1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Gizem dolu en iyi 10 Film

Gizem dolu en iyi 10 Film

Size son anına kadar gerilimi yaşatabilecek en iyi gizem filmleri.

Gizem dolu en iyi 10 Film

Gerilim ve gizem filmleri arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bir sonraki sahnesinde acaba neler olacak dedirten gizem dolu en iyi 10 film listemizi yazımızda bulacaksınız.

Her gerilim filminin içerisinde biraz gizem, her gizem filminin içerisinde ise biraz gerilim vardır. Ancak bulmaca çözüyormuş hissi veren başarılı gizem filmleri her zaman için beğenilen türler arasında yer almışlardır. İşte huzurlarınızda mutlaka izlenmesi gereken gizem filmleri;

Gizem dolu en iyi 10 Film

Gizem dolu en iyi 10 film listemiz IMDB puanına göre sıralanmıştır.

Olağan Şüpheliler – The Usual Suspects

Gizem dolu en iyi 10 Film

IMDB : 8,6

Oyuncular: Stephen Baldwin , Gabriel Byrne , Chazz Palminteri , Kevin Pollak , Pete Postlethwaite , Kevin Spacey

Polis San Pedro’da patlayan bir tekneyi araştırdığında 27 ceset ve 91 milyon dolarlık uyuşturucu parası bulur. Olaydan kurtulan iki kişi, yanıklarla dolu vücuduyla korkmuş bir Macar terörist ve Verbal Kint adında bir tetikçidir. Polisteki sorgusunda Kint, 6 hafta öncesinden başlayarak olayları anlatır. Beş suçlunun nasıl bir araya geldiğinden, kaçırılan bir kamyondan ve bir suç lordundan bahseder polislere…Özellikle kurgusu ve öyküsündeki gerilim ve sürprizlerle dikkat çekici bir başyapıt…

Yedi – Se7en

Gizem dolu en iyi 10 Film

IMDB: 8,6

Oyuncular: Brad Pitt , Morgan Freeman , Gwyneth Paltrow , John C. McGinley , Kevin Spacey

7 ölümcül günahı işleyenleri kendi vahşi yöntemleriyle öldüren bir seri katil ve onun peşindeki iki polis dedektifin çabalarını konu alan bir gerilim başyapıtı.Yönetmen David Fincher imzalı film, gerek sürükleyici konusu gerekse oyuncuların performanslarıyla gişede büyük başarı yakalamıştı. En iyi kurgu dalında 1996’da ödüle aday olan film bu ödülü alamamıştı.Özellikle sürpriz kötü adamı ve çarpıcı finali ile şimdiden bir klasik olarak yerini aldı.

Prestij – The Prestige

Gizem dolu en iyi 10 Film

IMDB : 8,5

Oyuncular: Hugh Jackman , Christian Bale , Michael Caine , Scarlett Johansson

19.yy sonlarında Londra’da Robert Angier, sevgili eşi Julia McCullough ve Alfred Borden hem arkadaştırlar hem de bir sihirbazın asistanlarıdırlar. Bir gösteri esnasında Julia ölünce Robert, onun ölümünden Alfred’i suçlar ve birbirlerine düşman olurlar. Zaman içinde ikisi de hem ünlü olurlar hem de rakip sihirbazlara dönüşerek birbirlerinin sahne üstünde performansını sabote etmeye kalkışırlar. Alfred başarılı bir hile yapınca Robert, rakibinin sırrını çözmek konusunu takıntı halinde getirir ve trajik olaylar birbirini kovalar.

Los Angeles Sırları – L.A. Confidential

Gizem dolu en iyi 10 Film

IMDB : 8,3

Oyuncular: Kevin Spacey , Guy Pearce , Danny DeVito , James Cromwell , Kim Basinger , Russell Crowe

1950’lerin başında Los Angeles küçük bir kasaba olmaktan çıkıp hayaller şehrine dönüşmeye başlamıştır.Yer altı dünyasının patronu Mickey Cohen’in hapse girmesiyle şehirdeki diğer suç örgütleri arasında liderlik savaşı başlar. Bir gece Cohen’in adamlarına baskın düzenlenir ve hepsi öldürülür. Öldürülenler arasında eski bir polis de vardır. Bu olayı araştırmak üzere L.A. Polis Departmanından üç polis görevlendirir. Görevlendirilen polisler karakter olarak birbirlerinden çok farklıdır Ve araştırmaları onları güzel bir kadına kadar götürür.

Karanlık Yolculuk – Donnie Darko

Gizem dolu en iyi 10 Film

IMDB : 8,1

Oyuncular: Jake Gyllenhaal , Jena Malone , Patrick Swayze , Maggie Gyllenhaal , Drew Barrymore

80’lerin sonunda geçen öyküde, Donnie Darko adında 16 yaşında bir genç, bazı gerçek olmayan görüntüler görmeye başlıyor. Özellikle de tavşan kostümlü bir adam beliriyor sık sık. Çevresiyle uyum sorunu yaşayan genç, ailesinin ve okulun kendisi için çizdiği yoldan ayrılıp, esrarengiz misafirinin izinden gidecektir…

Mulholland Çıkmazı – Mulholland Dr.

Gizem dolu en iyi 10 Film

IMDB : 8,0

Oyuncular: Naomi Watts , Laura Harring , Justin Theroux , Ann Miller , Dan Hedaya

Mulholland Otoyolu boyunca hiç bir şey göründüğü gibi değildir. Mulholland Otoyolu, Hollywood’un gerçeküstü evreninde geçen karmaşık bir hikayedir.Bu öyküde şehrin şizofrenik doğasını keşfederek, masumiyet ve ahlaksızlığın, iyilik ve kötünün, iffet ve namussuzluğun, eşine kolay rastlanmayan karışımına tanık olacaksınız.Duygusal deneyimlerin labirentinde dolaştıran, kabuslar ve rüyalarınızı aynı uykuda buluşturan bir psikolojik hikaye…

Davetsiz Misafir – Contratiempo

Gizem dolu en iyi 10 Film

IMDB : 8,0

Oyuncular: Mario Casas , José Coronado , Bárbara Lennie , Ana Wagener

Adrian Doria varlıklı bir iş adamıdır. Bir gün kendisini kapısı kitli bir otel odasında sevgilisi Laural Vidan ‘ ın cesedinin yanı başında bulur. Polis tarafından tutuklandıkan sonra deneyimli bir avukat olan Virginia Goodman ile tanışır. Masum olduğunu kanıtlamak için şoförü Daniel Garrido araba kazasını aydınlatmaları gerekmektedir. Aynı zamanda avukatı Felix olayların seyrini değiştirebilecek bir delil araştırmaktadır. Virginia ve Adrian vaka hakkında konuşmalarını sürdürürler ama Adrian’ın ifadesinden ikna olmayan Virginia onu hikayesinin karanlık noktalarını açığa çıkarması için zorlar. Bulmacada gerçek ve yalan kolayca yer değiştirebilmektedir.

Oyun – The Game

Gizem dolu en iyi 10 Film

IMDB : 7,8

Oyuncular: Michael Douglas , Sean Penn , Deborah Kara Unger , James Rebhorn

Nicholas Van Orton hem iş hem de özel hayatında kontrolü elinde tutmaya alışkın, zeki ve başarılı bir işadamıdır. Bu düzenli hayatı, kardeşi Conrad’ın ona verdiği alışıldığın dışındaki doğumgünü hediyesi ile köklü değişikliklere uğrayacaktır. Artık bir ölüm kalımsavaşı başlamıştır.

Zodiac

Gizem dolu en iyi 10 Film

IMDB : 7,7

Oyuncular: Jake Gyllenhaal , Robert Downey Jr. , Mark Ruffalo , Anthony Edwards

Zodiac, San Fransisco körfez bölgesini dehşete boğmuş ve onlarca yıl boyunca şifreleri ve mektuplarıyla dört ayrı yargı bölgesinin yetkilileriyle alay etmiş bir seri katilin gerçek hikâyesine dayanan bir gerilim filmi. Bir avcıyı avlamak dört adam için bir saplantı hâlini alır; bu öyle bir saplantıdır ki onları eski hâllerinin birer hayaletine dönüştürür, yaşamları katilin bıraktığı sonu gelmeyen ipuçlarıyla bir kurulup bir yıkılır.

Kimlik – Identity

Gizem dolu en iyi 10 Film

IMDB : 7,3

Oyuncular: John Cusack , Ray Liotta , Amanda Peet , John Hawkes

Çölün ortasında bir gece. Korkunç bir kasırga dış dünya ile tüm bağlantıları koparır. 10 yabancı, tuhaf bir yolüstü oteline sığınmak zorunda kalmışlardır. Dışarıyla herhangi bir iletişim kurabilmek imkansız gibidir. Ve kaynağını tam olarak anlayamadıkları cinayetler başlar. Bir güç, tek tek hepsini öldürmeyi kafasını koymuştur. Fakat olaylara rastlantının penceresinden bakmayı bıraktıklarında, içinde bulundukları durumun çok daha karışık olduğunu farkederler. Amerikan bağımsız sinemasının heyecan verici isimlerinden James Mangold tarafından çekilen korku gerilim, oyuncularıyla da dikkat çekiyor.

IMDB puanına göre sıraladığımız gizem dolu en iyi 10 film burada sona erdi.

Korku-Gerilim tarzı filmlerden hoşlanan ve gerilmeyi sevenler  en iyi 15 gerilim dizisini buradaki yazımızda bulabilirler.

Yorum Yap

Yorum Yap