1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. IMDB Puanı yüksek en iyi 12 Spor Filmi

IMDB Puanı yüksek en iyi 12 Spor Filmi

IMDB Puanı yüksek en iyi 12 Spor Filmi

Boksdan araba yarışlarına, Amerikan futbolundan kayağa kadar spor severlerin mutlaka izlemesi gereken IMDB puanı yüksek en iyi 12 spor filmi.

Dünya sineması, bir çok etkileyici spor filmine imza attı. Spor severlerin film arayışlarına son vermek için yarış, boks, futbol gibi popüler sporların ana konu olarak işlendiği filmleri listeliyoruz.

En iyi 12 Spor Filmi

Spor temalı filmleri izlemeyi sevenler için hazırladığımız IMDB puanı yüksek en iyi 12 spor filmi listemiz IMDB puanına göre sıralanmıştır.

Raging Bull – Kızgın Boğa

IMDB Puanı yüksek en iyi 12 Spor Filmi

IMDB: 8.2

Yapım: 1980

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Robert De Niro , Joe Pesci , Cathy Moriarty , Frank Vincent , Nicholas Colasanto , Theresa Saldana

Boksör Jakc la mottanın kendi ağzından anlattığı şampiyonluklardan bar komedyenliğine uzanan hırslı hayat hikayesi.Usta yönetmen Martin Scorsese’nin yönettiği bu film protesto amacıyla siyah-beyaz çekilmiştir,aynı zamanda sinema eleştirmenleri ve yönetmenleri tarafından tüm zamanların en iyi filmleri içinde ilk 10 sıradadır.

Warrior – Büyük Dövüş

IMDB Puanı yüksek en iyi 12 Spor Filmi

IMDB: 8.2

Yapım: 2011

Yönetmen: Gavin O’Connor

Oyuncular: Tom Hardy , Jennifer Morrison , Nick Nolte , Joel Edgerton , Frank Grillo , Kevin Dunn , Maximiliano Hernández

Trajik bir geçmişin kovaladığı eski bir denizci olan Tommy Riordan doğduğu kasaba olan Pittisburgh’a geri döner. Eski antrenörü ve iyileşmiş bir alkolik olan babasını, kendisini tarihteki en yüksek ödülü veren Savaş Sanatları Turnuvası’na hazırlaması için seçer. Tommy ünvana giden şiddetli yolda parlarken, eski bir savaş sanatları dövüşçüsü olan kardeşi Brendan, öğretmen maaşı yetmediği için amatör olarak ringlere geri döner. Yıllar geçmiş olmasına rağmen, suçlamalar ve geçmiş ihanetler, Brendan’ı acı bir şekilde ayrıldığı babası ve Tommy’den uzak tutmaktadır. Kazanma ihtimali düşük bir yarışmacı olarak, Brendan’ın beklenmedik yükselişi, Tommy rakip olmasına yol açtığında, iki kardeşte en şiddetli ve kazananın her şeyi aldığı bir yarışta mücadele ederken kendilerini ayıran güçlerle yüzleşmek zorunda kalacaklar.

Rush – Zafere Hücum

IMDB Puanı yüksek en iyi 12 Spor Filmi

IMDB: 8.1

Yapım: 2013

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Daniel Brühl , Chris Hemsworth , Olivia Wilde , Alexandra Maria Lara , Natalie Dormer

1976 yılında gerçekleşen Alman Grand Prix yarışında Niki Lauda’nın kullandığı Ferrari ikinci round’un sonunda yaşadığı bir sorun nedeniyle yarış dışı kalır ve birincilik ezeli rakibi James Hunt’a gider. Bu kaza sonrasında Lauda yaralanır; aradan geçen altı haftanın ardından olağan hırsı ve öfkesiyle pistlere geri döner. İki yarışçı arasında italyan Grand Prix’i ile başlayan mücadele diğer yarışlarda katlanarak devam eder. Hedef dünya şampiyonluğudur… Avusturyalı F1 yarışcısı Niki Lauda ve İngiliz rakibi James Hunt arasındaki dillere destan rekabeti konu alan film, Formula 1’in altın döneminde, 1970’lerde geçiyor.

Million Dollar Baby – Milyonluk Bebek

IMDB Puanı yüksek en iyi 12 Spor Filmi

IMDB: 8.1

Yapım: 2004

Yönetmen: Clint Eastwood

Oyuncular: Clint Eastwood , Hilary Swank , Morgan Freeman , Jay Baruchel , Mike Colter , Lucia Rijker

Frankie Dunn, tüm hayatını ring üzerinde dehşet dövüşçüler yetiştirerek geçirmiştir. Boksörlerine öğrettiği en önemli ders hayatın temel kuralıdır : Her şeyin ötesinde daima kendini koru! Zaman içinde kızından kopmanın acısı ile uyanışa geçen Frankie, uzun zamandır hiç kimseyle fazla yakınlaşmayı tercih etmeyen bir adamdır. Frankie’nin salonuna bakan tek arkadaşı eski boksör Scrap, onun hırçın mizacının ardında 25 yıldır affedilmeyi bekleyen bir adamın var olduğunu bilir. Bir gün Maggie Fitzgerald kapıdan içeri girer ve boks öğrenmek istediğini söyler.

Dört dalda Oscar sahibi olan filmin yönetmeni Clint Eastwood.

Rocky – İtalyan Aygırı Rocky Balboa

IMDB Puanı yüksek en iyi 12 Spor Filmi

IMDB: 8.1

Yapım: 1976

Yönetmen: John G. Avildsen

Oyuncular: Sylvester Stallone , Talia Shire , Burt Young , Carl Weathers , Burgess Meredith , Thayer David

Boks filmlerinin babası….

Yoksul ve kimsesiz bir boksör olan Rocky Balboa ,Dünya Ağır Sıklet şampiyonu Apollo Creed ile Ünvan maçına çıkacaktır. Apollo Creed için bir gösteri maçından başka bir şey olmayacak olan bu maç Rocky için hayatının şansı anlamını taşımaktadır.

Cinderella Man – Külkedisi Adam

IMDB Puanı yüksek en iyi 12 Spor Filmi

IMDB: 8.0

Yapım: 2005

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Russell Crowe , Renée Zellweger , Paul Giamatti , Craig Bierko , Paddy Considine , Bruce McGill

Amerikan tarihinin en büyük efsanelerinden İrlanda asıllı boksör James Braddock’un gerçek yaşam hikayesiile süslü harika bir dövüş filmi.

1930’ların Amerika’sında hayatta kalmak oldukça zorlaşmıştır. Hayattaki en büyük isteği gerçek bir boksör gibi yaşamak olan Jim, ailesine bakabilmek için sporu bırakmış ve limanlarda işçi olarak çalışmaya başlamıştır. Ancak günün birinde talih Jim’in yüzüne güler ve ağır sıklet boks şampiyonu Max Bear’ın karşısına çıkma şansı tanır. Jim’e istediği ünvanı getirecek olan maç tam 15 raund sürer. Sonunda Jim bir efsaneye dönüşür. Ama acaba ünü hayatından neler götürecektir?

The Fighter – Dövüşçü

IMDB Puanı yüksek en iyi 12 Spor Filmi

IMDB: 7.8

Yapım: 2010

Yönetmen: David O. Russell,

Oyuncular: Mark Wahlberg , Christian Bale , Amy Adams , Melissa Leo , Mickey O’Keefe , Dendrie Taylor , Jack McGee

Boston’lı dövüşçü Mickey Ward’ın öyküsünü anlatan filmde, dünya hafif siklet şampiyonası sırasında kardeşi Dicky Eklund’ın desteği vurgulanıyor. Adams filmde Charlene adında, Mickey’in kız arkadaşı olan sert ve cesur bir barmaidi canlandırıyor. Loe ise filmde Bale ile Wahlberg’in annesini canlandırıyor.

Remember the Titans – Unutulmaz Titanlar

IMDB Puanı yüksek en iyi 12 Spor Filmi

IMDB: 7.8

Yapım: 2000

Yönetmen: Boaz Yakin,

Oyuncular: Denzel Washington , Will Patton , Ryan Hurst , Wood Harris , Hayden Panettiere , Ryan Gosling

Oscar Ödüllü Denzel Washington bu çoşku ve heyecan dolu filmde zafere yakışır bir performans sergiliyor. Gerçek bir hayat hikayesine dayanan REMEMBER THE TITANS, sürtüşme, küskünlük ve güvensizlikle ikiye bölünmüş bir kasabanın bir zaferle nasıl tek yürek haline geldiğini anlatıyor. Yıl 1971… Takımını 15 yıl sezon şampiyon yapan futbol koçu Bill Yoast’un (Patton) yerine 1.koçluğa Herman Boone (Washington) getirilir.. Bu iki adamın aralarındaki farklılığın nasıl üstesinden geldikleri ve birbirine düşman bir grup genç adamı nasıl şampiyonlara dönüştürdüklerini izleyeceksiniz. Heyecan, bağlılık ve takım ruhuyla olağanüstü bir zaferin hikayesini yazan şampiyonlara… Siz ve aileniz Titanlar’ı asla unutamayacak!…

En iyi futbol filmleri arasında yer alan bir film.

Creed – Creed: Efsanenin Dogusu

IMDB Puanı yüksek en iyi 12 Spor Filmi

IMDB: 7.6

Yapım: 2015

Yönetmen: Ryan Coogler,

Oyuncular: Michael B. Jordan , Sylvester Stallone , Tessa Thompson , Phylicia Rashād , Tony Bellew , Alex Henderson

Sylvester Stallone’un canlandırdığı boks filmlerinin babası Rocky filminin devamı niteliğinde olan film, Rocky Balboa’nın eski dostu ve rakibi Apollo Creed’in oğlu Adonis Johson’a eğitmenlik ve akıl hocalığı yapmasını konu alan, dram, sopr filmi. Filmin yapımcı koltuğunda da yine Sylvester Stallone bulunmakta.

Moneyball – Kazanma Sanatı

IMDB Puanı yüksek en iyi 12 Spor Filmi

IMDB: 7.6

Yapım: 2011

Yönetmen: Bennett Miller

Oyuncular: Brad Pitt , Jonah Hill , Philip Seymour Hoffman , Robin Wright , Chris Pratt , Stephen Bishop

Bir zamanlar beyzbol yıldızı olma yolunda ilerleyen Billy Beane, sahadaki beklentileri karşılamakta başarısız olunca, azılı rekabete dayalı kişiliğiyle yöneticiliğe yönelmeye karar verir. Ancak Billy’nin yöneticiliğini yaptığı ve sezona hazırlanan Oakland takımı, yıldız oyuncularını büyük takımlara kaptırmıştır. Billy’nin tek seçeneği, takımını yeniden kurmaktır.

42

IMDB Puanı yüksek en iyi 12 Spor Filmi

IMDB: 7.5

Yapım: 2013

Yönetmen: Brian Helgeland

Oyuncular: Chadwick Boseman , T.R. Knight , Harrison Ford , Nicole Beharie , Christopher Meloni

Warner Bros. Pictures ve Legendary Pictures yönetmen Brian Helgeland ile efsanevi beyzbol oyuncusu Jackie Robinson’un etkileyici hikayesini anlatan 42 için bir araya geliyor. Robinson Brooklyn Dodgers’a katıldıktan sonra Amerikan Beyzbol Ligi’nin renk engelini aşmıştır. 42 isimli bu filmde Harrison Ford Dodger’ın yenilikçi genel müdürü olan ve Robinson’u ilk defa ligle tanıştıran ve yükselmesine yardımcı olan Branch Rickey’I, Chadwick Boseman ise büyük liglerdeki renk engelini aşan ilk siyahi adamı yani Robinson’u canlandırıyor…

Eddie the Eagle – Kartal Eddie

IMDB Puanı yüksek en iyi 12 Spor Filmi

IMDB: 7.4

Yapım: 2016

Yönetmen: Dexter Fletcher

Oyuncular: Taron Egerton , Hugh Jackman , Christopher Walken , Ania Sowinski , Mads Sjøgård Pettersen

Film, İngiltere tarihininin en ünlü kayakçısı Michael Edwards, nam-ı değer Kartal Eddie’nin, ilham verici üstün başarısını konu ediniyor ve Edwards’ın spora “Asla ölüm deme” yaklaşımı tasvir ediliyor. Eddie (Taron Egerton) kayakla atlamaya başlamadan önce bir çok spor dalında şansını dener. 1984 Kış Olimpiyatları’nda İngiliz takımına giremez ve dalını kayakla atlama olarak değiştirir. Film aynı zamanda Edwards’ın sıradışı ihtimaller ve mücadeleler karşısındaki insani ruhunu ve direncini kutlar.

IMDB puanı yüksek en iyi 12 spor filmi listemiz burada sona erdi.

Yorum Yap

Yorum Yap