1. Ana sayfa
  2. Belgeseller
  3. Oscar Ödüllü Belgeseller

Oscar Ödüllü Belgeseller

En iyi Belgesel oscar ödülünü alan belgeseller.

«

Belgesel kategorisinde Oscar heykelciğini kapmış Oscar ödüllü belgeseller bu makalemizin konusu.

Belgesel bir anlatım türü olarak belgesel gerek televizyonda gerekse sinemada her zaman “gerçeğe en benzer” olduğu iddiasıyla başlamak gerekir. Belgesel film ise sinema içinde ayrı bir yeri olan ve çeşitli alt türlere ayrılan bir sanat dalıdır.

Belgesel filmler belli konular üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarının estetik kaygılarla seyirciye yansıtılmasına dayanan sinema yöntemidir.

Icarus

Ödüllü Belgeseller

Rus bilim adamı Dr. Grigory Rodchenkov, Rusya’nın olimpik atletler için geliştirdiğini iddia ettiği büyük bir doping komplosuna dair şoke edici ayrıntılar sızdırınca, Amerikalı yapımcı Bryan Fogel bu skandalı ortaya çıkarmak için kendi güvenliğini dahi riske atar ve istemeden kendini küresel bir skandalın tam ortasında bulur.

O.J.: Made in America

Ödüllü Belgeseller

Modern Amerikayı ırkçılık, medya, şiddet ve adalet sistemine bir eleştiri çerçevesiyle anlatmakta olan filmin yönetmenliğini Ezra Edelman yapmaktadır. Film, 1994 Haziran’ında eski eşi Nicole’ü ve garson olan Ronal’ı öldürme suçu ile yargılanan o.j. Simpson’ın geçmişine ve o günlere kadar gelişini aydınlatmaktadır.

Amy

Ödüllü Belgeseller

2011 yılının Temmuz ayında henüz 27 yaşındayken hayata veda eden, yüzyılın en önemli yeteneklerinden biri olarak kabul edilen Amy Winehouse’un hayatını beyazperdeye yansıtan film, ünlü müzisyenin kendi anlatımı eşliğinde, daha önce görülmemiş arşiv görüntülerini de izleyiciyle buluşturacak. Filmin yönetmenliğini 2010 tarihli Senna belgeseliyle ses getiren yönetmen Asif Kapadia yürütüyor.

Citizenfour

Ödüllü Belgeseller

NSA ve CIA’de çalıştığı dönemlerde edindiği çok gizli belgeleri basına sızdırdıktan sonra çok tartışılan ve bir daha ülkesine dönemeyen Amerikalı gazeteci Edward Snowden’ın, Citizen Four takma adıyla gazeteci Laura Poitras’la iletişime geçme ve Hong Kong’da kendisiyle yaptığı röportajlar, gerçek kamera kayıtlarıyla anlatılıyor.

20 Feet from Stardom

Ödüllü Belgeseller

Ünlü yıldızların 20 adım arkasında onlara sesleriyle eşlik eden, seslerini duyduğumuz ancak kimi zaman varlıklarını dahi fark etmediğimiz gizli yıldızların hayatına tanık oluyoruz. Geri vokaller olmaksızın büyük sahne şovları ne durumda olurdu bilinmez ancak kalabalıkların onlar hakkında duymadığı birçok gerçeğin olduğu aşikar. 20 Feet from Stardom, büyük şarkıcıların arkasında sesleriyle popüler şarkılara eşlik eden bu sanatçılara kulak verip, Lou Adler, Chris Botti ve Carole Childs gibi isimlerin kendi hikayelerini beyazperdeye aktarıyor.

Searching for Sugar Man

Ödüllü Belgeseller

70’li yılların başlarında farkında olmadan bir müzik efsanesine dönüşen Detroit’li bir yerel müzisyenin hikayesini ele alan belgesel, Sixto Rodriguez’in efsaneleşme ve ortadan kaybolma sürecini işliyor. Rodriguez, kısa süreli amatör kariyeri boyunca iki adet satmayan albüm kaydeder ve ilk albümün ardından Güney Afrika’da bir efsaneye dönüşür. İlk albümün ardından bir araya gelen iki Güney Afrikalı hayranı, bu kıtada neredeyse John Lennon’a dönüşen bu müzisyenin peşine düşerler. İşin ilginç yanı ise Rodriguez’in bu şöhretten haberi olmamasıdır * Malik Bendjelloul’un yönetmenliğini yaptığı ve Akademi Ödülleri’nde En İyi Belgesel Oscar’ını kazanan film, iki hayranın yolculuğunu ve Rodriguez ailesine ulaşmasını konu alıyor.

Undefeated

Ödüllü Belgeseller

Film Manassas Tigers adlı futbol takımı hakkında uyarlanmış güzel bir belgesel olarak geliyor karşımıza. Bu oyuncular çok daha başarılı okullarda idman yapmak üzere para ile tutulmaktadırlar. Ancak gün gelir ve kaderleri bambaşka bir boyuta doğru ilermeye başlar. Başlarına koç Bill Courtney gelir ve o andan itibaren de akıntının yönü ziyadesi ile değişecektir. Azmin ve inancın elinden kurtulacak hiçbir mükemmel yoktur hayatta. Kaderi değiştirmek mücadele azminde saklıdır k, koç Bill bunun en harika örneklerindendir.

Inside Job

Ödüllü Belgeseller

2008 global ekonomik krizinin derinlemesine bir analizini yapan ve bunu yaparken farklı bakış açılarına, sonuçlardan etkilenen farklı insanlara odaklanan bir belgesel Inside Job. Politik, akademik ve sosyal açıdan ekonomik krizin nedenlerini ve sonuçlarını inceleyen filmin anlatıcısı ise Matt Damon.

The Cove

Ödüllü Belgeseller

Bir belgeselden çok bir aksiyon filmini andıran The Cove, Japonya’daki balina katliamına dair gerçekleri gözler önüne seriyor. Taijii yakınlarındaki bir koyda, yasal bir şekilde acımasızca hayvan katliamı yapan balıkçıların peşine düşen aktivistleri merkezine alan film, dehşete düşürürken temposundan bir an olsun bir şey kaybetmiyor.

Man on Wire

Ödüllü Belgeseller

Fransız ip cambazı Philippe Petit ip üzerindeki başarılarına bir yenisini eklemek ister. Yeni yapılan İkiz Kulelerin arasına ip gererek üzerinde yürümeyi kafasına koyar.

Taxi to the Dark Side

Ödüllü Belgeseller

Genel olarak, Amerikan askerlerinin Afganistan ve Irak’ta gözaltına aldıkları tutuklulara sorgulamak için yaptıkları işkenceleri anlatan ve Bush politikasını hedef alan belgesel Taxi to the Darkside, temelde bir taksi şöförünün yaşadıkları üzerinden gidiyor.

Taksi şoförlüğü yaparak geçimini sağlayan Afganistanlı Dilaver, 2002 yılında terrörist olduğu gerekçesiyle Amerikan askerleri tarafından göz altına alınarak Bagram’a getirilir. Hiçbir suçu ve Taliban ya da herhangi bir terörist örgüt ile ilişkisi bulunmayan Dilaver, tamamen insanlık dışı yöntemlerle sorguya çekilir.

Oscar ödüllü belgeseller listemiz burada sona erdi.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.