1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Gerçek Hayattan Uyarlanmış En İyi 8 Film

Gerçek Hayattan Uyarlanmış En İyi 8 Film

Gerçek Hayattan Uyarlanmış En İyi 8 Film

Gerçek Hayattan Uyarlanmış En İyi 8 Film listemizde gerçek ve yaşanmış olaylardan sinemaya uyarlanmış en iyi filmleri derledik.

Gerçek Hayattan Uyarlanmış En İyi 8 Film

Gerçek Hayattan Uyarlanmışfilmler listemiz IMDB puanına göre sıralanmıştır.

Yeşil Rehber

Green Book

Gerçek Hayattan Uyarlanmış En İyi 8 Film

IMDB: 8.3

Yapım: 2018

Yönetmen: Peter Farrelly

Oyuncular: Paul Sloan , David Kallaway , Joe Cortese , Brian Stepanek , Tom Virtue

Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, 1962 yılında geçiyor. Bir gece kulübünde fedai olarak çalışan İtalyan asıllı Tony Lip (Viggo Mortensen), Afro-Amerikalı ünlü bir klasik müzik piyanisti olan Dr. Don Shirley’i (Mahershala Ali) konser turlarına götürmek için şöförü olarak işe alınır. 60’lı yılların Güney Amerika’sında Mason-Dixon’un ayrımcılık yasası yüzünden Afro-Amerikalıların konaklama ve hizmet seçenekleri kısıtlıydı. Dolayısıyla Tony, yolculuk sırasında Afro-Amerikalılar için güvenli olan güzergahları kullanabilmek için “The Green Book” isimli kılavuzdan yardım alır. Dr. Shirley ve Tony çıktıkları bu yolculukta ırkçılıkla ve tehlikeyle olduğu kadar beklenmedik bir nezaketle de karşılaşır. İkili bu zorlu yolculuklarında farklılıklarını bir kenara bırakmak zorundadır.

Bohemian Rhapsody

Gerçek Hayattan Uyarlanmış En İyi 8 Film

IMDB: 8.1

Yapım: 2018

Yönetmen: Bryan Singer

Oyuncular: Aaron McCusker , Allen Leech , Mike Myers , Tom Hollander , Aidan Gillen

Rami Malek’in ünlü müzisyen Freddie Mercury’ye hayat verdiği Bohemian Rhapsody, 60’lı yılların sonunda Londra’da kurulan ve tüm zamanların en efsanevi gruplarından birine dönüşen Queen’in ikon haline gelmiş solisti Freddie Mercury’yi ve Mercury’nin liderlik ettiği grubun Live Aid konserine kadar ilerleyen sürecini ele alıyor.

The Favourite

Sarayın Gözdesi

Gerçek Hayattan Uyarlanmış En İyi 8 Film

IMDB: 7.7

Yapım: 2018

Yönetmen: Yorgos Lanthimos

Oyuncular: Faye Daveney , Emma Delve , Jenny Rainsford , James Smith , Mark Gatiss

 On sekizinci yüzyılın başlarında İngiltere’nin Fransa ile savaşı sürerken, Kraliçe Anne’in (Olivia Colman) tahtta olduğu sarayı ve lüks yaşam tarzı bundan pek etkilenmez. Kraliçenin yakın “arkadaşı” olan Marlborough Düşesi Sarah Churchill (Rachel Weisz), bir yandan kraliçe ile ilgilenirken bir yandan onun yerine ülkeyi yönetmektedir. Düşes Sarah’ın saraya yeni gelen akrabası genç Abigail Masham (Emma Stone), Kraliçe Anne’in gözdesi olabilmek için Sarah ile rekabete girer. Kraliçe Anne’in sağlığı gitgide bozulurken iktidar, hırs, aşk ve hasetten güç alan saray entrikaları da alıp başını gider.

BlacKkKlansman

Karanlıkla Karşı Karşıya

Gerçek Hayattan Uyarlanmış En İyi 8 Film

IMDB: 7.5

Yapım: 2018

Yönetmen: Spike Lee

Oyuncular: Ashlie Atkinson , Robert John Burke , Danny Hoch , Laura Harrier , Harry Belafonte , Jasper Pääkkönen , Alec Baldwin

Ron Stallworth’un gerçek hayat hikayesinden uyarlanan filmde, Stallworth (John David Washington), Colorado’da yaşayan Afro-Amerikan bir polis memurudur. Ortağı Flip Zimmerman (Adam Driver) ile birlikte çalışmakta ve bu ikili Ku Klux Klan’I (KKK) durdurmak için mücadele vermektedir. Ron, örgütün şehri ele geçirme girişimlerini engellemek için örgütün içine sızar. Yerel Ku Klux Klan’ına başarıyla sızmakla kalmayan Ron, yerel bölümün de başına geçmeyi başarır. Peki Afro-Amerikan bir polis memuru, beyaz üstünlüğünü savunan bir örgütün içinde kimliğini gizli tutmayı nasıl başaracaktır?

 Beautiful Boy

Güzel Oğlum

Gerçek Hayattan Uyarlanmış En İyi 8 Film

IMDB: 7.3

Yapım: 2018

Yönetmen: Felix van Groeningen

Oyuncular:  Steve Carell, Maura Tierney, Jack Dylan Grazer

 Beautiful Boy, David ve oğlu Nick’in ilişkisini konu ediyor. Nick, parçalanmış bir ailenin çocuğudur. Annesi Vicki ile babası David boşanmıştır ve mahkeme onun velayetini annesine vermiştir. İyi bir baba olan David boşanmanın ardından oğlundan uzak kalsa da onunla ilgilenmeyi ihmal etmez. İyi bir çocuk ve başarılı bir öğrenci olan Nick’in hayatındaki değişim kısa sürede ailesinin de dikkatini çeker. Oğlundaki değişimlerin sebebini anlamaya çalışan David acı bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalır. Nick, kristal meth bağımlısıdır. David, oğlunu iyileştirmeye kararlıdır…

First Man

Ay’da İlk İnsan

Gerçek Hayattan Uyarlanmış En İyi 8 Film

IMDB: 7.4

Yapım: 2018

Yönetmen: Damien Chazelle

Oyuncular: Pablo Schreiber , Olivia Hamilton , Ciarán Hinds , Christopher Abbott , Ryan Gosling

 Film, Ay’a ilk kez ayak basan Amerikalı astronot Neil Armstrong’un (Ryan Gosling) hayatını konu alıyor. Kore üzerinden Amerikan Deniz Kuvvetleri pilotu olarak 78 saat uçuş yapan ve uzay programına astronot olarak katılmak için başvurarak denemelerden başarıyla geçen Neil Armstrong, Gemini 8 uçuşuyla ilk kez uzaya gitti. 20 Temmuz 1969 tarihinde ise bir ilki gerçekleştirerek, Apollo 11 ile yaptığı ay yolculuğunda aya ilk kez ayak basan insan oldu.

Vice

Gerçek Hayattan Uyarlanmış En İyi 8 Film

IMDB: 7.2

Yapım: 2018

Yönetmen: Adam McKay

Oyuncular: Cailee Spaeny , Aidan Gail , Alex MacNicoll , Jesse Plemons , Alison Pill

George W. Bush döneminde başkan yardımcılığı görevinde olan ve bu süreçte 11 Eylül, Irak ve Afganistan’ın işgali gibi olayları yaşayan Dick Cheney’in hayatını anlatan film, Cheney’in uyguladığı politikaların yanı sıra 11 Eylül saldırılarında süreci nasıl yönettiği de konu edinecek.

Outlaw King

Haydut Kral

Gerçek Hayattan Uyarlanmış En İyi 8 Film

IMDB: 7.0

Yapım: 2018

Yönetmen: David Mackenzie

Oyuncular: Stephen Dillane , Niall Greig Fulton , Daniel Campbell , Steven Cree , Callan Mulvey

14. yüzyıl İskoçyası’nda Robert Bruce, kraliyet tacını takar ve ülkesinin tekrar bağımsız olması için İngilizlere karşı yılmak bilmeyen bir isyana önderlik eder.

Yorum Yap

Yorum Yap