«

Aşkın saplantıya dönüşüp, hastalıklı hale gelmesini anlatan psikopatik, saplantılı aşk konulu filmler yazımızla birlikteyiz.

Sinemada aşk hikayeleri oldukça sık işlenen konulardandır.  Aşkın yoğun sevme hâlinin kontrolden çıkarak aşkın şiddete döndüğü filmlerede rastlamak mümkün.

Sizlere bu yazımızda tatlı tatlı başlayıp kabusa dönen, tek taraflı olan, psikopatlık derecesinde bağlılıkları konu alan psikopatik, saplantılı aşk konulu filmler sunacağız.

Saplantılı Aşk Konulu Filmler

Psikopat aşık filmleri IMDB puanına göre sıralanmıştır

Saplantı – Fear

Saplantılı Aşk Konulu Filmler

IMDB : 6,2

Yapım Yılı : 1996

Oyuncular : Mark Wahlberg, Reese Witherspoon, William Petersen

Konusu

Psikopat aşık filmlerine vereceğimiz ilk örnek olan Fear, Tutku ile başlamış olan masum ve romantik bir aşkın kısa bir süre sonrasında ne şekilde ölümcül bir saplantıya dönüştüğünü sürükleyici bir gerilim şeklinde izleyeceksiniz. Nicole Walker (Reese Witherspoon) hayatı boyunca güçlü, çekici, duyarlı, onu koruyacak ve dünyadaki herşeyin üzerinde tutacak bir erkeğin hayalini kurmuştur.

David (Mark Wahlberg) tüm bu özelliklerin hepsine sahiptir, hatta daha fazlasınada. David modern zamanda yaşayan beyaz atlı bir prens gibidir.

Çok zaman geçmeden Nicole ruhunu ve bedenini bu mükemmel genç adama kaptıraak ancak hiçbir şey göründüğü gibi olmayacaktır. O güzel yüzün bir de yırtıcı ve karanlık bir tarafı bulunmaktadır ve Nicole’ün en büyük düşü aniden en büyük bir kabusa dönüşür.

Tehlikeli İlişki – A Dangerous Method

Saplantılı Aşk Konulu Filmler

IMDB6,4

Yapım Yılı:  2011

Oyuncular: Michael Fassbender, Keira Knightley, Viggo Mortensen

Konusu

1904 yılında geçen hikaye, psikanalist Carl Jung ile hastası Sabina Spielrein arasında doktor-hasta ilişkisiyle başlayan ve daha sonrasında ise Freud’un da dahil olacağı çalkantılı bir ilişkiye dönüşen bir aşk üçgenini anlatıyor.

Evli ve eşi bebek bekleyen Carl Jung, akli dengesi yerinde olmayan Sabina üzerinde Freud’un tartışmalı tedavi yöntemini ilk kez uygular; fakat tedavi ilerleyen aşamalarında Sabina ile yakınlaşmaktan kaçamaz. Bu üçlü ilişki gerilimi artırırken, Freud ve öğrencisi genç Jung’un arası da açılacaktır.

Sigmund Freud ve Carl Gustav Jung gibi psikanaliz dünyasının iki büyük ismini aynı çatı altında buluşturan yapımda Cronenberg’in vazgeçilmez oyuncularından Viggo Mortensen Freud’u, Michael Fassbender Jung’u, Keira Knightley ise Sabina Spielrein’i canlandırıyor.

Yalnız Cennet Bilir – Heaven Knows What

Saplantılı Aşk Konulu Filmler

IMDB6,6

Yapım Yılı: 2014

Oyuncular: Arielle Holmes, Caleb Landry Jones, Buddy Duress

Konusu

Ailesinden uzaklaşmış bir grup evsiz gencin hayatını anlatan filmde, sokaklarda yaşamak zorunda kalan ve düzgün bir işi olmayan her şeyi alt üst olmuş hatta uyuşturucu bağımlısı haline gelmiş gençlerin acı dolu öyküleri anlatılmaktadır.

Harley, Ilya’ya delice aşıktır. Onun da, pek ifade edemese de, kendisini aynı şekilde sevdiğinden emindir. İkisi de uyuşturucu bağımlısıdır ve New York’ta Heavy Metal’cilerin arasında takılırlar.

Vakitlerini birbirleriyle didişerek, tartışarak ve bir yandan etrafı talan ederken bir yandan da ihtiyaçlarını karşılayacak parayı bulmaya çalışarak geçirirler.

Tutku İmparatorluğu – In the Realm of the Senses (Ai no korîda)

Saplantılı Aşk Konulu Filmler

IMDB: 6.6

Yapım Yılı: 1976

Oyuncular: Tatsuya Fuji, Eiko Matsuda, Aoi Nakajima, Yasuko Matsui, Meika Seri

Konusu

Film Japonya’da 1936 yılında gerçekten yaşanmış bir olayı anlatıyor. Güzelliğiyle nam salan eski bir seks işçisinin çalıştığı evdeki patronuyla yaşadığı tutkulu ilişki, izleyiciye karşı hiçbir mahcubiyet hissedilmeden pornografiye yakın bir çizgide çekilmiştir.

Evin sahibi Kichizo ile hizmetçisi Sada arasında başlayan saplantılı ve sınırsız aşka odaklanan film dönemine göre son derece cüretkar sevişme sahneleriyle acının, zevkin, gerçeğin ve bilinmezin sınırlarını zorlamaktadır.

Coşku – Eyforiya (Euphoria)

Saplantılı Aşk Konulu Filmler

IMDB6,7

Yapım Yılı: 2006

Oyuncular: Polina Agureeva, Maksim Ushakov, Mikhail Okunev

Konusu

Birbirlerinden ayrı kalarak uzun yıllar ayrı kalan iki zıt karakterli kız kardeşlerin birbirlerine kavuşmaları ile Avrupa’da bulunan önemli olan bir o kadarda gizemli olan kuleleri kendilerine hedef seçerek başlarına aştıkları daha doğrusu burunlarını soktukları tehlikeli olayların içerisine daldırmaları ile gelişen olayların hikayesine vurgu yapan filmdir.

Euphoria filmi, yönetmenliğini ve senaristliğini Lisa Langseth’in önce senaryosunu kaleme alarak metne dönüştürdüğü akabinde kameraların arkasına geçerek yönettiği sahneleri kadrajlayarak oluşturduğu 2017 Amerikan yapımı dram filmidir.

Dünya prömiyerini 2006 Venedik Uluslararası Film Festivali’nde yapan ve bu etkinlikten Little Golden Lion ödülü ile ayrılan Eyforiya izle adlı eserin, yönetmenliğini ve senaristliğini “Kislorod”, “Tanets Deli” ve “Spasenie” filmlerinden tanıdığımız Rus asıllı genç sinemacı Ivan Vyrypaev üstlenmiştir.

Kötü Adam – Bad Guy (Nabbeun namja)

Saplantılı Aşk Konulu Filmler

IMDB: 6,8

Yapım Yılı: 2001

Oyuncular: Jae-Hyun Cho, Won Seo, Yun-tae Kim

Konusu

Bir üniversitenin önünde, kötü kılıklı adamın biri bankta tek başına oturan güzel bir kız görür. Yanına oturur. Ama kız onun yanına oturmasından hoşlanmaz. Sevgilisi geldiğinde de sevgilisine adamı gösterip suratını buruşturur. Adam kalkıp kızı öpmeye kalkar. Polis gelir, adamı güzelce tartaklarlar.

Adam kızı takip etmeye başlar. Aslında bir genelevde çalışmaktadır adam ve bir şekilde kızla yollarını kesiştirmeyi başarır.

Bad Guy, çoğu kişinin “3-Iron” filminden tanıdığı Güney Koreli yönetmen Kim Ki Duk ‘un sıra dışı filmlerinden biri.

Lolita

Saplantılı Aşk Konulu Filmler

IMDB6,9

Yapım Yılı: 1997

Oyuncular: Jeremy Irons, Dominique Swain, Melanie Griffith

Konusu

Romanda Lolita, gerçek adıyla Dolores Haze, 12 yaşında. Eğlenceye düşkün, başına buyruk, canlı bir kız. Kocasının ölümünün ardından dul kalan annesiyle pek anlaşamıyor. Annesinin amacı da kızını yatılı okula gönderip bir an önce ondan kurtulmak.

Romanın ana karakteri ise Humbert Humbert takma ismiyle bize yaşadıklarını artık bulunduğu hapishaneden ve birinci elden anlatan Lolita’nın saplantılı aşığı. Kendi tabiriyle küçük “supericiklerinin” hayranı olan Humbert, Lolita’ya ulaşmak için tüm hayatını düzenliyor ve elinden geleni ardına koymuyor. Kendisini yakışıklı ve çekici bulduğunu her fırsatta dile getiren Humbert yaşadıklarını ironik bir dille anlatıyor. 

All Things Fair (Lust och fägring stor)

Saplantılı Aşk Konulu Filmler

IMDB7,0

Yapım Yılı: 1995

Oyuncular: Johan Widerberg, Marika Lagercrantz, Tomas von Brömssen

Konusu

Henüz 15 yaşında ve ergenliğinin tam ortasında olan Stig (Johan Widerberg) İsveç’in Malmö bölgesinde yaşayan liseli bir gençtir. Bir süredir sınıf öğretmeni Viola (Marika Lagercrantz)’ya karşı oldukça tutkulu duygular besleyen Stig, her dakika onu arzu etmektedir.

Viola ise alkolik kocası yüzünden oldukça sıkılmış, bunalmış bir kadındır. Stig’in utangaç, çekingen ama bir o kadar kendisini arzuladığını farkedince bundan mutluluk duyar. Aralarında birden ateşli ama yasak aşk yaşanmaya başlar.

Ancak yaşadıkları bu şey onları hiç beklemedikleri bir son ile karşılaştıracaktır.

İki Aşık – Two Lovers

Saplantılı Aşk Konulu Filmler

IMDB7,1

Yapım Yılı: 2008

Oyuncular:  Moni Moshonov, Isabella Rossellini, Gwyneth Paltrow, Vinessa Shaw, Joaquin Phoenix

Konusu

Leonard babasıyla beraber aile işleri olan kuru temizleme dükkanıyla ilgilenen,yakın zamanda büyük bir ruhsal travma yaşamış ve buna bağlı olarak intihar eğilimli bir adamdır.Çok sevdiği nişanlısını basit bir sağlık problemi nedeniyle kaybeden ve ondan bir daha haber alamayan Leonard uzun bir süre bu durumun derbederliğini çekmesi nedeniyle akıl sağlığında da bozulmalar olmuştur.

Leonard’ın hayata karşı boşvermişliği dükkanlarını satın almak isteyen Cohen ailesinin ailece evlerini ziyaret edene kadar sürer.Bu ziyaret esnasında kendine ilgi duyan Sandra ile tanışır.Leonard da kendine karşı duyulan bu güzel hislerin karşılığında ufak düzelmeler başlamıştır ki bu esnada Leonard basamaklarda tanıştığı güzeller güzeli yeni komşusu Michelle’e vurulur. Bir yandan Sandra ile ilgilenen ve ona değer veren Leonard diğer yandan Michelle’i daha yakından tanıma çabasına girer.

Utanç – Shame

Saplantılı Aşk Konulu Filmler

IMDB7,2

Yapım Yılı: 2011

Oyuncular: Michael Fassbender, Carey Mulligan, James Badge Dale

Konusu

Manhattan’da steril bir hayat yaşayan Brandon, üst düzey bir şirketin yönetici pozisyonunda çalışan ve otuzlu yaşlarının başında dış çeperine ideal erkek görünümü yapıştırılmış bir ‘kovalamayan’ olarak karşımıza çıkmakta.

Yalnızlığını ve tahammül sınırını geçmiş cinsel isteklerini mastürbasyon ile geçiştiren ‘sex bağımlısı’ Brandon’un sessiz iniltilerini saklayan duvarları, kız kardeşi Sissy’nin gelmesiyle çok farklı boyutlara taşınır. Giderek hayal gücüne kaptırdığı hayatını geri kazanmaya çalışırken daha da derine batan Brandon’un şimdi hiçbir zaman anlaşamadığı bir seyircisi vardır, Sissy.

Aşıklar – Lovers: A True Story (Amantes)

Saplantılı Aşk Konulu Filmler

IMDB7,3

Yapım Yılı: 1991

Oyuncular: Victoria Abril, Jorge Sanz, Maribel Verdú

Konusu

1950’lerde Madrid’de geçen filmde genç asker Paco’nun dramı anlatılıyor. Trini’yle evlenmek için paraya ihtiyacı olan Paco, ordudan ayrılır; yaşça büyük, alımlı bir kadının evine yerleşir. Ancak kadının onu, Trini’ye bırakmaya niyeti yoktur.film, iki kadının paco’nun ilgisini elde etmek için verdikleri savaş arenasına döner…

“Amantes sadece seks tutkularını, erkeğin iradesizliğini ve masumiyetin çöküşünü anlatmaktan öte, bir zamanların karanlık ispanya’sına hükmeden bir değerler dizisini de hedef alıyor.”

İçinde Yaşadığım Deri – The Skin I Live In (La piel que habito)

Saplantılı Aşk Konulu Filmler

IMDB: 7,6

Yapım Yılı: 2011

Oyuncular: Antonio Banderas, Elena Anaya, Jan Cornet

Konusu

Saplantılı filmler arasında bulunan filmde Büyük bir yangında vücudunun neredeyse tamamı yanan ve tanınmaz hale gelen karısının, geçirdiği bunalımı atlatamayıp kendini boşluğa bırakarak kızının gözleri önünde intihar etmesi üzerine hayatı değişen bir adamın hikâyesini anlatılıyor.

Saygın plastik cerrahı Dr. Robert Ledgard, karısı araba kazasında yandıktan sonra, onu hayata döndürmek için yeni bir deri yaratmayla ilgili araştırmalar yapar. 12 yıllık çalışmasının sonunda her türlü darbeye karşı gerçek bir kalkan gibi olan dayanıklı bir deri elde eder. Bunca yıl çalışma ve deney sonucu, çalışmasını sonlandırabilmek için Robert’in sadece üç şeye ihtiyacı vardır: Vicdanını kullanmamaya, suç ortağına ve adi bir serseriye…

Okuyucu – The Reader

Saplantılı Aşk Konulu Filmler

IMDB7,6

Yapım Yılı: 2008

Oyuncular: Kate Winslet, Ralph Fiennes, Bruno Ganz

Konusu

2. Dünya savaşı sonrası Almanya sokaklarında 15 yaşında bir çocuk hastalanır ve bir kadın ona yardımcı olarak evine kadar götürür. Michael 3 ay boyunca yataktan kalkamayacak şekilde hastalanmıştır.

3 ayın sonunda ilk işi bu kadına teşekkür etmek olur. Bir çiçek alarak Hanna’nın evine gider. İşte o gün aralarında tuhaf bir çekim olur. Daha doğrusu çocuk kadından etkilenmiştir ve tekrar ziyaretine gelir. Daha sonra aralarında sadece cinselliğe dayalı bir ilişki başlar. Micheal, okuldan sonraları Hanna’yı ziyaret etmektedir.

Bu ilişkide ilk başlarda göz önünde olan cinsenlik gibi görünsede ilerleyen günlerde ilk sırayı kitap okuma alacaktır. Micheal hergün Hanna’ya kitap okumaktadır. Taaki birgün Micheal eve gelipte Hanna’yı bulamamasına kadar.

Ölüm Kitabı – Misery

Saplantılı Aşk Konulu Filmler

IMDB 7,8

Yapım Yılı: 1990

Oyuncular: James Caan, Kathy Bates, Richard Farnsworth

Konusu

Paul Sheldon seri romanlar yayınlayan popüler bir yazardır. Yayınevinin baskılarıyla çıkardığı “Misery” serisini sona erdirmek ve daha ciddi eserler yazmak için serinin son kitabında baş karakter Misery’i öldürmeyi planlamaktadır.

Romanı yazmak için gittiği Silver Creek’ten geri dönerken kar fırtınası yüzünden bir kaza geçirir. Eski hemşire ve Sheldon’ın büyük bir hayranı olan Annie onu kurtarıp evinde iyileştirmeye çalışır. Ölümden dönen Sheldon’ın şansı yaver gittiyse de zamanla Annie’nin tuhaf davranışlar sergilediğini fark eder.

Misery serisini büyük bir takıntıyla seven Annie, roman taslağında onun öldüğünü okuyunca gerçek kimliğini ortaya çıkaracaktır. Üstelik Sheldon yatalak ve tamamen savunmasız haldedir.

Kathy Bates’in En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ıyla ödüllendirilen ürkütücü performansı ve yüksek gerilim yaşatan sahneleriyle akıllara kazınan film, Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır.

Gönül Yarası

Saplantılı Aşk Konulu Filmler

IMDB7,8

Yapım Yılı: 2005

Oyuncular: Meltem Cumbul, Sener Sen, Timuçin Esen

Konusu

Yıllarca Anadolu’nun köylerindeki çocukları eğitmek için canını dişine takmış Nazım öğretmen, yıllarını verdiği öğrencilerine okumalarını tembihler ve emekli olur. Emekliliğini geçirmek için doğup büyüdüğü Samatya’ya geri döner ve eski bir dostunun yardımıyla taksicilik yapmaya başlar.

Bir gece vakti taksideyken karşılaştığı, eski kocasından kaçan genç bir kadın ve kızı; onun hayatında eğitimcilik uğruna kaybettiği ailesinin boşluğunu doldurmaya başlar.

ürkücü Dünya, psikolojik sorunları olan kocasından kaçıp İstanbul’a gelen ve kızıyla birlikte bir pavyonda çalışmaya başlayan bir kadındır. Nazım Bey, Dünya’yı her gün işe götürüp getirmeye başlar. Ancak, bir gün Dünya’nın eski kocası pavyonu basar. Nazım öğretmen de bu durumu görüp Dünya’ya ve küçük kızına sahip çıkar.

Duvara Karşı – Head On (Gegen die Wand)

Saplantılı Aşk Konulu Filmler

IMDB8,0

Yapım Yılı: 2004

Oyuncular: Birol Ünel, Sibel Kekilli, Güven Kiraç

Konusu

Cahit 40 yaşlarında, bir eğlence mekanında boş içki şişelerini toplayarak hayatını kazanmaktadır ve bir gün isyanın eşiğine gelir. İntihara teşebbüs eder. Gideceği hastanede yine aynı sebepten orada bulunan sibel ile tanışacaktır.

Cahit herşeyden vazgeçmiş hayata tutnmak için sebebi olmayan bir adamdır. Sibel ise aile baskısından bunalmış, ve bu baskıdan kurtulmanın tek kaçış yönü bir Türk ile evlenmektir.

Birden cahitin karşına çıkar ve evlenme teklif eder. Şartlı bir hayat yaşamayı sunar cahit’e; evleneceklerdir ama herkes istediğini yaşamakda serbest olacaktır. Fakat aşk’ı çok hafife alırlar. Farkında olmadan ikisinide hayatı değişmeye başlar.

Aşk – Her

Saplantılı Aşk Konulu Filmler

IMDB8,2

Yapım Yılı: 2013

Oyuncular: Joaquin Phoenix, Amy Adams, Scarlett Johansson

Konusu

Filmde Theodore Twombly ( Joaquin Phoenix ) yakın bir gelecekte artık insanların neredeyse tüm işlerini bilgisayar programlarının yapmakta olduğu bir dönemde oldukça nadir bulunan el yazımı mektup işinde çalışmaktadır. Theodore bir süre önce çok sevdiği karısından boşanmıştır ve artık kendisini hayata bağlayacak olan yeni bir amaç aramaktadır.

Bir gün Theodore piyasaya yeni çıkacak olan ve kusursuz bir yapay zekâya sahip olduğu söylenilen bir işletim sistemini satın alır. Bu yeni işletim sistemini açması ile Theodore, sadece sesi ile insanlarla iletişime geçen ve sanal bir varlık olan Samantha ile tanışacaktır.

Samantha yapay zekâya sahip bir varlık olduğu için hayat ve insanlar ile ilgili anlamlandıramadığı şeyleri Theodore’a sormaya başlar. Bu saatten sonra bir insan olan Theodore ile yapay zekâya sahip olan Samantha arasında oldukça garip bir ilişki başlayacaktır.

Aşk Hakkında Kısa Bir Film – A Short Film About Love (Krótki Film O Milosci)

Saplantılı Aşk Konulu Filmler

IMDB8,3

Yapım Yılı: 1988

Oyuncular: Grazyna Szapolowska, Olaf Lubaszenko, Stefania Iwinska

Konusu

Psikopat aşık fimleri arasında bulunan yapımda, Postanede çalışarak hayatını kazanmakta olan Tomek, genç bir posta memurudur. Rutin bir yaşamı vardır ancak bu sıradanlığın arka planında takıntılı bir ruh haline sahiptir.

Karşı binasında yaşayan komşu olduğu Magda’ya aşık olmuştur. Tomek, bu kadının yaşamına dair her şeyi ince detayına dek bilmektedir. Fakat kadın bunun farkında bile değildir. Sonunda Magda’ya açılan Tomek, kadından alacağı cevap karşısında derin bir üzüntüye kapılır.

Polonya’nın ve dünya sinema tarihinin en usta sinemacılarından olan Krzysztof Kieslowski’nin en unutulmaz filmlerinden olan A Short Film About Killing, aşk üzerine olan çalışması A Short Film About Love ile arka arkaya çekildi.

Ölüm Korkusu – Vertigo

Saplantılı Aşk Konulu Filmler

IMDB8,3

Yapım Yılı: 1958

Oyuncular: James Stewart, Kim Novak, Barbara Bel Geddes

Konusu

Film, zengin bir iş adamının psikolojik problemler yaşayan karısını (Kim Novak) mesleği bırakma aşamasına gelmiş yükseklik korkusu olan bir dedektife (James Stewart) takip ettirmesi üzerine kurulu bir hikayeye sahip.

Bir suçluyu kovalarken çatıda asılı kalıp düşme tehlikesi geçiren John Ferguson (James Stewart) akrofobisi olduğunu, bunun da baş dönmesine (vertigo) yol açtığını öğrenir. Bunun üzerine Ferguson meslekten emekliliğini ister ve eski bir arkadaşının ricası üzerine onun karısını takip etmeye başlar. Garip davranışlar sergileyen arkadaşının eşi Madeleine’e farkında olmadan zamanla bağlanacaktır.

Saplantılı aşk konulu filmler ‘e yer verdiğimiz bu yazımızı ilerleyen zamanlarda yeni filmler ekleyerek sürekli güncel tutmaya çalışacağız.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.