Gizem Türünde en iyi 10 Anime

Gizem Türünde en iyi 10 Anime

Merhaba anime tutkunları. Gizem türünde en iyi 10 Anime listemizde sizler için seçtiğimiz en güzel gizem animelerini bulacaksınız.

Gizem Türünde en iyi 10 Anime

Gizem türünde en iyi 10 Anime listemizdeki yapımlar IMDB puanlarına göre sıralanmıştır.

Boku dake ga Inai Machi (2016) 8.5

Gizem Türünde en iyi 10 Anime

Boku Machi’nin ana karakteri Satoru Fujinuma, 29 yaşında sıradan bir insandır. Mangaka olmak isteyen ama hayatında pek başarılı olamamış, 1+1 apartman dairesinde tek başına yaşayan ve pizzacıda servis elemanlığı yapan orta yaşa merdiven dayamış birisidir.

Bu sıradan yaşantısına rağmen Satoru’nun aslında hiç kimsenin bilmediği bir yeteneği vardır.

Kendi deyimi ile: “Revival” yani Diriliş. Satoru, bu esrarengiz yeteneği sayesinde kötü bir olay olduğunda o olay yaşanmadan bir ila beş dakika öncesine dönebilmektedir. Örneğin bir kamyon şoförü küçük bir çocuğu ezdiğinde Satoru hemen olayın başına dönerek trajediyi önleme gücüne (veya olduğu gibi bırakma) gücüne sahiptir.

Diriliş deneyimi Satoru’nun kontrolünde değildir ve nerede – ne zaman meydana geleceği belli değildir.

Durarara!! (2010) 8.0

Gizem Türünde en iyi 10 Anime

Durarara!!, Türkçe olarak “Kafasız” anlamına geliyor ve adını barındırdığı karakterlerden birinden alıyor.

Ryugamine Mikado, Tokyo‘nun en kalabalık şehirlerinden birisi olan Ikebukuro‘ya orta okul okumak için gelmeye karar verir.

Bu kararı vermesinde en etkili olay en yakın arkadaşı Masaomi Kida‘nın okuluna gitmek istemesidir.

Daha önce normal bir okula bile gitmeyip evde eğitim alan Mikado için başka insanların olduğu bir ortama girmek oldukça heyecan verici bir karardır.

Kuroshitsuji (2008-2010) 7.9

Gizem Türünde en iyi 10 Anime

Kuroshitsuji (Black Butler) veya Kara Kâhya, izleyenini 1880’li yılların sonuna, İngiltere’ye götürüyor.

Victoria döneminde İngiltere’nin en asil ailelerinden biri olan Phantomhive’lar bir yangın sırasında hayatlarını kaybederler.

Yangının ardından kaybolan Phantomhive’ların tek oğlu 12 yaşındaki Ciel Phantomhive; yanında Sebastian Michaelis adlı her konuda mükemmel bilgiye, terbiyeye ve yeteneğe sahip olan bir hizmetkarla birlikte 2 yıl sonra aniden ortaya çıkarak tüm malvarlıklarının ve işlerinin yönetimini devralır.

Bir yandan da Sebastian’la birlikte, Kraliçe Victoria’nın ilgilenmesini istediği Londra’daki gizli davaları çözmektedir.

Ancak madalyonun arka yüzünde aslında Sebastian, Ciel’in geri dönebilmek için anlaşma yaptığı bir şeytandır.

Ajin : Demi Human / Yarı İnsan (2017) 7.7

Gizem Türünde en iyi 10 Anime

Ajinler ölemeyen insanlardır. İlk defa 17 yıl önce Afrika’da bir savaşta keşfedilmişlerdir.

Zamanla insanlığın arasına daha da karışmış olsalar da nereden geldikleri veya nasıl Ajin oldukları bilinmemektedir.

Ölmemeleri büyük bir avantaj olduğu ve bu güç kötüye kullanılırsa neredeyse durdurulamaz olacağı için hükümetler tarafından kontrol altında tutulur.

Bungou Stray Dogs (2016) 7.5

Gizem Türünde en iyi 10 Anime

Nakajima Atsushi kaldığı yetimhaneden atılır. Atsushi’nin artık ne gidecek bir yeri ne de yiyecek bir lokması vardır. Açlığın sınırına dayanmış bir nehir kenarında dururken intihar etmeye kalkışan tuhaf bir adamı kurtarır.

Kurtardığı Dazai Osamu isimli bu adam ve onun ortağı Kunikida, aslında çok önemli bir dedektiflik kuruluşunun üyesidirler. Doğaüstü güçlere sahip bu ikili, polis ve ordu için tehlikeli olaylarla baş etmektedirler.

Öte yandan Atsushi bu bölgeye geldiği sıralarda Dazai ve Kunikida, bölgede ortaya çıkan bir kaplanın izini sürmektedir.

Bu garip olay çözülmeden önce Atsushi’nin kaplanla bir bağlantısı var gibi görünür. Anlaşılan odur ki Atsushi’nin geleceği, Dazai ve dedektiflerden daha fazlasına bulaşacaktır.

Yamada-kun to 7-nin no Majo (2015) 7.3

Gizem Türünde en iyi 10 Anime

Hikaye, okuduğu lisenin problem çocuğu ünvanını kazanmış Yamada Ryuu’nun okulun hem güzel hem de başarılı öğrencisi Urara Shiraishi ile çarpışması ve uyandığında kendini onun vucüdunda bulmasıyla başlıyor.

İkilinin nasıl vücut değiştirdiklerine dair sırrı çözmesi, okul sınırlarında dönen birçok yeni sırrı beraberinde getirecektir.

Gakkô-gurashi! (2015) 7.2

Gizem Türünde en iyi 10 Anime

Takeya Yuki okulunu çok sevmektedir. Onun için okul harika bir yerdir ve kendi kulübü olan Okul Hayatı Kulübü’nün aktiviteleri başı çekmek üzere okul aktivitelerinden çok zevk almaktadır.

Rii-chan başkanlığındaki kulüpte Kurumi-chan bir diğer üyedir ve öğretmenleri Megu-nee de onlar için her zaman orada bulunmaktadır.

Evet, okulunu kalpten seviyordur.

3 arkadaşıyla beraber okulda yatmaya karar kıldıkları günse gizemli birkaç olay olur ve kendilerini zombi saldırısından son hayatta kalan kişiler olarak bulurlar. Bunun üzerinde de hayatlarını okulda yaşayarak devam ettirirler.

Rokka no Yuusha (2015) 7.1

Gizem Türünde en iyi 10 Anime

Çok uzun zaman önce Majin adındaki karanlıkların efendisi dünyaya kötülük getirir.

İblislerini dünyaya salarak birçok ölüme sebep olur. Buna engel olmak için Kader Tanrıçası farklı ülkelerden 6 kişi seçer ve onlara savaşması için özel güçler bahşeder.

Kendini dünyanın en güçlü insanı olarak gören Adlet Mayer bu 6 çiçeğin kahramanından biri olmak için efsanenin gerçekleşeceği yere gelir. İşler hiç planladığı gibi gitmese de 6 kahramandan biri olarak seçilir.

Diğer kahramanlar olarak seçilen prenses Nashetania Loei Piena Augustra ve onun sadık hizmetkarı Goldov Auora ile birlikte tüm kahramanların buluşacağı ortak noktaya doğru yola koyulurlar.

Hamatora: The Animation (2014) 7.1

Gizem Türünde en iyi 10 Anime

2014 yılında, ”Minimum Holders” diye adlandırılan seçilmiş insanların doğaüstü yetenekleri olduğu keşfedilir.

Nice ve Murasaki adında 2 ”Mimimum Holders” arkadaş Yokohama da Nowhere Café de arkadaşlarıyla bütün gün oturup müşteri bekledikleri bir dedektiflik bürosu kurarlar.

Polis memuru Art şehirdeki meydana gelen seri cinayet olaylarının soruşturmasında yardım isteyince ikilimiz istemeden de olsa kendilerini katilin tek hedefinin ”Minimum Holders” olduğu gerçeğini öğredikleri bir davanın içinde bulacaklardır.

Danganronpa: Kibô no gakuen to zetsubô no kôkôsei (2013) 7.0

Gizem Türünde en iyi 10 Anime

Danganronpa, aynı isimli oyunundan uyarlanmış bir animedir.

Her dalda en yetenekli öğrencilerin kabul edildiği Kibogamine Akademisi (Hope’s Peak Academy) yeni dönemine oluşturduğu özel sınıfıyla 15 yetenekli öğrenciyi bir araya getirir. Makoto Naegi bu akademiye kabul edilmiş sıradan bir öğrencidir. Hala aklında neden bu okula kabul edildiğinin soruları varken okula adım attığı anda her yer kararır. Makoto, gözünü boş bir sınıfta açar. Açılış törenine katılması gerektiğine dair bir not bulması üzerine törenin yapılacağı alana gider ve kendisi gibi gözünü okulda açan 15 sınıf arkadaşıyla karşılaşır. Kendini Monobear olarak tanıtan oyuncak ayı okulun müdür olduğunu ve bu okulun hiçte düşündükleri gibi bir yer olmadığını anlatır.

Kibogamine Akademisinden mezun olmanın tek şartı cinayet işlemektir. Bu 15 kişilik grup ya kendi aralarından birini öldürecek ya da ömür boyu okulda kilitli kalacaktır. Lakin cinayet işleyen bunu gizli kapaklı yapmalıdır eğer diğer arkadaşları katilin kim olduğunu bulurlarsa bu sefer paçayı kurtardığını sanan katil idam edilecektir. Bunun br şaka olduğunu düşünen öğrenciler çıkış yolu aramaları ve yardım beklemeleri gibi umutlarının da yok olmasıyla gruba şüphe duygusu yayılır. Okuldan mezun olmadan çıkamayacaklarını anlayan grup için artık hayatta kalma mücadelesi başlamıştır.

Gizem anime önerisi isteyenler için gizem türünde en iyi 10 anime listesine yer verdiğimiz bu yazımız sona erdi.

Bir cevap yazın