1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Otizm Konulu Filmler

Otizm Konulu Filmler

otizm ile ilgili filmler

Ünlü Rain Man filmi ile herkesin yakından tanıdığı otizm konulu filmler bu makalemizin konusu.

Otizm iletişim ve sosyal etkileşim sorunları, kısıtlı ilgi alanları ve tekrarlayan davranışlarla ortaya çıkan bir rahatsızlık olup ömür boyu devam eden bir gelişim bozukluğudur. Yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkar.

Otizm, göz teması kuramama, duyguları ifade edememe, sosyal etkileşimi başlatma ve sürdürmekte zorlanma gibi belirtilerle kendini gösterir.

Otizmin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik olduğu düşünülmektedir. Erkeklerde kızlara oranla daha sık görülür. Otizmlilerin %70’inde zeka geriliği vardır. %’10 unda ise üstün zeka görülebilir.

Sizlere otizm’i konu almış ve gişede başarı elde etmiş en iyi filmleri sunuyoruz.

otizm ile ilgili filmler

IMDB: 8.0

Yapım: 1988

Yönetmen: Barry Levinson,

Oyuncular: Dustin Hoffman , Tom Cruise , Valeria Golino , Gerald R. Molen , Jack Murdock

Bir ithal araba satıcısı olan Charlie, başkalarının düşüncelerine saygı duymayan bencil ve fırlama bir şehir çocuğudur. Babasının öldüğünü haber alan Charlie, cenazesine gittiğinde, babasının 49 model bir Buick Roadmaster hariç tüm mirasını bir vakfa bıraktığını öğrenir. Kendi hakkı olduğunu düşündüğü bu paradan bir pay alabilmek için bu vakfı ziyaret eden Charlie, buranın özürlülerle ilgilenen bir kurum olduğunu öğrenir.

Ben X

otizm ile ilgili filmler

IMDB: 7.4

Yapım: 2007

Yönetmen: Nic Balthazar,

Oyuncular: Greg Timmermans , Laura Verlinden , Marijke Pinoy

Adını Flamanca’da “Ben Bir Hiçim” anlamına gelen “Ik ben iks” deyiminden alan “Ben X”, otizm hastası olan Ben’in çevresiyle olan uyum problemlerini ele alıyor. Archlord isimli internet üzerinden oynanan rol yapma oyununda yarattığı karizmatik ve güçlü karakterinin aksine Ben, gerçek hayatta okulda sürekli itilip kakılan, dışlanan bir çocuktur. Hayatında aynı oyundaki gibi saygı duyulan bir karaktere sahip olma hayaliyle yaşayan Ben, oyunda tanıştığı Scarlite ismindeki kızla tanışınca işler Ben için farklı bir hâl alacaktır .

I Am Sam

Benim Adım Sam

otizm ile ilgili filmler

IMDB: 7.6

Yapım: 2001

Yönetmen: Jessie Nelson,

Oyuncular: Sean Penn , Michelle Pfeiffer , Dianne Wiest , Dakota Fanning , Richard Schiff

Otistik bir baba olan Sam Dawson (Sean Penn) etrafındaki sıradışı dostlarının yardımıyla kızı Lucy’i (Dakota Fanning) büyütmeye çalışır. Lucy, 7 yaşını doldurunca zeka düzeyi açısından babasını geçmeye başlar. Sam ile Lucy’nin kurdukları yakın ilişki devlete ait yetiştirme yurdunda çalışan bir kişinin dikkatini çeker. Bu kişi bir süre sonra Lucy’nin çocuk yetiştirme yurduna devredilmesini talep eder. Sam, kızını yanına almak için devlete karşı açtığı davayı bakması için avukat Rita Harrison’ı (Michelle Pfeiffer) ikna eder. Rita, çok başarılı bir avukattır, ancak bu tip davalara bakmama kararı almıştır. Bu davaya bakmaya ise arkadaşlarıyla girdiği iddia sonucunda karar verir. Sam’in kızına tekrar kavuşabilmesi için Sam ile Rita sisteme ve kanunlara karşı savaşa girerler…

Forrest Gump

otizm ile ilgili filmler

IMDB: 8.8

Yapım: 1994

Yönetmen: Robert Zemeckis,

Oyuncular: Tom Hanks , Robin Wright , Gary Sinise , Mykelti Williamson , Sally Field

Forrest Gump, zeka seviyesi 75 olan bir erkeğin hayatını ele alıyor. Zeka seviyesi nedeni ile devlet okullarına girmekte bile zorlanan Forrest Gump zamanla akla mantığa uymayan başarılara imza atıyor. Her ne kadar zeka seviyesi düşük olsa da fiziksel olarak son derece sağlam olan Forrest Gump, zamanla gelişen olaylar zincirinde bizi hayal edemeyeceğimiz bir dünyaya götürüyor.

My Name Is Khan

Benim Adım Khan

otizm ile ilgili filmler

IMDB: 8.0

Yapım: 2010

Yönetmen: Karan Johar,

Oyuncular:  Shah Rukh Khan, Kajol, Sheetal Menon

Rızvan Khan (Shahrukh Khan) kücüklüğünü annesiyle Mumbai’da ıssız bi yerde geçiren asperger sendromu hastası bir müslümandır. Yetişkin yaşına gelince Amerika’ya kardeşinin yanına taşınır ve Mandira (Kajol) ile tanışıp evlenir. Fakat 11 eylül olaylarından sonra müslüman Rızvan’ın hayatı daha da zorlaşacaktır. Bir trajedinin ardından Mandira ile ayrılan Rızvan, Mandira’yı yeniden kazanmak için uzun bir yolculuğa çıkar.

Taare Zameen Par

Her Çocuk Özeldir

otizm ile ilgili filmler

IMDB: 8.4

Yapım: 2017

Yönetmen: Aamir Khan, Amole Gupte

Oyuncular:  Darsheel Safary, Aamir Khan, Tisca Chopra

Harfleri, sayıları algılama problemi yaşamakta olan bir çocuğun çevresi ve ailesi tarafınca tembel, gerizekalı muamelesi görmektedir. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verilmesinin ardından resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatmakta olan bir film izleyeceksiniz.

What’s Eating Gilbert Grape

Gilbert Grape’i Ne Yiyor?

otizm ile ilgili filmler

IMDB: 7.8

Yapım: 1993

Yönetmen: Lasse Hallström,

Oyuncular: Johnny Depp , Leonardo DiCaprio , Juliette Lewis , Mary Steenburgen

Gilbert, aşırı şişman annesi ve otistik kardeşi arasında sıkışmış, kendine ait hiçbir şeyi olmayan sıkıcı bir yaşam sürmektedir. Yaşamının sıkıcılığı çoğu zaman gözüne batmaz çünkü yaşadığı kasabada hayat, bütün olağandışılıklardan uzak bir tekdüzelikte gitmektedir. Hayatındaki tek aksiyon, otistik kardeşi Arnie kendini bilmeden ortalığı karıştıran bir şeyler yaptığında gerçekleşir. Bir gün Gilbert, anneannesi ile birlikte kasabadan geçen Becky ile tanışır ve hayatındaki bütün dengeler bir anda altüst olur. Aşık olmuştur! Fakat aşkını doyasıya yaşamasına engel olan sorumlulukları, yakalamak üzere olduğu mutluluğa ulaşmak için önünde bir engel olarak durmaktadır * Lasse Hallström’den bir gencin dram, romantizm ve espiri dolu hikayesi * Karizmatik aktör Johnny Depp’e eşlik eden on dokuz yaşındaki Leonardo Di Caprio’nun oyunculuğuna dikkat!

Mozart and the Whale

Mozart Ve Balina

otizm ile ilgili filmler

IMDB: 6.9

Yapım: 2005

Yönetmen: Petter Næss

Oyuncular: Josh Hartnett, Radha Mitchell, Gary Cole

Donald (Josh Hartnett) ve Isabelle (Radha Mitchell) ender görülen bir otizm olan Asperger Sendromlu iki gençtir. Taksi şoförlüğü yapan Donald, bir hasta buluşmasında Isabelle´le tanışır. Daha ilk buluşmalarında gerçek dünyadan ne kadar farklı dünyalarda yaşadıkları ortaya çıkacaktır.i

Hai yang tian tang

otizm ile ilgili filmler

IMDB: 7.6

Yapım: 2010

Yönetmen: Xiaolu Xue

Oyuncular: Jet Li, Zhang Wen, Lun-Mei Kwei

Çok iyi bir balık avcısı olan Xing chang (Jet Li) otistik oğlu ile beraber bulundukları kasabada yaşamlarını sürdürürken oğlununda hayatı tamami ile değişim gösterecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap