1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi
1

1963 yılında Susuz Yaz filmi ile başlayan Oscar adayı olmuş Türk filmleri serüvenimiz bu sene Ayla filmi ile devam etti.. Bu yazımızda geçmişten günümüze Oscar adayı olmuş 24 Türk filmi listesi sunacağız.

Ülkemiz Oscar’a en iyi yabancı film dalında 1963 yılından bu zamana kadar 24 film gönderdi. Bu filmler arasında sadece Üç Maymun filmi başarı elde ederek ilk 9 yabancı film arasına girmeyi başardı.

Bizde bu yazımızda 1963’den bu zaman kadar  Oscar adayı olmuş 24 Türk filmi listesi sunacağız.

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Ayla (2017)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Can Ulkay

Oyuncular: İsmail Hacıoğlu, Kim Seol, Çetin Tekindor, Lee Kyong-Jin, Ali Atay, Murat Yıldırım, Taner Birsel, Altan Erkekli, Meral Çetinkaya, Damla Sönmez, Büşra Develi, Erkan Petekkaya, Sinem Uslu

Film, Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek ve çok dramatik bir hikayeyi beyazperdeye taşıyacak. 1950 yılında savaşta yer alan Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir kız bulur. 5 yaşındaki bu Koreli kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir. Astsubay kızı yanına alır ve Ayla ismini verir. Birliğin neşesi haline gelen Ayla ile astsubay kısa sürede baba-kız gibi olurlar. Ancak 15 ay sonunda birliğin Türkiye’ye geri dönme kararı çıkar. Ayla’yı bırakıp dönmek istemeyen Süleyman Astsubay her yolu denese de Kore kanunlarını aşamaz.

Küçük kızı geride bırakmak zorunda kalan Süleyman ve yetimlere uygulanan sisteme dahil olarak yetimhaneye verilecek olan Ayla son vedalarında tekrar bir araya gelmeye söz verirler. Yıllar ikiliyi yeniden buluşturacak mıdır?…

Kalandar Soğuğu (2016)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Mustafa Kara

Oyuncular: Mustafa Kara, Tuncer Salman, Haydar Şişman

Film, Karadeniz’de bir dağ köyünde yaşamını sürdüren ve orada her şeyden umudunu kesmiş olarak, maden rezervi arayan Mehmet’i ve etrafında bulunanların hikâyesini anlatmaktadır.

Karadeniz’in bir dağ köyünde, ailesiyle birlikte yaşayan Mehmet, bir yandan beslediği birkaç hayvanla günlük ihtiyaçlarını temin ederken, diğer yandan büyük bir tutkuyla dağlarda maden rezervi aramaktadır. Zamanla umutsuz bir çabaya dönüşen maden arama fikri, Mehmet’in duyduğu bir haberle yerini yeni bir maceraya bırakır; Mehmet Artvin’de gerçekleştirilecek olan boğa güreşlerine katılacaktır. Sıradan bir yaşam mücadelesi gibi görünen bu hikâyenin arka planında dokunaklı bir hayatın, inceden inceye örülen bir mücadelenin ve doğa, insan, hayvan ilişkisinin naif bir portresi çizilmektedir.

Sivas (2015)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Kaan Müjdeci

Oyuncular: Doğan İzci, Ozan Çelik

11 yaşındaki Aslan’ın yaşadığı küçük köydeki tek gündeliği okula gitmek ve arkadaşlarıyla vakit geçirmekten ibarettir; en büyük derdiyse aynı sınıfta okuduğu Ayşe’ye olan aşkıdır. Bir gün yaşadıkları yerde bir hayli popüler olan köpek dövüşlerinden birine denk gelen Aslan, burada dövüşü kaybeden ve yaralanıp yere yığılan Sivas adında terk edilmiş kangal köpeğiyle karşılaşır. Bu karşılaşma o andan itibaren yaşayacağı hayatı etkileyecek en önemli dönüm noktalarından biri olur.

Kış Uykusu (2014)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Oyuncular: Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Demet Akbag

Kış Uykusu filmi, eski bir tiyatro oyuncusu olan Aydın’ın, Anadolu bozkırlarının ortasında, adeta bir kış uykusuna yatmış gibi görünen ıssız bir mekânda, kendisiyle, hayalleriyle, sevdikleri ve taşrayla kurduğu ve düşe kalka sürdürmeye çalıştığı ilişkilerini konu alıyor.

Aydın emekli bir tiyatrocudur; oyunculuğu bıraktıktan sonra Kapadokya’ya babasından yadigar kalan butik oteli işletmek için geri döner. Aydın o günden sonra başlayan kış uykusu bu gözlerden ırak otelin içerisindeki gündelikleriyle, kah yerel bir gazeteye köşe yazıları yazarak kah her zaman niyetlendiği ancak bir türlü başlayamadığı tiyatro tarihi kitabını yazmayı düşünerek geçer. Tüm bu süreçte hayatında iki kadın vardır: Kendisine her anlamda uzak ve soğuk davranan genç karısı Nihal ve boşandıktan sonra yanlarına taşınan kız kardeşi Necla… Kışın bastırması ve artan kar yağışı bu küçük taşrada en çok Aydın’ın sinirlerine dokunur ve onu uzaklara gitmeye teşvik eder…

Kelebeğin Rüyası (2013)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Yılmaz Erdoğan

Oyuncular: Yılmaz Erdoğan,  Mert Fırat,  Farah Zeynep Abdullah,  Kıvanç Tatlıtuğ,  Belçim Bilgin Erdoğan

Film Zonguldak’ta, 1941 yılında başlar. İki genç şair Rüştü Onur (Mert Fırat) ve Muzaffer Tayyip Uslu (Kıvanç Tatlıtuğ), yeni yeni modernleşen bu madenci kentinde memuriyet hayatlarını sürdürürken, bir yandan da sanatla, edebiyatla ve en çok da şiirle iç içe yaşamaktadırlar.

Ayakları üzerine yeni kalkan genç Cumhuriyet, bir yandan modernleşme çabasındayken, aynı yıllarda Avrupa’da da II.Dünya Savaşı yaşanmaktadır. Şairliğe ve sanata bakışın henüz olgunlaşmadığı toplumda şiir ile uğraşan bu iki veremli genç, toplumun her kesimine şiiri sevdirmeye çalışmaktadır. Belediye Başkanı’nın kızı Suzan Özsöy (Belçim Bilgin)’un Zonguldak’a geri gelmesiyle Rüştü ve Muzaffer’in şiire olan inancı daha da artar. Muzaffer, Suzan’a aşık olur.

Henüz lise öğrencisi olan Suzan, ailesinin istememesine rağmen iki gençle yakın arkadaş olur. Fakat 1940’lı yılların vebası olan verem, iki genç insanın da sağlığını git gide tehdit etmektedir. Rüştü ve Muzaffer kendi geleceklerini kurabilme çabası içerisine girerler.

Ateşin Düştüğü Yer (2012)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: İsmail Güneş

Oyuncular: Yeşim Ceren Bozoğlu,  Hakan Karahan,  Serhan Süsler,  Elifcan Ongurlar,  Katharina Weithaler

16 Yaşında beklenmeyen bir hastalık sebebiyle hastaneye kaldırılan Ayşe’nin ameliyat olması için ailesi seferber olur. Ameliyat sırasında Ayşe’nin hamile olduğu anlaşılınca yaşatma çabası içindeki aile birden öldürmek için mücadeleye girer. Öldürme işini üstlenen baba Osman ile Ayşe birlikte yolculuğa çıkarlar. Bu yolculukta baba birçok kez kızını öldürmeye teşebbüs eder. Ama bu yolculuk baba ile kızın birbirlerini anlamaları için fırsat olacaktır.

Bir Zamanlar Anadolu’da (2011)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Oyuncular: Fırat Tanış,  Kubilay Tunçer,  Ahmet Mümtaz Taylan,  Yılmaz Erdoğan,  Aziz İzzet Biçici

Bir grup adamın Anadolu’nun ortasında yaşadığı tuhaf bir geceyi anlatıyor film. Polis, asker, savcı, doktor, suçlu ve diğerleri cesedin yerini arıyorlar önce. Filmin anlatımında beni en çok çarpan hikayeyi bir olay örgüsünün yapaylığı içinde bir gösteriye dönüştürmemesi.

Bu hikaye anlatan sanatların zaman zaman büyüsüne kapıldığı bir durumdur. Çünkü hikaye anlatırken dünyaya yeniden şekil vermenin gücünü hisseden bir yaratıcı yazar ya da yönetmen işin büyüsüne kendini kaptırıp yapıtı bir ruhsal arayışın deneyimi olmaktan çıkarıp bir kaçış rüyasına dönüştürebilir.

Bal (2010)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Semih Kaplanoğlu

Oyuncular: Erdal Beşikçioğlu,  Tülin Özen,  Alev Uçarer,  Bora Altaş,  Kutay Sandıkçı

Yusuf isimli yedi yaşında ki çocuk fırsat buldukça babası ile ormana gider. Her gidişinde de ormanı gizemli bulmaktadır. Babası arıcılıkla ilgilenen ve bu işten para kazanmaktadır. Bir gün Yusuf uykusunda bir rüya görür. Rüyasını babasına anlatır. Babası ikisinin arasında sır olarak kalmasını ister. Yusuf kabul eder. Alışıldık bir şekilde Yusuf’un babası yine arılara ve onların ürettikleri bala bakma gider. Lakin babanın bu sefer ki niyeti türü ivedilikle azalmakta olan Kafkas cinsi arıların peşine düşer. Aradan günler geçer.

Yusuf’un babası hala geri dönmemiştir. Bu arada sırada gerçekleşen bir durumdur. Lakin bu sefer süreç olağanın dışına çıkınca Yusuf’un annesi doğal olarak endişelenir. Çocuğunu annesine bırakarak kocasının izini sürmeye koyulacaktır. Tüm bunlar gerçekleşirken bir de Yusuf’un kekelemeye başlaması ve bunun kalıcı olma yolunda hızla ilerlemesi aileyi iyice perişan eder. Bakalım işler nerelere varacak.

Güneşi Gördüm (2009)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Mahsun Kırmızıgül

Oyuncular: Altan Erkekli,  Ali Sürmeli,  Ceyhun Fersoy,  Demet Evgar,  Erol Demiröz

Film, Türkiye’nin Doğu sınırında yaşayan iki ailenin zorunlu olarak göç edişini anlatır. Yirmi beş yıldır süren savaşın etkisi devam etmektedir. Çocuklarından biri dağa, diğeri askere giden Davut aileleri bölgenin ağır şartlarına daha fazla dayanamaz.

Askerin baskısıyla köylerinden ayrılıp Batı’ya göç eder. Ramo, babasını ve ailesini alarak İstanbul’a doğru yola çıkar. Davut ise ailesiyle Norveç’e gitmenin yollarını arar. Toprağından zorunlu olarak kopan aileler yeni yaşantılarına kolay kolay alışamayacaktır.

Üç Maymun (2008)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Oyuncular: Ahmet Rıfat Şungar,  Ercan Kesal,  Cafer Köse,  Gürkan Aydın,  Yavuz Bingöl

Milletvekili adayı Servet bir gece kendi arabasıyla birinin ölümüne yol açar ve siyasi durumunu kullanarak şöförü Eyüp ten bu suçu üstlenmesini ister. Maddi destek karşılığı durumu kabullenen Eyüp bir süre hapiste yatar. Bir süre sonra tahliye olur.

Takva (2006)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Özer Kızıltan

Oyuncular: Güven Kıraç,  Settar Tanrıöğen,  Erkan Can,  Meray Ülgen,  Erman Saban

Muharrem, ömrünü mütevazi sınırlar içinde sürdüren orta yaşlarda bir erkek. Baba yadigarı olarak çalıştığı çuvalcı dükkanından ekmeğini kazanıyor ve kendine kalan vakitlerini zikir yoluna adıyor. Gittiği dergahın efendisinin dikkatini çeken Muharrem’e Allah ve dergahı adına çalışması için bir teklif yapılıyor. İstemeyerek de olsa Muharrem dergahından kopmamak için teklifi kabul ediyor.

O andan sonra Muharrem’i hayırlı olan ile Allah korkusu arasındaki ince çizgide mücadele vereceği günler bekliyor.

Dondurmam Gaymak (2006)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Yüksel Aksu

Oyuncular: Turan Özdemir,  Gülnihal Demir,  Metin Yıldız,  İsmet Can Suda,  Ulaş Sarıbaş

Film, global dondurma firmalarına karşı, geleneksel yöntemlerle dondurma üreterek ayakta kalmaya çalışan Ali Usta’nın öyküsünü konu alıyor. İşini kurtarmak için, yerel televizyon kanalında yayınlanan bir reklam filmi çeken Ali Usta, son çare olarak satın aldığı motosiklete atlayıp dondurma satmak üzere yollara düşüyor. Ancak köyün dondurmayı çok seven haşarı çocukları, Ali Usta’nın motosikletini çalınca işler karışıyor.

 Gönül Yarası (2005)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Yavuz Turgul

Oyuncular: Güven Kıraç,  Şener Şen,  Meltem Cumbul,  Timuçin Esen,  Sümer Tilmaç

Filmde, emekli bir öğretmen ile eski kocasından kaçan bir kadının hikâyesi anlatılır. Anadolu’da öğretmenlik yapan Nazım emekli olunca İstanbul’a döner. Emekli maaşını alıncaya kadar taksi şoförlüğü yapmaya başlar. Nazım ile türkücü Dünya’nın yolları bir pavyonda kesişir. Nazım zor durumdaki Dünya’ya ve kızına sahip çıkar. Çocukları ve çevresi bu durumu yadırgamasına rağmen Nazım, bu kararından vazgeçmez. Ancak Dünya’nın eski kocası onları bulacaktır.

Uzak (2002)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Oyuncular: Ebru Ceylan,  Zuhal Gencer Erkaya,  Muzaffer Özdemir,  Mehmet Emin Toprak,  Nazan Kesal

Yusuf kasabada ona bir gelecek olmadığına karar vererek İstanbul’a gelmiştir. Daha önce şehre yerleşmiş akrabası Mahmut’un yanında kalıp uzaklara giden gemilerde miço olarak iş bulmak ister. İdeallerine ulaşmak için her şeyi yapmaya hazırdır. Fotoğrafçı Mahmut ise, idealleriyle arasının gitgide açıldığının bilincindedir. Üstelik, kendini bu durumdan kurtarmak için de hiçbir şey yapamaz ya da yapmaya yanaşmaz.

Dokuz (2002)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Ümit Ünal

Oyuncular: Ali Poyrazoğlu,  Fikret Kuşkan,  Cezmi Baskın,  Serra Yılmaz,  Ozan Güven

İstanbul’un sakin mahallelerinden birinde vahşi bir cinayet işlenir. Cesedi bulunan kadının kimliği tam olarak anlaşılamaz, fakat polisin eline kadının çıplak görüntülerinin yer aldığı video görüntüler geçmiştir. Polis, mahalle sakinlerini olayla bağlantılı olarak sorgulamaya başlar.

Büyük Adam Küçük Aşk (2001)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Handan İpekçi

Oyuncular: Adnan Tönel,  Şükran Güngör,  Yıldız Kenter,  Füsun Demirel,  İsmail Hakkı Şen

Emekli hakim Rıfat Bey’in yalnızlığının trajik bir şekilde küçük Hejar’ın yalnızlığıyla kesişmesini anlatıyor Büyük adam küçük aşk. Oturduğu binadaki bir terör operasyonu sonrasında Hejar’a evinin kapısını açan Rıfat Bey, konuştuğu dilin ne olduğunu anlayamadığı kıza karşı ilk başlarda sert bir tutum sergiler. Aralarındaki dil ve yaş sorununa rağmen bu iki yalnız insan zamanla birbirine bağlanacak, aynı coğrafyada yaşayıp birbirlerine yabancı kalan insanların bir arada yaşayabileceğine dair bir umut yeşertecektir.

Kaç Para Kaç? (1999)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Reha Erdem

Oyuncular: Serra Yılmaz,  Zuhal Gencer Erkaya,  Taner Birsel,  Sermet Yeşil,  Bennu Yıldırımlar

Yıllardır büyük bir dürüstlükle idare ettiği küçük dükkanının kendisine kazandırdıklarıyla yetinen bir adamın hayatı, çağımızın en etkili gerçeği olan ‘para’ ile değişiyor. Selim, babadan yadigar giyim dükkanını yıllarca bir şekilde çevirmeyi başarmış, ailesini de pek sıkıntı yüzü göstermeden geçindirmiş, çevre esnaf tarafından sevilen ve güven duyulan bir adamdır. Ancak dürüstlüğün ‘enayilik’ olarak adlandırıldığı günümüz için fazla iyidir. Taksiye kendinden önce binen yolcunun koltukta unuttuğu içi para dolu çantayla birlikte bu ikilemi fazlasıyla hissedecektir. Para çantasıyla birlikte kendisiyle de mücadele etmeye başlayan Selim, paranın getirdikleriyle birlikte kendi dönüşümüne tanıklık edecektir.

Salkım Hanım’ın Taneleri (1999)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Tomris Giritlioğlu

Oyuncular: Uğur Polat,  Güven Kıraç,  Dolunay Soysert,  Derya Alabora,  Hülya Avşar

Gayrimüslimlere 1940lı yıllarda ağır bir vergi mükellefiyeti getirildi. Gayrimüslimler bu yüksek orandaki vergiyi ödeyemeyince tüm mal varlıklarını yitirdiler. Hala borcu kalanlar ise borçlarını ödeme karşılığında Aşkaleye sürgüne gönderildiler.

Eşkıya (1996)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Yavuz Turgul

Oyuncular: Settar Tanrıöğen,  Rıza Sönmez,  Ümit Çırak,  Hakan Bilgin,  Şener Şen

35 yıl önce Cudi dağlarında bir grup eşkıya jandarma tarafından yakalanır. 35 yıl içinde eşkıyaların hepsi ya hastalıktan ya da hesaplaşmalardan ötürü can vermiştir. Biri dışında; Baran (Şener Şen). Baran’ın uzun mahkumiyetinin ardından Viranşehir Cezaevi’nden çıkmasıyla başlayan film doğduğu toprakların artık baraj suları altında olduğunu öğrenmesiyle devam eder.

Manisa Tarzanı (1994)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Orhan Oğuz

Oyuncular: Talat Bulut,  Ayton Sert,  Özlem Savaş,  Serap Sağlar,  Kutay Köktürk

Yaşamını doğa ve insan sevgisine adayan çevre gönüllüsü, İstiklâl Madalyası sahibi eski asker Ahmet Bedevî’nin öyküsü… Türk Sinemasının ilk çevreci filmi…   Yıl 1924, Kurtuluş Savaşı sonrası Manisa’ya çok uzaklardan ilginç bir konuk gelir. 16 yıl kahramanlarca cephelerde dövüşmüş, savaşın acılarını derinden yaşamış bir askerdir Ahmet Bedevî.

Bu gizemli genç adam, yanmış yıkılmış ölü bir kenti yeşillendirmek uğruna bir onurlu savaş daha verecektir. Ölü doğayı yeşille yeniden canlandırmak için verdiği mücadeleye karşı çıkanlar, Ona deli diyenler, onu casus olarak sorgulayanlar olsa bile yılmayacaktır. Çevresinde Manisa Tarzanı olarak ün yapan Ahmet Bedevî, halkın katılımlarıyla bu savaşın sonunda insan sevgisine dayalı yeşil bir dünya yaratmayı başaracaktır.

Mavi Sürgün (1993)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Erden Kıral

Oyuncular: Özay Fecht , Tatiana Papamoschou , Ayse Romey , Can Togay , Hanna Schygulla

Filmde, bir yazarın sürgün edildiği yerde yaşadığı iç hesaplaşma anlatılır. Yazar Cevat, asker kaçaklarının yargılanmadan öldürüldüğünü anlatan bir hikâye yazar. Bunun üzerine Cevat ve hikâyeyi mecmuasında yayınlayan Zekeriya Bey idama mahkûm edilir. Çıkarıldıkları mahkemede idam cezaları sürgün cezasına çevrilir. Zekeriya Bey Sinop’a, Cevat ise Bodrum’a üç yıllığına sürgün edilir. Cevat, sürgün edildiği Bodrum’da bir iç hesaplaşma yaşayacaktır.

Piano Piano Bacaksız (1990)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Tunç Başaran

Oyuncular: Taner Barlas,  Rutkay Aziz,  Menderes Samancılar,  Serap Aksoy,  Emin Sivas

Kemal Demirel’in çocukluk maceralarından yola çıkarak yazdığı, senaryolaştırmasını Ümit Ünal’ın yaptığı Piano Piano Bacaksız, Tunç Başaran’ın bir çocuk gözünden, karmaşık dünyayı anlattığı bir filmdir.

Yoksulluk ve imkânsızlıklar içinde bile, mutluluğun ve huzurun çok uzakta olmadığına, küçücük bir yürekte saklı olabileceğine inandıran yapıtın en güzel sürprizi Müşfik Kenter’in, Kemal’in iç sesi olarak filme katkısıdır.

1940’larda İstanbul’da eski bir konak… Artık yaşlanmış olan Kemal hatırladığı kadarıyla bu konakta geçen çocukluk anılarını anlatıyor. Piano Piano Bacaksız, her bir odasının birilerine kiraya verildiği bir konakta, savaşın da getirdiği zorlukluklara rağmen hayata tutunma çabası veren bir grup insana dair etkileyici bir hikaye.

Uçurtmayı Vurmasınlar (1989)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Tunç Başaran

Oyuncular: Ozan Bilen,  Nur Sürer,  Meral Çetinkaya,  Özlem Savaş,  Füsun Demirel

1984 yılının bir Haziran öğlesonrası, demir kapı beni dışarı kapayıp Barış’ın çığlıkları içerde kaldığında, gün olup onun sesinin bunca çok insana ulaşacağı hiç aklıma gelmemişti. Barış’la ilgili anıları kağıda dökmeyi düşünmediğimden değil, kağıda dökülü sözün okuma alışkanlığı olan sınırlı kişiye bile çoğu kez iletilemediğini sezmemden. beyazperde Barış’ın mırıl mırıl sesini yükseltiverince Uçurtmayı Vurmasınlar için yeni bir basım şansı doğdu. Ak kağıt üzerindeki kara yazılar herkese kendi düşlerini üretmenin ipucunu verdiklerinden midir nedir, resimlenmiş düşlerden daha renkli olabiliyorlar. Bir çocuğun gözlerinden duvarları kendi düşlerinde sorgulama olanağını daha fazla okura sunabilmek, filmin armağanı. Kitabın bu nedenle beyazperdeye gönül borcu var.

Susuz Yaz (1963)

Oscar Adayı Olmuş 24 Türk Filmi

Yönetmen: Metin Erksan

Oyuncular: Hülya Koçyiğit,  Erol Taş,  Yavuz Yalınkılıç,  Zeki Tüney,  Hakkı Haktan

Çiftçi Osman (Erol Taş), topraklarından çıkan suyu köylülerle paylaşmamaktadır. Kardeşi Hasan (Ulvi Doğan), Osman’dan daha merhametlidir fakat ağabeyinin lafının üstüne laf söyleyemez. Köylülerle su yüzünden çıkan kavgada Osman bir çiftçiyi öldürür ve kardeşi Hasan’ı kandırıp, suçu üstlenmesini sağlar. Hasan hapisteyken Osman kardeşinin karısı Bahar’a (Hülya Koçyiğit) göz koyar. Hasan’ın hapiste öldüğü yalanını söyleyen Osman, Bahar’la zorla ilişki kurar.

Yorum Yap

Yorum Yap