Ödüllü Türk Filmleri

ödül alan türk filmleri

Ödüllü Türk filmleri yazımızda çeşitli festivallerdenaldıkları ödüllerle Türk sinemasını dünyaya tanıtan ödül alan Türk filmlerini sunacağız.

Türk sinemasının uluslararası arenadaki başarısı gün geçtikçe artıyor. Uluslararası film festivallerinde övgü ile karşılanmış ödüllü Türk filmleri listes.

Uzak

ödül alan türk filmleri

IMDB Puanı : 7.7

Yapım Tarihi : 2002

Yönetmen : Nuri Bilge Ceylan

Oyuncular : Muzaffer Özdemir, Emin Toprak, Zuhal Gencer

2003 yılında Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’ü kazandı. Chicago Uluslararası Film Festivali’nden en iyi ikinci film, Montpellier Film Festivali, Trieste Film Festivali ve Beyrut Film Festivali gibi yerlerden en iyi film ödülünü de kucaklayarak adeta 2003 yılına damga vuran en iyi Türk filmi olurken, uluslar arası başarısını da kanıtladı.

Duvara Karşı

ödül alan türk filmleri

IMDB Puanı : 8.0

Yapım Tarihi : 2004

Yönetmen : Fatih Akin

Oyuncular : Birol Ünel, Sibel Kekilli, Güven Kiraç

Almanya’da yaşayan Türk asıllı bir yönetmen olarak Fatih Akın’ın Türkiye’de adını geniş kitlelere duyurmasının nedeni, 2004′te Berlin Film Festivali’nde kazandığı Altın Ayı ödülüydü. Bizi ve sinemamızı Birol Ünel ve Sibel Kekilli ile de tanıştıran “Duvara Karşı”, Almanya’da yaşayan fakat Türk geleneklerinden kaçamayan Sibel ve Cahit’in öyküsünü anlatıyordu.

Takva

ödül alan türk filmleri

IMDB Puanı : 7.5

Yapım Tarihi :2006

Yönetmen :Özer Kiziltan

Oyuncular :Erkan Can, Meray Ülgen, Güven Kiraç

Erkan Can’ın performansı ile dikkat çeken ve Türk sinemasında bugüne dek çekilmiş en iyi din eleştirilerinden biri olan “Takva”, bulunduğu tarikatın şeyhinin kendisine önemli bir görev vermesi sonucu inancını sorgulamaya başlayan bir adamı merkezine alıyor. Ünlü yönetmen Fatih Akın’ın yapımcıları arasında yer aldığı film Saraybosna Film Festivali’nden ödülle ayrılmış; Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde de yarışmıştı.

Üç Maymun

ödül alan türk filmleri

IMDB Puanı : 7.4

Yapım Tarihi :2008

Yönetmen :Nuri Bilge Ceylan

Oyuncular : Yavuz Bingöl, Hatice Aslan, Ahmet Rifat Sungar

Üç Maymun Türk Filmi, Cannes Film Festivali’nin o yıl ki En İyi Yönetmen Ödülü’nü Nuri Bilge Ceylan’a getirmiştir. Ödülü, Sean Penn’in elinden alan yönetmen, “bu ödülü tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkeme adıyorum” demiştir.

Pandora’nın Kutusu

ödül alan türk filmleri

IMDB Puanı :7.2

Yapım Tarihi :2008

Yönetmen :Yesim Ustaoglu

Oyuncular :Tsilla Chelton, Derya Alabora, Onur Ünsal

Ülke çapında birçok övgü kazanan ve ününü yurt dışına taşımayı başaran Türk Filmi Fajr Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü ve 56. San Sebastian Film Festivali’nden de de En İyi Film Ödülü ile dönerek başarısını tüm dünyaya kanıtlamıştır.

Bal

ödül alan türk filmleri

IMDB Puanı :7.2

Yapım Tarihi : 2010

Yönetmen :Semih Kaplanoglu

Oyuncular : Bora Altas, Erdal Besikçioglu, Tülin Özen

Nuri Bilge Ceylan’ın En İyi Yönetmen ödülünü kucaklamasından iki yıl sonra Semih Kaplanoğlu, Avrupa’nın bir diğer büyük festivalinin en önemli ödülünü kazanmıştı Berlin’de. Kaplanoğlu’nun Yusuf Üçlemesi, “Yumurta” ile başlamış ve bizi yetişkin Yusuf ile tanıştırmış, daha sonra “Süt” ile Yusuf’un gençliğine odaklanmıştı. “Bal” ise Yusuf’un çocukluğuna, Çamlıhemşin’in dağlarına götürmüştü bizi. Genç oyuncu Bora Altaş’ın başarısı ile dikkat çeken filmde ona Erdal Beşikçioğlu ve Tülin Özen eşlik ediyordu.

Çoğunluk

ödül alan türk filmleri

IMDB Puanı :7.4

Yapım Tarihi :2010

Yönetmen :Seren Yüce

Oyuncular :Bartu Küçükçaglayan, Settar Tanriögen, Nihal G. Koldas

Seren Yüce’nin ilk uzun metrajlı filmi olan Çoğunluk, toplumun dayattığı görevlerden bunalan genç bir adamın hikayesine odaklanıyor. Bartu Küçükçağlayan, Settar Tanrıöğen, Esme Madra ve Nihal Koldaş’ın başrolde olduğu film, 67. Venedik Film Festivali’nde Geleceğin Aslanı Ödülü’nü, Mumbai Film Festivali’nde ise En İyi Film Ödülü’nü almıştı.

Bir Zamanlar Anadolu’da

ödül alan türk filmleri

IMDB Puanı : 7.8

Yapım Tarihi :2011

Yönetmen :Nuri Bilge Ceylan

Oyuncular :Muhammet Uzuner, Yilmaz Erdogan, Taner Birsel

İki cinayet zanlısı, bir savcı, bir doktor, bir komiser ve iki polisin Anadolu’nun kasvetli ve sinematografik bozkırlarında geçen gecesini konu alan film, Nuri Bilge Ceylan imzalı. Filmde, Muhammet Uzuner, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan, Yılmaz Erdoğan, Fırat Tanış ve Ercan Kesal başrolleri paylaşıyor. Yapım, 64. Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, 27. Uluslararası Haifa Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü ve 6. Asya Pasifik Film Ödülleri‘nde Jüri Özel Ödülü’nü almıştı.

Kış Uykusu

ödül alan türk filmleri

IMDB Puanı : 8.2

Yapım Tarihi :2014

Yönetmen :Nuri Bilge Ceylan

Oyuncular :Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Demet Akbag

Emeklilik günlerini geçirmek üzere Orta Anadolu’nun küçük bir şehrine taşınan Aydın’ın, eşi ve kardeşi ile sorunlu ilişkisini anlatan film Nuri Bilge Ceylan imzalı. Demet Akbağ, Haluk Bilginer, Melisa Sözen ve Nejat İşler gibi isimler yer aldığı film, 64. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü almıştı.

Sivas

ödül alan türk filmleri

IMDB Puanı : 7.4

Yapım Tarihi : 2014

Yönetmen :Kaan Müjdeci

Oyuncular : Okan Avci, Cakir, Ezgi Ergin

11 yaşındaki Aslan ile Sivas isimli bir dövüş köpeğinin bozkırda geçen hikayesinin anlatıldığı filmin başrollerinde Doğan İzci ve Çakır yer alıyor. Yönetmenliğini Kaan Müjdeci’nin üstlendiği film, 71. Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, 8. Uluslararası Abu Dabi Film Festivali’nde ise, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu Ödüllerini almıştı.

Kelebekler

ödül alan türk filmleri

IMDB Puanı : 7.8

Yapım Tarihi : 2018

Yönetmen :Tolga Karaçelik

Oyuncular :Tolga Tekin, Bartu Küçükçaglayan, Tugce Altug

Sarmaşık‘ın ödüllü yönetmeni Tolga Karaçelik’in yönetmenliğini üstlendiği Kelebekler filminin oyuncu kadrosunda Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Tolga Tekin, Serkan Keskin, Hakan Karsak, Ezgi Mola, Ercan Kesal gibi oyuncular rol alıyor. Yıllar önce yolları ayrılan 3 kardeşin babalarının isteği üzerine tekrar bir araya gelmelerini konu alan film, Sundance Film Festivali ve Bükreş Uluslararası Film Festivali‘nde En İyi Film Ödülü’nü almıştı.

Yozgat Blues

ödül alan türk filmleri

IMDB Puanı : 6.8

Yapım Tarihi : 2013

Yönetmen :Mahmut Fazil Coskun

Oyuncular : Ercan Kesal, Ayça Damgaci, Tansu Biçer

Melik Saraçoğlu, filmin başrolünde kendisini canlandırırken Saraçoğlu ailesinin diğer üyeleri de (anne, baba, kardeş ve dede) kendilerini oynuyor. Bu sayede filmde gerçeklik ve samimiyet hissi üst seviyeye çıkıyor. Film 2013 Adana Altın Koza Film Festivali En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu ve SİYAD En İyi Film Ödülleri’ni alır.

Mustang

ödül alan türk filmleri

IMDB Puanı : 7.6

Yapım Tarihi : 2015

Yönetmen :Deniz Gamze Ergüven

Oyuncular : Günes Sensoy, Doga Zeynep Doguslu, Tugba Sunguroglu

Paris’te Chatelet Tiyatrosu’nda yapılan César Sinema Ödülleri’nde Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven’in Mustang filmi ‘en iyi senaryo’, ‘en iyi ilk film’, ‘en iyi müzik’ ve ‘en iyi kurgu’ ödüllerini aldı.

Bir cevap yazın