1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Kaçırılma, Rehin Alma Konulu Filmler

Kaçırılma, Rehin Alma Konulu Filmler

Rehinalma ve rehine kurtarma filmleri

Kaçırılma, rehin alma konulu filmler aruyorsanız tam yerine geldiniz. Sizlere IMDB’de yüksek puana sahip adam kaçırma, rehin alma ve kurtarma filmleri listesi hazırladık.

Kaçırılma ve rehin alma, kişilerin kendi iradeleri dışında alıkonulmaları ve eylemcilerin istediği bir yerde zorla tutulmasıdır. Bunun yanında zorla kaçırılan, rehin alınan veya eziyet gören bazı kişilerde sonradan bu zorbalığı yapanlara karşı bir sevgi bağı ve sempati oluştuğu, onların eylemlerinde haklılık gördükleri gözlenmiştir.

Stockholm Sendromu diye tanımlanan bu daranış biçimi Rehinelerin, kendilerini esir alanların duygularını anlama noktasına gelmeleri ve kendisini rehin alan kişilerle geçirdikleri sürenin sonunda onlara yardımcı olmaya başlaması ve nihai olarak da onlarla özdeşim kurmalarına denmektedir.

IMDB’de üst sıralarda bulunan en iyi adam kaçırma, rehin alma ve kurtarma operasyonlarını anlatan filmleri derledik.

Dog Day Afternoon

Rehinalma ve rehine kurtarma filmleri

Türkçe Adı : Köpeklerin Günü

IMDB : 8.0

Yapım Yılı :  1975

Oyuncular : Al Pacino , John Cazale , Charles Durning , Chris Sarandon , James Broderick

Kaçırılma, Rehin alma konulu filmlerden ilki AlPcino’nun efsane filmi Köpeklerin günü.

Eşcinsel arkadaşının ameliyatı için para bulması gereken Sonny, yanına iki arkadaşınıda alarak banka soygununa girişir, ilk dakikada bir arkadaşı vazgeçip kaçınca Sonny’nin işi gittikçe zorlaşır, artık işler bir banka soygunundan çok tv showuna döner * tüm zamanların en iyi banka soygunu da seçilmiş olan bu film de al pacino’nun oyunculuğuna hayran kalacaksınız, tek kelimeyle muhteşem * Oyunculuk adı altında ders niteliği olabilecek bir film. Ortada gerçek ve yaşanmış bir hikaye var. Aksiyon, yok denecek kadar az bile diyemiyorum, cidden yok. Oyunculuk, Al Pacino tarafında oldukça üst düzeylere çıkmış.

Argo

Rehinalma ve rehine kurtarma filmleri

Türkçe Adı : Operasyon: Argo 

IMDB : 7.7

Yapım Yılı : 2012

Oyuncular : Ben Affleck , Bryan Cranston , Alan Arkin , John Goodman

Gerçek olaylara dayanan “Argo” altı Amerikalıyı kurtarmak için düzenlenen, İran rehine krizinin sahne arkasında ortaya çıkan ve halkın yıllar sonra öğrendiği gizli bir operasyonu anlatıyor. İran devriminin kontrol edilemeyecek noktaya ulaştığı dönemde, 4 Kasım 1979’da militanlar Tahran’daki ABD elçiliğine saldırırlar ve içeride bulunan 52 Amerikalıyı rehin alırlar. Ancak tüm bu kaosun ortasında altı Amerikalı kaçmayı başarır ve Kanada büyükelçisinin evine sığınır. Bulunmalarının ve büyük olasılıkla öldürülmelerinin an meselesi olduğunun farkında olan Tony Mendez (Ben Affleck) adında bir CIA “sızma” uzmanı altı Amerikalının ülkeden sağ salim çıkmasını sağlayacak riskli bir plan yapar. Böylesine inanılmaz bir plan ancak filmlerde olmaktadır…

Collateral

Rehinalma ve rehine kurtarma filmleri

Türkçe Adı : Tetikçinin Gecesi

IMDB : 7.6

Yapım Yılı :2004

Oyuncular : Tom Cruise , Jamie Foxx , Jada Pinkett Smith , Mark Ruffalo , Peter Berg

Los Angeles şehrinde zamana karşı gerçekleşen bir ölüm-kalım kovalamacasını konu alıyor. Tam bir keşmekeşin hüküm sürdüğü bu büyük şehirde yıllardır taksi şoförlüğü yapan Max’in sıradan yaşamı, bir gece arabasına aldığı Vincent adlı garip bir adamla tanışmasıyla tahmin edemeyeceği ölçüde değişir. Vincent, uyuşturucu mafyasına karşı açılacak bir davada tanıklık yapacak kişileri öldürmek için şehre gelmiş bir kiralık katildir ve Max’ı rehin alarrak özel şoförü gibi kullanmaya başlar. FBI’ın Vincent’ın peşine düşmesiyle, şehirde büyük bir kovalamaca başlar.

Inside Man

Rehinalma ve rehine kurtarma filmleri

Türkçe Adı : İçerideki Adam

IMDB : 7.6

Yapım Yılı :2006

Oyuncular : Denzel Washington , Clive Owen , Jodie Foster , Christopher Plummer , Willem Dafoe

Çok zeki bir banka soyguncusu olan Dalton Russel, iyi bir dedektif olan Keith Frazier ve güzel ve güçlü bir borsa brokerı olan Madeliene White çözümü bulunamayan bir bulmacanın en önemli parçalarını oluşturmaktadır. Fakat her parça aslında dışarıdan göründüğü gibi midir? Akıl oyunlarıyla dolu bu filmde, sadakat ve davranışlar her an sınanmaktadır.

A Perfect World

Rehinalma ve rehine kurtarma filmleri

Türkçe Adı : Kusursuz Dünya

IMDB : 7.5

Yapım Yılı :1993

Oyuncular : Kevin Costner , Clint Eastwood , Laura Dern , T.J. Lowther , Bradley Whitford

Butch Haynes ve partneri Terry Pugh, Huntsville Hapishanesi’nden kaçtıktan sonra, girdikleri evdeki Philip Perry ismindeki çocuğu rehin alırlar. Terry, çocuğa kötü davranınca Butch Terry’i öldürür ve çocuğu da alıp kaçar. Butch ve Philip, beraber seyahat ettikçe birbirlerini tanıyacaklar ve Butch, ailesi tarafından hemen hemen eğlenceli hiçbir şey yapmasına izin verilmemiş Philip için daha önce sahip olmadığı bir rol modeli olacaktır. Bu arada peşlerinde de Texas Korucusu ‘Red’ Garnett ve suç bilimci Sally Gerber vardır. Kusursuz Dünya, Clint Eastwood’un etkileyici anlatımı ve Kevin Costner ile küçük oyuncu T.J. Lowther arasındaki uyumla en iyi Eastwood dramlarından birine dönüşüyor. Eastwood’un baştan filmde oynamak gibi bir niyeti olmadığını ve Butch rolü için başta Denzel Washington’ı düşünmüş olduğunu da belirtelim.

All the Money in the World

Rehinalma ve rehine kurtarma filmleri

Türkçe Adı : Dünyanın Bütün Parası

IMDB : 7.0

Yapım Yılı :2017

Oyuncular : Michelle Williams , Christopher Plummer , Mark Wahlberg , Romain Duris , Charlie Plummer

Gerçek bir olaydan uyarlanan filmde, 1973 yılında Roma’da 16 yaşındaki John Paul Getty’nin (Charlie Plummer) kaçırılması ile başlayan olaylar, anne Gail Harris’in (Michelle Williams) oğlunun multimilyoner büyükbabasından fidye parasını istemesi ve büyükbaba Getty’nin (Christopher Plummer) bunu reddetmesi ile gelişir. Serveti torunundan daha değerlidir ve kuruşunu kaybetmeye niyeti yoktur. Umutsuzca çırpınan Gail bundan sonra oldukça öfkeli ve saldırgan bir tutum içerisine girer ve gerçek sevginin karşısında zamana karşı bir yarış başlar.

Bandits

Rehinalma ve rehine kurtarma filmleri

Türkçe Adı : Haydut

IMDB : 6.5

Yapım Yılı :2001

Oyuncular : Bruce Willis , Billy Bob Thornton , Cate Blanchett , Troy Garity

Hapishane kaçkını Joe (Willis) ve hastalık hastası arkadaşı Terry (Thornton), banka memurunu geceden rehin alıp ertesi sabah ona işine kadar eşlik etmek suretiyle ilginç bir soygun tekniği geliştirmiştir. Medya onların üzerine odaklanır ve marifetlerini de bir parça abartır, ancak iki ahbapçavuşun tek derdi yeterli miktarda parayı toparlayıp Meksika’ya kaçmak, burada özgür ve yasalara saygılı bir hayat sürmektir. Fakat Kate Wheeler adlı bir ev kadınının (Blanchett) arabasıyla Terry’e çarpması, planları değiştirir. Rehin almak zorunda kaldıkları bu kadın, zamanla ikilinin suç dolu serüvenine ortak olur. Kate, bir anlamda aradığı değişikliği bulmuş ve monoton hayatından kurtulmuştur bu sayede. Hem haydutlar ona, hem de o haydutlara aşık olmuştur – evet, her ikisine birden… Çünkü ancak birbirlerini tamamladıklarında ideal bir sevgili etmektedir Joe ve Terry…

Kidnapping Mr. Heineken

Rehinalma ve rehine kurtarma filmleri

Türkçe Adı : Bay Heineken’i Kaçırmak

IMDB : 6.1

Yapım Yılı :2015

Oyuncular : Anthony Hopkins , Jim Sturgess , Sam Worthington , Ryan Kwanten , Mark van Eeuwen

Film, Hollandalı bira devi Heineken’in sahibi Alfred “Freddy” Heineken’in kaçırılıp fidye istenmesi sürecini tüm ayrıntılarıyla anlatıyor. Heineken’i efsane Galli aktör Anthony Hopkins canlandırıyor.

Munich

Rehinalma ve rehine kurtarma filmleri

Türkçe Adı : Münih

IMDB : 7.6

Yapım Yılı : 2005

Oyuncular :1972 Münih olimpiyatlar’ında 11 İsaril’li atlete yönelik inanılmaz katliamın perde arkasını anlatan filmde,İsrail Gizli Servisi Mossad üyelerinden oluşan bir grup,bu işe karıştıklarını düşündükleri Filistinli suikast komandolarını öldürmekle görevlendirilirler.Liderlerini izleyen İsrail’li grup bu operasyonu intikam almak adına yapmaktadır.Ama zamanla kendileri de bir hedef haline geleceklerdir.

Albino Alligator

Rehinalma ve rehine kurtarma filmleri

Türkçe Adı : Albino Timsah

IMDB : 6.1

Yapım Yılı :1996

Oyuncular :Faye Dunaway, Gary Sinise, Matt Dillon, Viggo Mortensen, William Fichtner

Polisin önemli suçlular sanıp düştüğü üç serseri , kaçmaya çalışırken , kapanmak üzere olan bir bara girer ve içerdeki çalışanlar ile beş müşteriyi rehin alır.Dışarısı tamamen polislerle kuşatıldıktan sonra barın içersinde gerilimin giderek tırmandığı umutsuz bir bekleyiş başlar. Matt Damon ,Garry Sinise , Faye Dunaway ve Viggo Mortensen’den oluşan rüya kadrosu ile nefes kesen bir gerilim

 

Yorum Yap

Yorum Yap