1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Siyah Beyaz Aşk Filmleri

Siyah Beyaz Aşk Filmleri

en iyi Aşk Filmleri

Aşk sinemanın vazgeçilmezlerindendir. Nostaljik filmlerden hoşlananlar için en iyi siyah beyaz aşk filmleri listesi derledik.

Sinema tarihinin en iyi siyah beyaz filmlerine sitemizde sık sık yer veriyoruz. Bu makalemizde romantzmin doruğunda anlar yaşamanız için Siyah beyaz unutulmayan aşk filmlerini sizlere sunacağız.

en iyi Aşk Filmleri

IMDB: 8.1

Yapım: 1953

Yönetmen: William Wyler,

Oyuncular: Gregory Peck , Audrey Hepburn , Eddie Albert , Hartley Power

Audrey Hepburn’den ilk başrolünde Oscar’lı bir performans Tam 10 dalda Oscar’a aday olan ve Audrey Hepburn’e En İyi Kadın Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran Roma Tatili, bir modern zaman prensesinin kraliyet dayatmalarına karşı gelerek tek başına Roma’yı keşfe çıkmasının hikayesini anlatıyor. Burada gazeteci kimliğini saklayarak ilginç hikayeler peşinde koşan Amerikalı bir gazeteciyle tanışıyor. Ancak planı ikilinin birbirine aşık olmasıyla suya düşüyor.

Notorious – Aşktan da Üstün

en iyi Aşk Filmleri

IMDB: 8.0

Yapım: 1946

Yönetmen: Alfred Hitchcock,

Oyuncular: Cary Grant , Ingrid Bergman , Claude Rains , Louis Calhern

Dünya Savaşı sırasında hüküm giymiş bir Nazi savaş suçlusunun kızı olan Alicia’yla Amerikan Hükümeti adına casusluk yapması için temasa geçilir. Aşk, gerilim ve tutku gibi Hitchcock temaları etrafında dönen film, ustanın en iyi filmlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Film diğer Hitchcock filmleri gibi gerilim türünde olsa da; alt metin olarak asıl aşkı ele alıyor. Filmde Grant, ajan rolünde; Bergman da Almanya vatandaşı olan, babası kirli işlere karışmış, babasının yaptığı pis işleri öğrendiğinde Amerika hükümetine çeteye sızan birini canlandırıyor.

All About Eve – Perde Açılıyor

en iyi Aşk Filmleri

IMDB: 8.3

Yapım: 1950

Yönetmen: Joseph L. Mankiewicz,

Oyuncular: Bette Davis , Anne Baxter , George Sanders , Celeste Holm , Gary Merrill

En İyi Film başta olmak üzere tam 6 Oscar’lı bir başyapıt Ünlü yıldız Margo Channing (Bette Davis), Eve (Anne Baxter) adlı genç bir kızla tanışır Eve, Margo’nun büyük bir hayranıdır ve kısa sürede onun güvenini kazanmayı başarır; hatta onun evine taşınır Oysa masum görünüşlü bu kızın başka amaçları vardır Margo’nun yerini almak isteyen Eve, sinsi planlarını sırayla uygulamaya başlamıştır Margo’nun yıldızı sönerken Eve ise başarıdan başarıya koşmaktadır…

On the Waterfront – Rıhtımlar Üzerinde

en iyi Aşk Filmleri

IMDB: 8.2

Yapım: 1954

Yönetmen: Joseph L. Mankiewicz,

Oyuncular: Marlon Brando, Karl Malden, Lee J. Cobb

Eski bir boksör olan ve kendini geçindirmek için liman işçiliği yapan Terry Malloy (Marlon Brando) bir gün çocukluk arkadaşının ölümüne tanıklık eder. Arkadaşının ölümünde parmağı olan Johnny Friendly (Lee J. Cobb) liman işletmeciğili yapsa da, gangsterlerin başında yer alır ve yasadışı işler yürütmektedir. Her ne kadar Terry, Johnny’nin çevirdiği gizli kapaklı işleri ve işlerini bozan kişilerin ölümünden sorumlu olduğunu bilse de, kendini geçindirmek için yaptığı işi kaybetme korkusuyla, gangsterlerin zorbalıklarına ve yaptığı haksızlıklara boyun eğmek zorundadır. Ancak bir gün Terry, ölümüne tanıklık ettiği çocukluk arkadaşının kardeşi Edie Doyle (Eva Marie Saint) ile tanışır, onu tanımaya başladıkça ona aşık olur ve kendini suçlu hissetmeye başlar.

Casablanca – Kazablanka

en iyi Aşk Filmleri

IMDB: 8.5

Yapım: 1942

Yönetmen: Michael Curtiz,

Oyuncular: Humphrey Bogart , Ingrid Bergman , Paul Henreid , Claude Rains , Conrad Veidt

İkinci dünya savaşında çok direnişli örgütün lideri Victor Lazlow Alman konsantrsayonu kampından kaçarak Casablanca’ya gelir.Amacı Lizbon’a oradanda ABD’ye iltica etmektir.Fakat bütün umutları şans eseri Casablanca’nın en meşhur gece kulübünün sahibi olan Rick’e bağlamıştır.Rick kaçış için gerekli olan pasaportlara sahib olan tek kişidir.Öte yandan Ricky’in Victor’un yakalanması yada öldürülmesi için gerekli nedeni vardır.Victor’un karısı Ilsa Ricky bir zamanlar kendisini terk ettiğine inandığı ve kalbinin derinliklerine gömdüğü büyük aşkıdır.

Gone with the Wind – Rüzgar Gibi Geçti

en iyi Aşk Filmleri

IMDB: 8.2

Yapım: 1939

Yönetmen: Victor Fleming,

Oyuncular: Vivien Leigh , Clark Gable , Olivia de Havilland , Leslie Howard

Güneyli güzel Scarlett O’Hara üç evliliği,iç savaş ve Güneyin yeniden inşaa edilmesi sürecinde zenginlikten fakirliğe düşüşünü,sonra yeniden zenginliğe kavuşmasını anlatan film, Margaret Mitchell’in klasik eserinden sinemaya uyarlanmış olup yapımcı David O.Selznick’in en başarılı eseri kabul edilmiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap