1. Ana Sayfa
  2. Diziler
  3. Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

Bu yazımızı tarih ve dönem dizileri meraklıları için hazırladık. En iyi tarihi dizi filmleri arayanlar ve tarih meraklıları için en iyi 20 tarih dizisi listemizi sunacağız.

Dönem dizileri ve dönem filmleri her zaman ilgi görmüştür. Tarihe ışık tutan, sizler için seçmiş olduğumuz en iyi tarihi yabancı diziler sizleri tarih yolculuğuna çıkararak, baştan sona sürükleyici bir macera sunacaklarından emin olabilirsiniz.

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

Meraklıları için en iyi 20 tarih dizisi listemiz IMDB puanlamasına göre sıralanmıştır.

The Borgias

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB : 7.9

Oyuncular :  Jeremy Irons, François Arnaud, Holliday Grainger

The Borgias, tarihte Papa VI. Alexander olarak da bilinen Rodrigo Borgia’nın hayatı ve papalık dönemi üzerinden uyarlanmış bir yapımdır.

Borgia ailesi İspanya kökenli bir ailedir. Kardinal Rodrigo (ileride VI. Alexander), Papa’ nın ölümünün ardından seçimlere hile karıştırır ve Papalık makamına oturur. İspanyol kökenli olduğu için ve gayrimeşru şekilde tahta geçtiği için herkes karşısındadır. Yanında sadece iki oğlu, kızı, metresi ve karısı vardır.

Borgias dizisinde genel olarak, Borgialar’ ın Papalık Devleti için fon oluşturma gayreti, düşman ailelerle çekişme ve iktidar mücadelesi, Roma’ yı yabancı ulusların istilalarından koruması gibi konular işleniyor.

Geçen olaylar, karakterlerin birbirleriyle ilişkisi ve planları derin derin işleniyor. Ayrıca tarihi güzel yansıtmasıyla da adını duyurmuş bir dizi. Mekanlar, kıyafetler, eşyalar döneme oldukça uygun, özenle seçilmiş. Ayrıca konuşulan dilde bile dönemin esintilerini hissetmek mümkün. Yani kısaca tarihe dikkat edilerek yazılmış ve çekilmiş The Borgias.

Dizide Jeremy Irons Papa VI. Alexander rolünde ve onu sırasıyla Juan, Cesare, Lucrezia ve Gioffre Borgia rollerinde oynayan David Oakes, François Arnaud, Holliday Grainger ve Aidan Alexander takip ediyor. Derek Jacobi de Kardinal Orsini’yi oynuyor.

Wolf Hall

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB : 8.1

Oyuncular :  Mark Rylance, Damian Lewis, Claire Foy

1520’li yıllarda Kral 8. Henry hakimiyetindeki İngiltere dönemi dizide konu alınmıştır.

Adını Seymour ailesinin wiltshere’da bulunan krallık olan wulfhall’dan adını alan kitaptan uyarlanılarak altı bölümlük mini dizisi oluşturulmuştur ancak senaryoda bir çok değişiklik yapılarak televizyon ekranlarına en iyi şekilde yayınlamak istemişlerdir.

The tudors ve other boleyn girl’dekinin aksine başrolde thomas cromwell rol almaktadır. Kralın yaptığı işleri aklaması gerekmektedir Kral huzuruna gelerek onun adına çalışacağına sadakat yemini ederek görevine başlamıştır.

The Terror

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB : 8.1

Oyuncular : Jared Harris, Tobias Menzies, Paul Ready

Kraliyet Donanması görevlilerinin tehlikeli bir görev için çıktıkları yolculuğu ele alan dizide başrolleri Mad Men ve The Crown serilerinden tanıdığımız Jared Harris ile Outlander’ın yıldızı Tobias Menzies paylaşıyor.

Gerilim dolu dizi, Dan Simmons’ın kaleme aldığı, 2007’de basılan The Terror adlı çok satan kitaptan ekrana uyarlanıyor.

The Terror’ün konusu yaşanmış trajik bir hikayeye dayanıyor. 1845 yılında Sir John Franklin komutasında Arktik’i geçmeye çalışırken kaybolan kraliyet donanmasına ait HMS (Her Majesty’s Ship) Erabus ve HMS Terror isimli iki araştırma gemisinin mürettebatının inanılmaz yaşam mücadelesi konu ediliyor. Dizinin başlarında sizlerin de fark edeceği gibi mürettebatın üst kısmı bu görevin çok tehlikeli olduğunun farkındadırlar. Ama bu tehlikeyi gerçekten ciddiye alan tek isim Kaptan Francis Crozier’dir.

Özellikle gemilerin komutasındaki Kaptan Sir John Franklin çok tecrübeli olmasına rağmen sanki bu görev çocuk oyuncağıymış gibi davranır. Hatta Crozier’ın uyarılarını, onunla olan geçmişini ve egosunu ön planda tutarak hafife alır.

Gemilerin etrafını sonsuz beyazlık sarmaya başlayınca, tehlikenin boyutları kafalarına yavaşça dank etmeye başlar fakat iş işten geçmiştir. Erzak sıkıntısı, dondurucu soğuk tüm mürettebatı kara kara düşündürmektedir. Ama kalın buz tabakalarının arasında onları bekleyen başka bir tehlike daha olduğunu geç olmadan öğreneceklerdir.

Marco Polo

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB : 8.1

Oyuncular : Lorenzo Richelmy, Benedict Wong, Joan Chen

Ünlü Venedikli gezginin gençlik yıllarını ekranlara getiren dizi.

Tarih boyunca bir gezgin olarak bilinen Marco Polo ‘nun hayatını anlatan tarihi bir konuları ele alan bir dizi konusu işlenmiştir.

İtalya’da doğmuş ve hayatına devam eden Polo’nun en büyük hayali dünyayı gezmekti küçük yaşlarda annesini kaybeden Polo’nun babası ise ipek yolu üzerinde ticaret yapıyordur uzun yıllar boyunca ülkesine ve ailesine dönmeyen babası bir gün Marco Polonun amcası ile ülkeye gelirler ve tekrar ticaret için yola çıkacaklarını söylerler Polo hayallerini gerçekleştirmek için babası ile bu ticaret kervanında yer almak istediğini söyler ancak babası buna olumlu bakmaz.

Marco Polo ise bu yolculuğa çıkma konusunda oldukça kararlıdır ve bu zorlu yolda babasının peşinden gider yolda bir çok zorlayıcı etkenle karşılaşırlar ve görevleri dönemin en güçlü imparatorluğu olan Moğol Krallığına hristiyan rahipleri götürmektir.

Moğol topraklarına gidene kadar yaşadıkları zorlu engeller karşısında rahipler hayatta kalmayı başaramazlar ve kralın huzuruna elleri boş çıkmak zorunda kalırlar , kral duruma çok kızmıştır ve bu tüccarları öldürcekken Marco Polonun babası krala oğlunu danışman olarak orda bırakmayı çok zeki olduğunu söyler.

Kral ise Marco Polo’nun konuşmalarından etkilenmiştir teklifi kabul eder ve Polonun gerçek macerası o anda başlar.

2014 yılında Netflix platformunda yayınlanmaya başlayan Marco Polo dizisinin her bir bölümü ortalama 55 dakika sürmektedir.

The Tudors

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB : 8.1

Oyuncular : Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy

En iyi 20 tarih dizisi listemizde bulunan ve Showtime tarafından çekilen bu tarihi yapım İngiltere’nin en tartışılan dönemlerinden birini ele alıyor.

Henry’nin 30 ‘lu yaşlarında başlayan dizide Fransa ve İspanya ile yapılan ittifaklar ve savaşlar,Henry’nin babası 7. Henry’nin ölmeden önce yaptığı bir düzenleme sonucu ağabeysinin eşi Catherine ile yaptığı zorunlu evlilik ve bu evliliği bitirebilmek için İngiltere’nin Roma Katolik Kilisesinden ayrılmasını sağlayarak temellerini kendisinin oluşturduğu Anglikanizmin doğuşu,büyük aşkı Anne Boleyn ile tanışması,bir erkek evlata sahip olma arzusu,saray erkanı,entrikalar oldukça başarılı bir şekilde aktarılıyor.

Victoria

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB : 8.2

Oyuncular : Jenna Coleman, Adrian Schiller, Nell Hudson

Dönem dizisi isminden de anlaşıldığı üzere Victoria’yı ve çevresini merkezine alan bir yapım. Dizi, 18 yaşında tahta çıkan ve tarihe damgasını vurmayı ihmal etmeyen Kraliçe Victoria’nın hikâyesini anlatıyor. 19. yüzyılda 63 yıl yedi aylık bir süreyle hükümdarlık süren Victoria’nın, çocukluğunu geride bırakarak amcası IV. William’ın ölümü üzerine, 20 Haziran 1837 tarihinde tahta çıkmasıyla başlıyor.

Dizi, IV. William’ın ölümünden sonra henüz 18 yaşında bulunan Victoria’nın tahta çıkması ile birlikte hikayesine başlamıştır. Kraliçe en başta yaşının da vermiş olduğu tecrübe eksikliği nedeniyle bazı hatalar yapar. Fakat kraliçe, ilk başta o dönemin başbakanı olan Lord Melbourne’un danışmanlığı ile yönetimi idare etmeye karar verir.

Lord ile kraliçenin arasındaki samimiyet bazı dedikoduları da beraberinde getirir. Sonrasında kraliçenin kuzeni Prens Albert ortaya çıkar ve ikili arasında büyük ve tutkulu bir aşk oluşur.

Victoria yapımcıları arasında Rebecca Eaton (Sherlock), Paul Frift (The X Files, Aliens) ve Daisy Goodwin gibi başarılı isimler bulunmakta. Dizinin yaratıcılığını da üstlenmiş olan Daisy Goodwin, aynı zamanda A.N. Wilson ile birlikte dizinin senaristliğini de yapmakta.

The Last Kingdom

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB : 8.3

Oyuncular : Alexander Dreymon, Eliza Butterworth, Ian Hart

The Last Kingdom, Bernard Cornwell’ in The Saxon Stories romanından uyarlanan, ilk sezonu 2015 yılında yayınlanan İngiltere tarihindeki gerçek kişileri kurgulanmış olaylarla harmanlayan bir krallık hikayesidir. 1. Sezon, BBC America ve BBC Two’ da 8 bölüm yayınlandı. 2017 yılındaki 2. Sezonu da dahil toplam 16 bölüm ile izleyici karşısına çıkmıştır.

9. yüzyıl içerisinde İngiltere adı verilen bölgede birçok krallık bulunmaktadır. Bu krallıklar birbirinden bağımsız hareket ettikleri için bölge parçalanmış bir konumdadır. Vikingler, bölgenin bu durumundan yararlanarak İngiltere’yi işgal etmektedir.

Son olarak bir Sakson olan Lord Uhtred’in bölgesini ele geçirmek isterler. Yaşanan savaş sonucunda Vikingler kazanır ve Lord Uhtred’in oğlu olan küçük Uhtred’i esir alırlar. Ragnar tarafından esir alınan Uhtred zamanla bir Viking gibi yetiştirilir. Kendi hakkı olan tahta ise amcası geçmiştir. Amcası tarafından satın alınmak istenir; fakat Viking Lordu Ragnar genç Uthred’i teslim etmez.

Zaman içinde Uthred büyür ve bir savaşçı haline gelir. Ragnar’a karşı yapılan saldırıdan sevgili Brida’yla birlikte sağ olarak kurtulur. Ayrıca Ragnar’ın oğlu Genç Ragnar da hayattadır. Uthred’in artık bir tercih yapması gerekecektir. İki ülke arasından birini seçmek zorundadır. Vikingler mi yoksa Saksonlar mı?

Poldark

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB : 8.4

Oyuncular : Aidan Turner, Eleanor Tomlinson, Jack Farthing

BBC One ekranlarının 2015 yılında yayınlamış olduğu en başarılı dizilerden bir tanesi Poldark’ın 1. sezon’da 8 bölüm yer almaktadır. Çekimlerinin İngiltere’de yapıldığı dizi “Mammoth Screen ” stüdyoları tarafından hazırlanmaktadır. Tarih, savaş ve drama kategorisinde yer alın yapımın her bir bölümü yaklaşık olarak altmış dakikadan oluşur.

Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nda mücadele vermek için sevdiği kadını ardında bırakıp orduya katılan Ross Poldark, üç yıl sonra evine döndüğünde geride kalan hayatı artık eskisi gibi değildir.

Yokluğunda babası ölmüş, ailesinin evi harabeye dönmüş, sevgilisiyse ondan ümidini kesip kuzeniyle nişanlanmıştır. Hayal kırıklığı yaşayan Poldark’ın önünde iki seçenek vardır: Ya eski serseri hayatının gölgesinden çıkıp zorluklarla savaşacak ya da yaşadığı toprakları terk edip kendine yeni bir yaşam kuracaktır.

Bir yandan aşk acısı çeken, diğer yandan hayatın zorluklarıyla boğuşan Poldark’ın dünyası, bir kavgadan kurtarıp evine hizmetçi olarak aldığı neşeli ve delidolu Demelza sayesinde tümüyle değişecektir.

Babylon Berlin

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB : 8.5

Oyuncular : Volker Bruch, Liv Lisa Fries, Peter Kurth

BBC one tarafından yayınlanan dizi 18. yüzyılda geçmektedir. Bu yönüyle bir dönem dizisi olan Poldark‘ta, esas oğlanımız Ross Poldark, uzun süren savaş yıllarından sonra memleketine dönmüştür. Döndüğünde her şeyin değiştiğini gören Ross Poldark büyük bir sıkıntı içine girmiştir.

Kendisi savaştayken babası vefat etmiştir. Bu da yetmezmiş gibi nişanlısı ise artık başka bir adamla ( Hemde Öz Kuzeni) beraberdir. Ailesinden geriye işlenmesi zor olan bir avuç toprak ve pek bir değeri olmayan maden ocağı kalmıştır. Ama inatçı bir kişiliğe sahip olan Ross Poldark, tüm bu olumsuzluklara rağmen, memleketinde hayata tutunma savaşı verir.

Oldukça güzel mekanlarda çekilen dizide, iyi ile kötünün, zengin ile fakirin ilişkileri ele alınmaktadır.

The Knick

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB : 8.5

Oyuncular : Clive Owen, André Holland, Jeremy Bobb

Antibiyotiğin henüz keşfedilmediği ve ölüm oranlarının yüksek olduğu 1900’lerde geçn dizi, New York’taki Knickerbocker Hastanesi’nde yaşananları konu ediyor.

Knickerbocker Hastanesi,  zengin armatör Captain August Robertson (Grainger Hines) tarafından finanse edilen, dönemin özel hastanelerinden biridir.

Her medikal dizide olduğu üzere, Knickerbocker’da da, hastane idaresi ve doktor kadrosu arasında, maddi konularda problemler yaşanmaktadır.

Buna ek olarak, hastanenin bir de kadavra bulma sorunu vardır.

Dönem, tıpta yeni keşifler yapma devri olduğu ve  cerrahlar ilk çalışmalarını kadavraları kullanmaları sebebiyle, şehirde kadavra bulmak da bir hayli zordur. Bu durum rakip hastaneler ile kadavra kapma yarışına sebep olmaktadır.

 Generation War / Unsere Mütter, unsere Väter

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB : 8.5

Oyuncular : Volker Bruch, Tom Schilling, Katharina Schüttler

En iyi 20 tarih dizisi listemizde bulunan, Unsere Mütter, Unsere Väter (UMUV); 17, 18 ve 20 Mart 2013 tarihlerinde Alman ZDF kanalında yayınlanmış, II. Dünya Savaşına beş yakın arkadaşın penceresinden bakan bir televizyon dizisidir.

Berlin, 1941. Beş arkadaş Avrupa’nın çehresini ve kendi hayatlarını değiştirecek bir macerada kahraman olmak istemektedir. Wilhelm savaştan çok edebiyata ilgi duyan hassas bir hayalperest olan küçük kardeşi Friedhelm ile doğu sınırına gider. Doğu sınırındaki Wehrmacht’ta çalışmayı dört gözle bekleyen hemşire Charlotte ise Wilhelm’e aşıktır.

Greta hayalleri olan yetenekli bir şarkıcıyken, Yahudi erkek arkadaşı Viktor ailesini Almanya’dan ayrılmaya ikna edememiştir. Friedhelm zaman içinde ruhsuz bir ölüm makinesine dönüşür.

Milyonlarca kişi onlar gibi kahraman olmak istemiştir ama hiçbiri savaşın onlara neler yapabileceğini düşünmemiştir.

Dizide tarih kitaplarında pek göremediğimiz, ancak Almanya’da savaşın kaybedilmesinin sebeplerinden biri kabul edilen Wehrmacht – SS çekişmesine de değiniliyor. UMUV, kötülüğün insanın özünden mi geldiği, yoksa içinde bulunulan şartlardan mı doğduğu sorusuna da kendince bir yanıt arıyor.

Spartacus: Blood and Sand

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB  : 8.5

Oyuncular: Andy Whitfield, Lucy Lawless, Manu Bennett

Arenada efsaneler kanla yazılır… Rome dizisinin tarihi gerçekçiliği 300 filminin görsel mükemmelliğiyle buluşuyor, tarihin en asi kahramanı Spartaküs, televizyonu fethediyor. 2010’un en ses getiren dizisi Spartacus: Blood and Sand.

John Adams

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB : 8.6

Oyuncular : Paul Giamatti, Laura Linney, John Dossett

Hikayenin başladığı Boston’da halk, ağır vergiler ve mecliste temsil haklarının elinden alınmasıyla birer barut fıçısı halini almıştır; kendilerini iyice sömürülmüş ve sindirilmiş hissetmektedirler. Sokaklarda devriye gezen İngiliz askerlerine ise büyük bir kin ve nefret beslerler. Galeyana gelen halk, askerlere saldırır ve askerler de karşılık verince bir çok sivil, şehrin meydanında ölür.

Yüzbaşı Preston’un komutasındaki askerlerin, sivillere ateş açıp öldürmesi dolayısıyla halk, sorumlu askerlerin cezalandırılması ister. Askerleri mahkemede halkın tepkisini çekmemek adına hiç bir avukat savunmak istemez, John Adams’tan başka… Amerika’nın kuruluş yıllarında çok etkin bir rol oynamış olan John Adams ile dizide tanışmamız bu şekilde başlamış oluyor.

Toplam 7 bölümden oluşan bu mini dizide The Big C dizisinden tanıdığımız Laura Linney‘de yer almaktadır. Yapım bunun yanı sıra, 60. Primetime Emmy Ödülleri‘de toplamda 23 adaylık kazanmış ve o sene ödüle en çok aday gösterilen yapım olarak da tarihteki yerini almıştır.

Boardwalk Empire

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB : 8.6

Oyuncular: Steve Buscemi, Kelly Macdonald, Michael Shannon

Broadwalk Empire, 1920-1933 yılları arasında ABD’de tüketime yönelik içki satışının, üretiminin ve dağıtımının yasak olduğu “İçki Yasağı Yasası” döneminde gangsterler ve politikacılar arasındaki karmaşık ilişkileri konu almaktadır.

Dizinin iki ana karakteri Steve Buscemi (Nucky Thompson) ve Micael Pitt (Jimmy Balmoder). Sözde saygı duyulan bir politikacı olan Nucky Thompson aslında bir tür gangsterdir.

Broadwalk Empire, 1920-1933 yılları arasında ABD’de tüketime yönelik içki satışının, üretiminin ve dağıtımının yasak olduğu “İçki Yasağı Yasası” döneminde gangsterler ve politikacılar arasındaki karmaşık ilişkileri konu almaktadır.

Broadwalk Empire dizisine daha önce en iyi polsiye diziler listemizde yer vermiştik.

Vikings

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB : 8.6

Oyuncular : Gustaf Skarsgård, Katheryn Winnick, Alexander Ludwig

En iyi 20 tarih dizisi listemizde bulunan Vikings dizisi; Fransa ve Britanya’ya kadar uzanan saldırılarla tarihte kendisinden oldukça söz ettirmiş cesur savaşçı Ragnar Lothbrok ve oğlu Bjørn‘un yaşadıklarını anlatırken, Vikinglerin çok az işlenmiş kültürünü de bize yansıtarak gerçeğe dayalı bir izlenim sunuyor.

Halihazırda 8 ila 11. yüzyılların efsaneleri olan Norslar ya da bilindik adıyla Vikingler, Kuzeybatı Avrupa’nın birçok yerini fethederek tarihe damgalarını vurdular. Genellikle denizlerin hakimi olarak tasvir edilen Vikingler; ayrıca barbar ve savaşçı bir kavim olarak da bilinmektedirler. Özellikle de 11. yüzyılda Karadeniz ile sınırlı kalmayıp, topraklarını İran’a kadar genişleten Norslar, birbirinden cesur savaşçılara da sahiplerdir.

Dizi karakterlerinin son derece yavaş İngilizce konuşması sayesinde herkes tarafından kolayca anlaşılabilen diziyi izlerken hem eğlenecek hem de İngilizcenizi geliştireceksiniz. Üstelik Nors mitolojisine dair öğrenecekleriniz de cabası!

The Crown

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB : 8.7

Oyuncular : Claire Foy, Matt Smith, Victoria Hamilton

The Last King Of Scotland, The Queen ve Frost / Nixon gibi filmlerin senaristi Peter Morgan’ın yaratıcısı olduğu  The Crown dizisinde 1947 yılında savaştan yeni çıkan İngiltere’de Buckingam Sarayı’nda yaşanan olaylar konu ediniliyor. Kraliçe Elizabeth’in tahta geçme sürecine odaklanan dizinin başrollerini genç yetenek Claire Foy ile “Doctor Who”dan hatırlayacağınız Matt Smith paylaşıyor.

II. Dünya Savaşı’nın yarattığı yıkımın ardından İngiltere siyasi karışıklık içindedir ve bu zorlu dönemde tahta bir kadın geçmektedir. II. Elizabeth’in tahta geçmesi ile yeni bir dönem başlayacaktır. Kraliçe II. Elizabeth’in tahttaki ilk yıllarının perde arkasının konu edildiği dizide, siyasi rekabetler, aşk ve 20. Yüzyılın ikinci yarısına şekil veren olaylar anlatılıyor.

Deadwood

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB : 8.7

Oyuncular : Timothy Olyphant, Ian McShane, Molly Parker

Deadwood, ABD yapımı Western tarzı televizyon dizisidir. David Milch tarafından yazılan dizi 21 Mart 2004 ile 27 Ağustos 2006 tarihleri arasında 12’şer bölümden oluşan 3 sezon olarak HBO kanalı tarafından yayınlanmıştır.

Dizi 1870’li yıllarda Güney Dakota bölgesindeki Deadwood adlı madenci kasabasında geçer. Bu bölge, Abd hükumetinin yerli halkla yaptığı anlaşma sonucu, Abd sınırları dışında yer alsa da, topraklarında barındığı zengin altın madenleri yüzünden sık sık ilhak edilmiştir.

Dizide küçük bir madenci kampı olarak kurulan yerleşim yerinin giderek büyüyerek küçük bir kent haline gelmesi işleniyor.

Downton Abbey

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB : 8.7

Oyuncular : Hugh Bonneville, Phyllis Logan, Elizabeth McGovern

Downton Malikanesi’nde yaşayan Crawley Ailesi ve malikanenin çalışanlarının hayatı üzerine kurulu olan dizi, bir dönem dizisi.

Malikanenin sahibi Robert Crawley diğer adıyla Grantham Kont’u Lord Grantham, eşinin ailesinden kalan bu malikaneyi işletmeyi hem sever hem de görevi olarak görür. 3 adet kızı var ve kendisi vefat ettiğinde ünvanının ve mülkünün mirasçısı olarak birinci kuşaktan kuzeni Patrick Crawley ve oğlu vardır. Babasının yaptığı anlaşma gereği kızları mirasa katılamıyor. İşte dizi tam olarak burada başlıyor.

Bir sabah aileye Titanic gemisinin battığı haberi ulaşıyor ve kuzenleri Patrick ve oğlunun geminin içinde olduğu söyleniyor. Böylece hem bilinen varisin vefatını hem de dizinin 1912 yılında başladığını öğrenmiş oluyoruz.

Rome

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB : 8.8

Oyuncular : Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker

HBO yapımı bir televizyon dizisi olarak bilinen Rome, 28 Ağustos 2005 tarihinde başlamış ve 14 Ocak 2007 tarihinde bitmiştir. Toplamda dizimiz 2 sezon sürmüş ve 22. bölümü ile final yapmıştır.

Roma İmparatorluğu’nun efsanevi komutanı Sezar, 8 senelik bir dönem sonrası Galya’yı fethetmeyi başarmıştır. Savaş sonrası kazandığı büyük bir ganimeti ile askerleriyle birlikte Roma’ya geri dönecektir. Sezar bu düşünce içerisinde olsa da senato aynı fikirde değildir. Senato üyeleri onun geri dönmesinden rahatsızdır. Onu savaş suçları ile yargılamak ile tehdit etmektedirler. Fakat Sezar’ın yakın dostu Pompey bu düşünceyi yatıştıracaktır.

13. Lejyon askerlerinden Lucius Vorenus ve Titus Pullo, lejyonların birleştirici simgesi olan bayraklarının çalınmasıyla birlikte Galya’ya geri gönderilir. Onların bu yolculuğu aslında Roma’da oluşacak olayların başlangıcıdır.

Peaky Blinders

Meraklıları için en iyi 20 Tarih Dizisi

IMDB : 8.8

Oyuncular: Cillian Murphy, Paul Anderson, Helen McCrory

Peaky Blinders, 1900’lerin ilk yarısında Birmingham’ın kanunsuz sokaklarında geçen gerçek bir gangster hikayesi. Başlıklarının ucuna jilet gizlemeleriyle ünlü Peaky Blinders çetesinin gerçek hikayesini ekrana taşıyan dizide, Cillian Murphy’nin canlandırdığı, acımasız patron Thomas Shelby’nin icraatlarını izliyoruz.

Birinci Dünya Savaşı’ndan yeni çıkmış İngiltere’yi, yasadışı faaliyet gösteren çeşitli çeteler sarmıştır. Bunlardan biri de soygunculuk ve at yarışıyla para kazanan Peaky Blinders’dır.

Polislere rüşvet yedirerek paçayı kurtaran çete, bir soygunda yanlışlık yapınca, başlarına bela olacak yeni bir müfettişin şehre gelmesine vesile olurlar.

Bu yazımızda tarih ve dönem dizileri meraklıları ve en iyi tarihi dizi filmleri arayanlar için en iyi 20 tarih dizisi listesini sizlere sunduk.

Yorum Yap

Yorum Yap