1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Mimik Üstadı Jim Carrey’in en iyi Filmleri

Mimik Üstadı Jim Carrey’in en iyi Filmleri

en-iyi-Jim-Carrey-Filmleri

Jim Carrey deyince aklınız gelen ilk şey ne diye sorsam ? Anladım. İste sizlere Mimik Üstadı Jim Carrey’in en iyi filmleri

Altın Küre ödülü sahibi Kanadalı komedyen ve sinema oyuncusu Jim Carrey 17 Ocak 1962’de Kanada’nın Ontario eyaletinde doğmuştur. Asıl adı James Eugene Carrey olan ünlü aktör, profesyonel kariyerine stand-up şovmen olarak başladı. Fiziksel komedideki kendine özgü tarzını, mimik ve emprovizasyon sanatı ile bütünleştiren Carrey, okul yıllarında keşfettiği yeteneğini, kısa zamanda Hollywood’a taşımayı başardı.

Jim Carrey’i dünya çapında şöhrete kavuşturan ve onun Altın Küre Ödülü’ne aday gösterilmesini sağlayan film ise “The Mask”dir. Salak ile Avanak , Baş Belası ve Yalancı Yalancı gibi filmler komedi camiasının aranan ismi haline gelen Carrey ile 1998’de oynadığı Truman Show, şov dünyasına sağlam bir tokat yollamıştır.

Jim Carrey filmleri listemiz IMDB sıralamasına göre listelenmiştir.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

en-iyi-Jim-Carrey-Filmleri

IMDB : 8,3

Yapım Yılı : 2004

Türkçe Adı : Sil Baştan

İki yıl boyunca beraber olduğu sevgilisinden oldukça şaşırtıcı bir haber alan Joel Barish, bir teknolojik deneye katılan sevgilisine ilişkilerini tamamen hafızasından silinmeden hatırlatmaya çalışmaktadır. Yani Barish’in kim olduğunu bile hatırlamamaktadır

Truman Show

en-iyi-Jim-Carrey-Filmleri

IMDB :8,1

Yapım Yılı : 1998

Türkçe Adı :Truman Şov

Truman çok güzel bir adada yaşamaktadır… Fakat bu ada, Truman dışında her şeyin sahte olduğu bir ortamdır ve doğduğu günden itibaren devamlı olarak seyirciler tarafından izlenmiştir. Truman, bunun hiç farkında olmaz, ta ki öldüğünü sandığı babasını görene dek.

Man on the Moon

en-iyi-Jim-Carrey-Filmleri

IMDB :7,4

Yapım Yılı :1999

Türkçe Adı :Aydaki Adam

Önceleri gece klüplerinde tek kişilik komedi gösterileri yapan Andy Kaufman (Jim Carrey) ilk kez Saturday Night Live adlı televizyon şovunda seyirci karşısına çıktığında alışılmadık garip tarzı ile tanınmış menajer George Shapiro (Danny DeVito) ‘nun dikkatini çeker.Shapiro’nun yardımı ile kendi şovunu yapmaya başlayan Kaufman komedide bilinen tarzların dışına çıkmakta,aslında seyirciyi güldürmekten çok şoke etmeye çalışmaktadır.En yakınları bile Kaufman’ın nerede rol yapıp nerede gerçeği yaşadığını anlayamazlar.Günümüzde bile tam anlaşılamamış olan bu ‘nevi şahsına münhasır’ sanatçının destekçileri arasında menajeri Shapiro’dan başka dostu ve rol arkadaşı Bob Zmuda (Paul Giamatti) ve kız arkadaşı Lynne Margulies (Courtney Love) vardı

Dumb and Dumber

en-iyi-Jim-Carrey-Filmleri

IMDB :7,3

Yapım Yılı :1994

Türkçe Adı :Salak ile Avanak

Jim Carrey ve Jeff Daniels bir türlü bir işte başarı gösterememiş ve çok zevzek iki kişidir. Bir gün bir çanta dolu parayı sahibine götürmek için yola çıkarlar. Bu yolculuk oldukça maceralı bir yol olacaktır. Yolculuk sırasında karşılarına kim çıkmışsa hepsi şaşkın olmuştur. Polis, haydut kim olursa olsun baya bir şaşırırlar.

The Mask

en-iyi-Jim-Carrey-Filmleri

IMDB :6,9

Yapım Yılı :1994

Türkçe Adı :Maske

Stanley Ipkiss, iyi kalpli banka memurudur, aynı zamanda toplum tarafından dışlanan sevilmeyen biridir. Başına gelmeyen kalmaz,araba tamircisi tarafından dolandırılır, disco güvenlikleri tarafından hor görülür. Bir gün mutsuz bir halde deniz kenarında başına gelenlere üzüldüğü bir sırada denizde parlayan bir şey görür. Ne olduğunu merak edip denize koşar, birde ne görsün parlayan şey maskedir. Bulduğu maskeyi yüzüne takar ve inanılmaz güçlere sahip bir yaratığa dönüşür. İnsanlar içinde Maske diye tanınan adam bir mafya liderinin hedefi olur.

Ace Ventura: Pet Detective

en-iyi-Jim-Carrey-Filmleri

IMDB :6,9

Yapım Yılı :1994

Türkçe Adı :Hayvan Dedektifi

Ace Ventura, kaybolan hayvanları bulup geri getirme ve çalanların niyetlerini öğrenme konusunda uzmanlaşmış, ucuza çalışan bir özel dedektiftir. Miami Dolphins futbol takımının maskotu olan balina Snowflake ligin final maçı olan Superbowl’a kısa bir süre kala kaybolur. Bunun üzerine takımın yöneticilerinden Melissa Robinson Ace’den Snowflake’i bulmasını ister.

Liar Liar

en-iyi-Jim-Carrey-Filmleri

IMDB :6,9

Yapım Yılı :1997

Türkçe Adı :Yalancı, Yalancı

Başarılı bir avukat olan Jim oğluna sürekli olarak yalan konuşmaktadır. Oğlu ise babasından doğum gününde sadece bir gün yalan konuşmamasını ister ve böyle komedi dolu anlar başlar.

Bruce Almighty

en-iyi-Jim-Carrey-Filmleri

IMDB :6,7

Yapım Yılı :2003

Türkçe Adı :Aman Tanrım!

Bruce Nolan, New York’lu bir televizyon muhabiridir. Bruce her şeyden şikayet etmekte ve tanrıya yakarmaktadır. Tanrı bir gün bu yakarışlara cevap verir ve Bruce’nin karşısına bir insan olarak çıkar ve kendi gücünü ona verir kısa bir süreliğine. Komedi de işte başlar Bruce artık bir tanrıdır.

Yes Man

en-iyi-Jim-Carrey-Filmleri

IMDB :6,8

Yapım Yılı :2008

Türkçe Adı :Bay Evet

Carl Allen kendi kendine yardım programına yazılan bir kişidir. Bu program sadece tek bir ilkeye dayanırken oda her şeye “evet” demektir. Carl bu amaç içerisinde kendisini beklenmedik bir hayatın içerisinde bulurken çok zaman almadan hayatında sonsuz olasılığa açmanın bazı olumsuz yönlerinin olacağını farkına varacaktır.

Mr. Popper’s Penguins

en-iyi-Jim-Carrey-Filmleri

IMDB :6,0

Yapım Yılı :2011

Türkçe Adı :Babamın Penguenleri

Hediye olarak gönderilen penguenlerle birlikte yaşamak zorunda kalan tom başlarda bu hayvanlar yüzünden başına gelmeyen aksi olay kalmayacaktır. Penguenlerden ne kadar kurtulmak iste de ancak bunu pek fazla yapabildiği görünmez.

En iyi Jim Carrey filmlerine yer verdiğimiz listemiz burada sona erdi.

Yorum Yap

Yorum Yap