Gerilmeyi Sevenlere en iyi 15 Gerilim Dizisi

En iyi Gerilim Dizileri

Merhaba dizi severler. Korku-Gerilim tarzı filmlerden hoşlanan ve gerilmeyi sevenlere en iyi 15 gerilim dizisi listesi sunacağız.

Gerilmeyi Sevenlere en iyi 15 Gerilim Dizisi

En iyi Gerilim Dizileri listemizdeki diziler IMDB sıralamasına göre listelenmiştir.

True Detective

En iyi Gerilim Dizileri

IMDB : 9.0

Yapım Yılı : 2014

Oyuncular : Vince Vaughn, Colin Farrell, Rachel McAdams

 Dizinin ilk sezonunda olaylar Louisiana eyaletinde geçiyor.  Louisiana Cinayet Masası’nda görev yapan dedektif Rust Cohle (McConaughey) ve Martin Hart (Harrelson) bir seri katilin peşine düşerler. Beraber çalışan ikilinin, takip derinleştikçe kendi hayatlarının da içinden çıkılmaz bir duruma gelmesi kaçınılmaz olacaktır. 17 yıl boyunca bir seri katili yakalamak için iz süren dedektifler, yıllar sonra davanın tekrar ele alınması ile beraber kendilerini sorgu masasında bulurlar.

Black Mirror

En iyi Gerilim Dizileri

IMDB : 8.9

Yapım Yılı : 2011

Oyuncular : Daniel Lapaine, Hannah John-Kamen, Michaela Coel

Bu bilimkurgu antolojisi dizisi, insanlığın en görkemli buluşlarının ve en karanlık içgüdülerinin zıtlaştığı karmaşık ve teknolojiyle dolu bir yakın geleceği konu alıyor.

lk bölüm, sosyal medyanın başa bela olabileceğini gösterirken, ikinci bölüm televizyondaki yarışmaların birgün varabileceği noktaya parmak basıyor. Üçüncü bölüm ise; yakın bir gelecekte insanlar taktırdıkları hafıza çipleri sayesinde tüm hayatlarını depolayabilmektedirler. Hiçbir şey unutulmuyor, hiçbir ayrıntı atlanmıyordur.

Stranger Things

En iyi Gerilim Dizileri

IMDB : 8.9

Yapım Yılı : 2016

Oyuncular : Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Winona Ryder

En iyi 15 Gerilim dizisi listemizde yer alan , Winona Ryder, David Harbour, Cara Buono’yu başrollerinde buluşturan dizide; kaybolan genç bir çocuğu ve onu bulmaya çalışan annesini anlatılıyor.

Dexter

En iyi Gerilim Dizileri

IMDB : 8.7

Yapım Yılı : 2006-2013

Oyuncular : Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas

Polis departmanında çalışan ancak ikinci kimliğini gizleyen Dexter, resmi olarak kan analizcisidir. Gayri resmi olarak da seri katil olarak karşımıza çıkacaktır. Bir çok farklı romandan uyarlanan ve 2006 yılında televizyonda seyirci karşısında boy gösteren dizi 8 sezon 90 bölümden oluşmaktadır.

Dark

En iyi Gerilim Dizileri

IMDB : 8.6

Yapım Yılı :2017

Oyuncular : Oliver Masucci, Karoline Eichhorn, Jördis Triebel

Dünyanın gözü iki küçük çocuğun kaybolduğu, bir Alman kasabası olan Winden’dadır… Çocukların kaybolması, dört aile arasındaki karmaşık ilişkileri ve yaşanan çifte hayatları ortaya çıkarır.

Her biri bir saatlik, on bölümden oluşan dizide, izleyici gizemli bir şekilde aynı kasabada 1986 yılında yaşanan olaylara sürükleniyor.

Mr. Robot

En iyi Gerilim Dizileri

IMDB :  8.6

Yapım Yılı : 2015

Oyuncular : Rami Malek, Christian Slater, Portia Doubleday

En iyi 15 Gerilim dizisi listemizdeki diğer bir yapım olan Mr. Robot, gündüzleri siber güvenlik mühendisi olarak çalışırken geceleri kanunsuz bir hacker olan Elliot adındaki antisosyal genç bir programcıyı merkezine koyuyor. Bir gün, gizli bir hacker grubu liderinin kendine çeşitli çok uluslu şirketleri çökertmesinde yardım etmesi için iş teklifi aldığında yol ayrımına düşer.

Hannibal

En iyi Gerilim Dizileri

IMDB : 8.5

Yapım Yılı :2013-2015

Oyuncular : Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas

FBI özel dedektifi Will Graham ile Dr. Hannibal Lecter’in iş birliği ile ele alınan senaryosu ile peşinde olduğu bir seri katilin hikayesinden uyarlanan dizi; Hannibal, NBC için Bryan Fuller tarafından geliştirilen bir Amerikan psikolojik gerilim-korku dizisidir.

Ozark

En iyi Gerilim Dizileri

IMDB : 8.4

Yapım Yılı :2017

Oyuncular : Jason Bateman, Laura Linney, Julia Garner

En iyi 15 Gerilim dizisi listemizde bulunan Ozark dizisinde, Kırsal Missouri bölgesinde çekimleri yapılan dizide uyuşturucu, kara para aklama gibi konuların yer aldığı karanlık ve tehlikeli bir dünyayı izleyeceğiz. Meksikalı bir uyuşturucu lorduna borcunu ödemek zorunda olan Marty Bird (Bateman) eşi Wendy (Laura Linney) ile birlikte Missouri’de ki bir sayfiye evine taşınır ve olaylar şekillenmeye başlar.

Forbrydelsen

En iyi Gerilim Dizileri

IMDB : 8.4

Yapım Yılı :2007-2012

Oyuncular : Sofie Gråbøl, Morten Suurballe, Lars Mikkelsen

Sarah Lund, Kopenhag’da yaşayan ama İsveçli erkek arkadaşının yanına taşınacağından Stockholm’e transfer olmak üzere olan bir detektifdir. İşyerindeki son gününde, bir genç kızın kaybolduğu haberi gelir. Gerçi akşama veda partisi vardır ama yerine geçecek olan detektif ile birlikte olaya el koyar. Daha sonra genç kızı vahşice öldürülmüş bir şekilde bulurlar, ipuçları Kopenhag belediye başkanlığına oynayan bir politikacının kampanya ekibine kadar uzanmaktadır.

Sharp Objects

En iyi Gerilim Dizileri

IMDB : 8.3

Yapım Yılı :2018

Oyuncular : Amy Adams, Patricia Clarkson, Chris Messina

Amy Adams’ın canlandırdığı Camille Preaker, bir gazeteci ve büyüdüğü kasabadaki iki kızın olayını araştırmak için kasabasına gönderiliyor. Kızlardan biri cinayet kurbanı, diğeriyse kayıp. Bu olayları araştırıp yazmak için uğraşırken bir yandan da geçmişinde yaşadığı psikolojik sorunlara yeniden tanıklık edecek.

Bates Motel

En iyi Gerilim Dizileri

IMDB : 8.2

Yapım Yılı :2013-2017

Oyuncular :Vera Farmiga, Freddie Highmore, Max Thieriot

Dizi öncelikle 2013 yılında vizyona giren Psycho filminin devam niteliğindedir. Norman Bates, annesinin arasında ki ilişkinin nereden ve nasıl geldiğine anlam vermeye çalışırken oluşan trajik sahnelerin gizemini ve korkusunu beraberinde getirmeye çalışacaktır. Bates Motel dizisi özellikle filmden önceki adamın Norman Bates’in sapıklık ve hayat tecrübelerinden önce neler yaşadığını anlatmaya çalışan 2013 yılında başlamış dizidir.

Penny Dreadful

En iyi Gerilim Dizileri

IMDB : 8.2

Yapım Yılı :2014-2016

Oyuncular : Josh Hartnett, Timothy Dalton, Eva Green

Edebiyatın ünlü ve korkutucu karakterlerinin bir araya geliyor.

Penny Dreadful’da, Edebiyat’ın ünlü ve korkunç karakterlerinden bazıları Dr. Frankenstein ve Frankenstein Canavarı, Dorian Gray ve Dracula’nın romanındaki ikonik karakterler de dahil olmak üzere Viktorya Londra’sında yer alacaklar. Dizi bu klasik korku hikayelerini bir araya getirecek ve karakterlerin canavar yönlerini kavramalarını anlatacak. Dizi “Psikolojik Gerilim” olarak tanıtılıyor.

Öncelikle Josh Hartnett, Eva Green ve Timothy Dalton’ın dizide yer aldığını yazayım. Sadece bu isimler bile konuya bakılmaksızın ilginizi çekecektir. Tabi ki sadece bu kadar değil. Dr Who dizisinden tanıdığımız Billie Piper, bir çok yapımda yab rol olarak görülen 20 yıllık tecrübe Helen McCrory, yine bir çok diziden yüzünü anımsayacağınız Rory Kinnear dizide yer alan isimler.

American Horror Story

En iyi Gerilim Dizileri

IMDB : 8.1

Yapım Yılı :2011

Oyuncular :Lady Gaga, Kathy Bates, Angela Bassett

Her bir sezonu başka bir hikayeyi konu alan American Horror Story, ilk sezonunda lanetli bir ev üzerinden ilerleyerek, bizi bu evin zaman içindeki sakinleri ile tanıştırdı. 2. sezonda ise hikayenin odağında bir akıl hastanesi var. Bu kez yıllar öncesine gidecek ve bu akılalmaz hastanede yaşananlara tanık olacağız..

The Sinner

En iyi Gerilim Dizileri

IMDB : 8.0

Yapım Yılı :2017

Oyuncular :Bill Pullman, Dohn Norwood, Jessica Biel

Petra Hammesfahr’ın aynı isimli kitabından uyarlanan The Sinner, genç bir annenin içine düştüğü nedensiz öfke, şiddet ve korkunun temelini aramasını anlatacak. Dizide Bill Pullman tarafından canlandırılan detektif ile birlikte genç kadın geçmişi ile bolca yüzleşmek zorunda kalacak.

The Purge

En iyi Gerilim Dizileri

IMDB : 6.2

Yapım Yılı :2018

Oyuncular :Gabriel Chavarria, Hannah Emily Anderson, Jessica Garza

En iyi 15 Gerilim dizisi listemizde bulunan son dizi, Yönetmenliğini ve senaristliğini James DeMonaco’nun üstlendiği The Purge filminin ekran uyarlamasında, yılda bir kez düzenlenen ve 12 saatlik süre boyunca insan öldürmenin serbest olduğu Arınma Gecesi konu ediliyor. Kız kardeşinin gizemli mektubu ile kasabaya geri dönen Migel ve bir arınma tarikatına bağlı olan ve kendisini tarikat liderine adayan Penelope’nin yaşadıkların anlatılacağı dizinin başrollerinde Gabriel Chavarria ve Jessica Garza yer alıyor.

En iyi 15 Gerilim dizisi listemiz burada sona erdi. Dilerseniz aşağıda verdiğimiz linkimizde en iyi korku dizilerinede bakabilirsiniz.

[geo-post id=”216″]

Bir cevap yazın