprak ağaları altında ezilen köylülerin yaşamak ve para kazanmak için seçtikleri bu illegal yol onları devletle karşı karşıya getirir. Her ne kadar Akad kaçakçı-devlet ilişkisinde bir otosansürde bulunduğunu söylese de, filmin üç defa sansür kurulu tarafından yasaklanmasına engel olamaz.

Kuyu

Nostaljik Türk Filmleri

IMDB :7.5

Yapım Yılı : 1968

Yönetmen :Metin Erksan

Oyuncular :Nil Göncü, Hayati Hamzaoğlu, Aliye Rona

Filmde, Osman, aynı köyden deliler gibi sevdiği Fatma’yı dağa kaldırır. Fakat bu sevda tek taraflıdır. Her dağa kaldırma ve jandarmaların ikiliyi bulması ise kısır bir döngüyü başlatır. Osman için Fatma artık bir saplantı haline gelmiştir. Hapisten her çıkışında soluğu onun yanında alır, hatta tecavüz eder. Erksan, filminde diyalogların görece sınırlılığıyla, mekânın etkili kullanımı, minimal anlatım tekniği ve kadın karakterin yüzüne odaklanan kamera ile psikolojik durumunu izleyiciye hissettirmeye çalışmasıyla, dönemine göre yepyeni bir anlatım tekniği kullanmıştır.

Vesikalı Yarim

Nostaljik Türk Filmleri

IMDB :8.0

Yapım Yılı : 1968

Yönetmen :Ömer Lütfi Akad

Oyuncular : Türkan Şoray, İzzet Günay, Ayfer Feray

 Film farklı dünyaların insanı iki karakterin manav Halil ve konsomatris Sabiha’nın aşk, çaresizlik ve ayrılıkla sonuçlanan hikayesini anlatıyor. Türk Sineması’nın unutulmaz klasiklerinden bir melodram olan Vesikalı Yarim, inanılmaz tesadüflerin, aşırılıkların, yanlış anlamaların filmin tüm dokusunu belirlediği, körlük, sa­ğırlık, sakatlık gibi somut, görünür engellerin giderilebildiği Yeşilçam melodramlarından gerçekçi özellikleriyle farklılaşır.

Seyyit Han : Toğrağın Gelini

Nostaljik Türk Filmleri

IMDB :6.8

Yapım Yılı :1968

Yönetmen :Yılmaz Güney

Oyuncular :Yılmaz Güney, Nebahat Çehre, Hayati Hamzaoğlu

Köylüler tarafından öldü zannedilen Seyyit, yıllar sonra köyüne geri döner. Orada, önceden evlenmek üzere anlaştıkları Keje’nin bölgenin nüfuzlu beylerinden Haydar’la evlendirilmek üzere olduğunu görür. Gönlünden Seyyit’le evlenmek geçen Keje, ağabeyinin ve Haydar’ın baskısı yüzünden bunu gerçekleştiremeyeceğini bildiği için durumu kabullenmek zorunda kalır. Gerdek gecesi Haydar’a yüz vermemesi ise bol kanlı olayların tetikleyicisi olur.

Umut

Nostaljik Türk Filmleri

IMDB : 8.2

Yapım Yılı :1970

Yönetmen :Yılmaz Güney

Oyuncular :Yılmaz Güney, Tuncel Kurtiz, Gülsen Alnıaçık

Cabbar’a önce umut aşılayan, fakat Cabbar umutlandıkça umutları yıkılan hayalperest Hasan’ın çöküşü ve karakterler arasındaki rol değişimi de filmin değerine değer katar. Umut’u adeta bir psikolojik buhran havasına bürüyen bu durum, filmin sonrasında karakterler için umudun ne olduğunun pek de bir önemi kalmadığını anlatır. Bu andan sonra önemli olanın umudunu kaybetmemek değil, amaçlarına ulaşmak için her zaman bir umut olduğuna kendilerini inandırmak olur. Karakterlerin bu farkındalığı, onları büyük bir çıkmazın içine sürükler.

Yorum Yap

Yorum Yap