1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Hz. İsa Filmleri

Hz. İsa Filmleri

Hz. İsa Filmleri

Hz. İsa filmleri yazımızda Hritiyanlık dinin peygamberi olan Hz. İsa’nın yaşamını konu alan yapımlara yer vereceğiz.

İsa, İbranice ismi ile Yeşu, Yeşua (kurtuluş) veya Yehoşua, (Tanrı kurtarıcıdır anlamında), İsrail oğullarının Yehuda aşiretinden, yaşlı bir marangoz olan Yosef’in çocuk yaşta evine aldığı ve sonradan ikinci karisi olan, gene Yehuda aşiretinden Miryam’in (Meryem) oğludur.

Yosef’in Meryem ile evlenmesi Meryem’in hamile kalmasından sonradır. Bu durum, Meryem’in İsa’ya bakire olarak hamile kalması söylencesine yol açmış ve onun Tanrı’dan hamile kaldığı inancına kanıt olarak sunulmuştur.

 

IMDB: 7.2

Yapım: 2004

Yönetmen: Mel Gibson,

Oyuncular: Jim Caviezel , Maia Morgenstern , Monica Bellucci , Rosalinda Celentano , Sergio Rubini

Tutku, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmeden önceki son 12 saatini detaylı bir şekilde anlatıyor. Mel Gibson, dindar bir sinemacı olarak yaşamının en büyük projelerinden birine soyundu. Yönetmenliğini üstlendiği film için uzun bir araştırma yaptığı biliniyor. Filmin dönemin atmosferine aynen yansıtmasını isteyen Gibson, filmi de Latince ve Aramca çekti * Ailenizle izlerken çocuk bulundurmayın zira işkence sahneleri insanlık ötesine geçmiş bir film. İsa’ın hristiyan bakış açısına göre oldukça aykırı bir şekilde işlendiği bu filmde O’nun da bir insan ve doğal olarak ölümlü olduğu teması işlenmiş.

Life of Brian

Brian’ın Hayatı

IMDB: 8.1

Yapım: 1979

Yönetmen: Terry Jones,

Oyuncular: Graham Chapman , John Cleese , Terry Gilliam , Eric Idle , Terry Jones , Michael Palin

Şimdiye kadar çekilmiş en komik filmlerden biri. Olay M.S. 33 yılında geçiyor. Sahte mesih Brian (Graham Chapman), efsanevi komedi grubu Monty Python’un, film boyunca her biri sayısız karakter canlandıran, elemanlarına zor anlar yaşatıyor. Cleese, Idle, Gilliam, Jones, Palin ve Chapman’dan dört dörtlük bir eğlence. İngiliz komedisinin prensesinden belkide en çok tartışmaya yol açan filmi Brian’ın Hayatı, İsa’yla aynı gece doğan köylü bir çocuğun uzun hikayesini anlatıyor. Hayatları kesiştikçe kahkalar yükseliyor…

The Last Temptation of Christ

Günaha Son Çağrı

IMDB: 7.6

Yapım: 1988

Yönetmen: Martin Scorsese,

Oyuncular: Willem Dafoe , Harvey Keitel , Barbara Hershey , David Bowie , Harry Dean Stanton , Paul Greco

Hristiyanlık tarihine klasik Hollywood gözüyle değil de sadelik ve özü arayan farklı ve cesur bir gözle bakan Scorsese’nin bu filmi de tıpkı uyarlandığı Kazancakis’in romanı gibi şimşekleri üzerine çekmişti. Kitap Roma Katolik Kilisesi tarafından derhal yasaklı kitaplar listesine alınmış, hatta Kazancakis 1957 yılında öldüğünde Ortodoks Kilisesi defin izni vermediği için cenazesi Kandiye’yi çevreleyen Venedik surlarının dibine gömülmüştü. Film de roman gibi özellikle radikal Hristiyan gruplarca şiddetle protesto edilmiş, hatta Paris’te filmin gösterildiği bir sinema salonu Molotov kokteyli atılarak yakılmak istenmişti. İngiliz televizyonlarında gösterildiğinde ise seyircilerden şikayet alma rekorunu kırmıştı. İstanbul Festivali’nde gösteriminin yapldığı Emek Sineması’na bomba ihbarları yapılmıştı…

The Greatest Story Ever Told

En Büyük Hikaye

IMDB: 6.6

Yapım: 1965

Yönetmen:  George Stevens, David Lean

Oyuncular:Max von Sydow, Dorothy McGuire, Charlton Heston

Hz. İsa´nın hayatını detaylı bir biçimde yansıtan, beş dalda Oscar´a aday olan film, ‘Ben-Hur’, ‘On Emir’ gibi destansı filmlerin tadına sahip, gösterişli bir prodüksiyon.

The Jesus

İsa

IMDB: 7.1

Yapım: 1979

Yönetmen:  John Krish, Peter Sykes

Oyuncular:Brian Deacon, Rivka Neuman, Alexander Scourby

The Nativity Story

Meryem Ana: Hz. İsa’nın Doğuşu

IMDB: 6.8

Yapım: 2006

Yönetmen:  Catherine Hardwicke

Oyuncular: Keisha Castle-Hughes, Shohreh Aghdashloo, Oscar Isaac

Bir aile: Meryem ve Yusuf. Bir Çocuk: Tanrı tarafından müjdelenen, Tanrıdan gelen Hz. İsa. İnsanlık tarihini değiştirecek bir yolculuk. Karanlık bir dönemin parlayan umut ışığı. İnsanlığa ışık tutan umut veren ve yeni bir dönemin açılmasının habercisi bir doğum. Karanlıkların aydınlığa kavuşması verilen büyük mücadele. Aşkın, ihanetin, hırs ve öfkenin çatıştığı, karanlıkların aydınlığa kavuşması için verilen büyük mücadele. Aşkın, sevginin, hırs ve öfke ile çatıştığı ibret verici bir öykü.

Yorum Yap

Yorum Yap