1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Jane Austen Kitaplarından Uyarlanan en iyi 7 Film

Jane Austen Kitaplarından Uyarlanan en iyi 7 Film

Jane Austen Kitaplarından Uyarlanan en iyi 7 Film

Merhaba filmseverler! Kitaptan uyarlanan filmler yazımızda Ünlü İngiliz yazar Jane Austen kitaplarından uyarlanan en iyi 7 film listemiz ile karşınızdayız.

Jane Austen filmleri diyince aklınıza ilk gelen film hangisidir desek?  Aşk ve Gurur, Aşkın Kitabı, Aşk ve Yaşam diye saymaya başlarsınız.

Öncelikle hakkında bilgi sahibi olmayanlar için Jane Austen  kısaca anlatalım.

Jane Austen (16 Aralık 1775 – 18 Temmuz 1817) 19. yüzyılda yaşamış İngiliz roman yazarıdır. Özellikle karakter çizimindeki başarısı ve İngiliz orta sınıf yaşayışını roman konusu yapmasıyla çağdaş romanın başlatıcıları arasında yer alır. Yazar kitaplarında, en güçlü kadın kahramanlarını zor aşkların girdabına sokması, finalde ise, çiftleri evlendirmesiyle dikkati çekmiştir.

Austen’in birçok romanı “dünya klasikleri” arasına girmeyi başarmıştır. Pride and Prejudice – Aşk ve Gurur,   Sense and Sensibility – Aşk ve Yaşam gibi en önemli romanları, defalarca film senaryosuna uyarlanarak beyaz perdeye aktarılmıştır.

Jane Austen Kitaplarından Uyarlanan en iyi 7 Film

Pride & Prejudice / Aşk ve Gurur (2005)

Jane Austen Kitaplarından Uyarlanan en iyi 7 Film

IMDB 7.8

Oyuncular: Keira Knightley, Matthew Macfadyen, Brenda Blethyn

18.yüzyıl sonlarında, sınıf bilincinin hakim olduğu İngilterede beş kız kardeş olan Bennetlar – Elizabeth veya Lizzie, Jane, Lydia, Mary ve Kitty, annelerinin iyi bir koca bulup geleceklerini güvence altına alma hayalleriyle büyütülmüşlerdir. Fakat, neşeli ve zeki bir mizaca sahip olan Elizabeth, kendisine düşkün olan babasının da desteğiyle hayatını daha farklı ve dolu dolu yaşamak için çabalamaktadır.

Film, Jane Austen’in beş kız kardeş, Jane, Elizabeth, Mary, Kitty ve Lydia Bennet’i anlatan romanından uyarlanmıştır.

Sense and Sensibility / Aşk ve Yaşam (1995)

Jane Austen Kitaplarından Uyarlanan en iyi 7 Film

IMDB 7.7

Oyuncular:  Emma Thompson, Kate Winslet, James Fleet

18. yüzyıl İngiliz edebiyatının güzide örneklerini veren Jane Austen’in her romanında olduğu gibi İngiltere’nin yaylalarındaki sansasyonel aşk hikayelerine tanıklık ettiğimiz Sense and Sensibility aynı zamanda yazarın basılmış ilk romanı olma özelliğini taşıyor. Türkçeye Kül ve Ateş olarak çevrilmiş romanın ismi, aslında yaşamlarından bir kesit izlediğimiz iki kız kardeşin durumunu anlatıyor.

Mr.Dashwood yasalar gereği mirasını ilk karısından olan oğluna bırakmak zorundadır. Oğlundan ikinci karısı ve ondan olan kızlarına destek olmasını rica eder. Fakat oğlunun karısı bunun gerçekleşmesini engellemek için elini yapar. Biri tamamen duygularıyla, diğeri de sadece mantığıyla hareket eden iki kızkardeş, 19.yüzyılın erkek egemen ve ahlakçı dünyasında bir de ekonomik sorunlarla başetmek zorunda kalırlar.

Tüm toplumsal ve ekonomik baskılara rağmen mantık ve duygu aşkla birleştiğinde, bu iki kızkardeşe güç verecek, onlara mutluluğun kapılarını açacaktır.

Persuasion / İkinci Şans (2007)

Jane Austen Kitaplarından Uyarlanan en iyi 7 Film

IMDB 7.5

Oyuncular: Sally Hawkins, Alice Krige, Anthony Head

Jane Austen’in kitabı Persuasion Türkçe’ye İkna ismi ile çevrilip yayınlanmıştır.Jane Austen’ın ölümünden önce tamamladığı son romanı olan İkna, yazarın sıkıntılı yıllar geçirdiği Bath kentinde geçen dokunaklı bir aşk hikâyesi üzerine kurulu.

19 yaşındaki Anne, genç ve yakışıklı deniz subayı Frederick Wentworth’e delicesine aşık olmuştur. Ama Frederick’in ne serveti ne de sınıfsal düzeyi uygun değildir. Anne’in ailesi bu birlikteliğe karşıdır ve onu nişanı bozmaya ikna ederler. Sekiz yıl sonra, Anne kararından pişman olur.

Frederick’i sevmekten asla vazgeçmez ve Frederick, ün ve servet sahibi olarak denizden döndüğünde, yöredeki evlenme çağına gelmiş her genç kadın gibi sadece seyreder. Frederick, kalbinin sesini dinlemek yerine ailesini dinleyen Anne’i affedebilecek mi?

Jane Austen yaşadığı toplumu ironik ve sert bir dille eleştirirken, 19. yüzyıl başı İngiltere’sine ve İngiliz orta sınıfının aile, evlilik, servet, mevki konularındaki görüşlerine de geniş bir pencere açıyor.

Northanger Abbey / Manastırda Aşk (2007)

Jane Austen Kitaplarından Uyarlanan en iyi 7 Film

IMDB 7.3

Oyuncular: Geraldine James, Michael Judd, Julia Dearden

Northanger Manastırı Jane Austen’ın 1798 ve 1803 yılları arasında yazdığı ilk romanıdır. Filmin ana karakteri Catherine (Felicity Jones), aile dostları olan Allen’lara ettiği ziyarette tanıştığı Henry (J. J. Feild)’ye karşı naif duygular besler. Önüne çıkan engelleri aşılabilir görse de ekonomik sınıf farkı onu çıkmaza sokar. Henry’yle bir araya gelebilmek için çaba harcarken edindiği diğer tecrübeler de filmin eleştirel boyutunu gözler önüne serer.

Filmin ana karakteri Catherine (Felicity Jones), aile dostları olan Allen’lara ettiği ziyarette tanıştığı Henry (J. J. Feild)’ye karşı naif duygular besler. Önüne çıkan engelleri aşılabilir görse de ekonomik sınıf farkı onu çıkmaza sokar. Henry’yle bir araya gelebilmek için çaba harcarken edindiği diğer tecrübeler de filmin eleştirel boyutunu gözler önüne serer.

Mansfield Park (1999)

Jane Austen Kitaplarından Uyarlanan en iyi 7 Film

IMDB 7.1

Oyuncular: Frances O’Connor, Jonny Lee Miller, Alessandro Nivola

Mansfield Parkı, tıpkı Emma gibi, Jane Austen’ın olgunluk dönemi romanlarındandır. 1814 yılında yayımlanan Mansfield Park için Jane Austen’ın başyapıtı denebilir. Roman Türkçe’ye Umut Parkı adıyla çevrilmiştir.

Yoksul bir ailenin kızı olan Fanny’nin (Frances O’Connor), zengin teyzesi Bertramlar’ın yaşadığı Mansfield Park malikânesine gönderilmesiyle başlar. Film, ekonomik olarak alt sınıfa ait olan Fanny’nin, dâhil olduğu bu yeni hayata adapte olma süreci içerisinde karşılaştığı sıkıntılara parmak basarken, aynı zamanda arkadaşı ve evin genç oğlanı olan Edmund’a (Jonny Lee Miller) saf duygular beslemesiyle de bambaşka bir boyut daha kazanır.

Karşılıksız gibi görünen bu aşkın sahibi Fanny, yaşadığı samimi ve duygusal gel-gitlerle izleyiciyi biraz daha kendine bağlar. Patricia Rozerma’nın yönetmenliğinde sinemaya aktarılan Mansfield Park, aşk ve arkadaşlık üzerine birçok şeyin içinde barındığı romantik, tatlı bir film.

Becoming Jane / Aşkın Kitabı (2007)

Jane Austen Kitaplarından Uyarlanan en iyi 7 Film

IMDB 7.1

Oyuncular: Anne Hathaway, James McAvoy, Julie Walters

Ünlü İngiliz yazar Jane Austen’in, ilk gençlik yıllarında, İrlandalı Tom Lefroy ile yaşadığı ve romanlarına ilham kaynağı olan gerçek bir aşk hikayesi!

BECOMING JANE’de, edebi dehanın basamaklarındaki genç bir kadının, hayatını ve eserlerini aşk için riske atması anlatılıyor

Jane Austen aşka inanan genç bir kadındır. Anne ve babası onun bir mantık evliliği yapmasını istemektedirler, 1795 İngilteresinde, genç bir kadın için tek kurtuluş yolu budur. Fakat 20 yaşındaki Jane, etkileyici İrlandalı genç, Tom Lefroy ile tanıştığında tüm hayatı değişecektir. Tom’un zekası ve kibri, Jane’i karşı konulmaz bir şekilde cezbeder. Jane, ailesinin otoritesinin ve sosyal kaidelerin dışına çıkarak, Leydi Gresham’ın yeğeninin evlenme teklifini geri çevirebilecek midir?

Emma (1996)

Jane Austen Kitaplarından Uyarlanan en iyi 7 Film

IMDB 6.7

Oyuncular: Gwyneth Paltrow, James Cosmo, Greta Scacchi

İngiliz asıllı kadın yazar Jane Austen’ın otuz dokuz yaşındayken tamamladığı “Emma” isimli romanı, yazarın en sevilen romanlarından bir tanesidir. Jane Austen da “Emma” nın en sevdiği romanı olduğunu söylemiştir.

19. yüzyılın başlarında İngiltere’nin yemyeşil kırsal bölgelerinde geçen filmde, hayatını başkalarının hayatına karışmaya adamış ve bu nedenle aşkı kendi adına öğrenme şansını kaçırma ihtimali ile karşı karşıya kalan Emma Woodhouse’un komik öyküsü anlatılmaktadır.

Sizlere bu yazımızda en iyi Jane Austen filmlerini sunduk.

Yorum Yap

Yorum Yap