1. Ana sayfa
  2. Diziler
  3. Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Mini Dizi

Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Mini Dizi

Uzun dizilerden sıkılanlar için mutlaka izlenmesi gereken 20 mini diziyi sunacağız.

«

Uzun süreli dizilerden sıkıldıysanız ve izlenebilecek mini dizi tavsiyesi arıyorsanız mutlaka izlenmesi gereken 20 mini dizi listemiz size ilaç gibi gelecektir.

Sezonlarca süren dizilerden sıkıldınız mı? Şöyle sinema tadında sadece bir kaç bölümlük diziler izlemeye ne dersiniz ? Mini dizi önerisi isteyenlere en iyi 20 mini diziyi seçtik.

Maniac

Mini dizi önerileri

IMDB : 8.0

Yapım Yılı : 2018

Oyuncular :  Jonah Hill, Emma Stone, Sonoya Mizuno

Yaşadığı psikolojik sorunlardan dolayı akıl hastanesinde kalan bir adamın gerçeklikten kaçmak için kendi hayalinde yarattığı bir dünyada yaşaması konu ediliyor.

Sharrp Objects

Mini dizi önerileri

IMDB : 8.2

Yapım Yılı : 2018

Oyuncular : Amy Adams, Patricia Clarkson, Chris Messina

Camille kendine zarar verdiği için senelerce akıl hastanesinde kalmıştır. Adli muhabirlik yapar ve iki küçük kızın öldürülmesi olayını araştırmak üzere memleketi olan Wind Gap, Missouri’ye geri dönmek durumunda kalır. Görevinden dolayı aralarında zarar verici bir ilişki olan, herşeyin dört dörtlük olmasını isteyen, küçük kasaba sosyetesinin üyelerinden Adora’nın yanına dönmek zorundadır. Hafızasından çıkarıp atmak istediği çocukluk trajedileriyle ve şımarık üvey kardeşi olan Amma ile yeniden yüzleşecektir.

Patrick Melrose

Mini dizi önerileri

IMDB : 8.2

Yapım Yılı : 2018

Oyuncular : Benedict Cumberbatch, Jennifer Jason Leigh, Hugo Weaving

Edward St. Aubyn’in yarı otobiyografik roman serisinden uyarlanan dizide; babası tarafından istismar edilen, alkolik ve sorunlu bir kişiliğe sahip Patrick Melrose’un hayatının evreleri anlatılıyor. 3 farklı zaman ve mekanda geçen dizide, Patrick’in kendini rehabilite etmeye çalışmasını, babasının ölümünü, iyi bir baba olma konusundaki kişisel çabalarını ve birçok çocukluk travması ile mücadelesine şahit oluyoruz.

Waco

Mini dizi önerileri

IMDB : 8.0

Yapım Yılı : 2018

Oyuncular : Michael Shannon, Taylor Kitsch, Andrea Riseborough

Branch Davidians, Teksas’ta bir kasabada faaliyet gösteren bir kilisedir. Bu bağımsız mezhep kısa sürede radikal dinci bir tarikata dönüşür ve çok geçmeden FBI’ın takip listesine girer. Tarikatın faaliyetleri arttıkça FBI da çemberi daraltır ve tamı tamına 51 gün süren bir düello başlar.

Alias Grace

 Mini dizi önerileri

IMDB : 7.9

Yapım Yılı : 2017

Oyuncular : Sarah Gadon, Edward Holcroft, Rebecca Liddiard

“Alias Grace”, fakir bir genç kadın olan, İrlanda’dan Kanada’ya göç eden Grace Marks (Sarah Gadon) ve onun tek dayanağı James McDermott’un gerçek hikayesinden esinlenmiştir. 1843 yılında işvereni Thomas Kinnear ile kahyası Nancy Montgomery’in (Anna Paquin) vahşice işlenmiş cinayetinden suçlanarak mahkum edilmiştir. Grace ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış, James ise idam edilmiştir. 1840’lı yıllarda Grace bu çifte cinayetten dolayı Kanada’nın en gizemli ve şöhretli kötü kadınlarından biri haline gelmiştir. Tartışmalı mahkumiyet yılları sonrası 30 yıl içeride yattıktan sonra hakkında beraat kararı çıkmıştır.

The Night Of

Mini dizi önerileri

IMDB : 8.6

Yapım Yılı : 2016

Oyuncular :  Riz Ahmed, John Turturro, Bill Camp

Naz, cuma günü katılması zorunlu olan bir partiye gidecek olan sıradan bir Pakistan asıllı Amerikan bir öğrencidir. Babasının taksisiyle Manhattan sokaklarında partiye gitmek için ilerlerken parti planları araca yardıma ihtiyacı olduğu için atlayan bir kadınla değişir. Görünüşünden ve albenisinden etkilenen Naz bütün planlarını unutur. Uyuşturucu ve şehvet dolu bir geceden sonra Naz kadını ölü ve kendini de kendinden şüphe ettiren bir cinayet araştırmasının ortasında bulur.

American Crime Story

Mini dizi önerileri

IMDB : 8.5

Yapım : 2016

Oyuncular : Sarah Paulson, Cuba Gooding Jr., Courtney B. Vance

Birçok ünlü ismin yer aldığı dizi American Horror Story konseptine benzerlik göstererek Amerikan suç hikayesi olarak izleyicileriyle buluşacak, tür olarak biyografi, suç ve drama kategorisinde yer alıyor.

Jeffrey Toobin‘ın “The Run of His Life: The People V. O.J. Simpson” kitabı temel alınarak uyarlanmış olan yapımın senaristi, 1408 (2007), Ed Wood (1994) ve nd Ay’daki adam (1999) yapımlarıyla tanınmış Scott Alexander ve daha önceki yapımlarında birlikte çalıştığı Larry Karaszewski yer alıyor. Dizinin yönetmeni ise American Horror Story (2011), Glee (2009) ve Nip/Tuck (2003) yapımlarını üstlenmiş Ryan Murphy ve Kirmizi Kuyruklar Filosu (2012), Çarpisma (2002) ve Ali (2001) yapımlarıyla tanınan Anthony Hemingway yer alıyor. Dizinin ilk sezonunda 10 bölüm yer alırken başlamadan 2 sezon onayını almıştır.

The Night Manager

Mini dizi önerileri

IMBD  : 8.2

Yapım: 2016

Oyuncular :  Tom Hiddleston, Hugh Laurie, Olivia Colman

Gerilimi bol bir casusluk dizisi olan The Night Manager, eski bir İngiliz askeri, şimdilerde geceleri lüks bir otelde denetimci olarak çalışan Jonathan Pine’ı merkezine alıyor.

Pine, bir gün Sophie isminde Fransız-Arap bir kadınla tanışır. İyice yakınlaştığı Sophie kendisine karanlık bir silah taciri ve İngiliz istihbaratına karşı olanlarla çalışan Richard Onslow Roper hakkında bilgi verir. Sophie’nin ihaneti üzerine Roper onu öldürür. Bunun üzerine Pine, İngiliz istihbarıtıyla anlaşır ve Roper’ın bölgesine sızarak casusluk yapmaya başlar.

11.22.63

Mini dizi önerileri

IMDB :8.2

Yapım :2016

Oyuncular :James Franco, Sarah Gadon, George MacKay

 Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan dizi, Jake Epping isimli bir öğretmeninin, zamanda yolculuk yaparak John F. Kennedy suikastini engellemeye çalışmasını konu alıyor.

Jake Epping, bir lokantanın deposunun geçmişe açılan bir kapı olduğunu keşfeder ve bu kapıyı kullanarak kendisini zamanda geriye götüren Epping,22 Kasım 1963’te gerçekleşen John F. Kennedy’nin (JFK) suikastini önlemeye çalışacak.

J.J Abrams’ın öncülüğünde gerçekleşecek dizinin başrolünde ise Jake rolüyle James Franco var.

War and Peace

Mini dizi önerileri

IMDB :8.2

Yapım Yılı :2016

Oyuncular : Paul Dano, James Norton, Lily James

War and Peace dizi izle. 1804 yılında başlayan olaylarda Çarlık dönemi Rusya’sı ile Napolyon dönemi Fransa’sının savaşları ve devamında gelişen olaylar konu edilmektedir. “Savaş” teması ile Rusya-Fransa arasındaki kan, şiddet ve bitmeyen vahşet anlatılırken, “Barış” teması ile kişiler arasında yaşanan romantik aşklar ifade edilmektedir.

Roots

Mini dizi önerileri

IMDB : 7.9

Yapım Yılı :  2016

Oyuncular : Herbert Cavalier Jr., Jonathan Rhys Meyers, Malachi Kirby

Dizide Afrika’dan köle olarak Amerika’ya kaçırılan ve bir çiftlik sahibine satılan Kunta Kinte’nin dramatik hikayesi anlatılmaktadır. Sahibi tarafından “Toby” adı verilen Kunta Kinte özgürlüğüne düşkün bir adamdır. Defalarca kaçış planları yapmış ve en sonunda köle avcıları tarafından ayağı kesilerek pes etmiştir. Çiftliğin aşçısı Bell ile evlenir ve Kizzy adında bir kız çocuğu olur. Yaşama yeniden bağlanan Kunta Kinte’nin kahramanlıkları nesilden nesile ulaşır. Tennessee’de yaşayan Alex Haley ile yolları kesişir ve Alex Kunta Kinte ismini tüm dünyaya duyurur. Onun soyundan gelen bir kaç jenerasyon acısı ve tatlısı ile izleyiciye aktarılmaktadır.

And Then There Were None

Mini dizi önerileri

IMDB : 8.0

Yapım Yılı : 2015

Oyuncular : Maeve Dermody, Charles Dance, Toby Stephens

1939’da Avrupa savaşın eşiğindeyken on yabancı Güney İngiltere Devon sahili yakınlarındaki ıssız bir ada olan Zenci Adası’na davet edilir. Bu kişilerin anakarayla ilişkileri kesilmiştir ve cömert ev sahipleri Bay ve Bayan U.N. Owen ile hiç tanışmamışlardır. Ardından davetliler korkunç cinayetlerle suçlanır. Grubun üyeleri tek tek ölürken hayatta kalanlar katilin aralarından biri olduğunu fark edip birbirlerine düşman olmaya başlar. Peki katil onlardan biri midir?

The Last Panthers

Mini dizi önerileri

IMDB : 6.8

Yapım Yılı : 2015-2016

Oyuncular :Samantha Morton, Tahar Rahim, Goran Bogdan

6.Bölüm olarak yayınlanan İngiliz Fransız ortak yapımı Dizi Balkanların mücevher hırsız çetesi Pembe Panterlerin yaşadıkları olaylardan esinlenerek hazırlanan dizi cesur bir elmas soygunuyla başlıyor. Naomi adındaki zara tespit görevlisi ise ne pahasına olursan olsun zalim patronunun çalınan elmaslarını bulmak için elinden geleni yapacaktır. Dizinin jenerik müziği ise David Bowie tarafından hazırlanmış.

True Detective

Mini dizi önerileri

IMDB :9.0

Yapım Yılı : 2014

Oyuncular : Vince Vaughn, Colin Farrell, Rachel McAdams

Dizinin ilk sezonunda olaylar Louisiana eyaletinde geçiyor.  Louisiana Cinayet Masası’nda görev yapan dedektif Rust Cohle (McConaughey) ve Martin Hart (Harrelson) bir seri katilin peşine düşerler. Beraber çalışan ikilinin, takip derinleştikçe kendi hayatlarının da içinden çıkılmaz bir duruma gelmesi kaçınılmaz olacaktır. 17 yıl boyunca bir seri katili yakalamak için iz süren dedektifler, yıllar sonra davanın tekrar ele alınması ile beraber kendilerini sorgu masasında bulurlar.

Utopia

Mini dizi önerileri

IMBD Puanı: 8.5

Yapım 2013 – 2014

Oyuncular : Fiona O’Shaughnessy, Alexandra Roach, Nathan Stewart-Jarrett

Birbirini önceden tanımayan bir grup insan, Internet’te bir çizgi roman forumunda tanışıyorlar. Efsanevi çizgi roman The Utopia Experiments’ın (Ütopya Deneyleri) orijinal müsveddesi ellerine geçiyor ve buluşmaya karar veriyorlar. Ardından, olaylar karışıyor. Kahramanlarımız kendilerini, gizli ve tehlikeli bir teşkilat olan The Network tarafından kovalanır buluveriyorlar.

A Young Doctor’s Notebook

Mini dizi önerileri

IMDB :7.9

Yapım Yılı :2012–2013

Oyuncular : Jon Hamm, Daniel Radcliffe, Rosie Cavaliero

Uyarlamasını Mikhail Bulgakov’un yaptığı dizi iki sezon ayrı ayrı dört bölümden oluşmaktadır.

1900’lerin başlarında bir köyde doktorluk yapan Vladimir Bomgard’ın hikayesini izleceğimiz dizide, modern çağa henüz hazır olmayan bu köyde, eski kafalı hastaları tedavi etmeye çalışan Doktor Bomgard’ın diğer taraftan da kendi kariyeri ile ilgili yaptığı planlara tanık olacağız.

Hatfields & McCoys

Mini dizi önerileri

IMBD :  8.0

Yapımı:   2012 – ABD

Oyuncular: Kevin Costner, Bill Paxton, Joe Absolom

Kevin Costner’ın rol aldığı çarpıcı bir western dizisi…

Bu dizi Amerikan tarihinin en çok bilinen kan davasını konu alıyor. Yani kurgu değil, tamamen gerçek bir hikayeye dayanıyor. Yaklaşık 30 yıl süren bu kan davasının baş aktörleri yapıma da ismini veren Hatfield ve McCoy aileleri.

1860’ların başı. Kuzey Amerika’nın doğusunda West Virginia ile Kentucky eyaletlerini birleştiren sınırın iki kıyısında iki aile… Amerikan İç Savaşı sırasında yan yana savaşırken, bir dizi incir çekirdeğini doldurmayacak olay sonucu yükselen nefret dalgası, iki ailenin çatışmaya başlamasına ve iki tarafın da inanılmaz kayıplar vermesine neden oluyor. 30 yıla yayılan bu kanlı hikayede domuz hırsızlığından, kelle başına konan ödüllere, iki ailenin çocukları arasındaki yasak aşklardan, akıl hastanesini boylamaya kadar her vukuat mevcut. Senaryo olsa inanmakta zorluk çekeceğimiz türden olayların yakın geçmişte yaşanmış olması, intikam duygusunun bir arada tuttuğu insanların grup psikolojisiyle neler yapabileceğini de biraz ürpererek izlememize yol açıyor.

The Pillars of the Earth

Mini dizi önerileri

IMDB : 8.1

Yapım Yılı : 2010

Oyuncular : Ian McShane, Matthew Macfadyen, Eddie Redmayne

Dizi, İngiltere’de taht savaşları ve anarşinin yaygın olduğu 12. yüzyılda geçiyor. Winchester Kalesi’ndeki tahtta gözü olan herkese gün doğmuştur. Kral Henry’nin, öldükten sonra tahta geçecek yegane varisi Prens William esrarengiz bir gemi kazasında hayatını kaybetmiştir.

The Pacific

Mini dizi önerileri

IMDB :8.3Yapım Yılı : 2010

Oyuncular :James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda

The Pacific, HBO kanalında yayınlanan bir savaş drama dizisidir. 200 milyon dolarlık devasa bütçesi ve Steven Spielberg, Tom Hanks, Gary Goetzmen gibi yapımcılarıyla son yılların en büyük televizyon yapımlarından biri olarak gösterilen The Pacific, 10 bölümlük bir mini dizi olarak planlanmıştır.

ABD ve Japonya; dünyanın iki ayrı ucunda, iki süper güç… Ve okyanuslar aşılıp verilen bir savaş… İki ülke de ellerinde ne varsa öne sürüyor. En önemlisi de yüz binlerce askerinin hayatını ortaya koyuyor.

10 bölümden oluşan mini dizi The Pacific, II. Dünya Savaşı’nın Pasifik cephesine odaklanıyor. Ve orada evden çok uzakta, bilinmeyen bir coğrafyada insanüstü direnç gösteren üç askerin iç içe geçen gerçek yaşam hikayelerini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Millennium

Mini dizi önerileri

IMBD Puanı: 8.4

Yapımı: 2010

OyuncularNoomi Rapace, Michael Nyqvist, Lena Endre

Orjinal “Ejderha Dövmeli Kız” filmlerinden hemen sonra aynı ekibin, aynı karakterlerle çektiği TV dizisidir. Gazeteci Mikael Blomkvist ve hacker Lisbeth Salander’in maceraları 6 bölümlük dizi olarak devam ediyor…

Mutlaka izlenmesi gereken 20 mini dizi listemiz burada sona erdi.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.