Gerçek Hayattan Uyarlanmış en iyi Romantik Filmler

Gerçek Aşk Filmleri

Gerçek aşk hikayelerini izlemek isteyenler için gerçek hayattan uyarlanmış en iyi romantik filmler listesi hazırladık.

Romantik ve aşk dolu filmleri sevenler için yaşanmış olaylardan esinlenerek yapılmış en iyi aşk filmleri

Sınırları Aşmak – Walk The Line

Gerçek Aşk Filmleri

IMDB: 7.9

Yapım: 2005

Oyuncular: Joaquin Phoenix , Reese Witherspoon , Ginnifer Goodwin , Robert Patrick

1955 yılında, adının J.R Cash olduğunu söyleyen genç zayıf bir gitarist Memphis’teki Sun Stüdyolarına ünlü olmak için gelir. Bu Amerikan kültürünün üzerinde silinmez bir iz bırakacak adamın şöhrete ilk adımlarıdır. Bir korku treninin akordlarında dolaşan parmakları, demirden daha keskin ve kararlı bakan gözleri, kapkara ve derin bir geceyi andıran sesi ile daha önce hiç duyulmamış bir gerçek hayatı anlatıyordu.O günlerde şöhretinin ilk günlerini ateşleyen değişik karakteri ve insanlar üzerinde bıraktığı etki bugünün rock, country, punk, folk ve rap starlarına kadar bir çok yeteneğin de ortaya çıkmasında ön ayak olmuştur. Kendine has sesi ve kariyeri boyunca kişisel değişimler sert karakterinin bir uzantısı olmuştur. Önceleri kendisini yok eden bir çok yıldız gibi yaşayan Cash daha sonraları idol haline gelen ‘Siyah Giyinen Adam’ karakteri ile bıçak sırtındaki şöhretin hem ne kadar acımasız hem de aşkın doğasının ne kadar güçlü olduğuna dair örnek oluşturmuştur.

 

Gölge Topraklarda –  Shadowlands

Gerçek Aşk Filmleri

IMDB: 7.4

Yapım: 1993

Oyuncular: Anthony Hopkins, Debra Winger, Julian Fellowes

Konusunu gerçek bir hikayeden alan filmde ‘Jack’ olarak tanınan Lewis ile Amerikalı şair Joy Gresham arasındaki aşk anlatılıyor. 30’lu yıllarda Jack Oxford’da ders vermektedir. Mektup arkadaşı olan Joy Amerika’dan onunla tanışmak için gelir ve aralarında zamana yayılan ve trajik anları da içerecek olan bir ilişki başlar.

Aşık Shakespeare – Shakespeare In Love

Gerçek Aşk Filmleri

IMDB: 7.1

Yapım: 1998

Oyuncular: Gwyneth Paltrow, Joseph Fiennes, Geoffrey Rush

Will Shakespeare tanınan ama son zamanlarda bocalayan bir oyun yazarıdır. Aklına yazabileceği hiçbir şey gelmiyor, parasının da suyu tükeniyordur. Bir ilham kaynağı bulmak için çabalayıp duran Will Shakespeare’in karşısına kader Viola de Lesseps isimli bir kadını çıkaracaktır.

Aşkın Kitabı – Becoming Jane

Gerçek Aşk Filmleri

IMDB: 7.1

Yapım: 2007

Oyuncular: Anne Hathaway , James McAvoy , Julie Walters , James Cromwell , Maggie Smith

Jane Austen (Anne Hathaway) aşka inanmaktadır. Anne ve babası (Julie Walters ve James Cromwell) onun 1795 İngiltere’sinde adet olduğu üzere, para karşılığı bir evlenme yapmasını arzular. 20 yaşındaki Jane büyüleyici, genç bir İrlandalı olan Tom Lefroy ile tanıştığında, (James McAvoy), zekası ve cüretkarlığı genç kızın merakını uyandırır. Jane, Lady Gresham’ın (Maggie Smith) yeğeninin teklifini geri çevirip, ailesinin otoritesine ve sosyal adetlere karşı gelebilecek mi? Film, edebi dehanın basamaklarındaki genç bir kadının, hayatını ve eserlerini aşk için riske atması anlatılıyor.

50 İlk Öpücük – 50 First Dates

Gerçek Aşk Filmleri

IMDB: 6.8

Yapım: 2004

Oyuncular: Adam Sandler , Drew Barrymore , Rob Schneider , Sean Astin , Lusia Strus , Dan Aykroyd

Dr. Henry Roth, Hawaii’nin ünlü playboylarından birisidir. Fakat Lucy ile tanışınca farklı duygular hissetmeye başlar. Kalbini çalan bu kadının dünyada çok az rastlanan bir rahatsızlığı vardır. Her gün bir önceki gün yaşadıklarını unutarak uyanan Lucy, sürekli yenilenen bir hafıza kaybı yaşamaktadır. Henry her yeni günde yeniden kendisini tanıtmak ve yeniden kendisinden etkilenmesini sağlamak zorundadır. Bu durum Henry’nin işini zorlaştırmanın yanında, aslında daha da fazla bağlanmasına sebep olacaktır.Adam Sandler ve Drew Barrymore’un uyumlu bir ikili oldukları 50 İlk Öpücük, hoş bir romantik-komedi olarak hafızalarda yer ediyor.

Aşk Yemini – The Vow

Gerçek Aşk Filmleri

IMDB: 6.8

Yapım: 2012

Oyuncular: Rachel McAdams , Channing Tatum , Sam Neill , Scott Speedman , Jessica Lange

Yeni evlenmiş birbirine aşık bir çift olan Paige ve Leo bir gece arabada evlerine dönerlerken, bir trafik kazası geçirirler. İkisi de sağ kurtulur fakat Paige 5 sene boyunca komada kalır. Her gün sevgili karısının uyanmasını bekleyen Leo, Paige komadan çıktığında ciddi bir şok yaşar. Zira Paige, ağır bir hafıza kaybına uğramıştır ve kazadan önceki hayatına dair çok az şey hatırlamaktadır. Leo şimdi her şeye yeniden başlayarak Paige’in sevgisini yeniden kazanmaya, bütün hatıralarını beraber yaşadıkları anları geri getirmeye çalışacaktır…

Goethe´nin İlk Aşkı – Goethe!

Gerçek Aşk Filmleri

IMDB: 6.7

Yapım: 2010

Oyuncular: Alexander Fehling , Miriam Stein , Moritz Bleibtreu , Volker Bruch , Burghart Klaußner

Film Özeti: Alman edebiyatçı Goethe’nin gençlik yıllarında sanatının başlamasına ilham kaynağı olan aşk hikâyesini konu alan “Goethe’nin İlk Aşkı / Young Goethe in Love”, girdiği hukuk sınavlarından geçemeyen Johann Goethe’nin yüksek mahkemede çalışması için babası tarafından küçük bir kasabaya gönderilmesiyle başlıyor.Boş zamanlarını şiir yazarak geçiren Johann, burada sıkı çalışarak amiri Kestner ile arkadaş olur. Johann, güzel ve çekici bir kız olan Lotte’ye âşık olunca ayakları yerden kesilir. Ancak Kestner’in de Lotte’ye olan ilgisi hepsinin hayatlarını tersyüz edecektir.Johann ve Lotte arasındaki bu dramatik aşk, Goethe’nin şaheserlerinden biri olan “Genç Werther’in Acıları”na ilham kaynağı olacaktır.

Genç Kız ve Kral –  Anna And The King

Gerçek Aşk Filmleri

IMDB: 6.7

Yapım: 1999

Oyuncular: Jodie Foster, Yun-Fat Chow, Bai Ling

Bu film, 1860’lı yıllarda Kral Mongkut’un çocuklarına bakmak üzere Siam’a gelen dul İngiliz öğretmen Anna Leonowens’ın hikayesi. Kral’ın hem kişisel hayatı hem de politik hayatında aldığı kararlarda etkili olmaya başlayan Anna ile Kral arasında, kısa sürede karşılıklı bir aşk başlar…

Beyaz Massai – Die Weisse Massai

Gerçek Aşk Filmleri

IMDB: 6.5

Yapım: 2005

Oyuncular:  Nina Hoss, Jacky Ido, Katja Flint

Carola Kenya’da tatil yaparken şehrin yerli ırkından vahşi Lemaliana’ya aşık olur. Avrupa’daki sıkıcı hayatından kurtulup Kenya’nın vahşi doğasına yerleşmeye karar verir. Ancak burada yaşamak Carola için hiç de kolay olmaz. İlk çocuğunu doğurur, ancak bu bile onu Kenya’da tutmaya yetmez. Kısa süre sonra, kıskançlık ve vahşi yaşam biçimi yüzünden bitap düşüp Avrupa’ya geri dönmeye karar verir.

Aşkın Kıyısında – The Edge of Love

Gerçek Aşk Filmleri

IMDB: 6.3

Yapım: 2008

Yönetmen: John Maybury,

Oyuncular: Keira Knightley , Sienna Miller , Matthew Rhys , Cillian Murphy , Lisa Stansfield

İkinci Dünya Savaşı sırasında genç ve özgür ruhlu bir kadın olan Vera Philips, İskoç şair Dylan Thomas’a aşık olur. Thomas da Vera ile aynı duyguları paylaşmaktadır, ancak ortada bir sorun vardır. Thomas Caitlin MacNamara ile evlidir. İki kadın arasındaki rekabet birbirlerini tanımaya başladıkça dostluğa doğru evrilir. Vera artık onların evliliklerinin bir parçasıdır ve üçü de bu durumdan çok mutludur. Bu durum Vera’nın genç bir subay olan William ile evlenmesine dek sürer. William’ın aralarına katılmasını istemeyen Thomas’ın duyguları kıskançlığa doğru savrulur.

Görünmeyen Kadın – The Invisible Woman

Gerçek Aşk Filmleri

IMDB: 6.2

Yapım: 2013

Oyuncular: Ralph Fiennes , Felicity Jones , Joanna Scanlan , Kristin Scott Thomas , Tom Hollander

Kariyerinin en parlak günlerini yaşayan Charles Dickens, genç ve güzel bir kadınla tanışır. Ünlü yazara aşkla bağlı olan kadın, Dickens’ın ölümüne kadar onun gizli sevgilisi olarak kalacaktır. Yönetmenliğini Ralph Fiennes’ın üstlendiği film, Claire Tomalin’in kitabından Abi Morgan tarafından uyarlandı. Filmin kadrosunda Dickens’ı canlandıran baş rol Ralph Fiennes’in yanı sıra Felicity Jones, Michelle Fairley ve Kristin Scott Thomas gibi güzel oyuncular yer alıyor.

Ye, Dua Et, Sev – Eat, Pray, Love

Gerçek Aşk Filmleri

IMDB: 5.8

Yapım: 2010

Oyuncular: Julia Roberts , James Franco , Javier Bardem , Billy Crudup , Richard Jenkins

Elizabeth Gilbert’in filmle aynı ismi taşıyan ve kendi hayat deneyiminden yola çıkarak yazdığı kitaptan beyazperdeye uyarlanan filmde, acılı bir boşanmanın ardından kendini bulma ümidiyle İtalya, Hindistan ve Bali’yi kapsayan uzun bir gezi turuna çıkan Elizabeth’in hikayesini anlatıyor.

Diana

Gerçek Aşk Filmleri

IMDB: 5.5

Yapım: 2013

Oyuncular: Naomi Watts , Naveen Andrews , Charles Edwards , Douglas Hodge

1997’de şüpheli bir trafik kazası ile hayatını kaybeden Prenses Diana’yı beyazperdeye taşıyan film, Leydi Di ve onun Dodi Fayed’den önceki Pakistanlı sevgilisi kalp cerrahı Hasat Khan ile olan ilişkisine odaklanıyor. Kimilerine göre Dr. Hasnat Kahn, Leydi Diana’nın hayatının aşkıydı ve iki yıl süren bu ilişkiden sonra derin bir aşk acısı yaşamaya başladı. Bu süreçte Dodi Al-Fayed ile birlikte olmaya başlaması kimilerine göre Kahn’ı unutumadığı ve bu şekilde cezalandırdığı içindi. 1997 yılında şaibeli bir trafik kazası meydana geldi ve henüz 36 yaşında Leydi Diana, tüm bu sırları da yanına alarak hayata veda etti. Bu kaza sadece kraliyet ailesi için değil, tüm dünya için büyük bir şoktu.

Bir cevap yazın