1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Keyifle izleyebileceğiniz En İyi Siyah Beyaz Filmler

Keyifle izleyebileceğiniz En İyi Siyah Beyaz Filmler

Siyah Beyaz Filmler

Nostaljik yapısı ile siyah beyaz film seyretmek bir tutkudur. Bu makalemizde siyah beyaz film tutkunları için keyifle izleyebileceğiniz en iyi siyah beyaz filmler listesi hazırladık.

Siyah Beyaz film tutkunları için hazırladığımız bu listemizde 1930 ile 1960 arası savaş, siyaset, ekonomi, aşk gibi konuları işleyen, çoğunluğu sinema klasiği olan filmler bulunmaktadır.

En iyi siyah beyaz filmler listemizi IMDB en yüksek puana göre sıraladık.

12 Angry Men – 12 Öfkeli Adam

Siyah Beyaz Filmler

IMDB: 8.9

Yapım: 1957

Oyuncular:  Henry Fonda, Lee J. Cobb, Martin Balsam

Latin Amerikalı bir genç adam, babasını öldürdüğü gerekçesiyle cinayetle suçlanır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak ise cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, gencin mahkemeye sunduğu savunma zayıftır ve olan biteni duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır. Sanık suçlu bulunduğu taktirde idama mahkum edilecektir.Jüri sonuçları pek de şaşırtıcı değildir: 12 jüri üyesinden sadece sekiz numaralı jüri üyesi Davis ‘suçsuz’ hükmü yönünde oy vermiştir. Davis’in jüri üyelerini ikna etmeye çalışması esnasında her jüri üyesinin ‘suçlu’ kararı vermesinin arkasında ise, aralarında yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkar.

Rear Window – Arka Pencere

Siyah Beyaz Filmler

IMDB: 8.5

Yapım: 1954

Oyuncular: James Stewart , Grace Kelly , Wendell Corey , Thelma Ritter , Raymond Burr

Hayatını fotoğrafçı olarak kazanmakta olan L.B.Jeffries bacağı kırılınca evde oturmaya ve kırılanbacağının iyileşmesini beklemeye mcbur kalır. Bu sıkıntılı günleri nasıl geçireceğini düşünürken aklına güzel bir fikir gelir. Etrafındaki komşularının gizliden gizliye fotoğraflarını çekerek bir tür ajan oyunu oynamaya karar verir. Önceleri vakit geçirmek için başladığı bu oyun bir müddet sonra değişik bir boyuta dönüşüverir. Komşularından biri yatalak durumdaki karısını öldürür ve cesedini de bahçeye gömer.Bütün bu inanılmaz olaylar gözleri önünde cereyan eden ve herşeyi kare kare görüntüleyen Jeffries için artık kabus dolu günler başlamıştır.

Casablanca – Kazablanka

Siyah Beyaz Filmler

IMDB: 8.5

Yapım: 1942

Oyuncular: Humphrey Bogart , Ingrid Bergman , Paul Henreid , Claude Rains , Conrad Veidt

İkinci dünya savaşında çok direnişli örgütün lideri Victor Lazlow Alman konsantrsayonu kampından kaçarak Casablanca’ya gelir.Amacı Lizbon’a oradanda ABD’ye iltica etmektir.Fakat bütün umutları şans eseri Casablanca’nın en meşhur gece kulübünün sahibi olan Rick’e bağlamıştır.Rick kaçış için gerekli olan pasaportlara sahib olan tek kişidir.Öte yandan Ricky’in Victor’un yakalanması yada öldürülmesi için gerekli nedeni vardır.Victor’un karısı Ilsa Ricky bir zamanlar kendisini terk ettiğine inandığı ve kalbinin derinliklerine gömdüğü büyük aşkıdır

The Great Dictator – Büyük Diktatör

Siyah Beyaz Filmler

IMDB: 8.5

Yapım: 1940

Yönetmen: Charlie Chaplin,

Oyuncular: Charlie Chaplin , Jack Oakie , Reginald Gardiner , Henry Daniell , Billy Gilbert

Nazi Almanya’sının tıpkısının aynısı bir başka diktatörlükte, kararları ve yönetimi ile ülkesini kırıp geçiren Diktatör Adenoid Hynkel, ülkede kendisine ikizi kadar çok benzeyen son derece saf karakterli bir Yahudi berberin yaşadığından habersizdir. Hynkel’in askerleri Yahudileri teker teker toplama kamplarına götürmek üzere toplarken Yahudi Berber’in Hynkel’e olan benzerliği nedeni ile onu Büyük Diktatör zannederler ve bu benzerlik büyük bir karışıklık yaşanmasına neden olur. Charles Chaplin’in Nazi Almanya’sını ve Hitler’i hicvettiği bu eğlenceli komedi, sinema tarihinin en başarılı hiciv örnekleri arasında yer alıyor.

City Lights – Şehir Işıkları

Siyah Beyaz Filmler

IMDB: 8.5

Yapım: 1931

Oyuncular: Charles Chaplin, Virginia Cherrill, Florence Lee

Charles Chaplin’in yapımcılığını, yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği 1931 yapımı sessiz bir filmdir. Chaplin aynı zamanda filmin müziklerini de bestelemiştir. “Şehir Işıkları”, 1991 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir..

Witness for the Prosecution – Beklenmeyen Şahit

Siyah Beyaz Filmler

IMDB: 8.4

Yapım: 1957

Oyuncular: Tyrone Power , Marlene Dietrich , Charles Laughton , Elsa Lanchester , John Williams

Geçirdiği ağır bir kalp krizi sonrası, doktorların tüm karşı çıkışlarına rağmen hastaneyi terk eden Avukat Sir Wilfrid Robarts evine döner. Henüz ilk günden davalar kapısına yığılmıştır. Fakat bunlar arasında bir cinayet davası vardır ki, adeta Robarts’ı yeniden hayata döndürür. Leonard Vole adındaki bir adam, yaşlı bir kadını öldürmekle suçlanmaktadır. Fakat uzun yılların verdiği deneyimle Robarts genç adamın masum olduğuna inanmaktadır. Davayı üstlenir, fakat tam her şey sonuca bağlanacakken beklenmedik bir şey olur. Davalının eşi Christine Helm, kendisine karşı tanıklık etmeye başlamıştır. Fakat neden?

Psycho – Sapık

Siyah Beyaz Filmler

IMDB: 8.5

Yapım: 1960

Oyuncular: Anthony Perkins , Vera Miles , John Gavin , Janet Leigh , Martin Balsam , John McIntire

Marion Crane(Janet Leigh), Arizona’da bir emlak ofisinde çalışmaktadır.Sevgilisi Sam(John Gavin) ile evlenmek istemektedir ancak çiftin çok az parası vardır. Bir cuma günü, patronu Marion’a bankaya para yatırması için 40 bin dolar verir.Marion, bu parayla Sam’le hayal ettikleri hayatı kurabileceklerine karar verir ve parayı çalarak Sam’le buluşmaya gider. Yolda Bates Motel’de konaklamak zorunda kalır. Moteli işleten Norman Bates(Anthony Perkins), annesiyle saplantısı olan genç bir adamdır.Beraber akşam yemeği yerler ve Marion odasına çekilir ve yatmadan önce duş almaya karar verir. Sinerma tarihinde adından ünlü “duş sahnesiyle” söz ettiren, türünün en önemli örneklerinden Sapık, Alfred Hitchcock’un başyapıtlarından biri olarak kabul edilir…

Ladri di biciclette – Bisiklet Hırsızları

Siyah Beyaz Filmler

IMDB: 8.3

Yapım: 1948

Oyuncular: Lamberto Maggiorani, Enzo Staiola, Lianella Carell

Antonio işi olmayan ve boş gezen biridir. Bir gün iş bulmuş ve bunun üzerine hemen kendine bir bisiklet almıştır. Bir gün afiş asarken bisikletini çalarlar. O bu durumdan sonra hemen polise gider ve polis onlara hırsızı kendilerinin bulacağını söyler. Antonio polisten çıkar ve oğlu ile bütün romayı tek tek dolaşıp bisikletini aramaya koyulur.

M – Bir Şehir Katilini Arıyor

Siyah Beyaz Filmler

IMDB: 8.3

Yapım: 1931

Oyuncular: Peter Lorre, Ellen Widmann, Inge Landgut

Seri katil Hans çocukları öldürmektedir ve bütün şehir artık bu yüzden kaosa girmiştir. Almanyada nazilerden öncedir ve Hans berlinde yaşamakta ve hükümet için çalışan biridir. Polis katili bulamamaktadır ve yeraltı örgütleri artık katilin peşine düşünce ortalık iyice karışır.

The Apartment – Garsoniyer

Siyah Beyaz Filmler

IMDB: 8.3

Yapım: 1960

Oyuncular: Jack Lemmon , Shirley MacLaine , Fred MacMurray , Ray Walston , Jack Kruschen

“Garsoniyer – The Apartment” büyük bir şirkette çalışan ve yükselmek amacıyla, evini garsoniyer olarak kullanması için patronuna vermekte sakınca görmeyen ve bu arada patronun metreslerinden birine aşık olan adamın komik hikayesini konu alıyor… Sevgisine karşılık bulduğundan emin olamadığı için bir süre sesini çıkarmasa da, her şey olacağına varıyor. Kadının güzelliği aklını başından alıyor ve işini kaybetmek pahasına da olsa mücadele etmeye karar veriyor. Fakat adam, genç kadının kimi sevdiği ile ilgili şüpheleri son adımı atmaktan onu hep alıkoyuyor…

On the Waterfront – Rıhtımlar Üzerinde

Siyah Beyaz Filmler

IMDB: 8.2

Yapım: 1954

Oyuncular: Marlon Brando, Karl Malden, Lee J. Cobb

Joey Doyle, bir rıhtımda öldürülmüştür ve görenler onun niye ve kim tarafından öldürüldüğünü söyleyecek cesareti kendisinde bulamamıştır. Terry Malloy orada çalışan biridir ve eski bir boksördür. Liman patronları onun farkına varmıştır. Kendi düzenini kuran bu patronlar herşeyi kendi istekleri gibi yaparlar fakat terry onların düşündüğü kadar kolay bir lokma değildir

Some Like It Hot – Bazıları Sıcak Sever

Siyah Beyaz Filmler

IMDB: 8.2

Yapım: 1959

Yönetmen: Billy Wilder,

OyuncularMarilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon

İki işsiz müzisyen Joe (Tony Curtis) ve Jerry (Jack Lemmon), tesadüfen mafyanın sevgililer gününde yaptığı bir katliama tanık olurlar. Arkasında şahit bırakmak istemeyen gangsterler ikilinin peşine düşer. Canlarını kurtarmak için yollara düşen ikili, Miami’ye turneye gitmekte olan ve tamamı kadınlardan oluşan bir müzik grubuna katılırlar.

Kadın kılığında grupla yola çıkarlar ancak her ikisi de grubun solisti sarışın bomba Sugar Kane’e aşık olurlar ancak kimlikleri ortaya çıkmasın diye güzel kadına karşı duygularını belli edememektedirler. Bunun üzerine Joe, üçüncü bir kimlik yaratarak utangaç bir milyoner olarak Kane’e yaklaşmayı dener. Öte yandan Jerry’nin de başı, kadın kimliğine aşık olan bir milyonerle derttedir.

Gone with the Wind – Rüzgar Gibi Geçti

Siyah Beyaz Filmler

IMDB: 8.2

Yapım: 1939

Yönetmen: Victor Fleming,

Oyuncular: Vivien Leigh , Clark Gable , Olivia de Havilland , Leslie Howard

Güneyli güzel Scarlett O’Hara üç evliliği,iç savaş ve Güneyin yeniden inşaa edilmesi sürecinde zenginlikten fakirliğe düşüşünü,sonra yeniden zenginliğe kavuşmasını anlatan film, Margaret Mitchell’in klasik eserinden sinemaya uyarlanmış olup yapımcı David O.Selznick’in en başarılı eseri kabul edilmiştir.

Mr. Smith Goes to Washington – Mr. Smith Washington’a Gidiyor

Siyah Beyaz Filmler

IMDB: 8.2

Yapım: 1939

Oyuncular:  James Stewart, Jean Arthur, Claude Rains

Senatörün biri öldürülmüş ve Washington bu haberle çalkalanmaya başlamıştır. Senatör Joseph’in medyadan sorumlu patronu Jim Taylor’dan bir şey istemiştir. Bu istek geçici görev yapacak kişinin işlere karışmayan biri olmasını istemesidir. Jefferson Smith Boy Rangers’in başkanıda oldukça dürüst ve bir o kadar da idealist biri olmuştur. Bu iş için en iyi adayda odur. Washington entrikaları arasında kalan Jefferson dürüst ve çok iyi biri olması işleri değiştirecektir.

Le Notti di Cabiria – Cabiria’nın Geceleri

Siyah Beyaz Filmler

IMDB: 8.1

Yapım: 1957

Oyuncular:  Giulietta Masina, François Périer, Franca Marzi

Hayatını bedeniyle kazanan Cabiria, çocuksu bir kadındır. Aptallığa varan saflığı yüzünden kanmaya mahkum olan genç kadın, erkekler tarafından sürekli dolandırılsa da hayallerini küçültmek şöyle dursun; gerçek aşkı bulacağına Tanrı’ya inandığı gibi inanmaktadır.

40.000 Liret taşıdığı çantası için sevgilisi tarafından öldürülmek istenen Cabiria, bir daha hiçbir erkeğe inanmayacağına dair yeminler ederken içten içe aşkı bulacağını da düşlemektedir. Bir gece tesadüf eseri bir aktörün arabasına binen genç kadın, hayatın bir başka yüzüne tanıklık etse de kendini güvenmekten alıkoyamayacaktır.

İtalyan Sineması’nın usta yönetmenlerinden Federico Fellini’nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Le notti di Cabiria” (Türkçe’de “Cabiria’nın Geceleri”), 1957 senesinde vizyona girdi. Fellini’nin eşi güzel aktris Giulietta Masina’nın başrolünde yer aldığı filmde Fransız aktör François Périer, İtalyan aktris Franca Marzi ve Dorian Gray gibi isimler rol alıyor. En İyi Yabancı Film dalında Oscar Ödülü kazanan “Le notti di Cabiria”, BAFTA’ya da adaylığını koyarken Cannes Film Festivali’nde En İyi Aktris ve OCIC Özel Ödülü’ne layık bulundu.

The Maltese Falcon – Malta Şahini

Siyah Beyaz Filmler

IMDB: 8.1

Yapım: 1941

Oyuncular: Humphrey Bogart , Mary Astor , Gladys George

Özel dedektif Sam Spade, ortağı Miles Archer ve sekreterinden oluşan dedektiflik bürosunda her gün sıradan ve bilindik işlerin peşinde koşarken müşteri olarak gelen Brigid O’Shaughnessy’nin hayatlarına girmesi ile herşeyin değişeceğinden habersizdir. Brigid, kardeşinin birlikte kaçtığı belalı sevgilisini bulmaları için iki dedektifi tutunca Archer, adamı bulmak için hemen peşine düşer. Fakat ortağının bu yolculuk sırasında gizemli bir şekilde öldürülmesi sonucu, Brigid’in aslında yalan söylemiş olduğu ortaya çıkar. Bütün bu yalanların uzandığı nokta, Malta Şahini adlı paha biçilmez bir heykele ulaşabilmektir. Sandığından çok daha büyük bir belanın içine batmış olduğunu anlayan Sam için artık sadece kendisini kurtarmak vardır.

The Philadelphia Story – Philadelphia Hikayesi

Siyah Beyaz Filmler

IMDB: 8.0

Yapım: 1940

Oyuncular: Cary Grant, Katharine Hepburn, James Stewart

Philadelphia’nın mirasçısı olan Tracy bir gün evlenmiş ve kısa bir zaman geçtikten sonra eşi olan Dexter’dan ayrılmıştır. Aradan tam 2 yıl geçmiş ve orada iyi biri olan George ile evlilik kararı alır. Düğüne bir gün kalmıştır ve Dexter ve bir yazar olan Mike fotoğrafçı olan Liz ile Tracy’nin evine gelir ve orada büyük bir karışıklık başlar.

Eraserhead – Silgi Kafa

Siyah Beyaz Filmler

IMDB: 7.4

Yapım: 1977

Oyuncular: Jack Nance , Charlotte Stewart , Allen Joseph , Jeanne Bates , Judith Roberts

Jack Nance’in canlandırdığı Henry Spencer’ı yeri tanımsız bir ‘endüstriyel çöl’ün kabusumsu atmosferinde gelişen bir dizi olayın merkezindeki özne olarak takip ediyoruz. Geçmiş bir ilişkisi esnasında partneri Mary’nin hamile kaldığını öğrenen Spencer onu kendi küçük evine getirir. Burada mutant, sürüngen benzeri bir yaratık dünyaya getiren Mary’nin evden kaçmasıyla Spencer evde ‘bebek’le, radyatörün arkasında hayali bir sahnede gördüğü kadınla ve kendisini baştan çıkarmaya çalışan karşı komşusu ile başbaşa kalır.

En iyi siyah beyaz filmler listemiz yeni yapımlar eklenerek sürekli güncellenecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap