«

Bu yazımızda İngilizce öğrenmek isteyenlere, İngilizceye yeni başlayanlara, ingilizce geliştirmek için 10 dizi önerisi yapacağız.

Tabii ki dizi ve film izlemek İngilizce için kesinlikle yeterli değil ancak İngilizce film izlemek, özellikle konuşma ve dinleme becerilerinizi geliştirmek için harika bir yoldur.

İngilizce film ve dizi izlemenin ne faydası olur diyenlere şöyle maddeleyelim; 1 Dizi ve Filmler günlük konuşma dilini kullanır, 2 Daha eğlencelidir, 3 Dili öğrenirken aynı zamanda kültür gözlemlenir,  4 Konuşmanızda akıcılık kazandırır, 5 Konusal olarak ilgili terimleri tamamen öğrenirsiniz, 6 Farklı aksanlara aşina olur ve 7 Telaffuzunuz güzelleşir.

Kısaltırsak, düzenli olarak yabancı dizi izlemek hem İngilizce telaffuzunuzu geliştirmenize hem de  İngilizce kelime dağarcığınızın artmasına yardımcı olur.

Seçtiğiniz diziyi İngilizce altyazılı izlemek; hem konuşulan kelimelerin yazılışını bire bir görmenizi hem de bazı cümle yapılarını kavramınızı sağlayacaktır. Bir dilde ne kadar pratik yaparsak, kulağımız o kadar aşina olur, alışır. Yabancı dil öğrenmeye katkı sağlayacak diziler de ingilizce öğreneceklere dizi tavsiyesinde bulunup size bu konuda yardımcı olabilir.

İngilizce Geliştirmek için En İyi 10 Dizi Önerisi

Sizlere ingilizcenizi geliştirmenize yardımcı olacak yeni başlayanlar için ingilizce diziler  listesi hazırladık.İngilizcesini geliştirmek isteyenlere tavsiye edeceğimiz 10 diziyi tanıtmaya başlayalım.

Lie To Me

İngilizce Geliştirmek için En İyi 10 Dizi Önerisi

IMDB Puanı: 8.0

Yönetmen: Adam Davidson

Senaryo: Steven Maeda,  Samuel Baum,  Dustin Thomason,  Josh Singer

Yapımcı: Jeffrey Downer,  Dustin Thomason

Oyuncular : Tim Roth, Kelli Williams, Brendan Hines

Dr. Cal Lightman (Tim Roth), insanların vücut dillerini, davranışlarını yalan söylediklerini ve ne sebeple söylediklerini anlamak gibi özel bir yeteneğe sahiptir.Bilim adamı olan Lightman’ ın araştırmacılar, psikologlardan oluşan polis, FBI gibi güvenlik kurumlarına yada özel şirketlere çeşitli davaların çözülmesinde yardımcı olan, danışmanlık yapan bir şirketi vardır. Tabii bu yeteneği, suçluları yakalamada yardımcı olsa da kendi özel hayatına da negatif ve pozitif etkilere sahiptir.

Dizinin dilinin basit olması ve günlük hayatta yaygın olarak kullanılan İngilizce kelimeleri içermesi bu diziyi intermediate (orta seviye) İngilizce kullanıcılarının kendilerini geliştirebilmesi için ideal bir araç haline getiriyor.

Vikings / Vikingler

İngilizce Geliştirmek için En İyi 10 Dizi Önerisi

 

IMDB Puanı: 8.6

Yönetmen: Johan Renck,  Ciaran Donnelly

Senaryo:Michael Hirst

Yapımcı: Michael Hirst Morgan O’sullivan

Oyuncular : Gustaf Skarsgård, Katheryn Winnick, Alexander Ludwig

Vikings dizisi; Fransa ve Britanya’ya kadar uzanan saldırılarla tarihte kendisinden oldukça söz ettirmiş cesur savaşçı Ragnar Lothbrok ve oğlu Bjørn‘un yaşadıklarını anlatırken, Vikinglerin çok az işlenmiş kültürünü de bize yansıtarak gerçeğe dayalı bir izlenim sunuyor.

Halihazırda 8 ila 11. yüzyılların efsaneleri olan Norslar ya da bilindik adıyla Vikingler, Kuzeybatı Avrupa’nın birçok yerini fethederek tarihe damgalarını vurdular. Genellikle denizlerin hakimi olarak tasvir edilen Vikingler; ayrıca barbar ve savaşçı bir kavim olarak da bilinmektedirler. Özellikle de 11. yüzyılda Karadeniz ile sınırlı kalmayıp, topraklarını İran’a kadar genişleten Norslar, birbirinden cesur savaşçılara da sahiplerdir.

Dizi karakterlerinin son derece yavaş İngilizce konuşması sayesinde herkes tarafından kolayca anlaşılabilen diziyi izlerken hem eğlenecek hem de İngilizcenizi geliştireceksiniz. Üstelik Nors mitolojisine dair öğrenecekleriniz de cabası!

Narcos

İngilizce Geliştirmek için En İyi 10 Dizi Önerisi

 

IMDB Puanı: 8.9

Yönetmen: Andrés Baiz , Fernando Coimbra , Guillermo Navarro , José Padilha

Senaryo: Carlo Bernard , Andrew Black 2 , Chris Brancato , Doug Miro

Yapımcı: Chris Brancato

Oyuncular : Pedro Pascal, Damián Alcázar, Francisco Denis

Uyuşturucu İle Mücadele Dairesi’nde çalışan bir Meksikalı bir ajan olan Javier Pena, ünlü Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ı yakalamak için Birleşik Devletler tarafından Kolombiya’ya yollanır.

Dizinin tüm dünyada İngilizce bilen bilmeyen herkes tarafından bu kadar sevilerek izlenmesinin sebeplerinden biri de dizideki diyalogların son derece basit ve anlaşılır olması.

The Get Down

İngilizce Geliştirmek için En İyi 10 Dizi Önerisi

 

IMDB Puanı: 8.4

Yönetmen: Stephen Adly Guirgis, Baz Luhrmann

Senaryo:Baz Luhrmann

Oyuncular : Justice Smith, Shameik Moore, Herizen F. Guardiola

1977 yılında New York’ta, South Bronx’un yetenekli ve duygulu gençleri hayallerini kovalıyor ve müzik tarihini değiştirmeye hazırlanıyorlar.

Dizinin son derece gayriresmi olan dili ve sokak konuşmasıyla kolu diyalogları özellikle İngilizce konuşmanızda akıcılığınızı geliştirmeyi ve günlük İngilizce konuşma dilinde daha rahat etmeyi hedefliyorsanız tam size göre.

Game of Thrones / Taht Oyunları

İngilizce Geliştirmek için En İyi 10 Dizi Önerisi

 

IMDB Puanı: 9.5

Yönetmen:  Alan Taylor, Alex Graves, David Nutter, Michelle Maxwell MacLaren, Brian Kirk, Timothy Van Patten, Neil Marshall, David Petrarca, Daniel Minahan

Senaryo: George R.R. Martin,  David Benioff,  D.b. Weiss

Yapımcı: George R.R. Martin,  David Benioff

Oyuncular : Peter Dinklage, Lena Headey, Emilia Clarke, Emilia Clarke, Kit Harington, Sophie Turner, Maisie Williams

 ingilizce geliştirmek için 10 dizi önerisi listemizdeki bir diğer dizi olan Taht Oyunları, senaryosu Amerikan yazar George R. R. Martin’in ilki 1986 yılında basılan epik fantezi roman serisine dayanan, Amerikan yapımı dünyaca ünlü fantastik dizidir.

Yazların yıllarca sürdüğü ve kışların da bir ömür geçmek bilmediği bir dünyada, Westeros hükümdarlığı kefaretini ödemekteydi. İhanet, şehvet, ayak oyunları ve doğaüstü güçler, entrikacı güney ve yabani doğu topraklarından, soğuk kuzey ve arkasında karanlık diyarları zapt eden Kadim Duvara kadar Krallığın dört bir köşesini hırpalıyor idi. Krallar ve Kraliçeler, Şövalyeler ve sürgündekiler, düzenbazlar ve asiller ‘Demir Taht’ için kanlı bir mücadeleye tutuşurlar.

Dizinin son derece güzel olan dili aynı zamanda da kolay anlaşılabilir. Karakterlerin konuşmaları, diyaloglar ve kelimelerin her biri birazcık İngilizceye aşina olan biri tarafından bile kolayca anlaşılabiliyor. İngilizce öğretmenleri tarafından da sıkça tavsiye edilen dizi sayesinde aynı zamanda İngilizcedeki birçok farklı aksana da aşinalık kazanıyorsunuz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var; diziyi izlerken bilmediğiniz onlarca kelime ile karşılaşacaksınız, şimdiden buna hazır olun!

Suits

İngilizce Geliştirmek için En İyi 10 Dizi Önerisi

 

IMDB Puanı: 8.6

Yönetmen: Kevin Bray,  John Scott,  Terry McDonough,  Félix Enríquez Alcalá,  Jennifer Getzinger,  Anton Cropper

Senaryo:Sean Jablonski,  Aaron Korsh

Yapımcı: David Bartis,  Gene Klein

Oyuncular : Gabriel Macht, Patrick J. Adams, Meghan Markle

Bir hukuk draması olarak lanse edilmesine rağmen, türden beklenmeyecek bir tempoyla ilerleyen dizi, yaza yakışır bir USA Network dizisi.

Hukuk fakültesinden atılan, çok zeki ve olağanüstü bir fotografik hafızaya sahip olan Mike Ross’un yolu, Harvard mezunu Harvey Specter ile kesişir. Specter NewYork’un bir numaralı avukatlarından biridir ve Mike’ın yeteneklerinden oldukça etkilenmiştir. Böylece ikili bir araya gelerek, Mike’ın da Harvard mezunu olduğu yalanını söyleyerek beraber çalışmaya başlarlar.

Dizide bolca kullanılan teknik terimler ve dizi dilinin zeki mizahı sebebiyle izlerken yanınızda mutlaka bir not defteri bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer iş dünyasına girmeyi düşünüyorsanız veya siz kendiniz de bir avukatsanız ve yurt dışına açılmayı hedefliyorsanız bu dizi sizin İngilizcenize pek çok şey katacaktır.

House Of Cards

İngilizce Geliştirmek için En İyi 10 Dizi Önerisi

 

IMDB Puanı: 8.9

Yönetmen:James Foley, Allen Coulter, David Fincher, Carl Franklin, Charles McDougall

Senaryo: Andrew Davies, Beau Willimon

Yapımcı: Dana Brunetti, Joshua Donen, Andrew Davies, David Fincher

Ödüller : Drama Dalında En İyi Yönetmen (65. Emmy Ödülleri-2013),En iyi kadın oyuncu (dram) (71. Altın Küre Ödülleri-2014),En iyi Tv erkek oyuncu – Dram (72. Altın Küre Ödülleri-2015)

Oyuncular : Kevin Spacey, Michel Gill, Robin Wright

90’lı yıllarda, politikacı yazar Michael Dobbs tarafından yazılan aynı adlı kitaptan esinlenen ve BBC’ye mini dizi olarak uyarlanan “House of Cards”, şimdi Amerikalı yapımcılar tarafından bir kez daha, üstelik muhteşem bir kadro eşliğinde televizyona aktarıldı. Son yıllarda “The Curious Case of Benjamin Button” ve “Social Network” filmleriyle ses getiren David Fincher tarafından yapımcılığı ve yönetmenliği üstlenen dizinin başrollerinde, Fincher’ın filmlerinde de rol alan iki ünlü yıldız yer alıyor. “Seven” filminde birlikte çalıştığı Kevin Spacey ve “The Girl with the Dragon Tattoo” filminde rol alan Robin Wright.

“House of Cards” Washington’da hırslı bir politikacının zirveye tırmanışını anlatıyor. Kevin Spacey tarafından canlandırılan Francis Underwood yıllarını Beyaz Saray koridorlarında geçirdikten sonra, artık başkanlık seçimlerine adaylığını koyması gerektiğini düşünüyor. Ne de olsa bunca zaman o koridorlarda gördüğü tüm üst düzey bürokratlar ile ilgili her türlü bilgiye sahip. Kimi hangi dosyayla tehdit edeceğini biliyor. Bu gözü kara politikacının Robin Wright tarafından canlandırılan eşi Claire’in de ondan aşağı kalır yanı yok. Francis Underwood’un başkanlık koltuğuna ilerlemek için adeta iskambil kağıtlarından bir ev gibi itinayla inşa ettiği stratejisini ilgiyle takip edeceksiniz.

Stranger Things / Tuhaf Şeyler

İngilizce Geliştirmek için En İyi 10 Dizi Önerisi

 

IMDB Puanı: 8.9

Yönetmen: Matt Duffer , Ross Duffer , Shawn Levy , Andrew Stanton

Senaryo: Matt Duffer , Ross Duffer , Paul Dichter

Yapımcı:  Ross Duffer , Iain Paterson , Matt Duffer , Shawn Levy 

Oyuncular : Winona Ryder, David Harbour, Finn Wolfhard

 ingilizce geliştirmek için 10 dizi önerisi listemizde bulunan ve 80’li yılları kendine fon yapan Stranger Things, dönemin korku filmlerine selam çakmayı atlamayan bir fantastik gerilim dizisi. Winona Ryder, David Harbour, Cara Buono’yu başrollerinde buluşturan dizi; kaybolan genç bir çocuğu ve onu bulmaya çalışan annesini anlatıyor.

Kısa diyalogları ve son derece anlaşılabilir olan İngilizcesiyle bu dizi sizin İngilizcenizi geliştirmenize kesinlikle katkı sağlayacaktır.

The Americans

İngilizce Geliştirmek için En İyi 10 Dizi Önerisi

 

IMDB Puanı: 8.3

Yönetmen: Gavin O’Connor,  Adam Arkin,  Jean De Segonzac,  Thomas Schlamme

Senaryo:Joseph Weisberg,  Joel Fields

Yapımcı: Gavin O’Connor,  Graham Yost

Oyuncular : Keri Russell, Matthew Rhys, Keidrich Sellati

Soğuk Savaş döneminde 1980’li yılların başlarında, Ronald Reagan’ın ABD başkanlık koltuğuna geçmesinin hemen ardından gelen zaman diliminde geçecek The Americans; Washington, DC’de bir banliyöde çevreye iki Amerikalı görünümü veren, ebeveynlerinin gerçek kimliklerinden habersiz durumdaki iki çocuğa sahip ancak gerçekte iki KGB ajanı olan evli bir çift (Matthew Rhys ve Keri Russell) üzerine odaklanıyor.Anlaşmalı evliliklerine rağmen, Soğuk Savaş dönemi daha yoğun ve hararetli bir hal aldıkça ikilinin birbirlerine olan bağlılık ve duyguları her geçen gün daha gerçekçi bir hal almaya başlayacaktır.

Dizinin geçtiği yerler, tarihi gerçeklere dayanması ve son derece geniş bir İngilizce kelime havuzuna sahip olması, “The Americans”ı hem İngilizce konuşmanızı geliştirmeniz hem de o dönemde yaşanan olayları öğrenmeniz için muhteşem bir kaynak.

American Crime Story: The People V O.J. Simpson

İngilizce Geliştirmek için En İyi 10 Dizi Önerisi

 

IMDB Puanı: 8.5

Yönetmen:Ryan Murphy

Senaryo:Scott Alexander,  Larry Karaszewski

Yapımcı: John Travolta,  Scott Alexander

Oyuncular : Cuba Gooding Jr., Sarah Paulson, Courtney B. Vance

American Crime Story‘de tıpkı American Horror Story gibi bir antoloji serisi. American Crime Story: The People v. O.J. Simpson eski Amerikan futbolu yıldızı ve aktör O.J. Simpson‘ın eski eşi Nicole Brown Simpson‘ı ve garson Ronald Lyle Goldman‘ı 1994’ün haziran ayında öldürdüğü iddiasıyla yargılanmasını ve beraat etmesini anlatıyor.

Son derece güçlü kelime havuzu ile size benzersiz bir İngilizce öğrenme deneyimi vaadeden dizide diyaloglar hızlı fakat gayet anlaşılabilir.

Bu yazımızda İngilizce öğrenmek isteyenlere, İngilizceye yeni başlayanlara, ingilizce geliştirmek için 10 dizi önerisi yaptık.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.