1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Kadına Şiddetle ilgili Filmler

Kadına Şiddetle ilgili Filmler

kadın mücadelesini anlatan filmler

Aile içi şiddet ve Kadına şiddet insanlığın kanayan yaralarından. Bu makalemizde her biri yaşanmış olayları anlatan kadına şiddetle ilgili filmler listesi sunacağız.

Kadına yönelik şiddet bütün dünyada en yaygın insan hakkı ihlalleri arasında.

Kadına şiddet; Birleşmiş Milletler Kadınlara Yönelik Şiddetin Önlenmesi Bildirgesi’nin birinci maddesinde, kadınlara yönelik şiddet, “ister kamusal isterse özel yaşamda meydana gelsin, kadınlara fiziksel, cinsel veya psikolojik acı veya ıstırap veren veya verebilecek olan cinsiyete dayanan bir eylem veya bu tür eylemlerle tehdit etme, zorlamaya veya keyfi olarak özgürlükten yoksun bırakma” şeklinde tanımlanıyor.

Kadınlara Yönelik Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesi’ne göre, kadınlara yönelik toplumsal cinsiyete dayalı şiddet, “bir kadına sırf kadın olduğu için yöneltilen ya da oransız bir şekilde kadınları etkileyen” şiddettir.

Aile içi şiddet; Evli olunan ya da boşanılan eşin kişiye, çocuklarına ya da akrabalarına yönelik;

Tehdit, baskı ve özgürlüğün keyfi engellenmesini içeren, fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik açıdan zarar görmeye sebep olan her türlü tutum ve davranış AİLE İÇİ ŞİDDETTİR.

Kadın şiddetine dikkat çekmek için yapılan bir çoğu yaşanmış öyküleri anlatan Kadına şiddet içeren ve kadın mücadelesini anlatan filmler.

kadın mücadelesini anlatan filmler

IMDB: 8.0

Yapım: 2008

Yönetmen: Cyrus Nowrasteh,

Oyuncular: Shohreh Aghdashloo , Mozhan Marnò , Jim Caviezel , Navid Negahban

Freidoune arabası bozulduğu için durduğu küçük bir köyde Zahra ile tanışır. Daha doğrusu, gazeteci olduğunu anlayan Zahra, onunla konuşabilmek için ısrarla peşine takılır. Yeğeni Soraya bir gün önce aynı köyde yaşadığı insanlar tarafından vahşice katledilmiştir. Ölmeden önce yeğenine söz veren Zahra, bunun köyün sırlarının arasına gömülmemesi için elinden geleni yapmaya kararlıdır. Tek umudu da bu gazetecinin elindedir, dinlemeli ve bu küçücük köyün büyük günahını tüm dünyaya anlatmalıdır. 15 Ağustos 1986; Soraya sadakatsizdir! Soraya suçludur! Cezası ölümdür! Ve ölene kadar taşlanmalıdır!

I Spit on Your Grave – Mezarına Tüküreceğim

kadın mücadelesini anlatan filmler

IMDB: 6.3

Yapım: 2010

Yönetmen: Steven R. Monroe,

Oyuncular: Sarah Butler , Daniel Franzese , Chad Lindberg , Jeff Branson , Rodney Eastman

Yönetmenliğini Steven R. Monroe’un yaptığı “Mezarına Tüküreceğim” de (I Spit on Your Grave), Sarah Butler, Jeff Branson, Andrew Howard, Daniel Franzese, Rodney Eastman, Chad Lindberg rol alıyor. Film, genç bir kadın yazarın, kitabını huzur içinde yazmak amacıyla nehir kenarındaki sakin ve sessiz evine gidişiyle başlıyor. Her şey yolunda görünürken, insanlık dışı muameleyle karşılaşıp burada hiç tanımadığı kişilerin türlü işkencelerine maruz kalan genç kadın, intikam için hepsinin izini tek tek bulmaya başlar..

Gönül Yarası

kadın mücadelesini anlatan filmler

IMDB: 7.8

Yapım: 2005

Yönetmen:Yavuz Turgul

Oyuncular:Meltem Cumbul, Sener Sen, Timuçin Esen

Nazım Bey, hayatını anadoluda öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olup İstanbul’a dönmüştür. Mesleğinden farklı olarak taksi şöförlüğü yapmaya başlar ve tesadüf eseri bir kızı olan Dünya’nın yolları kesişir. Nazım Bey, Dünya’yı her gün işe götürüp getirmeye başlar.Nazım öğretmen de bu durumu görüp Dünya’ya ve küçük kızına sahip çıkar.

Agora

kadın mücadelesini anlatan filmler

IMDB: 7.2

Yapım: 2009

Yönetmen: Alejandro Amenábar,

Oyuncular: Rachel Weisz , Max Minghella , Oscar Isaac , Ashraf Barhom , Michael Lonsdale

O, tarihin gördüğü en etkileyici ve ilgi çekici kadınlardan biriydi. Hem belinden aşağıya kadar uzanan sarı saçlarıyla göz kamaştıracak, nefes kesecek kadar güzel, hem de adını matematikçi, filozof ve astronom olarak tarihe yazdıracak kadar zeki bir kadın. Ve ne trajiktir ki ölümüyle bile unutulmayacak bir kadın. Üzerine çullanan onlarca erkeğin darbeleriyle son nefesini veren, cesedi sokaklarda sürüklenip, eti kemiklerinden midye kabukları yardımıyla ayrılan ama ne olursa olsun tarihin unutulmazları arasına giren bir kadın. Yani 45 yaşındayken bu dünyadan göçüp giden İskenderiyeli Hypatia. Filmde Hypatia’yı Oscar ödüllü oyuncu Rachel Weisz canlandırıyor. Rol arkadaşları ise bir süre önce yaşama veda eden yönetmen Anthony Minghella’nın oğlu Max Minghella ile Oscar Isaac. İşte bu filmle bir kez daha hatırlanan İskenderiyeli Hypatia’nın trajik öyküsü.

Te doy mis ojos – Gözlerimi de Al

kadın mücadelesini anlatan filmler

IMDB: 7.5

Yapım: 2003

Yönetmen: Icíar Bollaín

Oyuncular: Laia Marull, Luis Tosar, Candela Peña

Çoktan bitmiş ve dağılmış bir evliliğin küllerinden kendilerini ve aşklarını tekrar var etmeye çalışan iki insanı, aşkı ve aile içi şiddetin doğuşunu anlatan çarpıcı bir hikaye. Pilar, kocasının şiddet içeren davranışlarına daha fazla dayanamayıp gecenin bir yarısı yanına oğlu Juan’ı da alıp evi terk eder. Kocası Antonio ise Pilar’ın geri getirmek ve evliliğini kurtarmak için karısının peşine düşer. Kocasına olan aşkına direnmeye çalışan genç kadın her seferinde yine aşkına yenik düşecektir.

Enough – Yeter

kadın mücadelesini anlatan filmler

IMDB: 5.7

Yapım: 2002

Yönetmen: Michael Apted

Oyuncular: Jennifer Lopez, Billy Campbell, Tessa Allen

Slim isimli bir kadın hem güzel hem de hayatının rahat geçebilmesini amaçlamış bir kadındır. Bu kadın aynı zamanda garsonluk yapmaktadır. Bir gün Mitch isimli bir adamla tanışan Slim onun zengin olduğunu öğrenir ve hayatının çok rahat geçebileceğine inanır. Başlarda bu hayaller onun gözünü boyasada bu adamdan bir çocuğu olduktan sonra, kocasının başka bir kadınla birlikteliği olduğunu öğrenir. Bu durumdan yakınan Slim, kocasının şiddeti ve öfkesi altında kalır. Daha fazla şiddete dayanamayan Slim evden kaçar. Fakat kocasının öfkesini avukatlarla önleyemeyeceği için yakın dövüşe başlar ve kendini korumak için mücadele verir.

The Color Purple – Mor Yıllar

kadın mücadelesini anlatan filmler

IMDB: 7.8

Yapım: 1985

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Danny Glover, Whoopi Goldberg, Oprah Winfrey

Mor Yıllar, Güneyli bir siyahi kız olan Celie, ilk önce babası tarafından hamile bırakılır. Akabinde yıllar boyunca efendisi olarak göreceği adama evlenmek üzere resmen satılır. Kocasından hiçbir zaman yüzü gülmeyecek olan Celie, sürekli şiddete maruz kalır. Bu zor zamanlarında tek sığındığı kişi ve teselli bulduğu kız kardeşi Nettie’ye yazdığı mektuplardır. Ancak babası Nettie’nin cevaplarının ona ulaşmasına engel olur. Celie artık sonunda korkutmalara ve göz dağı vermelere karşı cevapsız kalmayan, bildiğini okuyan güçlü bir kadın olan Sofia ile tanışır ve ondan çok şey öğrenir. Alice Walker’ın Pulitzer ödüllü romanından Steven Spielberg tarafından uyarlanan Mor Yıllar, 11 dalda Oscar adayı olmayı bilmiş, sağlam bir film.

Incendies – İçimdeki Yangın

kadın mücadelesini anlatan filmler

IMDB: 8.2

Yapım: 2010

Yönetmen: Denis Villeneuve

Oyuncular: Lubna Azabal, Mélissa Désormeaux-Poulin, Maxim Gaudette

İçimdeki Yangın, Aile dostları olan bir avukatın çağrısı üzerine annelerinin ölümünün arkasından kendilerine yazılmış bir mektupla karşılaşan ikiz kardeşler Jeanne ve Simon, ölen annelerinin son isteğini yerine getirmek için Lübnan’a doğru yola çıkarlar. Simon ilk başta isteksiz davranır. Fakat bir süre sonra o da kardeşine katılmaya karar verir. Aradan geçen yıllar, ailenin tarihini karmaşık bir hale getirmişse de, çocuklar bu maceranın izlerini sürmeye kararlıdırlar. Ancak gün geçtikçe daha fazla araştıkları geçmiş, kardeşleri yürek burkan gerçeklerle yüz yüze getirecektir. Orta Doğu’daki iç savaşın en karanlık dönemine ışık tutan İçimdeki Yangın, En İyi Yabancı Film Oscarı’na da aday gösterilmişti. Yönetmen Denis Villeneuve, bu sefer yazar Wajdi Mouawad’ın bol ödüllü tiyatro oyunundan sinemaya taşıdığı trajik bir hikâye ile karşımızda.

678 – Kahire 678

kadın mücadelesini anlatan filmler

IMDB: 7.5

Yapım: 2010

Yönetmen: Mohamed Diab

Oyuncular: Nelly Karim, Bushra, Maged El-Kidwani

Kahire 678 toplumun farklı kesimlerinden cinsel istismara maruz kalmış 3 kadının buna karşı verdiği mücadeleyi anlatmaktadır. Gerçek hikayelerden yola çıkan filmde, Mısır’da kadınların yaşadığı sorunlara eleştirel yaklaşan yönetmen, çok değinilmemiş bir konuyu ele alarak kadınların adalet arayışına da destek oluyor.

Kadına şiddet konulu filmler listemiz yeni yapımlar eklenerek güncellenecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap