1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. İzlemeniz Gereken Yahudi Soykırımı Filmleri

İzlemeniz Gereken Yahudi Soykırımı Filmleri

Holokost Filmleri

Yahudi soykırımı filmleri listemizde yakın tarihimizin en büyük katlamını konu alan Holokost filmlerini bulabilirsiniz.

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’nın kurduğu Auschwitz toplama kampındaki mahkûmların özgür kaldığı 27 Ocak, tüm dünyada “Holokost (Yahudi Soykırımı) Günü” olarak anılıyor.

Yahudi Soykırımı, dünya sinemasında en çok işlenen konular arasında. İşte savaşın karanlık yüzünü ve Naziler’in Yahudi soykırımını konu alan filmler

Schindler’s List | Schindler’in Listesi

Holokost Filmleri

IMDB: 8.9

Yapım: 1993

Yönetmen: Steven Spielberg,

Oyuncular: Liam Neeson , Ben Kingsley , Ralph Fiennes , Caroline Goodall

Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı sırasında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırmaya başlaması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılan ve ünlü yönetmene Oscar kazandıran film, 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 7 dalda kazanmıştı. Filmin kazandığı Oscar’lar : En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması.

Europa Europa | Avrupa Avrupa

Holokost Filmleri

IMDB: 7.6

Yapım: 1993

Yönetmen: Agnieszka Holland

Oyuncular: Andrzej Mastalerz, Bernhard Howe, Delphine Forest, Holger Kunkel, Klaus Abramows

Solomon Perel, Ikinci Dunya Savasi’nin kanli atmosferinde, hayatta kalabilmek ugruna gercek kimligini saklayarak Hitler gencliginin arasina karisir. Yahudi oldugunu gizlemesi ve umulmadik bir sekilde orduda gosterdigi basari, birden bire savas kahramani olarak gorulmesine neden olsa da, icinde yasadigi trajedi, tum hayatini etkileyecektir.

Gercek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, parcalanan hayatlar ve savasin boldugu aileler uzerine yapilmis etkili calismalardan biri.

Bent

Holokost Filmleri

IMDB: 8.9

Yapım: 1997

Yönetmen: Agnieszka Holland

Oyuncular: Mick Jagger, Clive Owen, Brian Webber, Nikolaj Coster-Waldau

Martin Shaw’ın ünlü tiyatro oyunundan uyarlanan bu film, Nazi Almanya’sında toplama kampına düşen iki eşcinsel erkeğin dostluğunu, yakınlaşmasını ve şartlar yüzünden platonizmden ötesine geçemeyen aşkını anlatıyor. Karakterlerden biri (Max) eşcinsel olduğu bilinmediğinden dolayı pembe üçgenli gömleği giymek yerine sadece Musevi işareti taşıyan bir gömlek giymeyi tercih ediyor. Eşcinselliği gururla taşıyan ve o durumda eşcinseller dışında başka bir gruba dahil olmanın pek bir avantajı olmayacağını fark eden Horst ise asla gururundan ödün vermiyor.

La vita è bella | Hayat Güzeldir

Holokost Filmleri

IMDB: 8.6

Yapım: 1997

Yönetmen: Roberto Benigni,

Oyuncular: Roberto Benigni , Nicoletta Braschi , Giorgio Cantarini , Giustino Durano , Amerigo Fontani

1930’ların İtalya’sında geçen filmde hayat dolu bir Yahudi muhasebeci olan Guido Orefice (Roberto Benigni), güzeller güzeli öğretmen Dora’ya (Nicoletta Braschi) vurulur ve tüm engellere rağmen evlenirler. Ardından bir de çocuk sahibi olan çiftin hayatlarındaki tüm pürüzler ortadan kalktığında İkinci Dünya Savaşı patlak verir ve Almanlar İtalya’yı esir alır. Yahudi oldukları için toplama kampına götürüldüklerinde Guido, oğlu Giosué’ye (Giorgio Cantarini) esir kampının ve savaşın bir oyun olarak söyleyecek; oğlu, oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak çok istediği bir oyuncak tankı hediye edecektir.

Train de vie | Hayat Treni

Holokost Filmleri

IMDB: 8.6

Yapım: 1997

Yönetmen: Radu Mihaileanu

Oyuncular:Clément Harari, Lionel Abelanski, Rufus

Radu Mihaileanu yönetmenliğinde birçok ülkenin karmasıyla hazırlanan traje komik ve bir o kadarda düşündürücü başyapıt diyebiliriz. Nazi Katliamından kurtulmaya çalışan yahudi köylülerin dayanışmasını izleyeceğiz.

The Pianist | Piyanist

Holokost Filmleri

IMDB: 8.5

Yapım: 2002

Yönetmen: Roman Polański,

Oyuncular: Adrien Brody , Thomas Kretschmann , Frank Finlay , Maureen Lipman , Emilia Fox

Wladyslaw Szpilman, Polonyalı başarılı bir piyanisttir. İkinci Dünya Savaşı’nda Almanların Polonya’yı işgal etmesiyle hayatı kâbusa döner. Musevi olduğu halde şans eseri toplama kamplarına gitmekten kurtulur ve Varşova’nın gettolarında yaşamaya başlar. Acı ve sefalet dolu yaşamı, bir gün bir Alman subayının ona yardıma gelmesi ve onu oradan kurtarmasıyla değişir.Roman Polanski’den 2002’de Cannes’de büyük ödül kazanmış bir başyapıt.

Zwartboek | Kara Kitap

Holokost Filmleri

IMDB: 7.8

Yapım: 2006

Yönetmen: Paul Verhoeven,

Oyuncular: Carice van Houten , Sebastian Koch , Thom Hoffman , Halina Reijn

Yahudiler için Almanya’da yaşamanın kabusa eş değer olduğu yıllarda Yahudi şarkıcı Rachel Steinn, bu korkunç baskıdan kurtulabilmek için ülkeyi terketmeye karar verir. Fakat ne yazık ki, Hollanda’ya gitmek için kaçak olarak bindiği bot, Almanlar tarafından durdurulacaktır. Bottaki herkesin öldürülmesine rağmen Rachel, şans eseri kurtulur. Ülkeyi terkedemeyen Rachel için yapacak tek bir şey kalmıştır: direnişçilere katılmak! Ellis de Vries adı ile direniş gruplarının önemli isimlerinden biri haline gelecektir.RoboCop, Temel İçgüdü gibi filmlerin de yönetmeni olan Paul Verhoeven, şimdi de İkinci Dünya Savaşı’nda yaşanan gerçek trajedilerden birine el atıyor.

The Boy in the Striped Pajamas | Çizgili Pijamalı Çocuk

Holokost Filmleri

IMDB: 7.8

Yapım: 2008

Yönetmen: Mark Herman

Oyuncular: Asa Butterfield, David Thewlis, Rupert Friend

İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen The Boy in the Striped Pyjamas, Bruno adındaki bir çocuğun gözünden anlatılan bir arkadaşlık hikayesi. Babası üst rütbeli bir asker olan Bruno, esir kampındaki yahudi bir çocukla arkadaş olur. Biri kampın güçlüler tarafında, diğeri mazlumlar tarafında olan bu iki çocuk arasında önyargılarda uzak bir ilişki başlayacak ama bu yasak dostluğun beklenmedik ve sarsıcı sonuçları olacaktır.

The Reader | Okuyucu

Holokost Filmleri

IMDB: 7.6

Yapım: 2008

Yönetmen: Stephen Daldry,

Oyuncular: Kate Winslet , Ralph Fiennes , David Kross , Lena Olin , Bruno Ganz

II. Dünya Savaşı ertesi, Almanya. Michael Berg adlı genç (Ralph Fiennes), kendisinin yaşça iki katı büyük olan Hanna Schmitz’e (Kate Winslet) aşık olmuştur. Gizli bir ilişki yaşayan ikilinin aşkı Hanna’nın bir gün ortadan kaybolmasıyla biter. Aradan 8 yıl geçmiştir ve hukuk okuyan Michael savaş suçları mahkemesinde gözlemcilik yapıyordur. Bir gün sanık sandalyesinde Hanna’yı görür. Mahkemede Hanna’nın geçmişi ortaya dökülürken, Michael ikisinin de hayatını değiştirecek bir sırrı ortaya çıkarır. Kate Winslet, bu rolüyle Altın Küre Ödülleri ‘nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Akademi Ödülleri ‘nde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerinin sahibi oldu.

W ciemnosci | Karanlıkta Kalanlar

Holokost Filmleri

IMDB: 7.3

Yapım: 2011

Yönetmen: Agnieszka Holland,

Oyuncular: Robert Więckiewicz , Benno Fürmann , Agnieszka Grochowska , Maria Schrader

Yönetmeni Agnieszka Holland’in iddaasına göre, In Darkness (Karanlıkta) filmi gerçek bir hikayeye dayanıyor… Leopold Socha, Naziler tarafından işgal edilen Polonya Lvov’da yaşayan bir kanalizasyon işçisi ve ufak tefek şeyler yürüten bir hırsızdır. Bir gün gettodaki tasfiyeden kaçmaya çalışan yahudilerle karşılaşır… Onlar için şehrin yer altındaki labirentinde para saklamayı kabul eder. İlk başlarda kar amaçlı bir iş anlaşması olan bu durum zamanla beklenmedik bir şekilde Yahudilerle Sacha’nın vicdanı arasında bir ittifaka dönüşür. Film ayrıca bu insanların yaşam savaşı ve 14 aylık tehlikeli işgal dönemi hakkında olağanüstü bir hikaye vaat ediyor…

Sophie Scholl: The Final Days | Sophie Scholl:Son Günler

Holokost Filmleri

IMDB: 7.6

Yapım: 2005

Yönetmen: Marc Rothemund

Oyuncular:  Fabian Hinrichs, Gerald Alexander Held, Julia Jentsch

2. Dünya Savaşı döneminde, en önemli anti-nazi hareketi olan Sophie Scholl’un son günlerini konu alan Oscar adayı yapım. White Rose adında bir grup Nazi karşıtı öğrenci tarafından yönetilen, en büyük aktivist hareketi Sophie Scholl, Münih’te yakalanarak tutuklanır. Film, grubun tutuklanmadan başlayan altı günlük mahkeme sürecini konu alıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap