«

Sevilen bir çok film ve dizi yaşanmış olaylardan yada romanlardan uyarlanmıştır. Bizde bu yazımızda kitaplardan uyarlanan en iyi diziler listesi yaptık.

Kitaptan uyarlanan diziler oldukça ilgi görüyor. Bu uyarlama dizilerin kitaplarını okuyanlar, diziyi farklı bir gözle bakarak seyrediyorlardır eminim.

Kitaptan diziye uyarlanan yabancı eserler arasında bazıları kitabın dışına çıkıyor ve buda kitapları okuyanların tepkileri ile karşılaşıyor.

Sizlere kitaplardan uyarlanan En iyi diziler listesi hazırladık. İşte dizisi çekilen kitaplar.

Kitaplardan Uyarlanan En iyi Diziler

Kitaplardan Uyarlanan En iyi Diziler listemizi IMDB puanına göre oluşturduk.

Game of Thrones / Taht Oyunları

Kitaplardan Uyarlanan En iyi Diziler

IMDB Puanı 9.5

Yönetmen:Alan Taylor, Alex Graves, David Nutter, Michelle Maxwell MacLaren, Brian Kirk, Timothy Van Patten, Neil Marshall, David Petrarca, Daniel Minahan

Senaryo :George R.R. Martin,  David Benioff,  D.b. Weiss

Yapımcı : George R.R. Martin,  David Benioff

Oyuncular:Peter Dinklage, Lena Headey, Emilia Clarke, Emilia Clarke, Kit Harington, Sophie Turner, Maisie Williams

Sezon Sayısı: Toplam Sezon Sayısı 8 /  Yayıonlanmış Sezon Sayısı 7

aht Oyunları, senaryosu Amerikan yazar George R. R. Martin’in ilki 1986 yılında basılan epik fantezi roman serisine dayanan, Amerikan yapımı dünyaca ünlü fantastik dizidir.

Yazların yıllarca sürdüğü ve kışların da bir ömür geçmek bilmediği bir dünyada, Westeros hükümdarlığı kefaretini ödemekteydi. İhanet, şehvet, ayak oyunları ve doğaüstü güçler, entrikacı güney ve yabani doğu topraklarından, soğuk kuzey ve arkasında karanlık diyarları zapt eden Kadim Duvara kadar Krallığın dört bir köşesini hırpalıyor idi. Krallar ve Kraliçeler, Şövalyeler ve sürgündekiler, düzenbazlar ve asiller ‘Demir Taht’ için kanlı bir mücadeleye tutuşurlar.

The Handmaid’s Tale

Kitaplardan Uyarlanan En iyi Diziler

IMDB Puanı8.6

Yönetmen: Mike Barker,  Reed Morano

Senaryo :Margaret Atwood,  Bruce Miller

Yapımcı : Joseph Boccia,  John Weber

Oyuncular: Elisabeth Moss, Max Minghella, Yvonne Strahovski

Sezon Sayısı: 3

Dizi, Türkiye’de ‘Damızlık Kızın Öyküsü’ adıyla yayımlanan Margaret Atwood’un 1985 yapımı gerilim türündeki romanından diziye uyarlandı.

The Handmaid’s Tale; kadınların neredeyse bütün haklarının elinden alındığı, sadece çocuk doğurmak ve hizmetçi olarak varlıklarını sürdürdükleri, erkeklerin egemen olduğu dindar bir kesim tarafından totaliter tarzda yönetilen bir ülkeyi anlatıyor. Dizi, distopik yapısıyla karanlık bir hikaye sunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin bir terör saldırısı sonucu yıkılması ile yerine kurulan Gilead Cumhuriyeti’ni anlatan dizide yaşanan iç savaş sonrası ABD hükümeti düşürülüp başkan infaz ediliyor. Drama türündeki bu dizide kadın haklarının günümüzdekinin aksine bir hal aldığı ve yayılan bulaşıcı hastalıklar ve artan cinsel hastalıklar ile birlikte doğurganlık özelliklerini yitirmiştir, bunun için olaylar hiç de iyi gitmemektedir; tam aksine ortada kötü giden bir şeyler vardır. Sadece başkan değil, parlamento üyelerinin de infazı olayları içinden çıkılamaz bir duruma sürüklemiştir.

Outlander / Yabancı

Kitaplardan Uyarlanan En iyi Diziler

IMDB Puanı8.5

Yönetmen: John Dahl

Senaryo : Ronald D. Moore

Yapımcı :  Matthew B. Roberts

Oyuncular: Caitriona Balfe, Sam Heughan, Duncan Lacroix

Sezon  Sayısı:

The Outlander (Yabancı) serisi, Diana Gabaldon’un seri halinde yazdığı romanlar ve diğer kısa çalışmalardan oluşmaktadır.

Sene 1945. Eski bir savaş hemşiresi olan Claire Randall, evine dönmüştür. Tekrar bir araya geldiği eşiyle ikinci bir balayına çıkar. Salisbury Düzlüğü’nde bulunan tarihi taş çemberini ziyaret ederler. Bu taşlardan birine dokunan Claire Randall kendini birden savaş yüzünden yıkılmış ve gruplaşmış sınır baskınlarına maruz kalan İskoçya’da bir yabancı olarak bulur.

Sene 1743’tür. Anlayamadığı güçler tarafından zaman içinde geçmişe savrulan Claire Randall, hayatı için tehdit oluşturabilecek mülk sahipleri ve casusların arasına düşmüştür. Cesur bir İskoç savaşçısı olan Jamie Fraser, Claire’ye öyle sınırsız bir aşk sunar ki, genç kadın sadakat ve tutku gibi iki zıt duygunun arasında sıkışıp kalır. Farklı zamanlarda yaşayan ve hiç ortak özellikleri olmayan bu iki adam arasında bir seçim yapması gerekmektedir.

The Expanse 

Kitaplardan Uyarlanan En iyi Diziler

IMDB Puanı8.3

Yönetmen: Mark Ferguson,  Hawk Ostby

Senaryo : Mark Ferguson,  Hawk Ostby

Yapımcı :  Mark Ferguson

Oyuncular: Steven Strait, Cas Anvar, Dominique Tipper

Sezon Sayısı:  3

Günümüzden 200 yıl sonrası… Deneyimli dedektif Miller, oldukça zengin bir ailenin kayıp kızını bulmak için bir uzay gemisi kaptanıyla işbirliği yapar. Olayı araştırdıkça kahramanlarımız, insanlık tarihinin en büyük komplolarından biri ile karşı karşıya olduklarını fark ederler.

Jonathan Stranger & Mr. Norrell

Kitaplardan Uyarlanan En iyi Diziler

IMDB Puanı8.2

Yönetmen: Toby Haynes

Senaryo : Susanna Clark

Oyuncular: Bertie Carvel, Eddie Marsan, Marc Warren

Sezon Sayısı: 1

Dizi, Susanna Clarke‘ın aynı adlı çok satan 2004 çıkışlı fantastik romanından uyarlandı. (Kitap ülkemizde Jonathan Strange ve Bay Norrell ismiyle halen piyasada bulunmaktadır.)

19’uncu yüzyılın başlarında ve Napolyon Savaşları’nın devam ettiği sıradaki bir alternatif tarihte, insanlar büyünün İngiltere’yi artık terk ettiğini ve geri gelmeyeceğini düşünürken iki büyücü ortaya çıkar: köşesine çekilmiş, huysuz, cimri ve kendi hâlinde bir Bay Norrell ile genç, yakışıklı, gözüpek ve pervasız bir Jonathan Strange.

Bay Norrell, kendi malikânesinde büyü kitaplarıyla haşır neşirken Jonathan Strange ise sevgilisi Arabella ile hayatını düzene sokmaya çalışan ve büyücülük yeteneklerinden henüz bihaber olan bir adamdır. Acaba ikilinin yolları nasıl kesişecektir? Büyü İngiltere’ye geri dönecektir fakat iyilik için mi, yoksa kötülük için mi kullanılacaktır?

American Gods

Kitaplardan Uyarlanan En iyi Diziler

IMDB Puanı8.1

Yönetmen: David Slade,  Vincenzo Natali,  Adam Kane

Senaryo : Neil Gaiman,  Bryan Fuller

Yapımcı :  Loretta Ramos,  Dauri Chase

Oyuncular: Ricky Whittle, Emily Browning, Crispin Glover

Sezon Sayısı: 2

Neil Gaiman’ın aynı isimli romanından uyarlanan ‘American Gods’ Starz kanalının yaklaşan fantezi, drama dizilerinden biridir.

Shadow Moon, üç yıllık cezasını çektikten sonra hapisten bir kaç gün erken bırakılır. Bu sırada hapishane müdürü O’na kötü haberi verir, çok sevdiği eşi Laura otomobil kazası geçirmiş, ölmüştür. Karısının cenazesine gitmek için bindiği uçakta yanına bir adam oturur. Kendisini Bay Wednesday (Çarşamba) olarak tanıtan adam, Shadow’un hayatı hakkında çok fazla detaya hakimdir ve O’na iş teklif eder. Shadow bir süre sonra başka çaresi olmadığını düşünür ve Wednesday’in teklifini kabul eder. Wednesday ilk etapta bir dolandırıcı görüntüsündedir ve Shadow’un ortak ve O’nun koruması olarak çalışmasını istemektedir. Fakat Shadow bir süre geçince O’nun mitolojiden adını duyduğu kuzey ülkeleri tanrılarından Odin olduğunu anlar. Wednesday Amerikayı dolaşarak topluma karışmış ve normal insan rolü yapan kadim tanrıları toparlamaktadır. Modern tanrılar ise medya ve teknolojidir artık. Shadow kadim ve modern tanrıların savaşının ortasında kalacaktır.

The Man in the High Castle

Kitaplardan Uyarlanan En iyi Diziler

IMDB Puanı8.1

Yönetmen: David Semel

Senaryo : Frank Spotnitz

Yapımcı : Ridley Scott

Oyuncular: Alexa Davalos, Luke Kleintank, Rufus Sewell

Sezon : 2

Philip K. Dickin 1961 yılında yayınlanan aynı isimli kitabından esinlenerek yapılacak dizidir. Kitapta Alman ve Japonların ikinci dünya savaşını kazandığı bir dünya kurgulanmıştır.

A Series of Unfortunate Events / Talihsiz Serüvenler Dizisi 

Kitaplardan Uyarlanan En iyi Diziler

IMDB Puanı 7.9

Yönetmen: Barry Sonnenfeld

Yapımcı : Daniel Handler

Oyuncular: Neil Patrick Harris, Patrick Warburton, Malina Weissman

Sezon Sayısı:  2

Ailelerini gizemli bir yangında kaybeden 3 çocuk daha sonra karanlık sırları ortaya çıkartacaklardır.

The 100

Kitaplardan Uyarlanan En iyi Diziler

IMDB Puanı7.8

Yönetmen: Bharat Nalluri

Senaryo : Jason Rothenberg

Yapımcı : Gina Girolamo,  Dieter Ismagil

Oyuncular: Eliza Taylor, Bob Morley, Marie Avgeropoulos

Sezon Sayısı: 3

The 100, Kass Morgan’ın yakında çıkacak olan aynı adlı kitap serisinden uyarlanan bir kıyamet sonrası draması.

97 yıl önce nükleer Armageddon, Dünya’nın büyük bir kısmını yok etmiş, birçok medeniyeti çökertmiştir. Hayatta kalan 12 farklı ulustan, toplam 400 kişi ise dünyayı terk etmiştir. Yıllar içinde uzayda kaldıkları bu yerde 3 nesil yetişmiştir ve insan sayısı 4000′e ulaşmıştır. Bu gruplarda ölüm cezası ve nüfus kontrolü gibi sert uygulamalarla kurulan bir düzen vardır. Şimdi kaynakları tükenme noktasına gelmiştir ve bu 12 grup, bir araya gelip tekrar hayatta kalmanın yollarını aramaya başlarlar. Çözüm olarak elbette ki Dünya’ya dönmek akıllarına gelir fakat Dünya’nın halen yaşanabilir olup olmadığını bilmemektedirler. Bunu test etmek için de 100 adet mahkum genç insanı Dünya’ya gönderirler. Kimi uzayla bağını koparmak isteyen, kimi hükümetinin verdiği görevi yerine getirmek isteyen bu gençler arasında daha gelir gelmez gruplaşmalar, lider olma çabaları, sürtüşmeler başlar. Fakat onların aralarındaki bu farklılıkları aşmaları; bir yığın bilinmezlik ve tehlikeyle dolu olan yeryüzünde hayatta kalmaları için iş birliği yapmaları gerekmektedir.

The Vampire Diaries / Vampir Günlükleri

Kitaplardan Uyarlanan En iyi Diziler

IMDB Puanı7.8

Yönetmen: Marcos Siega

Senaryo : L.j. Smith,  Kevin Williamson,  Julie Plec

Yapımcı : Kevin Williamson,  Julie Plec

Oyuncular: Nina Dobrev, Paul Wesley, Ian Somerhalder

Sezon/Bölüm Sayısı: 8

Ailelerini dört ay önce bir trafik kazasında kaybetmiş olan 17 yaşındaki Elena ve 15 yaşındaki kardeşi Jeremy, yaşadıkları acı sonrası hayatlarına devam etmeye çalışmaktadırlar. Elena çevresinde her zaman güzelliği ve başarılı bir öğrenci olmasıyla ön planda olmuştur. Yaşadığı acıyı dış dünyadan saklama çabasındadır. İki vampir kardeşten Stefan ve Damon‘ın kasabaya gelmesiyle, Elena’yla Stefan hemen birbirlerine karşı ilgi duymaya başlarlar.

The Magicians

Kitaplardan Uyarlanan En iyi Diziler

IMDB Puanı7.5

Yönetmen: Mike Cahill

Senaryo : Sera Gamble,  John Mcnamara

Yapımcı : Michael London

Oyuncular: Jason Ralph, Stella Maeve, Hale Appleman

Sezon Sayısı: 3

Quentin Coldwater isimli bir gencin, sihir gücü olduğunu keşfetmesini ve New York’un kuzeyindeki çok gizli ve prestijli bir büyücülük okuluna kabul olmasıyla değişen hayatını, girdiği tehlikeli ve karanlık yolları anlatan The Magicians, Lev Grossman’ın aynı adlı çok satan romanından uyarlanıyor. Dizinin başrollerinde Jason Ralph, Stella Maeve, Hale Appleman, Arjun Gupta ve Summer Bishil bulunuyor.

The Strain

Kitaplardan Uyarlanan En iyi Diziler

IMDB Puanı7.4

Yönetmen: Guillermo del Toro

Senaryo : Guillermo del Toro,  Regina Corrado

Yapımcı : Carlton Cuse, Gary Ungar

Oyuncular: Corey Stoll, David Bradley, Kevin Durand

Sezon Sayısı:  4

Senaristliğini ve yönetmenliğini üstlenen Guillermo del Toro ve Chuck Hogan’ın cok sevilen kitaplarından uyarlanan ve kaleminden yorumlanan The Strain ünlü yapımcılar; Carlton Cuse ve Gary Ungar dizinin yapımcılığını yapmaktadır.

Dizi New York City’e iniş yapan, ancak resmen ölü gibi duran bir uçak görüntüsü ile başlıyor. Uçaktan kimse inmiyor ve saldırı, hatta salgın şüphesi ile karantina başlıyor. Uçaktan sadece birkaç kişi kurtuluyor ve vampir teması işin içine girmeye başlıyor.

Bir süre sonra, uçakta yaşamını yitiren diğer 206 kişi de bir bir dirilmeye başlıyor. Fakat ölümün karanlık ellerinden geri dönerken, hepsi birer vampir oluyor. Şehirde kaos rüzgarları esmeye başladığında, Yaşlı Kurt lakaplı eski bir vampir avcısının haberleri duymasıyla, şehre gelmesi bir oluyor. Yaşlı Kurt, bu kez büyük ve zorlu bir işin ortasın bulunuyor.

Emerald City

Kitaplardan Uyarlanan En iyi Diziler

IMDB Puanı7.3

Oyuncular: Adria Arjona, Oliver Jackson-Cohen, Ana Ularu

Sezon Sayısı: 1

Dizi L. Frank Baum’un Oz kitap serisinden uyarlanmıştır.

Dorothy Gale adındaki bir genç kızın başından geçen ilginç olaylar işlenmektedir. Sakin bir şekilde hayatına devam eden Dorothy Gale, biyolojik annesinin kimliğini ortaya çıkartacak ipuçları için, Midwest’in bir yerinde bulunan karanlık bir yeraltı tesisine giriyor. Bu sırada oraya gelen bir polis görevlisini görüyor, ancak öfkeli bir kasırga güvenlik görevlisini içine alıyor. Dorothy koşarak Polis aracına girse de kasırgadan kaçamıyor. Kasırga onu polis arabasında bulunan polis köpeği ile farklı bir dünyaya bırakıyor. Mistik bir topraklarda rakip krallıklar, ölümcül savaşçılar, karanlık büyü ve kanlı üstünlük savaşı olan bir dünya. Bu daha önce hiç görmediğiniz şekilde Oz’un efsanevi ülkesidir. Krallıklar dönemindeki kanlı mücadelelerin tam da ortasına düşen bu genç kız bulunduğu ortama alışmak zorundadır. Bu fantastik dünyada yaşanan tüm maceralar adeta nefesleri kesecektir. Dorothy’de ister istemez taraf olmak zorunda kalacaktır.

The Shannara Chronicles

Kitaplardan Uyarlanan En iyi Diziler

IMDB Puanı 7.3

Yönetmen: Jonathan Liebesman,  Brad Turner,  James Marshall,  Jesse Warn

Senaryo : Miles Millar,  Alfred Gough,  Terry Brooks

Yapımcı : Jon Favreau,  Miles Millar

Oyuncular: Austin Butler, Ivana Baquero, Manu Bennett

Sezon Sayısı: 2

Dizi, Terry Brooks‘un aynı adlı fantastik kitap serisinden uyarlandı

Büyünün ve barışın hakim olduğu dört ana bölge artık korkunç bir tehdit ile karşı karşıyadır. Korkunç iblisler bu topraklardan asırlar önce kovulmuştur. Ve barışın olduğu topraklar devasa büyülü bir duvar tarafından korunmaktadır. Ama bu duvarın kaynağı olan ve Ellcrys adı verilen büyülü ağaç zayıf düşmüş ve ölmektedir. Bu sebeple Ellcrys koruyuculuğunu yitirmektedir. Korkunç iblislerin saldırılarından korunmak için Ellcrys ağaçlarından dikilmelirdir. Gerekli olan tohumları bulup getirmesi için iki genç Elf bu göreve uygun görülmüştür ve dizi hareketlilik kazanır.

Shadowhunters: The Mortal Instruments

Kitaplardan Uyarlanan En iyi Diziler

IMDB Puanı6.5

Yönetmen: Cassandra Clare,  Ed Decter

Yapımcı: Don Carmody,  Robert Shaye

Oyuncular: Katherine McNamara, Dominic Sherwood, Alberto Rosende

Sezon Sayısı: 1

Sıradan bir genç kız olan Clary Fray’in hayatı, melek kanı taşıyan iblis avcılarının soyundan geldiğini öğrenince tepetaklak olur.

Kitaplardan Uyarlanan En iyi Diziler yazımız burada sona erdi.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.