1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Psikolojik Bozuklukları anlatan En İyi Filmler

Psikolojik Bozuklukları anlatan En İyi Filmler

şizofren filmleri

Sinemada sıkça işlenen konulardan olan ruhsal, psikolojik bozuklukları anlatan en iyi filmleri listesi ile birlikteyiz.

Psikolojik rahatsızlıklar, çeşitli nedenlerle kişinin düşüncesinde, ruh halinde yada davranışlarında sorun olması halidir. Sinema tarihine baktığımızda delilik ve ruhsal sorunlar, insan aklının oynadığı oyunlar ve düştüğü çıkmaz sinemanın üzerine en çok durduğu temalardan.

Şizofreniyi konu edinen filmlerden bazılarına bakıldığında da yönetmenlikte veya senaryoda bir özgünlük olmasa da oyunculuk anlamında tatmin edicidirler. Hatta bazı filmler sadece oyunculukla kendilerinden söz ettirmişlerdir.

İşte psikolojik rahatsızlıkların, deliliğin ve psikopatolojinin en iyi işlendiği filmler

One Flew Over the Cuckoo’s Nest | Guguk Kuşu

şizofren filmleri

IMDB Puanı: 8.7

Oyuncular: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Michael Berryman

Filmde, deli kılığına girerek hapishaneden yırtan ve akıl hastanesine sevk edilen Mcmurphy'(Jack Nicholson) nin dramatik öyküsü anlatılıyor.

1963 Oregon. Randle Patrick McMurphy (Jack Nicholson), 15 yaşındaki bir kızla cinsel ilişkiye girmek suçuyla düştüğü hapishaneden, akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti için akıl hastanesine transfer edilir ve kafadan çatlak olduğuna kanaat getirilir. Aslında herhangi bir sorunu olmayan McMurphy’nin amacı daha rahat bir yerde cezasını bitirmek veya kaçmaktır.

Shutter Island | Zindan Adası

şizofren filmleri

IMDB Puanı: 8.1

Oyuncular : Leonardo DiCaprio, Emily Mortimer, Mark Ruffalo

Filmde, Massachussets sahili açıklarındaki bir adada suç işlemiş akıl hastalarının tedavi edildiği hastanedeki bir katilin esrarengiz şekilde kayboluşunu soruşturmakla görevlendirilen Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) ve Chuck Aule (Mark Ruffalo) adlı iki polisin baş döndüren hikayesi konu ediliyor.

1954’ün ABD’sinde topluma zarar verme ihtimali yüksek olan, ağır cezalık suçlar işlemiş akıl hastaları bir adaya kapatılmaktadır. Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis Shutter Adasında bulunan ve suç işlemiş hastaların bulunduğu akıl hastanesine bir soruşturma için giderler. Rachel isimli bir hastanın hastaneden kaçmasıyla beraber esrarengiz olaylar baş gösterir. Soruşturmayı derinleştirmeye çalışan polis Teddy bir yandan da kendi zihninde ki yansımalarla baş etmek zorundadır.

A Beautiful Mind | Akıl Oyunları

şizofren filmleri

IMDB: 8.2

Oyuncular: Russell Crowe , Ed Harris , Jennifer Connelly , Christopher Plummer , Paul Bettany

Film, önemli başarılarından uzun yıllar sonra Nobel Ödülü’ne layık görülen ünlü matematikçi John Nash’in gerçek hayat hikayesine odaklanıyor. John Forbes Nash kazandığı bir bursla Princeton Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başlar. Bu süreçte parlak zekasını her daim hissettiren ancak çevresindekilerle uyum sorunu yaşayan dahi Nash, inanılmaz bir teoriyi ortaya sürüp kanıtlama aşamasına kadar gelir. Böylece matematik çevrelerince ününü yayan dahi adam zamanla şizofreni belirtileriyle mücadele etmeye başlar. Nash artık kendi kurgusal gerçekliklerinden oluşturduğu dünyasıyla asıl gerçekleri ayırt edemeyecek bir aşamaya gelir.

Memento | Akıl Defteri

şizofren filmleri

IMDB: 8.5

Oyuncular: Guy Pearce , Carrie-Anne Moss , Joe Pantoliano , Mark Boone Junior

 Leonard Shelby, pahalı takım elbiseler giyer, son model bir Jaguar kullanır; bunun yanında ucuz, tanınmamış motellerde konaklar ve ödemelerini hep nakit parayla gerçekleştirir. Başarılı bir iş adamı görüntüsündedir… Ancak Leonard’ın tek işi intikam almaktır; karısının ırzına geçip öldüren adamın peşindedir. Şüpheleri polis tarafından dikkate alınmayan Leonard’ın yaşamındaki tek mücadelesi, adalet arayışı uzerine kurulmuştur. Katili belirlemesinde ise büyük bir zorlukla karşı karşıyadır. Leonard’ın nadir görülen, tedavisi olmayan bir hafıza kaybı hastalığı vardır. “Kaza” oncesi olayları tüm ayrıntılarına kadar hatırlayabilen Leonard, 15 dakika önce ne olduğunu, ne yaptığını, nereye gittiğini ve neden gittiğini bilememektedir.

Girl, Interrupted | Aklım Karıştı

şizofren filmleri

IMDB: 7.4

Oyuncular: Winona Ryder, Angelina Jolie, Clea DuVall

Yaşamına kast etme,günlük ilişkiler yaşama ve kişilik bölünmesi tanısıyla ailesinden ayırılarak Claymoore adlı psikiyatri kliniğine yatırılan yazar adayı Susanna Kaysen’in buradaki personel ve hastalarla yaşadığı hüzünlü, heyecan verici, iç burkucu ilişkinin hikayesini anlatan film, yazar Susannna Kaysen’in aynı adı taşıyan romanından, başarılı filmleriyle bütün dünyaya kendini kanıtlayan James Mangold tarafından sinemaya uyarlanmış.

Madeo | Anne

şizofren filmleri

IMDB: 7.8

Oyuncular:Hye-ja Kim, Won Bin, Goo Jin

Uzun zamandir dul olan bir anne tek ogluyla yalniz yasamaktadir. Oglan 28 yasinda, cekingen ve sessiz bir genc adamdir. Korkunc bir cinayet sonrasinda, kadinin yetersiz, aciz oglu bas supheli gorulur. Aleyhinde gercek bir kanit yoktur, ancak polis onunla ilgili yersiz kuskuya kapilir. Dosyayi kapamak icin sabirsizlanan polis, bastan savma sorusturmalarindan memnun bir sekilde cocugu tutuklar. Savunma avukati beceriksiz ve guvenilmez cikar. Baska secenegi kalmayinca, oglunun masumiyetini ispatlamaya karar veren anne olaya karisir

What’s Eating Gilbert Grape | Gilbert’in Hayalleri

şizofren filmleri

IMDB: 7.8

Oyuncular: Johnny Depp , Leonardo DiCaprio , Juliette Lewis , Mary Steenburgen , Darlene Cates

Gilbert, aşırı şişman annesi ve otistik kardeşi arasında sıkışmış, kendine ait hiçbir şeyi olmayan sıkıcı bir yaşam sürmektedir. Yaşamının sıkıcılığı çoğu zaman gözüne batmaz çünkü yaşadığı kasabada hayat, bütün olağandışılıklardan uzak bir tekdüzelikte gitmektedir. Hayatındaki tek aksiyon, otistik kardeşi Arnie kendini bilmeden ortalığı karıştıran bir şeyler yaptığında gerçekleşir. Bir gün Gilbert, anneannesi ile birlikte kasabadan geçen Becky ile tanışır ve hayatındaki bütün dengeler bir anda altüst olur. Aşık olmuştur! Fakat aşkını doyasıya yaşamasına engel olan sorumlulukları, yakalamak üzere olduğu mutluluğa ulaşmak için önünde bir engel olarak durmaktadır * Lasse Hallström’den bir gencin dram, romantizm ve espiri dolu hikayesi * Karizmatik aktör Johnny Depp’e eşlik eden on dokuz yaşındaki Leonardo Di Caprio’nun oyunculuğuna dikkat!

Black Swan | Siyah Kuğu

şizofren filmleri

IMDB Puanı: 8.0

Oyuncular : Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel

Bir balerinin hikayesini anlatan psikolojik bir drama/gerilim filmi olan Siyah Kuğu’nun öyküsü şu şekilde.

New York’ta yaşayan Nina genç ve yetenekli bir balerindir. Hayatının tamamını kapsayan dans en büyük tutkusu, yaşam amacıdır. Nina, eski bir balerin olan ve kızına sürekli dans konusunda hırs aşılayan annesi ile birlikte kalıyordur. Kuğu Gölü balesini sahneye koyan bale yönetmeni Thomas Leroy, yeni sezonda Beyaz Kuğu’yu canlandıran baş balerini değiştirmeye karar ve ilk terci olarak da Nina’yı görür.

The Shining | Cinnet

şizofren filmleri

IMDB: 8.5

Oyuncular : Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd

Stephen King’in aynı isimli romanından usta yönetmen Stanley Kubrick tarafından beyaz perdeye uyarlanan film; yazar Jack Torrance’ın, kış sezonunda kapalı olan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenerek, ailesiyle birlikte otele taşınması sonrasında gelişen metafiziksel olayları konu alır.

A Clockwork Orange | Otomatik Portakal

şizofren filmleri

IMDB: 8.4

Oyuncular : Malcolm McDowell, Patrick Magee, Michael Bates

Tarihi belirsiz, apokaliptik bir gelecekte, şiddet günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir.

Uyuşturucu, hırsızlık, tecavüz ve cinayete dayalı bir eğlence anlayışının hükmettiği gençlerden biri, suçüstü yakalandığında arkadaşları tarafından yüzüstü bırakılır ve hapse girer. Hapisten çıkmak için herşeyi göze alan Alex, hükümetin suçluları “topluma kazandırmak” amaçlı tedavi araştırmalarında denek olmayı kabul eder.

Toplumsal yaşam içinde bireyin konumunu ve özgür iradenin dokunulmazlığını, insanı insan yapan özelliklere hükümet müdahalesinin nerelere varacağını sorgulayan film, unutulmaz sahneleriyle, görsel, sosyal ve politik açılardan söyleyecek çok sözü olan, izleyiciye soru işaretleri armağan eden eşsiz bir yapım.

Yorum Yap

Yorum Yap