1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Hafıza Kaybını Konu Alan 20 Film

Hafıza Kaybını Konu Alan 20 Film

Hafıza Kaybı Filmleri

Merhaba sinemaseverler. Bu yazımızda insan zihni ve hafıza kaybı üzerine çekilmiş hafıza kaybını konu alan 20 film listesi ile birlikteyiz.

Hayatımızın en önemli alanına sahip olan unutma ve hatırlayamama kavramı, film senaryolarının çoğuna konu olmuştur. hafıza kaybını konu alan 20 film listemizde verdiğimiz hafıza kaybı filmleri ile hatırlayamama durumunun verdiği baskı hissinden ötürü, hayatları zindan olan karakterler, hikâyelerin merkezinde yer aldıkları için, onların sorunlarını çözerek, sanki kendi sorunlarımızı çözmüş gibi hafifleyeceğiz.

Hafıza Kaybını Konu Alan 20 Film

Hafıza kaybını konu alan 20 film listemiz IMDB puanına göre sıralanmıştır.

Inception – Başlangıç

Hafıza Kaybı Filmleri

IMDB: 8.8

Yapım Yılı :  2010

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page

Hafıza kaybını konu alan 20 film listemizin ilk sırasında Leonardo DiCaprio’nun oynadığı Inception filmi var.

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği herşeye malolmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur.

Memento – Akıl Defteri

Hafıza Kaybı Filmleri

IMDB: 8.5

Yapım Yılı : 2010

Oyuncular: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano

Leonard Shelby, pahalı takım elbiseler giyer, son model bir Jaguar kullanır; bunun yanında ucuz, tanınmamış motellerde konaklar ve ödemelerini hep nakit parayla gerçekleştirir. Başarılı bir iş adamı görüntüsündedir… Ancak Leonard’ın tek işi intikam almaktır; karısının ırzına geçip öldüren adamın peşindedir. Şüpheleri polis tarafından dikkate alınmayan Leonard’ın yaşamındaki tek mücadelesi, adalet arayışı uzerine kurulmuştur. Katili belirlemesinde ise büyük bir zorlukla karşı karşıyadır. Leonard’ın nadir görülen, tedavisi olmayan bir hafıza kaybı hastalığı vardır. “Kaza” oncesi olayları tüm ayrıntılarına kadar hatırlayabilen Leonard, 15 dakika önce ne olduğunu, ne yaptığını, nereye gittiğini ve neden gittiğini bilememektedir.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind – Sil Baştan

Hafıza Kaybı Filmleri

IMDB: 8.4

Yapım Yılı : 2004

Oyuncular:Jim Carrey, Kate Winslet, Tom Wilkinson

İki yıl boyunca beraber olduğu sevgilisinden oldukça şaşırtıcı bir haber alan Joel Barish, bir teknolojik deneye katılan sevgilisine ilişkilerini tamamen hafızasından silinmeden hatırlatmaya çalışmaktadır. Yani Barish’in kim olduğunu bile hatırlamamaktadır.

Shutter Island – Zindan Adası

Hafıza Kaybı Filmleri

IMDB: 8.1

Yapım Yılı : 2010

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Emily Mortimer, Mark Ruffalo

Hafıza kaybını konu alan 20 film listemizde bulunan 2.ci Leonardo Di Capri o filmi.

Massachusetts’te suç işlemiş akıl hastalarının tedavi gördüğü adadaki hastanede bir hastanın ortadan kaybolmasıyla ilgili soruşturmayı üstlenen iki polis müdürü kendilerini şiddetli bir kasırganın ve mahkumların ayaklanmasının tam ortasında bulurlar.

The Bourne Ultimatum – Son Ültimatom

Hafıza Kaybı Filmleri

IMDB: 8.1

Yapım Yılı : 2007

Oyuncular: Matt Damon, Edgar Ramírez, Joan Allen

Hafıza kaybını konu alan 20 film listemizdeki Son Ultimatom filminde, Oscar ödüllü Matt Damon, kalifiye bir suikastçi olan Jason Bourne´u canlandırıyor. Genç ve son derece uzman yeni yetişmiş katiller, hafızasını ve hayatta en çok sevdiği tek insanı kaybeden Bourne´u kurşunlarıyla yıldırmaya çalışıyor, her hareketini izliyor ve her ne pahasına olursa olsun, gerçek kimliğini öğrenmesini engellemeye çalışıyorlar.

The Manchurian Candidat – Mançuryalı Aday

Hafıza Kaybı Filmleri

IMDB: 8.0

Yapım Yılı : 1962

Oyuncular: Denzel Washington, Liev Schreiber, Meryl Streep

Körfez Savaşı sırasında esir düşen bir Amerikan askerinin ülkesi aleyhine kışkırtılır. Artık Ben Marco, ülkesine karşı bir görev üstlenmiştir. Esir düştügünde bilincini kaybeden Marco, başkan adayı olan Raymond Shaw’ın gerçekte bir kahraman olup olmadığı konusundaki soruları zamanla çözmeye başlar.

12 Monkeys – 12 Maymun

Hafıza Kaybı Filmleri

IMDB: 8.0

Yapım Yılı : 1995

Oyuncular:Bruce Willis, Madeleine Stowe, Brad Pitt

Ölümcül bir virüs tüm dünyayı tehdit etmektedir. 1996’da 5 milyar kişinin ölümüne neden olan bu virüs, 2035’te dünya nüfusunun yalnızca %1’ini hayatta bırakmıştır. Bu virüsün etkilerinden korunabilmek için insanlar yer altında koloniler kurarak yaşamaya başlar.Bu virüsün üstesinden gelebilmek için mahkumlardan James Cole, zaman makinesiyle geçmişe gönderilir. Yanlışlıkla 1990 yılına gönderilen Cole, bilimadamları için virüs hakkında araştırma yapar.Daha sonra zaman yolculuğunu sürdüren Cole, 1996’da akıl hastanesine alınır. Burada Dr. Kathryn Railly ile tanışan Cole, onu içinde bulundukları duruma inandırmaya başlar.

Mulholland Drive – Mulholland Çıkmazı

Hafıza Kaybı Filmleri

IMDB: 8.0

Yapım Yılı : 2001

Oyuncular:Naomi Watts, Laura Harring, Justin Theroux

Mulholland Otoyolu boyunca hiç bir şey göründüğü gibi değildir. Mulholland Otoyolu, Hollywood’un gerçeküstü evreninde geçen karmaşık bir hikayedir.Bu öyküde şehrin şizofrenik doğasını keşfederek, masumiyet ve ahlaksızlığın, iyilik ve kötünün, iffet ve namussuzluğun, eşine kolay rastlanmayan karışımına tanık olacaksınız.Duygusal deneyimlerin labirentinde dolaştıran, kabuslar ve rüyalarınızı aynı uykuda buluşturan bir psikolojik hikaye…

The Bourne Identity – Geçmişi Olmayan Adam

Hafıza Kaybı Filmleri

IMDB: 7.9

Yapım Yılı : 2002

Oyuncular:Franka Potente, Matt Damon, Chris Cooper

Bir İtalyan balıkçı teknesi, ölmek üzere bir adamı bularak kurtarır. Genç adam iyileştiğinde, ciddi bir hafıza kaybı geçirdiği farkedilir. Kim olduğunu ve o hale nasıl düştüğünü hatırlamamaktadır. Kim olduğunu araştırırken, bazı özel yetenekleri olduğunu farkeder. Yakın dövüş ve yabancı dillere inanılmaz yatkınlığı vardır. Marie adlı güzel kadının da yardımıyla kendisini öldürmeye çalışan suikastçilerden kaçarak kimliğini bulmaya çalışır…Başarılı bir casus hikayesi olarak beğeni toplayan Geçmişi Olmayan Adam, bu beğeninin getirisi olarak devam filmlerine de yol verdi. Doug Liman yönetimindeki bu ilk film, aksiyon sevenlerin de kaçırmaması gereken bir çalışma.

The Notebook – Not Defteri

Hafıza Kaybı Filmleri

IMDB: 7.9

Yapım Yılı : 2004

Oyuncular: Gena Rowlands, James Garner, Rachel McAdams

1940’lı yıllarda ABD, Kuzey Karolayna’daki sahil kasabası Seabrook’a genç bir kız gelir. Ailesiyle geçireceği sakin bir yazı hayal eden Allie bir karnavalda tanıştığı Noah’la yakınlaşır. Noah kızı gördüğü anda hayatını birleştirmesi gereken insan olduğunu anlar.Genç kız zengin bir aileden geldiği ve delikanlı da değirmende çalışan bir işçi olduğu halde geleceği hiç düşünmeden rüya gibi bir yaz geçirirler ve iyice aşık olurlar.II. Dünya Savaşı’nın kızıştığı bir dönemde hayat, aşıkları ayırıverir. Sevdiği kızı aklından hiç çıkarmamış olan Noah savaştan döner. Oysa Allie gönüllü olarak çalıştığı bir askeri hastanede tanıştığı Lon ile evlenmek üzeredir…

The Bourne Supremacy – Medusa Darbesi

Hafıza Kaybı Filmleri

IMDB: 7.8

Yapım Yılı : 2004

Oyuncular: Matt Damon, Franka Potente, Joan Allen

Jason Bourne berbat bir CIA operasyonu çerçeveli Ne zaman hayatta kalmak için eğitimli bir suikastçi olarak eski yaşam almak zorunda kalır.

The Hangover – Felekten Bir Gece

Hafıza Kaybı Filmleri

IMDB: 7.8

Yapım Yılı : 2009

Oyuncular:Zach Galifianakis, Bradley Cooper, Justin Bartha

Hafıza kaybını konu alan 20 film listemizdeki Felenten Bir Gece filminde arkadaşlarının düğüne 2 gün öncesinde bekarlığa veda partisi verebilmek için Las Vegas’a gitmiş 4 arkadaş, sarhoş olmalarının ardından parti gecesinin sabahında ise odalarında bir kaplan, tavuklar ve dolapta ağlamakta olan 6 aylık bir bebek ile uyanacaklardır. Fakat damat ortadan kaybolmuştur. Bir gece öncesine ait hiçbirşey hatırlamamakta olan bu 3 arkadaşın damadı bulup zamanında Los Angeles’a düğününe yetiştirmeleri gerekiyordur.

Away from Her – Ondan Uzakta

Hafıza Kaybı Filmleri

IMDB: 7.6

Yapım Yılı : 2006

Oyuncular: Julie Christie, Michael Murphy, Gordon Pinsent

Fiona ve Grant 40 yıldır evli olan mutlu bir çifttir. Yaşamlarının ikinci baharına gelmiş çift bambaşka bir gerçekle yüz yüze kalacaktır: Fiona unutkanlık hastalığı da denilen Alzheimer’a yakalanmıştır. Günün birinde evden çıkar ve kaybolur. Tekrar bulunduğunda ikili bir karar alırlar. Fiona Alzheimer hastaları için açılmış özel bir kliniğe yatacaktır.

Total Recall – Gerçeğe Çağrı

Hafıza Kaybı Filmleri

IMDB: 7.5

Yapım Yılı : 1990

Oyuncular:Arnold Schwarzenegger, Sharon Stone, Michael Ironside

Douglas ismindeki işçi bir adam her gece mars hakkında rüyalar görür. Bir gün Douglas insanları marsa götüren bir tatil paketi alır. Ancak bu transfer esnasında yaşanan bir kazadan sonra zihni altüst olacaktır. Bu sırada kendisini gizli ajan olarak marsın zalim hakimi Coogan ile mücadele ederken bulacaktır.

Still Alice – Unutma Beni

Hafıza Kaybı Filmleri

IMDB: 7.5

Yapım Yılı : 2014

Oyuncular: Julianne Moore, Alec Baldwin, Kristen Stewart

Alice Howland, Columbia Üniversitesi’nde ünlü bir dilbilim profesörüdür. Bir gün doktor muayenesinde kendisine Alzheimer’ın başlangıç evresinde olduğu teşhisi konur. Alice’in hayatı artık eskisi gibi olmayacaktır. Geçirdiği hastalık, eşi ve üç çocuğuyla birlikte sürdüğü hayata yeni bir gözle bakmasını sağlayacaktır. İnsan ilişkilerini sorgularken öte yandan da en genç kızıyla olan ilişkisiyle de onu yeniden kazanmak için mücadele verir. Alice, uzmanlaştığı bölüm gereği hayatı boyunca yeni şeyler öğrenmektedir ve bu yüzden hastalığını başta kabullenmek istemez. Manhattan sokaklarında kayboluşuyla durumu kavramaya başlayan Alice, zamanla Alzheimer’la mücadele etmenin yollarını arayacaktır. Filmin başrollerini Julianne Moore ile birlikte Kristen Stewart, Alec Baldwin ve Kate Bosworth paylaşıyor.

Fast & Furious 6 – Hızlı ve Öfkeli 6

hafıza kaybı filmleri

IMDB: 7.1

Yapım Yılı : 2013

Oyuncular: Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne Johnson

Dom ve Brian yaptıkları Rio soygununda ekiplerine 100 milyon dolar kazandırdıklarından bu yana paraya para dememişler paranın zevkini çıkartmaktaydı. Sadece içlerinde saklanmadan kaçmadan yaşamak evlerinde olmak arzusu da vardı. Çok paraları olmuş olsada ailelerinin yanında olmak istiyorlardı. Bu sırada Hobbs dünyadaki 12 ülkeye yayılmış olan suç organizasyonunu araştırmaya geçer.

Unknown – Kimliksiz

Hafıza Kaybı Filmleri

IMDB: 6.9

Yapım Yılı : 2011

Oyuncular:Liam Neeson, Diane Kruger, January Jones

Dr. Martin Harris, Berlin gezisi sırasında bir trafik kazası geçirir ve komaya girer. Komadan çıktığında ise, karısının bile onu tanımadığını görür. Dr. Harris, bir başka kişinin kendi kimliğini çaldığını ve yerine geçtiğini görünce daha da büyük bir şoka uğrar. Kaza öncesinde tanıdığı herkes, artık onun Harris olduğuna inanmamaktadır.Kendi kimliğini ispatlama mücadelesinde yalnızdır, yorgundur ve umutsuzdur. Bilmediği sebeplerden ötürü Gina adlı genç bir kadın ona yardım etmeye başlar…

Vanilla Sky

Hafıza Kaybı Filmleri

IMDB: 6.9

Yapım Yılı : 2001

Oyuncular: Tom Cruise, Penélope Cruz, Cameron Diaz

Paranın sahip olacağın her şeye sahip olarak karşımıza çıkan David Aames, herkesi imrendirecek bir hayata sahiptir. Yakışıklı tipe zenginliğe sahip olan bu adamın dışarıdan bakıldığında mükemmel görünün hayatında içten bazı problemlerle mücadele etmektedir. Son zaman kutladığı doğum gününden arkadaşının yanında gelen Sofia isminde bir kadına tutulan David, bakalım hayatında gizli görünen eksik yanlarını tam edecek midir ?

The Vow – Aşk Yemini

Hafıza Kaybı Filmleri

IMDB: 6.8

Yapım Yılı : 2012

Oyuncular: Rachel McAdams, Channing Tatum, Sam Neill

Paige ve Leo yeni evlenmiş ve birbirlerine aşık deli gibi aşık olan bir çiftir. Ancak bir gece evlerine giderken trafik kazası geçirirler. Kazadan ikisi de sağ çıkar. Sadece Paige beş sene boyunca komada yatar. Her gün karısını ziyarete giden adam karının uyanmasını dört gözle bekler. Paige komadan uyandığında ciddibir şokla karşı karşıya kalır. Çünkü Paige, ağır bir hafıza kaybına uğramıştır ve kazadan önceki hayatına dair çok az şey hatırlamaktadır. Leo şimdi her şeye yeniden başlatarak Paige’in aşkını yeniden kazanmaya, bütün hatıralarını beraber yaşadıkları anları geri getirmeye çalışacaktır.

50 First Dates – 50 İlk Öpücük

Hafıza Kaybı Filmleri

IMDB: 6.8

Yapım Yılı : 2004

Oyuncular:Adam Sandler, Drew Barrymore, Rob Schneider

Dr. Henry Roth, Hawaii’nin ünlü playboylarından birisidir. Fakat Lucy ile tanışınca farklı duygular hissetmeye başlar. Kalbini çalan bu kadının dünyada çok az rastlanan bir rahatsızlığı vardır. Her gün bir önceki gün yaşadıklarını unutarak uyanan Lucy, sürekli yenilenen bir hafıza kaybı yaşamaktadır. Henry her yeni günde yeniden kendisini tanıtmak ve yeniden kendisinden etkilenmesini sağlamak zorundadır. Bu durum Henry’nin işini zorlaştırmanın yanında, aslında daha da fazla bağlanmasına sebep olacaktır.Adam Sandler ve Drew Barrymore’un uyumlu bir ikili oldukları 50 İlk Öpücük, hoş bir romantik-komedi olarak hafızalarda yer ediyor.

Hafıza kaybını konu alan 20 film listemiz burada sona erdi.

Yorum Yap

Yorum Yap