«

Merhaba. Bu yazımızda biyografik yapımlardan hoşlananlar için konusunu yaşanmış hikayelerden alan en iyi 10 biyografik dizi listesi sunacağız.

Gerçek hayattan alınan senaryolara sahip olan dizi ve filmler her zaman ilgi görmüştür.

En iyi 10 Biyografik Dizi[/highlight]

En iyi 10 Biyografik Dizi listemiz IMDB puanına göre sıralanmıştır.

Medici: Masters of Florence

En iyi Biyografik Diziler

IMDB : 7.9

Yapım : 2016

Oyuncular : Richard Madden, Stuart Martin, Annabel Scholey

Medici: Masters of Florence : Floransa’da 15. yüzyılın başlarında geçen Medici, Cosimo de’ Mecini’nin babasının ölümünün ardından yaşadıklarını konu alıyor….

Gerçek olaylardan esinlenen bu hikaye, Cosimo de’ Medici’nin (Richard Madden; Game of Thrones, Cinderella) babası Giovanni’nin ani ölümü üzerine kendini bir anda hanedanlığın reisi olarak bulmasıyla başlıyor. Giovanni’nin ölümünün bir rastlantı değil de cinayet olması ise Cosimo’nun büyük sırrı. Şimdi o ve erkek kardeşinin babalarının katilini bulmaları ve ailelerinin itibarını korumaları gerekiyor.

Alias Grace

En iyi Biyografik Diziler

IMDB : 7.9

Yapım : 2017

Oyuncular : Sarah Gadon, Edward Holcroft, Rebecca Liddiard

“Alias Grace”, fakir bir genç kadın olan, İrlanda’dan Kanada’ya göç eden Grace Marks (Sarah Gadon) ve onun tek dayanağı James McDermott’un gerçek hikayesinden esinlenmiştir. 1843 yılında işvereni Thomas Kinnear ile kahyası Nancy Montgomery’in (Anna Paquin) vahşice işlenmiş cinayetinden suçlanarak mahkum edilmiştir.

Grace ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış, James ise idam edilmiştir. 1840’lı yıllarda Grace bu çifte cinayetten dolayı Kanada’nın en gizemli ve şöhretli kötü kadınlarından biri haline gelmiştir. Tartışmalı mahkumiyet yılları sonrası 30 yıl içeride yattıktan sonra hakkında beraat kararı çıkmıştır.

Borgia

En iyi Biyografik Diziler

IMDB : 7.8

Yapım : 2011-2014

Oyuncular : Mark Ryder, Isolda Dychauk, Diarmuid Noyes

ıristiyan dünyasının merkezinde, rönesanas kadınlarının tam ortasında 1492’nin İtalya’sında büyük gücün sahibi papalık ailesi Borgia’ların ihanetle, hırsla, aşkla, şehvetle, savaşla, ölümle dolu hayatları..

Borgia Hanedanı’nın reisi Rodrigo Borgia’nın papalık tahtına çıkışı ve taht sürecini izlediğimiz dizi Macaristan’da çekiliyor ve karakterlerini de hikayesini de gerçek hayattan alıyor.

Victoria

En iyi Biyografik Diziler

IMDB : 8.2

Yapım : 2016

Oyuncular : Jenna Coleman, Adrian Schiller, Nell Hudson

Takvim 20 Haziran 1837’deyken Kral William IV hakkın rahmetine kavuşuyor ve 18 yaşına gireli çok bir zaman geçmemiş genç Victoria taht sırasını kendisine gelmiş buluyor. Çünkü babası ve babasının kendisinden büyük üç erkek kardeşi çok önceden ölmüşler, üstelik bu zamana kadar hiçbirinden geriye canlı bir varis de kalmamış. Babasının tek çocuğu olarak onun varisi de kendisi olmuş. Böylece bir günde genç bir kızın hayatı kökten değişiveriyor.

GeniusEn iyi Biyografik Diziler

IMDB : 8.4

Yapım : 2017

Oyuncular : Samantha Colley, Seth Gabel, Antonio Banderas

National Geographic Channel’ın senaryolu ilk projesi Genius, her sezonunda dünyanın birbirinden başarılı bilim insanlarını ve onların büyüleyici hikayelerini ekranlara taşıyacak bir belgesel dizi. Genius’ın ilk sezonu Walter Isaacson’ın “Einstein: His Life and Universe” adlı kitabından uyarlanıyor.

American Crime Story

En iyi Biyografik Diziler

IMDB : 8.5

Yapım : 2016

Oyuncular : Sarah Paulson, Cuba Gooding Jr., Courtney B. Vance

Birçok ünlü ismin yer aldığı dizi American Horror Story konseptine benzerlik göstererek Amerikan suç hikayesi olarak izleyicileriyle buluşacak, tür olarak biyografi, suç ve drama kategorisinde yer alıyor.

Jeffrey Toobin‘ın “The Run of His Life: The People V. O.J. Simpson” kitabı temel alınarak uyarlanmış olan yapımın senaristi, 1408 (2007), Ed Wood (1994) ve nd Ay’daki adam (1999) yapımlarıyla tanınmış Scott Alexander ve daha önceki yapımlarında birlikte çalıştığı Larry Karaszewski yer alıyor. Dizinin yönetmeni ise American Horror Story (2011), Glee (2009) ve Nip/Tuck (2003) yapımlarını üstlenmiş Ryan Murphy ve Kirmizi Kuyruklar Filosu (2012), Çarpisma (2002) ve Ali (2001) yapımlarıyla tanınan Anthony Hemingway yer alıyor. Dizinin ilk sezonunda 10 bölüm yer alırken başlamadan 2 sezon onayını almıştır.

John Adams

En iyi Biyografik Diziler

IMDB : 8.6

Yapım : 2008

Oyuncular : Paul Giamatti, Laura Linney, John Dossett

Dizi, 1770 yılının soğuk karlı bir kış gününde Boston’da başlıyor. Amerika’nın bağımsızlık savaşı ve kuruluş aşamasındaki ilk 50 yılını konu alan mini dizi, tüm bunların etrafında idealist avukat John Adams’ın politik hikayesi ve dramatik aile hayatına uzanıyor..

Feud

En iyi Biyografik Diziler

IMDB : 8.6

Yapım : 2017

Oyuncular : Jessica Lange, Susan Sarandon, Judy Davis

Kariyerlerinin başlarında başlayan , “Whatever Happened to Baby Jane?” filminin setinde doruk noktasına ulaşan ve adeta bir Oscar kan davasına dönüşen Bette Davis ile Joan Crawford arasındaki efsanevi rekabete dayanır.. Her sezon yeni bir konu ile izleyicilerle buluşacak olan dizi; ilk sezon bölümünde What Ever Happened to Baby Jane filminin çekimleri sırasında Joan Crawford ile Bette Davis’in yaşadıklarını konu alacak..

The Crown

En iyi Biyografik Diziler

IMDB : 8.6

Yapım : 2016

Oyuncular : Claire Foy, Matt Smith, Victoria Hamilton

Dizi İngiliz Kraliyet ailesi hakkında, Kraliçe II. Elizabeth’i merkezine alan ve Ortak Refah Etki Bölgelerini de (Commonwealth Realms) içeren biyografik bir hikayedir.

II. Dünya Savaşı’nın yarattığı yıkımın ardından İngiltere siyasi karışıklık içindedir ve bu zorlu dönemde tahta bir kadın geçmektedir. II. Elizabeth’in tahta geçmesi ile yeni bir dönem başlayacaktır. Kraliçe II. Elizabeth’in tahttaki ilk yıllarının perde arkasının konu edildiği dizide, siyasi rekabetler, aşk ve 20. Yüzyılın ikinci yarısına şekil veren olaylar anlatılıyor.

Dizide Kraliçe II. Elizabeth rolünü Claire Foy canlandırıyor. Senaryosunu Peter Morgan’ın kaleme aldığı dizinin yapımcılığını ise Andy Harries üstleniyor.

Narcos

En iyi Biyografik Diziler

IMDB : 8.9

Yapım : 2015-2017

Oyuncular : Pedro Pascal, Wagner Moura, Boyd Holbrook

En iyi 10 Biyografik Dizi listemizdeki en yüksek puana sahip dizi olan Narcos, dünyanın en büyük uyuşturucu kaçakçısı olarak anılan Pablo Escobar’ın bu konuma gelirken yaşadıklarını ve onu hapse göndermek isteyen DEA Ajanı Steve Murphy’le ortağı Javier Peña’nın yaşayacağı olayları anlatıyor.

Dizide Pablo Escobar’ı Wagner Moura, Steve Murphy’yi Boyd Holbrook ve Javier Peña’yı da Game of Thrones dizisindeki Oberyn Martell rölüyle hafızalarımıza yer etmiş Pedro Pascal canlandıracak. İlk sezonu 10 bölüm olan dizi daha yayınlanmadan Amerika’da büyük ses getirdi.

En iyi 10 biyografik dizi listemiz burada sona erdi.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.