«

Merhaba sinema severler. Korku ve Gerilim filmi tutkunları için sizlere bu yazımızda Güney Kore sinemasından en iyi 20 korku filmi listesi hazırladık.

Son derece kaliteli yapımlar çıkarak Güney Kore sineması son zamanlarda oldukça ilgi görüyor. Güney kore filmleri artık çok izlenen filmler arasına girmeye başladı. Uzakdoğu korku filmleri gerek yarattığı ortamlar ve gerekse iyi işlenen seneryoları ile tercih ediliyor.

Güney Kore Sinemasından en iyi 20 Korku Filmi

Kore korku filmleri listemiz IMDB puanına göre sıralanmıştır.

Phone / Pon / Telefon Kulübesi

Güney Kore Sinemasından en iyi 20 Korku Filmi

Ji Won genç ve yalnız bir bayan gazetecidir.Pedofili hakkındaki yazdığı bir yazı bazılarının canını yakmıştır ve bu yazısından sonra hem takip edilir hem de tehdit mesajları almaya başlar.Tehdit mesajlarının sonu gelmeyince telefon numarasını değiştirmeye kadar verir.

Yapım Yılı : 2002

IMDB : 6.2

Oyuncular :  Ji-won Ha, Yu-mi Kim, Woo-jae Choi

Sonnim / The Piper / Fareli Köyün Kavalcısı

Güney Kore Sinemasından en iyi 20 Korku Filmi

Filmin konusu Kore Savaşı sonrasında geçmekte. Bir baba ve oğlu, kendilerine yeni bir yuva bulma umuduyla yollara düşmüştür. Dağların arasında saklı bir köye varırlar. Burada yaşayan insanlar, kibar olmalarına rağmen, bir şeylerden korkmaktadırlar. Baba, oğluna, insanların batıl inançları olduğunu anlatır. Fakat gece olduğunda, köy halkının korkmak için iyi ve ölümcül bir sebepleri olduğunu fark edeceklerdir.

Yapım Yılı : 2015

IMDB : 6.2

Oyuncular :  Zach Aguilar, Woo-hee Chun, Dorah Fine

Ryeong / Dead Friend / Hayalet

Güney Kore Sinemasından en iyi 20 Korku Filmi

Ji-won hafızasını kaybetmiş genç bir öğrencidir. Hafızasını kaybeden Ji-wo geçmişe dair hiç bir şey hatırlamamaktadır.

Ancak kısa süre seonra geçmişinden bazı kötü olayları hatırlamaya başlar.Üç eski arkadaşı ölü bulununca, Jİ-won bu ölümler ile geçmişi arasında bir bağlantı olduğunu düşünmeye başlar.Parçaları biraraya getirdiğinde ise hayatta kalmak için geçmişini derinlere gömmesi gerektiğini anlar.

Yapım Yılı : 2004

IMDB : 6.2

Oyuncular : Ha-neul Kim, Sang-mi Nam, Hye-bin Jeon

The Ring Virus / Halka Virüs

Güney Kore Sinemasından en iyi 20 Korku Filmi

The Ring Virus Japon Koji Suzuki tarafından yazılan Ring romanından uyarlanmış bir korku filmi. Japonya-Kore ortak yapımı bu projede Park Eun-Suh lanetli bir video yapımcısı. Film yapımcılarının romandan uyarlandığını iddia etmesine rağmen, 1998 Ring filmine benzer çeşitli sahneler bulunmaktadır, örneğin kurşun karakter, bazı dekorların benzerliğinin yanında orijinal filmden direkt alınan sahneler

Yapım Yılı : 1999

IMDB : 6.3

Oyuncular :  Eun-Kyung Shin, Seung-Hyun Lee, Jin-young Jung

Sum-bakk-og-jil / Hide and Seek / Saklambaç

Güney Kore Sinemasından en iyi 20 Korku Filmi

Üvey abisi ile küçükken sorunları olan Joo-hee bir gün abisinden haber alamadığına dair bir haber alır. Psikolojik sorunları olan Joo-hee zaman zaman olmayan şeyler görmektedir. Kendisi bir restoranda yönetici ve iyi para kazanmaktadır. Karısı ve çocukları ile birlikte abisinin yaşadığı yere gider. Burası kendi yaşadıkları yerden çok farklıdır. Abisinin evine girmeye çalışır. Komşularına gidip onu sorduğunda ise büyük tepki ile karşılaşır. Herkes abisinin bir sapık olduğundan bahsetmektedir.

Yapım Yılı :2013

IMDB : 6.4

Oyuncular :  Mi-seon Jeon, Joon Won Jung, Hwa-ryong Lee

Killer Toon / Deo web-toon: Ye-go sal-in / Katil Çizimler

Güney Kore Sinemasından en iyi 20 Korku Filmi

15 :Dedektif Lee Ki-Cheol (Uhm Ki-Joon), webcomic yazarı Ji-Yoon’un (Lee Si-Young) etrafında gerçekleşen bir dizi cinayeti araştırmaktadır.

Popüler korku webcomic sanatçılarından Ji Yoon, kendi son hikayesinin yayıncısının ölümüne yol açtığını öğrendiğinde şoka uğrar. Hikayede yer alanların aynısı yaşanmaya başlamıştır. Ji Yoon, bir dedektif ile birlikte çalışıp, katili bulmak için büyük bir mücadele içine girecektir.

Yapım Yılı :2013

IMDB :6.4

Oyuncular :  Si-young Lee, Ki-joon Uhm, Hae-hyo Kwon

Gidam / Epitaph / Kabir Hikayeleri

Güney Kore Sinemasından en iyi 20 Korku Filmi

Yeni mezun genç bir psikiyatrist ve eşi, kendilerine önerilen teklifi kabul ederek bir akıl hastanesinde göreve başlarlar. Kısa bir süre sonra hastane koridorlarında gezinen hayaletlerin lanetli hikayeleri ile gizemli olayların ortasında olduklarını fark ederler. Hastaneden kaçmaları kolay olmayacaktır…

Yapım Yılı :2007

IMDB : 6.4

Oyuncular :  Jae-Hwan Choi, Mu-song Jeon, Jin-an Jeong

Bulshinjiok  / Possessed

Güney Kore Sinemasından en iyi 20 Korku Filmi

Hee-jin’in bir ruha sahip olduğu küçük kız kardeşi So-jin ortadan kaybolunca komşuları birer birer ölür ve ölümlerinin altında yatan bir sır ortaya çıkar.

Yapım Yılı :2009

IMDB : 6.4

Oyuncular :  Young-nam Jang, Bo-yeon Kim, Chang-jik Lee

Arpointeu / R-Point / R-Noktası

Güney Kore Sinemasından en iyi 20 Korku Filmi

Kaybolan bir timden tek kişi Choi Tei geri döner ancak olayları hatırlamıyordur. Bir müddet sonra kaybolan timden esrarengiz bir telsiz kaydı alınır. Choi Tei yeni oluşturulan timin başında esrarengiz olayı araştırmak üzere R noktasına geri gönderilir.

Ormanda İlerleyen askerler bir sure sonra R-Noktası’na ulaşırlar. R-Noktası’nda karşılarına çıkan bir mezar taşında yazanlar adeta onları bekleyen akibeti haykırmaktadır. R noktasında gizemli ve dehşet dolu olaylar onları beklemektedir.

Yapım Yılı :2004

IMDB : 6.4

Oyuncular :  Woo-seong Kam, Byung-ho Son, Sun-kyun Lee

Yeogo goedam 4: Moksori / Whispering Corridors IV: Voice Letter  / Fısıldayan Koridorlar

Güney Kore Sinemasından en iyi 20 Korku Filmi

İki güzel arkadaş Jin Sung ve So Hee “yakın” ilişkilerini unutmuşlardır; ama bu, kendi bale okullarının, tüm ülke genelindeki yarışmaya kadar ilerleyip Rus bale okulunda burs şansı kazanacak diye her yıl düzenlediği yarışmayla rekabete döner. İkisi arasında daha iyi olan So hee kazanmak için hazırdır. Bu belirginleştikçe Jin Sung daha da kıskanç olmaya başlar.

Jin Sung, evvelden her gün yanakları şişene kadar yiyen ve çok çirkin görünen şişman Hae Ju ile çarpışır. Hae Ju simdi dilek merdivenleri sayesinde zayıflamıştır. Merdivenlerle 29. basamak eş anlamlıdır. Böylece Jin Sung o merdivenlere bir kere de kendisi çıkmaya karar verir. 29. basamağa geldiğinde bale bursunu kazananın sadece kendisi olmasını diler. So Hee, bazı basamaklardan düşerek ölümle boğuşurken Jin sung yarışmayı kazanır. Hae Ju, dilek merdivenlerine geri döner ve So Hee’nin hayata geri dönmesini diler.

Yapım Yılı :2005

IMDB : 6.5

Oyuncular :  Ye-ryeon Cha, Ok-bin Kim, Seo-hyeong Kim

Geoul sokeuro / Into the Mirror /

Güney Kore Sinemasından en iyi 20 Korku Filmi

Bir alışveriş merkezinin yapımı aşamasında çıkan yangın sonucu ölen kadının arkasında yatan gizem…Eski polis Woo Young-Min alışveriş merkezinin güvenlik şefidir.

Yangından sonra da alışveriş merkezinde esrarengiz olaylar olmaktadır.Woo Young-Min bu olayların gizemini çözmek için uğraş verir.Young-Min, olayların arkasında doğaüstü şeyler olduğunu iddia etmekte,aksine cinayet masasından alışveriş merkezini incelemeye gelen Hyun-Soo ise bu olayların normal olduğunu düşünmekte ve bunu ispat etmek için kanıt aramaktadır.

Yapım Yılı :2003

IMDB : 6.5

Oyuncular :  Ji-tae Yu, Myung-Min Kim, Hye-na Kim

Geomi sup / Spider Forest

Güney Kore Sinemasından en iyi 20 Korku Filmi

Kang-Min bir televizyonda doğal üstü olayları araştıran bir programın yapımcısı olarak çalışmaktadır. Bir gün gizemli bir orman hakkında bir mektup alır ve buraya gider.

Kendine mektup gönderen kişi ile görüşür ve bir süre ormanda kalır. Bu esnada ormanın derinliklerinde bir kulübede iki kişinin öldürüldüğüne tanık olur. Bunlardan birisi patronu diğeri ise sevgilisidir. Katilin orada olduğunu fark etmiştir. Tam oradan uzaklaşacakken başına bir darbe alır ve bayılır.

Yapım Yılı :2004

IMDB : 6.6

Oyuncular :  Woo-seong Kam, Jung Suh, Kyung-hun Kang

Yeogo goedam II / Whispering Corridors 2: Memento Mori / Fısıltılı Koridorlar 2

Güney Kore Sinemasından en iyi 20 Korku Filmi

Min-Ah okulundan iki son sınıf öğrencisi tarafından tutulan tuhaf bir günlük bulur. Birbirleriyle tuhaf bir şekilde yakın bir bağları olan Hyo-Shin ve Shi-Eun tarafından tutulan günlük okuyucuya halüsinasyonlar gördürebilmektedir.Kısa süre sonra ortada hiç bir neden yokken Hyo-Shin intihar eder.

Bütün okul şoktadır ve okula bir matem havası hakimdir. Öte yandan Min-Ah ise kendini farkl? hissetmeye başlar. Sanki bir şekilde ölü kız tarafından kontrol edilmektedir.

Yapım Yılı : 1999

IMDB : 6.6

Oyuncular :  Gyu-ri Kim, Yeh-jin Park, Yeong-jin Lee

Henjel gwa Geuretel  / Hansel and Gretel / Hansel ve Gratel

Güney Kore Sinemasından en iyi 20 Korku Filmi

Umursamaz bir delikanlı olan Eun-soo, arabayla annesinin evine giderken yolda kaza yapar. Uyandığında, gizemli bir kızla tanışır, ve kızın, ormanın orta yerinde peri masalından çıkmış gibi duran evine götürülür. Orada Eun-soo, kız ve onun asla büyümeyen kardeşleriyle birlikte hapsedilir.

Kısa bir süre sonra ise; o evi ziyaret eden veya o evde kalan yetişkinleri, gizemli ve hatta korkunç bir sonun beklediğini öğrenir. Daha şok edici olansa, bu acımasız ölümlerin çocuklar tarafından detaylıca çizilip masal kitabı haline getirilmesidir. Korku içindeki Eun-soo bir çıkış bulmaya çalışır, fakat ev kaçışı olmayan bir orman tarafından çevrilmiştir. Ve sonra Eun-soo, kendi hikayesinin anlatıldığı ve vahşi bir sonu olan bir kitap bulur!

Yapım Yılı :2007

IMDB : 6.8

Oyuncular :  Jeong-myeong Cheon, Eun Won-jae, Eun-kyung Shim

Gwoemul / The Host / Yaratık

Güney Kore Sinemasından en iyi 20 Korku Filmi

Seul’u ikiye ayıran Han nehri korkunç bir faciaya gebedir. Amerikan ordusunun bir kaç sene önce gizlice boşalttığı kimyasal atıklar, nehirde korkunç bir yaratığın üremesine neden olmuştur.

Nehir kenarında piknik yapmak için toplanmış şehir sakinleri suların arasından ansızın yükselen devasal bir yaratık görürler. Bir kaç saniye içinde ortalığı savaş alanına çeviren canavar tekrar sulara gömülmeden önce ardında yüzlerce ölü bırakır. Ancak yaratık ile ilgili korkunç gerçek ancak bir kaç gün sonra farkedilir. Hükümet yaratığın insanlara korkunç bir virüs bulaştırdığından şüphelenmektedir.

Yapım Yılı :2006

IMDB : 7

Oyuncular : Kang-ho Song, Hee-Bong Byun, Hae-il Park

Bakjwi / Thirst / Kan Arzusu

Güney Kore Sinemasından en iyi 20 Korku Filmi

Ölümcül bir hastalığın tedavisi için gizli bir laboratuvar kurulmuştur. Emmanuel virüsüne karşı geliştirilen aşı, gönüllü denekler üzerinde test edilmektedir.

Rahip Sang-hyeon (Song Kang-ho) hayatın anlamının bir hastanede ölülere son görevlerinde yardımcı olmak ve hemşirelerin günah çıkarmaları ile uğraşmaktan çok daha derin olduğuna karar verip, ne olduğu pek belli olmayan bir hastalığa derman bulunmasına yönelik tıbbi bir deneyde gönüllü olarak kobaylık yapmaya karar verir.

Daha önce yüzlerce insanı ölüme götüren bu hastalık rahibi öldürmez, fakat bünyede ve ruhda bazı değişimlere yol açmaktan da geri durmaz. Kader yolunu bir çocukluk arkadaşı ile kesiştirdiğinde, arkadaşın karısı Tae-joo (Kim Ok-vin)’nun hayatında yol açacağı fırtınalardan da henüz habersizdir.

Olaylar hızla gelişir, Sang-hyeon yaşamak için insan kanına ihtiyaç duyan bir yaratığa dönüşürken, Tae-joo ile birlikte de dünyevi zevklerin tadını almaktan geri durmaz. İnsanlığa faydalı olmak için, “iyi bir şey” yapmış olmak için yola çıkan rahip kendi kötü yola düşmüştür. Vampirlik-insanlık arasında gidip gelirken battıkça batar.

Yapım Yılı :2009

IMDB : 7.2

Oyuncular :  Kang-ho Song, Ok-bin Kim, Hee-jin Choi

Kim Bok-nam salinsageonui jeonmal / Bedevilled / Cinnet

Güney Kore Sinemasından en iyi 20 Korku Filmi

Uzak bir adada zihinsel, fiziksel ve cinsel istismara maruz kalan bir kadın bir çıkış yolu arar.Talihsiz kadın adadan kaçmak için arkadaşı Hae-won’dan yardım ister ancak çağrısına karşılık bulamaz. İnsanı isyan ettirecek derecede bir hayat yaşayan genç kadın, yaşadığı bir olay yüzünden cinnet geçirir ve herkesten intikam almaya başlar.

Yapım Yılı : 2010

IMDB : 7.3

Oyuncular :  Yeong-hie Seo, Seong-won Ji, Min-ho Hwang

Janghwa, Hongryeon / A Tale of Two Sisters / Karanlık Sırlar

Güney Kore Sinemasından en iyi 20 Korku Filmi

Yeni yetme iki kız kardeş, annelerinin gizemli ölümünün ardından yaşadıkları önemli bir psikolojik rahatsızlık sonucu yatırıldıkları hastaneden evlerine dönerler..

Eve dönen kardeşler, babalarının yeni eşi olan Eun-joo isimli üvey anneleriyle anlaşamaz. Zaman zaman üvey annelerinin garip davranışları ve kardeşlerin hastalığının tekrarlaması evde huzursuzlık yaratır. Ayrıca babalarının olaylara tepkisiz kalışı ve labirenti andıran yapısıyla yaşadıkları ev, kızları tedirgin etmeye başlar. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de doğaüstü olayların meydana gelmesi, gerilimi arttıracaktır.

Yapım Yılı : 2003

IMDB : 7.3

Oyuncular :  Kap-su Kim, Jung-ah Yum, Soo-jung Lim

Busanhaeng  / Train to Busan / Zombi Ekspresi

Güney Kore Sinemasından en iyi 20 Korku Filmi

Sok-woo, yoğun iş temposundan dolayı sürekli kızını ihmal etmektedir. Doğum gününde kızının ısrarlarına dayanamayan Sok -woo, onu eski eşinin yanına götürmek için gönülsüzce Seul’den kalkıp Busan’a gidecek olan trene biner.

Tren kalkmak üzereyken, Güney Kore’yi etkisi altına alan yıkıcı bir zombi virüsünden etkilenen bir kadın, virüsü trendekilere yaymaya başlar. Virüsün bulaştığı herkes, birer birer zombiye dönüşür. Sebebi belirlenemeyen virüs, tüm ülkeye yayılırken, hızla Busan’a yol alan trende de Sok-woo, kızı ve daha birçok yolcu amansız bir hayatta kalma mücadelesine girişir.

Yapım Yılı : 2016

IMDB: 7.5

Oyuncular : Yoo Gong, Yu-mi Jung, Dong-seok Ma

Gok-seong / The Wailing / Kara Büyü

Güney Kore Sinemasından en iyi 20 Korku Filmi

The Wailing, Gokseong adlı köyde gerçekleşen gizemli cinayetler ve önce mantardan kaynaklandığı sanılan, insanların derilerindeki yaralar ve ruhsal değişimleriyle başlayan garip hastalığın yol açtığı olayları anlatır.

Güney Kore’de sakinleri birbirini çok iyi tanıyan bir dağ kasabasında hayat her zamanki gibi devam ederken kasabaya zekâsı ve kibar tavırlarıyla dikkat çeken ancak tek başına olmaktan hoşlanan bir adam taşınır.

Kasabaya gelişinden kısa süre sonra gizemli bir hastalık yayılmaya başlar. Kasaba sakinleri hastalığın sorumlusu olarak yabancıdan kuşkulansalar da polis yabani mantar yüzünden zehirlendiklerini düşünmektedir. Soruşturmanın başında yer alan polis memuru Jong-goo yabancı hakkında bilgi veren Moo-myung isimli gizemli bir kadınla tanışır. Akabinde Jong-goo’nun kızı da aynı belirtilerle hastalanır. Umutsuzca kızını hastalıktan kurtarması için şaman Il-gwan’a emanet eden Jong- goo’nun gizemli olayı çözmekten başka çaresi kalmamıştır.

Yapım Yılı : 2016

IMDB : 7.5

Oyuncular :  Jun Kunimura, Jung-min Hwang, Do-won Kwak

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.