«

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 yabancı dizi sıralamasında IMDB verilerine göre gelmiş geçmiş, tüm zamanların en iyi dizilerini listeleyeceğiz.

Bu yazımızı en iyi yabancı diziler IMDB sıralamasında verilen puanları dikkate alarak, IMDB 8 ve üzeri yabancı dizilere ayırdık.

Sizlere IMDB puanı yüksek en iyi yabancı diziler IMDB listesi hazırladık. IMDB puanı yüksek dizilerden başlayarak en iyi 30 dizi sıralamasına geçelim.

Game of Thrones

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 9.5

Yönetmen:  Alan Taylor, Alex Graves, David Nutter, Michelle Maxwell MacLaren, Brian Kirk, Timothy Van Patten, Neil Marshall, David Petrarca, Daniel Minahan

Senaryo: George R.R. Martin,  David Benioff,  D.b. Weiss

Yapımcı: George R.R. Martin,  David Benioff

Oyuncular : Peter Dinklage, Lena Headey, Emilia Clarke, Emilia Clarke, Kit Harington, Sophie Turner, Maisie Williams

Taht Oyunları, senaryosu Amerikan yazar George R. R. Martin’in ilki 1986 yılında basılan epik fantezi roman serisine dayanan, Amerikan yapımı dünyaca ünlü fantastik dizidir.

Yazların yıllarca sürdüğü ve kışların da bir ömür geçmek bilmediği bir dünyada, Westeros hükümdarlığı kefaretini ödemekteydi. İhanet, şehvet, ayak oyunları ve doğaüstü güçler, entrikacı güney ve yabani doğu topraklarından, soğuk kuzey ve arkasında karanlık diyarları zapt eden Kadim Duvara kadar Krallığın dört bir köşesini hırpalıyor idi. Krallar ve Kraliçeler, Şövalyeler ve sürgündekiler, düzenbazlar ve asiller ‘Demir Taht’ için kanlı bir mücadeleye tutuşurlar.

Breaking Bad

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 9.5

Yönetmen: Adam Bernstein

Senaryo: Vince Gilligan

Yapımcı: Patty LinKaren Moore

Oyuncular : Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn

Konusu: Sıradan bir kimya öğretmeni olan Walter White’ın öleceğini öğrenince uyuşturucu üreticiliğine kadar uzanan özgürleşme deneyimi, çarpıcı bir kara mizaha dönüşüyor.

The X-Files’ın yapımcısı Vince Gillian’ın imzasını taşıyan Breaking Bad, ölümle yüzleşen sıradan bir adamın sıradışı hikayesini anlatıyor. Walter, eşi ve engelli oğlu Jr. ile New Mexico’da tüm hayatını kurallara göre yaşayan kendi halinde bir kimya öğretmeniyken, ölümcül safhada akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Yaşamak için iki senesi kalmıştır. Bu haberle sarsılan White, hayatının denklemini değiştirir. Tüm günlük endişelerden ve toplumun dayattığı sınırlamalardan sıyrılarak yeni bir adama dönüşür…

Kimya bilgilerini farklı bir neden için, uyuşturucu üretip satmak için kullanan bir adam. Amacı ölümünden sonra ailesinin geçinebilmesini sağlayacak parayı kazanmaktır. Ancak işler kontrolden çıkar.

The Sopranos

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 9.5

YönetmenTimothy Van Patten

Senaryo: David Chase

Yapımcı: David Chase

Oyuncular : James Gandolfini, Edie Falco, Lorraine Bracco

Ödüller :En İyi TV Oyuncusu (57.Altın Küre Ödülleri-2000),En İyi TV Oyuncusu (57.Altın Küre Ödülleri-2000),En İyi Tv Dizisi (57.Altın Küre Ödülleri-2000),En İyi TV Oyuncusu (60.Altın Küre Ödülleri-2003),En İyi TV Oyuncusu (57.Altın Küre Ödülleri-2000)

Konusu: Dizi, New Jersey’de yaşayan İtalyan asıllı Amerikan mafya ailesinin etrafında ve kendi aralarında geçen olayları anlatıyor. Tony Soprano, bir mafya babası olarak hem iyi bir aile reisi olmaya, karısıyla, çocuklarıyla, annesiyle ilgilenmeye çalışıyor, hem de New Jersey mafyasının “capo”su sıfatıyla üstüne düşenleri yapmaya çalışıyor.

Ama her iki cephede de sorunlar bir türlü yakasını bırakmak bilmiyor. İş ve aile hayatının ortak baskısı sık sık sinir krizleri geçirmesine neden oluyor. Soprano’lar ne klasik bir mafya ailesidir, ne de sıradan sevimli bir aile.

Sherlock

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 9.2

Yönetmen: Jeremy Lovering , Paul Mcguigan

Senaryo: Mark Gatiss , Steven Moffat , Arthur Conan Doyle

Yapımcı: Mark Gatiss , Steven Moffat , Beryl Vertue , Rebecca Eaton

Ödüller:Mini dizi en iyi erkek oyuncu (66. Emmy Ödülleri-2014),Mini dizi en iyi senaryo (66. Emmy Ödülleri-2014)

Oyuncular : Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Amanda Abbington

Konusu: Dünyanın en ünlü ve zeki dedektiflerinden Sherlock Holmes (Robert Downey Jr.) ve ‘ortağı’ Dr. Watson (Jude Law) bu sefer Londra’nın dışına çıkarak Fransa, Almanya ve İsviçre’ye yol alacakları yeni ve tehlikeli bir maceraya sürükleniyorlar.

Onlardan hep bir adım önde olan kurnaz ve vicdansız Profesör Moriarty (Jared Harris) ise -ki Holmes en zeki olma unvanını ona kaptırmak üzere- büyük bir laneti değiştirecek planların peşindedir. Kahramanlarımız ise ne olursa olsun Moriarty durdurmaya kararlıdır.

The Punisher

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.7

Yönetmen:Jonathan Hensleigh

Senaryo: Jonathan Hensleigh , Michael France

Yapımcı: Andreas Grosch , Gale Anne Hurd , Stan Lee , Kevin Feige

Oyuncular : Jon Bernthal, Amber Rose Revah, Ebon Moss-Bachrach

Konusu:

Karısının ve çocuklarının öldürülmesiyle intikam yolculuğuna çıkan Frank Castle’ın hikayesini odağına alan Marvel’s The Punisher’da Castle, New York’un yeraltı dünyasına dair karanlık bir komployla yüzleşecek. İntikam için çıktığı bu yolda “The Punisher”a dönüşen Castle, artık sadece kendi ailesini değil, çok daha fazla insanı etkileyen adaletsizlikleri çözmek için göreve hazır!

Başroldeki Pete/Frank karakterini The Walking Dead’den Shane olarak tanıdığımız Jon Bernthal oynuyor. Ayrıca kendisi yine Punisher olarak Daredevil’da görülmüştü.

West World

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı:8.9

Yönetmen:Jonathan Nolan

Senaryo: Jonathan Nolan

Oyuncular :Evan Rachel Wood, Thandie Newton, Jeffrey Wright

Konusu: Karanlık bir gelecekte geçecek dizi, zengin kesime hitap eden bir eğlence parkını mekan edinecek. Yapay zekaların kullanıldığı, gelen ziyaretçilerin katılabildiği oyunlarla dolu bu parkta; vahşi batı macerası sunan kısımda bir sorun ortaya çıkacak. Eğlenmeyi uman müşteriler, peşlerindeki silahlı nişancıdan kurtulmaya çalışacaklar.

Stranger Things 

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.9

Yönetmen: Matt Duffer , Ross Duffer , Shawn Levy , Andrew Stanton

Senaryo: Matt Duffer , Ross Duffer , Paul Dichter

Yapımcı:  Ross Duffer , Iain Paterson , Matt Duffer , Shawn Levy 

Oyuncular : Winona Ryder, David Harbour, Finn Wolfhard

Konusu: 80’li yılları kendine fon yapan Stranger Things, dönemin korku filmlerine selam çakmayı atlamayan bir fantastik gerilim dizisi. Winona Ryder, David Harbour, Cara Buono’yu başrollerinde buluşturan dizi; kaybolan genç bir çocuğu ve onu bulmaya çalışan annesini anlatıyor.

House of Cards

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.9

Yönetmen:James Foley, Allen Coulter, David Fincher, Carl Franklin, Charles McDougall

Senaryo: Andrew Davies, Beau Willimon

Yapımcı: Dana Brunetti, Joshua Donen, Andrew Davies, David Fincher

Ödüller : Drama Dalında En İyi Yönetmen (65. Emmy Ödülleri-2013),En iyi kadın oyuncu (dram) (71. Altın Küre Ödülleri-2014),En iyi Tv erkek oyuncu – Dram (72. Altın Küre Ödülleri-2015)

Oyuncular : Kevin Spacey, Michel Gill, Robin Wright

Konusu: 90’lı yıllarda, politikacı yazar Michael Dobbs tarafından yazılan aynı adlı kitaptan esinlenen ve BBC’ye mini dizi olarak uyarlanan “House of Cards”, şimdi Amerikalı yapımcılar tarafından bir kez daha, üstelik muhteşem bir kadro eşliğinde televizyona aktarıldı. Son yıllarda “The Curious Case of Benjamin Button” ve “Social Network” filmleriyle ses getiren David Fincher tarafından yapımcılığı ve yönetmenliği üstlenen dizinin başrollerinde, Fincher’ın filmlerinde de rol alan iki ünlü yıldız yer alıyor. “Seven” filminde birlikte çalıştığı Kevin Spacey ve “The Girl with the Dragon Tattoo” filminde rol alan Robin Wright.

“House of Cards” Washington’da hırslı bir politikacının zirveye tırmanışını anlatıyor. Kevin Spacey tarafından canlandırılan Francis Underwood yıllarını Beyaz Saray koridorlarında geçirdikten sonra, artık başkanlık seçimlerine adaylığını koyması gerektiğini düşünüyor. Ne de olsa bunca zaman o koridorlarda gördüğü tüm üst düzey bürokratlar ile ilgili her türlü bilgiye sahip. Kimi hangi dosyayla tehdit edeceğini biliyor. Bu gözü kara politikacının Robin Wright tarafından canlandırılan eşi Claire’in de ondan aşağı kalır yanı yok. Francis Underwood’un başkanlık koltuğuna ilerlemek için adeta iskambil kağıtlarından bir ev gibi itinayla inşa ettiği stratejisini ilgiyle takip edeceksiniz.

Black Mirror

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.9

Oyuncular : Jesse Plemons, Cristin Milioti, Jimmi Simpson

Konusu: Bu bilimkurgu antolojisi dizisi, insanlığın en görkemli buluşlarının ve en karanlık içgüdülerinin zıtlaştığı karmaşık ve teknolojiyle dolu bir yakın geleceği konu alıyor.

lk bölüm, sosyal medyanın başa bela olabileceğini gösterirken, ikinci bölüm televizyondaki yarışmaların birgün varabileceği noktaya parmak basıyor. Üçüncü bölüm ise; yakın bir gelecekte insanlar taktırdıkları hafıza çipleri sayesinde tüm hayatlarını depolayabilmektedirler. Hiçbir şey unutulmuyor, hiçbir ayrıntı atlanmıyordur.

Friends

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.9

Yönetmen:James Burrows, Gail Mancuso, David Schwimmer, Robby Benson, Terry Hughes, Michael Lembeck, Gary Halvorson, Pamela Fryman

Senaryo: R. Lee Fleming Jr., Marta Kauffman

Yapımcı: Marta Kauffman

Oyuncular : Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow

Konusu: Tüm zamanların en sevilen sitcom’larından biri Seinfeld ise diğeri hiç kuşkusuz Friends olmuştur. Çocukluk arkadaşı olan Monica ve Rachel, Monica’nın ağabeyi Ross, Ross’un üniversiteden oda arkadaşı Chandler… Chandler’ın ev arkadaşı Joey ve Monica’nın eski arkadaşı Phoebe.

Geçmişleri bir şekilde bir yerde kesişen bu 6 arkadaşın yedikleri içtikleri ayrı gitmiyor.Müthiş bir mizah ile dostluk bağlarının içiçe geçtiği dizideki karakterler, 10 sezona yayılan hikaye boyunca izleyiciyle birlikte büyüyüp olgunlaşıyor.Jennifer Aniston gibi sonradan yıldızlaşacak isimleri kazandıran bir dizi olarak da unutulmazlar arasındadır.

Narcos

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.9

Yönetmen: Andrés Baiz , Fernando Coimbra , Guillermo Navarro , José Padilha

Senaryo: Carlo Bernard , Andrew Black 2 , Chris Brancato , Doug Miro

Yapımcı: Chris Brancato

Oyuncular : Pedro Pascal, Damián Alcázar, Francisco Denis

Konusu:Uyuşturucu İle Mücadele Dairesi’nde çalışan bir Meksikalı bir ajan olan Javier Pena, ünlü Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ı yakalamak için Birleşik Devletler tarafından Kolombiya’ya yollanır.

Daredevil

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.7

Yönetmen: Phil Abraham , Adam Kane

Senaryo: Drew Goddard , Stan Lee

Oyuncular : Charlie Cox, Vincent D’Onofrio, Deborah Ann Woll

Konusu:

başarılı bir avukat olan Matt Murdock, çocukken geçirdiği bir kaza sonucu gözlerini kaybeder (radyoaktif bir madde gözlerine sıçrar). Gözlerini kaybetmesine karşılık diğer duyularını geliştiren Murdock, kendini sürekli olarak psikolojik ve fiziksel olarak geliştirir.

Duyma yetisi muazzam bir seviyeye varan Murdock, kulaklarını tıpkı bir radar gibi kullanarak çevresinde olan bitenin görüntüsünü zihninde canlandırır. Bunun yanına üstün dövüş yetenekleri de eklenince Matt Murdock, son derece tehlikeli, bir suçlu olarak karşılaşmak istediğiniz son adama dönüşecektir.

Yaşadığı ve büyüğü yer olan Hell’s Kitchen’da suç oranı tavan yapmıştır. Küçük yaşta mafya lideri Kingpin tarafından öldürülen babası için avukat olarak suçla savaşmayı seçen Murdock, adaletin mafyaya yetersiz kaldığını düşünür. Tamamıyla çeteler ve mafyaların elinde olan Hell’s Kitchen’a hak ettiği adaleti vermeyi ise kendine görev edinir.

Son derece iyi dövüşen Matt Murdock, artık gündüzleri suçla adalet yoluyla mücadele eden bir avukat, geceleri ise suçla, adaletsizlikle kendi yöntemleriyle savaşan ”Daredevil”dır.

Shameless 

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.7

Yönetmen:Mark Mylod

Senaryo:John Wells, Paul Abbott

Oyuncular : Emmy Rossum, William H. Macy, Ethan Cutkosky

Konusu: 6 çocuklu bir ailenin komedi dram karışımı öyküsünü anlatıyor dizi. Herşeyi kontrol eden Fiona, çalışkan Lip, duygusal Deb ve dahası… Hepside kendisine uygun bir iş bulup ailesini geçindirmeye çalışıyor. Annesiz ve umursamaz bir babayla yaşamaya çalışıyorlar.

Doctor Who

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.7

Yönetmen: Keith Boak , Graeme Harper , Euros Lyn , James Hawes

Senaryo:Russell T. Davies

  • Oyuncular : Peter Capaldi, Pearl Mackie, Jenna Coleman

Konusu:Televizyon tarihinin en uzun soluklu ve en başarılı bilimkurgu dizisi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na geçen İngiliz menşeli “Doctor Who”, yayın hayatına 1963’te başladı. 2005 yılnda yenilenen kült dizi, konu olarak bir bilim kurgu dizisi olan Doctor Who bir polisiye dizisi olarak da sınıflandırılmış olsa da bilim kurgu ağırlıklı bir dizidir.

Mad Men

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.6

Yönetmen: Alan Taylor,  Tim Hunter,  Andrew Bernstein

Senaryo:Matthew Weiner

Yapımcı:Matthew Weiner

Oyuncular : Jon Hamm, Elisabeth Moss, Vincent Kartheiser

Konusu:1960’ların New York’unda geçen Mad Men, sizi herkesin bir şeyler sattığı ve hiçbir şeyin beklentiniz doğrultusunda gerçekleşmediği sürprizlerle dolu bir dünyaya, reklamcılığın güçlü ve görkemli ‘Altın Çağı’na götürüyor. Egonun hüküm sürdüğü bu dünyada esas oyuncular satış sanatındaki ustalıklarını sergilerken, bazen satışa çıkan kendi özel yaşantıları olacak.

Big Little Lies

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.6

Yönetmen: Andrea Arnold , Jean-Marc Vallée

Senaryo: David E. Kelley , Liane Moriarty

Ödüller:En İyi Kadın Oyuncu (TV Mini Dizi) (75. Altın Küre Ödülleri-2018),En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Kısa TV Dizisi ya da Filmi) (75. Altın Küre Ödülleri-2018),En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Kısa TV Dizisi ya da Filmi) (75. Altın Küre Ödülleri-2018),

Oyuncular :Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley

Konusu: California’da huzurlu bir sahil kasabası… Güzel evler, sevimli çocuklar, ilgili anneler ve başarılı eşler… Her şeyin mükemmel göründüğü bu yerde işler ne kadar ters gidebilir? Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Shailene Woodley gibi başarılı isimlerin rol aldığı “Big Little Lies” ekranlarda…

Mr. Robot

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.6

Yönetmen:Niels Arden Oplev

Senaryo:Sam Esmail

Yapımcı: Sam Esmail,  Igor Srubshchik

Oyuncular : Carly Chaikin,Christian Slater,Martin Wallström,Portia Doubleday,Rami Malek

Konusu:MR. ROBOT, gündüzleri siber güvenlik mühendisi olarak çalışırken geceleri kanunsuz bir hacker olan Elliot adındaki antisosyal genç bir programcıyı merkezine koyuyor.
Bir gün, gizli bir hacker grubu liderinin kendine çeşitli çok uluslu şirketleri çökertmesinde yardım etmesi için iş teklifi aldığında yol ayrımına düşüyor. Çünkü bu adamın Elliot’u bu kadar çok istemesinin nedenlerden biri çalıştığı şirketteki konumu.

Hannibal

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.6

Yönetmen: David Slade,  Guillermo Navarro,  Michael Rymer,  Peter Medak

Senaryo:Thomas Harris,  Bryan Fuller

Yapımcı: Michael KesslerTim King

Oyuncular : Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas

Konusu:Hannibal, NBC için Bryan Fuller tarafından geliştirilen bir Amerikan psikolojik gerilim-korku dizisidir.

Dizi, Thomas Harris’in romanı Red Dragon’da görünen karakterlere ve unsurlara dayanır. Dr Hannibal Lecter, FBI özel dedektif Will Graham’ın şimdiye kadar ki en kurnaz düşmanı olmaya aday bir psikiyatrdır. Ve dizi bu ikili arasında gelişen ilişki üzerinde durur.

Başrol oyuncularının performansı ve görsel stili eleştirmenler tarafından olumlu eleştiriler aldı. FBI özel dedektifi Will Graham, FBI ile sekiz genç kızın kaybını araştırmaktadır. Ama peşinde olduğu seri katilin zihnini anlamakta zorlanır ve ülkenin önde gelen psikiyatrlarından biri olan Dr. Hannibal Lecterdan yardım ister.

Sons of Anarchy

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.6

Yönetmen:Stephen Kay

Senaryo:Kurt Sutter,  Dave Erickson,  Jack Logiudice

Yapımcı: Art Linson,  Kurt Sutter

Oyuncular : Charlie Hunnam, Katey Sagal, Mark Boone Junior

Konusu: Motorsikilet Kulübü MC, Kaliforniya’nın küçük kasabasında, kanun adamlarına karşı kendi yasa dışı varlığını korumaya çalışır. Kulüp, bir yandan içinde bulunduğu kuralsız yaşamını sürdürmeye çalışırken, diğer taraftan da bölgenin suç ve uyuşturucu ağına karşı direnç göstermek zorunda kalır.

Şimdi zaman, Haley Davidosnlar, Night Trainler ve Road Kingler’in zamanı.Sons of Anarchy, Amerika’da uzun yıllardan bu yana varlığını sürdüren motorsiklet çetelerinin yaşamlarını gözler önüne seriyor.Para, kan ve gücün çekiciliğine dair sürükleyici bir dizi.

The Walking Dead

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.4

Yönetmen: Frank Darabont,  Ernest R. Dickerson,  Guy Ferland,  Johan Renck,  Michelle MacLaren,  Gwyneth Horder-payton

Senaryo:Frank Darabont,  Robert Kirkman,  Tony Moore

Yapımcı: Tom Luse,  David Alpert

Oyuncular : Andrew Lincoln, Norman Reedus, Melissa McBride

Konusu: The Walking Dead/Yürüyen Ölüler bir çatışmada yaralandıktan sonra kendine gelen ve dünyayı yaşayan ölülerin ele geçirdiğini gören bir kasaba şerifinin hikayesini anlatıyor.

Ailesini bulmak için büyük şehire gidiyor fakat burada durumun kendi kasabasınınkinden de kötü. Yine de ailesini ve hayatta kalan birkaç kişiyi daha bulmayı başarıyor.Yürüyen Ölüler başkahramanının tüm zayıflıklarını ve insani yönleri göstermeye çalışan, yan karakterlerinin hikayelerine de olabildiğince eğilen, iyi yazılmış, dramatik derinliğe sahip sıkı bir film tadında.

Fringe

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.4

Yönetmen: Brad Anderson,  Fred Toye,  Paul A. Edwards,  Alex Graves

Senaryo:J.J. Abrams,  Akiva Goldsman,  Alex Kurtzman,  Roberto Orci,  Jeff Pinkner,  J.H. Wyman,  Brad Kane,  David Herschel Goodman,  J.r. Orci,  Zack Whedon,  Jason Cahill,  Julia Cho (i)

Yapımcı: J.J. AbramsAlex Kurtzman

Oyuncular : Anna Torv, Joshua Jackson, Jasika Nicole, John Noble, Lance Reddick, Blair Brown

Konusu:FBI dünya çapında açıklanamayan esrarengiz olayları aydınlatmak için Boston, Massachusett merkezli Fringe adında bir ekip kurmuştur. Bu esrarengiz olaylara örnek verecek olursak yeni doğan bir bebeğin aniden yaşlanarak ölmesi gibi(ilgi çekici).

Bilimkurgu, drama ve gerilimin iç içe geçtiği yapımda bir özel ajan, bir bilim adamı ve oğlundan oluşan üçlümüz, bir dizi inanılmaz olayla bağlantılı ölümcül bir gizemi çözmeye çalışıyorlar…

Vikings

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.6

Yönetmen: Johan Renck,  Ciaran Donnelly

Senaryo:Michael Hirst

Yapımcı: Michael Hirst Morgan O’sullivan

Oyuncular : Gustaf Skarsgård, Katheryn Winnick, Alexander Ludwig

Konusu: Vikings dizisi; Fransa ve Britanya’ya kadar uzanan saldırılarla tarihte kendisinden oldukça söz ettirmiş cesur savaşçı Ragnar Lothbrok ve oğlu Bjørn‘un yaşadıklarını anlatırken, Vikinglerin çok az işlenmiş kültürünü de bize yansıtarak gerçeğe dayalı bir izlenim sunuyor.

Halihazırda 8 ila 11. yüzyılların efsaneleri olan Norslar ya da bilindik adıyla Vikingler, Kuzeybatı Avrupa’nın birçok yerini fethederek tarihe damgalarını vurdular. Genellikle denizlerin hakimi olarak tasvir edilen Vikingler; ayrıca barbar ve savaşçı bir kavim olarak da bilinmektedirler. Özellikle de 11. yüzyılda Karadeniz ile sınırlı kalmayıp, topraklarını İran’a kadar genişleten Norslar, birbirinden cesur savaşçılara da sahiplerdir.

Suits

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.6

Yönetmen: Kevin Bray,  John Scott,  Terry McDonough,  Félix Enríquez Alcalá,  Jennifer Getzinger,  Anton Cropper

Senaryo:Sean Jablonski,  Aaron Korsh

Yapımcı: David Bartis,  Gene Klein

Oyuncular : Gabriel Macht, Patrick J. Adams, Meghan Markle

Konusu:Bir hukuk draması olarak lanse edilmesine rağmen, türden beklenmeyecek bir tempoyla ilerleyen dizi, yaza yakışır bir USA Network dizisi.

Hukuk fakültesinden atılan, çok zeki ve olağanüstü bir fotografik hafızaya sahip olan Mike Ross’un yolu, Harvard mezunu Harvey Specter ile kesişir. Specter NewYork’un bir numaralı avukatlarından biridir ve Mike’ın yeteneklerinden oldukça etkilenmiştir. Böylece ikili bir araya gelerek, Mike’ın da Harvard mezunu olduğu yalanını söyleyerek beraber çalışmaya başlarlar.

Outlander

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.5

Yönetmen:John Dahl

Senaryo:Ronald D. Moore

Yapımcı:Matthew B. Roberts

Oyuncular :Caitriona Balfe, Sam Heughan, Duncan Lacroix

Konusu: 1945 yılında yaşayan, evli bir savaş hemşiresi olan Claire Randall; gizemli bir şekilde 1743 yılına yolculuk eder ve romantik bir İskoç savaşçısı olan Jamie Fraser ile evlenmek zorunda kalır. Claire zamanla Jamie’ye bir şeyler hissetmeye başlayacak ve iki farklı zamandan, iki farklı erkek arasında kalacaktır.

Aşk, bilim kurgu, tarih ve maceranın tek bir hikayede buluşması olarak tanımlanan Outlander; Diana Gabaldon’ın aynı isimli çoksatan kitabından uyarlandı.

13 Reasons Why

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.4

Yönetmen: Gregg Araki,  Kyle Patrick Alvarez,  Tom McCarthy

Senaryo:Elizabeth Benjamin,  Jay Asher

Yapımcı: Selena GomezSteve Golin

Oyuncular : Dylan Minnette, Katherine Langford, Christian Navarro

Konusu:Clay adından bir oğlana, eskiden umutsuzca aşık olduğu ama intihar ederek ölmüş olan eski sınıf arkadaşı Hannah’dan içinde teyp kasetleriyle dolu bir ayakkabı kutusu geliyor. Bu kasetlerin içinde sınıftaki öğrencilerin bu kutuyu posta yoluyla birbirlerine yollamaları için talimat da var. Kasetlerde Hannah 12 kişiye ölümünde her birinin nasıl rol oynadıklarını ve neden intihar ettiğini 13 nedende anlatıyor.

Lucifer

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.3

Yönetmen:Len Wiseman

Senaryo:Neil Gaiman,  Tom Kapinos

Yapımcı: Jerry BruckheimerLen Wiseman

Oyuncular :Tom Ellis, Lauren German, Kevin Alejandro

Konusu: “Cehennem Lordu” Lucifer Morningstar Los Angeles Polis Departmanı için suçluları yakalamaktadır. Ancak büyük bir sırrı vardır: Bu çekici adam, aslında yeryüzüne düşmüş bir melektir! Neil Gaiman tarafından yaratılan Lucifer, Sandman isimli serinin yardımcı karakterlerinden biriydi ve daha sonra kendi çizgi romanına kavuştu. Çizgi romanında, karakter Lux isimli bir barı işletiyor.

Big Bang Theory

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.3

Yönetmen: James Burrows,  Mark Cendrowski

Senaryo:Chuck Lorre,  Bill Prady

Yapımcı: Chuck LorreSteven Molaro

Oyuncular : Dennis Franz, Ricky Schroder, James McDaniel

Konusu:Birbirinden zeki ve takıntılı iki ev arkadaşının karşı apartman dairesine, güzel (ama aklı biraz yavaş çalışan) bir genç kız tanışırsa ne olur? The Big Bang Theory MIT doktorası yapan, asosyal iki araştırma görevlisinin, sıradan bir garson olan, sarışın güzel Sheldon ile komşuluk ilişkilerini anlatıyor.

The Big Bang Theory, Two and a Half Men’in yaratıcısı ve yazarı Chuck Lorre imzalı, zeka dolu bir komedi.

The Originals

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.3

Yönetmen: Chris Grismer , Matthew Hastings , Leslie Libman , Jeffrey G. Hunt , Dermott Downs , Rob Hardy , Sylvain White

Senaryo: L.j. Smith,  Julie Plec,  Michael Narducci

Yapımcı: Julie PlecLeslie Morgenstein

Oyuncular : Joseph Morgan, Daniel Gillies, Claire Holt

Konusu: En yaşlı ve en güçlü vampirler olan bu orijinal (ilk) vampirler, normal vampirlerden daha kuvvetli ve hızlıdır. Ama yaşlandıkça güçlenemezler çünkü vampirliğin gücünün en zirvede olduğu dönemde yaratılmışlardır. Ayrıca normal vampirleri ve insanları hipnotize edebilme güçleri de vardır. Bir ilk /köken vampir öldüğünde kendi kanından gelen herkes ölür. Bu durumda ilk vampirlerin hepsi öldürülürse dünyadaki bütün vampir nüfusu yok olacaktır çünkü hepsi bu köken vampirlerden türemiştir.

Dizi, Klaus Mikaelson ve ailesinin 1919 yılından beri ilk kez New Orleans’a geri dönmesi ile başlar. Kuruluşunda var oldukları bu şehirden ve kindar babalarından kaçmak zorunda kalmışlardı. Onların yokluğunda şehrin yönetimi Marcel’e geçmiştir. Klaus, Marcel’i alt ederek bir zamanlar sahip oldukları şehri geri almayı kafasına koymuştur. Bunu yaparken vampirler, kurt adamlar ve cadılar arasında çıkması muhtemel bir savaşı da önlemek durumundadır.

American Horror Story

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.2

Yönetmen: Ryan Murphy,  David Semel,  Alfonso Gomez-Rejon,  Bradley Buecker

Senaryo:Ryan Murphy,  James Wong,  Jennifer Salt,  Jessica Sharzer,  Tim Minear,  Brad Falchuk

Yapımcı: Ryan Murphy,  Brad Falchuk

Oyuncular :Lady Gaga, Kathy Bates, Angela Basset

Ödüller:Mini dizi en iyi kadın oyuncu (66. Emmy Ödülleri-2014),En iyi kadın oyuncu – mini dizi (73. Altın Küre Ödülleri-2016)

Konusu:Her bir sezonu başka bir hikayeyi konu alan American Horror Story, ilk sezonunda lanetli bir ev üzerinden ilerleyerek, bizi bu evin zaman içindeki sakinleri ile tanıştırdı. 2. sezonda ise hikayenin odağında bir akıl hastanesi var. Bu kez yıllar öncesine gidecek ve bu akılalmaz hastanede yaşananlara tanık olacağız..

The Sinner

IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 Yabancı Dizi

IMDB Puanı: 8.0

Yönetmen:Antonio Campos

Senaryo:Derek Simonds

Yapımcı:Charlie Gogolak

Oyuncular : Bill Pullman, Jessica Biel, Christopher Abbott

Konusu:Bir yaz günü öğleden sonra, Cora Bender (Jessica Biel) ile kocası, minik bebeklerini alıp göl kıyısına giderler. Uzaktan bakıldığında, güneşli günün keyfini çıkaran, son derece normal bir aile gibi görünmektedirler ama Cora Bender’ın göl kenarındaki diğer genç annelerden bir farkı vardır.

Cora, o akşam kocası ve çocuğuyla eve dönmeyeceğini bilmektedir, çünkü ölmeye karar vermiştir. Ancak bir anda her şey değişir. Cora Bender bir adam öldürür. Ama neden? Ne gibi bir nedeni olabilir bu sessiz sakin kadın, bir yabancının gırtlağını tekrar tekrar bıçaklasın? Yerel polis için dava oldukça kolaydır. Herhangi bir tanık ya da kanıt sıkıntısı yoktur. Cora, zaten suçunu itiraf etmiştir.

Polis, dosyayı kapatıp mahkemeye, zanlının suçunu itiraf ettiğini, delillerin de çok net bir şekilde ortada olduğunu gösteren bir rapor sunmaya niyetlidir. Ancak Baş Komiser Rudolf Grovian (Bill Pullman), dosyayı kapatmayı reddeder.

Cora Bender’ın müthiş bir sır sakladığını düşünerek vakayı soruşturmayı sürdürür. Adım adım yol alarak ortaya çıkardığı şey ise, kabus gibi bir yaşamdır. Başlamadan darmadağın olmuş, keder ve yalnızlık dolu bir yaşam.

Bu yazımızda IMDB 8.0 üzeri En iyi 30 yabancı dizi sıralaması yaparak IMDB verilerine göre gelmiş geçmiş, tüm zamanların en iyi dizileri yayınladık.

Buradaki yazımızda  bir solukta oturup izleyeceğiniz, tek sezonluk IMDB 8.0 ve üzeri En iyi Yabancı mini diziler ‘i bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.