1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. İzlenmesi Gereken 5 Dağcılık Filmi

İzlenmesi Gereken 5 Dağcılık Filmi

İzlenmesi Gereken 5 Dağcılık Filmi

Dağ, tırmanma temalı filmleri severler için izlenmesi gereken 5 dağcılık filmi ile karşınızdayız. Macera, adrenalin hayatta kalma…. aradığınız tüm aksiyon ve heyecanı bu filmlerde bulacaksınız.

İzlenmesi Gereken 5 Dağcılık Filmi

Aslında dağcılık ve tırmanış ile ilgili bir çok film mevcut biz bunların arasında en iyi 5 dağcılık filmini derledik. İşte dağcılık temalı filmler.

Valley Uprising / İsyan Vadisi

İzlenmesi Gereken 5 Dağcılık Filmi

IMDB Puanı: 8.2

Yönetmen: Peter Mortimer, Nick Rosen

Oyuncular: Peter Sarsgaard, Alex Honnold, Yvon Chouinard

Dağcılık filmlerine ilk örneğimiz Valley Uprising / İsyan Vadisi filmi.

Yosemite Vadisi’ne tırmanmak isteyen bir grup isyankar dağcı, büyük bir mücadeleye tutunacaktır. Kültür ve doğayla birleşerek çok farklı bir şey yapmak için harekete geçeceklerdir.

Touching the Void / Boşluğa Dokunmak

İzlenmesi Gereken 5 Dağcılık Filmi

IMDB Puanı: 8.1

Yönetmen: Kevin Macdonald

Senaryo: David Darlow

Yapımcı:  John Smithson

OyuncularSimon Yates, Joe Simpson, Brendan Mackey

Konusu: 1980’li yılların ortasında iki genç dağcı Simon ve Joe Peru’da çıkılması neredeyse imkansız gözüyle bakılan Siula Grande noktasına doğru tırmanışa geçerler. Günler süren macera sonrası zirveye ulaşmayı da başarırılar. Fakat Joe dönüşe geçtiklerinde düşerek bacağını kırar. Simon dostunu yarı yolda bırakmadan onu 300metrelik bir ipe bağlayarak dönüş yoluna beraber devam eder. Fakat Joe bir noktada öyle bir düşer ve takılır ki Simon’ın ipi kesmekten başka çaresi yoktur. Simon arkadaşının ölümünü kabullenerek dönüşe devam eder fakat Joe bir yarıya düşerek hayatta kalmayı başarır ve tek başına dağdan inmeyi başarır.

Nordwand / Nord Face / Kuzey Yamacı

İzlenmesi Gereken 5 Dağcılık Filmi

IMDB Puanı: 7.4

Yönetmen: Philipp Stölzl

Senaryo: Philipp Stölzl,  Christoph Silber

Yapımcı:  Benjamin Herrmann,  Gerd Huber

OyuncularBenno Fürmann, Florian Lukas, Johanna Wokalek

Konusu: Gerçek bir hikayeyi konu alan Kuzey Yamacı, ekip olmanın, doğru kararlar vermenin ve sevginin gücünün anlatıldığı mükemmel bir film.

Dünyanın en meşhur kuzey yüzüne sahip İsviçre’nin Eiger Dağı, kuzey duvarının ortalama 70 derecelik eğimiyle dünyanın iyi dağcılarının hep rüyası olmuştur. Bu dağa tırmanırken hayatını kaybeden birkaç Alman dağcıdan sonra başarılı olacak başka bir ekip aranmaktadır.

Tony Kurz ve Andi Hinterstoisser o sıralar Alman ordusunda görev yapmaktadırlar. Berlin’in en büyük gazetelerinden birinin editöryel sekreteri konuyu bilmekte ve Kurz’u tanımaktadır. Kurz ve Hinterstoisser’i dağa tırmanmak için ikna etmeye çalışır. Hinterstoisser bu işe olumlu bakarken Kurz, Nazi Almanyası hakkında şüpheler içindedir. Sonunda kabul eder ama bunu Alman liderleri mutlu etmek için değil, kendisi için yaptığının altını çizer. Kurz ve Hinterstoisser sonunda yaz ortası gibi tırmanmaya başlarlar ve bir grup Avusturyalı ile bir yarış içine girerler…

Cliffhanger / Dağcı

İzlenmesi Gereken 5 Dağcılık Filmi

IMDB Puanı: 6.4

Yönetmen: Renny Harlin

Senaryo: Michael France,  John Long

Yapımcı:  Renny Harlin,  Alan Marshall

OyuncularSylvester Stallone, John Lithgow, Michael Rooker

Dağ filmlerinin en hecanlılarından olan film, yetenekli bir dağcının katıldığı bir kurtarma operasyonu sırasında bir grup acımasız hırsızın eline düşmesini konu alıyor.

İtalya’nın ikibin metre yükseklikteki Dolomit dağlarında geçen film bir kurtarma ekibinin başından geçen talihsiz olayla açılır. Ekipten Hal ve kız arkadaşı Sarah çaresiz bir biçimde Rocky dağlarının zirvesinde mahsur kalmışlardır. Ekibin diğer üyeleri Gabe ve Jessie arkadaşlarını hayata döndürmek için yardıma giderler, fakat Sarah’ı kurtaramazlar. Olayın şokunu üzerinden atamayan Gabe, kasabayı terk etmiştir. Aylar sonra eşyalarını toplamak için geri döndüğü bir anda, kurtarma merkezine gelen radyo sinyallerinden aldıkları bir yardım çağrısına kayıtsız kalamaz. Gabe son kez görevini yerine getirecek, sonrasında da işi bırakacaktır. Fakat dağda mahsur kalıp yardım isteyen bu insanlar zannettikleri kadar masum değillerdir…

Vertical Limit / Dikey Limit

İzlenmesi Gereken 5 Dağcılık Filmi

IMDB Puanı: 5.9

Yönetmen: Martin Campbell

Senaryo: Terry Hayes,  Robert King

Yapımcı:  Martin Campbell,  Robert King

OyuncularScott Glenn, Chris O’Donnell, Bill Paxton

Konusu:  Usta bir dağcı olan Peter kızkardeşini ve arkadaşlarını kurtarmak için dünyanın en tehlikeli zirvelerinden biri olan K2′ ye tırmanır. Soğuk başta olmak üzere doğa koşulları, zirvede mahsur kalanlar için her dakikaya hayati bir anlam kazandırmaktadır. Dağlarda yaşayan garip bir adamın da yardımıyla Peter anmansız bir mücadeleye girişir.

En iyi Dağcılık filmleri listemizin sonuna geldik.

Yorum Yap

Yorum Yap