1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. IMDB’de en yüksek puana sahip 10 Türk Filmi
Trendlerdeki Yazı

IMDB’de en yüksek puana sahip 10 Türk Filmi

IMDB'de en yüksek puana sahip 10 Türk Filmi

Merhaba filmseverler. Bu yazımızda IMDB’de en yüksek puana sahip 10 Türk filmi listesi yaparak, hafta sonunda hangi Türk filmini izlesem diye soranlara yardımcı olalım dedik.

IMDB en iyi Türk filmleri listemizde yer alan filmler bizce aldıkları puanı sonuna kadar haketmiş yapımlar. Filmseverlerin uğrak yeri olan IMDB film, dizi, animasyon, televizyon programı ve oyuncuların bilgilerini barındıran bir sitedir ve burada yapılan puanlamalar dünya tarafından genelde kabul görmektedir.

IMDB’de en yüksek puana sahip 10 Türk Filmi

IMDB en iyi Türk filmleri listesinde 1.ci sırayı Ayla filmi alıyor. Ayla filmi 8.9 puan oy alarak listenin zirvesine yerleşmiş durumda. İşte 200’den bu yana çıkmış IMDB en iyi 10 Türk filmi.

Ayla

IMDB'de en yüksek puana sahip 10 Türk Filmi

IMDB: 8.9

Yapım Yılı : 2017

Oyuncular: İsmail Hacıoğlu, Kim Seol, Çetin Tekindor, Lee Kyong-Jin, Ali Atay, Murat Yıldırım, Taner Birsel, Altan Erkekli, Meral Çetinkaya, Damla Sönmez, Büşra Develi, Erkan Petekkaya, Sinem Uslu

Film, Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek ve çok dramatik bir hikayeyi beyazperdeye taşıyacak. 1950 yılında savaşta yer alan Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir kız bulur. 5 yaşındaki bu Koreli kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir.

Astsubay kızı yanına alır ve Ayla ismini verir. Birliğin neşesi haline gelen Ayla ile astsubay kısa sürede baba-kız gibi olurlar. Ancak 15 ay sonunda birliğin Türkiye’ye geri dönme kararı çıkar. Ayla’yı bırakıp dönmek istemeyen Süleyman Astsubay her yolu denese de Kore kanunlarını aşamaz.

Küçük kızı geride bırakmak zorunda kalan Süleyman ve yetimlere uygulanan sisteme dahil olarak yetimhaneye verilecek olan Ayla son vedalarında tekrar bir araya gelmeye söz verirler. Yıllar ikiliyi yeniden buluşturacak mıdır?…

Ayla filmi 2018 Yabancı filmler kategorisinde Oscar Aday Adayı olmuştur. Altta linkini verdiğimiz  yazımızda geçmişten günümüze Oscar adayı olmuş 24 Türk filmi listesini yazımızın en altında bulabilirsiniz.

Babam ve Oglum

IMDB'de en yüksek puana sahip 10 Türk Filmi

IMDB: 8.4

Yapım Yılı : 2005

Oyuncular: Çetin Tekindor, Fikret Kuskan, Hümeyra

12 Eylül darbesinin yıktığı hayatlardan birinde yetişmektedir küçük Deniz. Annesini henüz doğmadan önce kaybetmiş, bir gazetede yazar olarak çalışan babası tarafından mütevazi bir evde yetiştirilmiştir.

Babası dışında tanıdığı tek bir akrabası bile yoktur. Taki babası Sadık, bir gün Deniz’i şaşırtacak bir haberle gelene kadar… Deniz artık babasıyla birlikte, hiç görmediği dedesinin yanında, küçük bir kasabada yaşayacaktır.

Köye vardıklarında Sadık yıllar önce küstüğü babasını ilk kez görüyordur. Aralarındaki bu üskünlük kolay kolay geçecek cinsten bir durum değildir. Sadık’ın dönüş sebebini anlamlandıramayan aile bir yandan çok mutluyken diğer yandan tedirgindir de.

Zamanla Deniz bu hiç görmediği ailesine alışırken ve her şey düzelmeye başlamışken yaşanan bir dram herkesi derinden etkileyecektir.

Son dönem sinemamızın en dokunaklı filmlerinden biri olarak kabul gören Babam ve Oğlum kendi türünde klasikleşmeye aday filmlerden biri.

Aile Arasında

IMDB'de en yüksek puana sahip 10 Türk Filmi

IMDB: 8.0

Yapım Yılı : 2017

Oyuncular: Engin Günaydin, Demet Evgar, Erdal Özyagcilar

21 yıllık eşinin aniden terk ettiği Fikret ve 21 yıllık müzisyen sevgilisi tarafından bırakılan müzikhol vokalisti Solmaz, komik bir tesadüfle tanışır ve dost olur. Solmaz’ın kızı Zeynep bu sırada ailesiyle ilgili yalanlar söylediği Adanalı sevgilisinden evlenme teklifi alır.

Solmaz, Fikret’ten, kızının saygın, efendi, emniyet müdürü babası rolünü oynamasını ister.

Aile arasında bir kız isteme, bir de düğün olacak ve bu iş bitecektir. Ancak damadın geleneksel ailesi detaylı evlilik seremonileri planlamaktadır. Asla yalan söyleyemeyen, nevrotik, tedirgin Fikret, sert, silah taşıyan, kebapçı zinciri sahibi bir Adanalı aileye karşı hayatının rolünü oynamak zorundadır. İşler giderek tantanalı bir hal alınca Fikret kendini hiç beklemediği olayların ortasında bulacaktır.

Avrupa Yakası ve Yalan Dünya gibi efsane ve eğlenceli dizilerden sonra sinemaya da el atmaya karar veren Gülse Birsel sıcacık, tam bir Türkiye komedisi sunuyor bize

Vizontele

IMDB'de en yüksek puana sahip 10 Türk Filmi

IMDB: 8.0

Yapım Yılı : 2001

Oyuncular: Yilmaz Erdogan, Demet Akbag, Altan Erkekli

Filmin ana konusu Televizyonların Ülke içinde yaygınlaşmaya başlamasıyla TRT Gevaş ilçesine televizyon göndermesiyle gelişen olaylar anlatılmaktadır.

Küçük bir kasabanın belediye başkanlığını yapan Nazmi Doğan’ın (Altan Erkekli) ailesi ve eşi Siti (Demet Akbağ) ile olan çelişkileri kasabaya gelen televizyon ile doruk noktasına çıkar.

Büyük umutlarla televizyonu çalıştırmak için Deli Emin’den yardım isteyen kasaba halkı, televizyonu çalıştırdıkları zaman hiç te beklemedikleri bir haberle karşılaşırlar.

Dedemin İnsanları

IMDB'de en yüksek puana sahip 10 Türk Filmi

IMDB: 8.0

Yapım Yılı : 2011

Oyuncular: Çetin Tekindor, Yigit Özsener, Gökçe Bahadir

Bir Çağan Irmak klasiği ile daha karşı karşıyayız.

Ozan, Ege’nin sevimli ve küçük bir sahil kentinde geniş ailesiyle yaşayan 10 yaşında bir çocuktur. Ailesinin kökenleri şimdi Yunanistan’a bağlı olan Girit adasına dayanmaktadır ve dedesi Mehmet Bey zamanında mübadele ile Türkiye’ye göçmek durumunda kalan Giritli bir göçmendir.

Bu yüzden mahallede Ozan’a arkadaşları “gavur” diye seslenmektedir. Dışlanmaktan korkan Ozan ise gavurluğu reddederek “Biz Türküz!” diye ailesine ve dedesine kafa tutar.

Yaşadıkları kasabanın saygın eşrafından olan Mehmet Bey ise çevresindeki herkese el uzatan, yardımsever biriyken torununun bu hırçın haline üzülmektedir.

Kendisi henüz 7 yaşında küçük bir çocukken Giritten İzmir’e göç etmek zorunda kalan Mehmet Bey, şimdi torununa atalarının geçmişini, doğduğu toprakları ve içinde sakladığı özlemi Ege’nin mavi sularına bıraktığı şişelerle anlatacaktır…

Arif v 216

IMDB'de en yüksek puana sahip 10 Türk Filmi

IMDB: 7.7

Yapım Yılı : 2018

Oyuncular: Cem Yılmaz, Ozan Güven, Özkan Ugur

G.O.R.A’dan tanıdığımız ve bir robot olan 216, insan olmanın hayaliyle yaşamaktadır. Uzaydaki evinden yola çıkar ve çok sevdiği arkadaşı Arif’in yanına gelir. Onunla birlikte insan gibi yaşamaya başlar.

Tıpkı insanlar gibi sıradan bir yaşam sürmeye çalışsa da farklı olduğu çevresindeki kimsenin dikkatinden kaçmaz. Yine de dünyada, insanlar arasında yaşamaya alıştığı sırada aşk kapısını çalar. Aslında bir robot olduğunu herkesten gizlemeye çalışan 216 ne kadar istese de bunu başaramaz.

Bu sırada 216’yı fark eden zengin bir iş adamı, onu herkese tanıtıp kopyalarını yapmak ister.

Sunduğu cazip tekliflerle 216’yı kandırmayı başaran iş adamı, onun sayesinde geleceği de değiştirmek istemektedir. Öte yandan Arif ise bu korkunç planı öğrenir ve hem dünyayı hem de 216’yı korkunç planlardan kurtarmak için bir mücadeleye girişir.

Kaybedenler Kulübü

IMDB'de en yüksek puana sahip 10 Türk Filmi

IMDB: 7.7

Yapım Yılı : 2011

Oyuncular: Nejat İşler, Yiğit Özşener, Ahu Türkpençe

Kaybedenler Kulübü, 1994 yılında Kent Fm’de yayına başlayan ve 7–8 yıl kadar süren Kaybedenler Kulübü adındaki radyo programını ve bu programı sunan DJ’ler Kaan Çaydamlı (Nejat İşler) ile Mete Avunduk (Yiğit Özşener)’un hayatlarını konu alan bir film.

Alternatif kitaplar basan bir yayınevinin sahibi olan Kaan (Nejat İşler) ile Kadıköy’de bar işleten, çok sıkı bir plak ve efemera koleksiyoneri olan Mete (Yiğit Özşener), 90’lı yılların ikinci yarısında, sanki bir yerde oturmuş konuşuyorlarmış ve kimsenin bundan haberi yokmuş gibi bir radyo programı yapmaya başlarlar. Yaptıkları program zaman içinde hem onların hem de dinleyenlerin hayatını değiştirecektir.

Programın şöhreti hızla yayılırken Kaan ve Mete eski hayatlarına aynen devam ederler.

Hergün başka kadınlarla yalnızlığını gidermeye çalışan Kaan, aradığı aşkı Zeynep’de (Ahu Türkpençe) bulur ve bu aşkı tutkuyla yaşamaya çalışır; aralarındaki hayat görüşü farklılığına rağmen… Bu arada herkesin ‘kendi kaybını’ bulduğu ‘Kaybedenler Kulübü’, toplumun farklı kesiminden insanları biraraya getirerek adeta bir ‘ortak mahalle’ de buluşturur. Kendi yalnızlıklarıyla bile dalga geçen, sisteme her gün başkaldıran, hayatın kıyısında yaşayan Kaan ve Mete’nin renkli hayatlarını yansıtan programın tutkunları, ‘Kaybedenler Kulübü’nün üyeleridir artık…

Mucize

IMDB'de en yüksek puana sahip 10 Türk Filmi

IMDB: 7.6

Yapım Yılı : 2015

Oyuncular: Mahsun Kırmızıgül, Tansel Öngel, Cezmi Baskin

Filmin konusu 1960 yılında Mahir isimli öğretmenin İzmir’den doğu illerinden birine tayini ve sonrasında yaşadıklarını anlatsa da, asıl işlenen konu engelli insanlara, engelli adayları insanların nasıl baktığı ve davrandığı ile ilgili.

1961 yılında, memleketin en batısında güzel bir sahil kentinden, memleketin en doğusunda insanların sıcak ve samimi olduğu “kendi halinde bir dağ köyü” ne tayini çıkan bir öğretmenin, Mahir’in istemeyerek de olsa köye gelmesiyle başlar hikayemiz.

Mahir, korkularıyla önyargılarıyla gelir, okul binasının dahi olmadığını görünce hemen dönmek ister… Ama dönemez. Kalmak için tek şartı vardır, kızlar da okula gönderilecektir. El ele verilip okul yapılır önce…

Ne sakatlık, ne fakirlik, ne farklı diller, ne ayrı kültür, ne de doğal şartlar engel olamaz onlara. “Kar yağar, yollar kapanır” ve köy kaderiyle, Aziz ve çocuklar öğretmenleriyle baş başa kalırlar…

İftarlık Gazoz

IMDB'de en yüksek puana sahip 10 Türk Filmi

IMDB: 7.5

Yapım Yılı : 2016

Oyuncular: Cem Yilmaz, Berat Efe Parlar, Adam Bay

İftarlık Gazoz’da olaylar, 70’lerde bir Ege kasabasında (Ula) geçiyor.

1970’lerde bir Ege kasabasında yaşayan Adem, ilkokulu yeni bitirmiştir. Yazı çalışarak geçirmek isteyen Adem, ailesinden zorlukla da olsa izin alır ve Gazozcu Cibar Kemal Usta’nın çırağı olur.

Ramazan ayı gelmiştir ve Adem bir yandan çalışırken oruç tutmaya niyetlenir. Ancak alışkın olmadığı için çalışırken oldukça zorlanır, serap görmeye başlar. Bu gün, Adem’in hayatının en uzun günü olacaktır.

Benim Dünyam

IMDB'de en yüksek puana sahip 10 Türk Filmi

IMDB: 7.5

Yapım Yılı : 2013

Oyuncular: Beren Saat, Uğur Yücel, Ayça Bingöl

Varlıklı bir ailenin büyük kızı Ela’nın henüz 2 yaşındayken kör ve sağır olduğu anlaşılır. Aile bu talihsiz haberle yıkılır. Yıllar geçtikçe Ela büyür, görmediği ve duymadığı için bir vahşiden farksız bir hayat sürmeye başlar.

Bu sebeple babası Refik Bey kızını bir akıl hastanesine göndermeye karar verir.

Annesiyse buna şiddetle karşı çıkarak onu eğitecek bir öğretmen arayışına girer. Aranan kan Ankara’da bulunur ve Mahir Hoca sıra dışı tarzıyla Ela’yı “ışıkla” buluşturmak üzere İstanbul’a gelir ve yıllar sürecek bir dostluğun adımları atılır.

IMDB’de en yüksek puana sahip 10 Türk filmi listesmiz burada sona erdi.

Yorum Yap

Yorum Yap