1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Fransız Sinemasının en iyi Suç Filmleri

Fransız Sinemasının en iyi Suç Filmleri

Avrupa sinemasının en başarılı örneklerini sinema dünyasına kazandıran Fransız sinemasının en iyi suç filmleri listesi.

en iyi Fransız filmleri

Avrupa sinemasının en başarılı örneklerini sinema dünyasına kazandıran Fransız sinemasının en iyi suç filmleri listesi.

Polisiye-Suç konulu en iyi fransız filmleri…

Borsalino Çetesi – Borsalino

en iyi Fransız filmleri

IMDB: 7.1

Yapım: 1973

Oyuncular: Jean-Paul Belmondo, Alain Delon, Catherine Rouvel

1930’ların ortasında Marsilya… Arkadaşı François Capella’nın cenaze töreninde, bölgeyi kontrolü altında tutan gangster Roch Siffredi (Alain Delon) intikamını alacağına yemin eder. Arkadaşının katledilmesinin ardında, faşist İtalyan çete reisi Giovanni Volpone’nin (Riccardo Cucciolla) bulunduğunu öğrendiğinde, önce kardeşini bulup öldürür.

Kiralık Katil – Le Samouraï

en iyi Fransız filmleri

IMDB: 8.1

Yapım: 1967

Oyuncular: Alain Delon , François Périer , Nathalie Delon , Cathy Rosier , Catherine Jourdan

Kiralık katil Jef Costello, cinayet işlerken görülür. Ancak gece kulübünün piyanisti Valérie, polise yalan söyler ve Jef’e yardım eder. Jef’in kız arkadaşı Jane de onunla olduğunu söyleyince polis onu serbest bırakır. Jef’in evine gelen karanlık bir tip, ona silah zoruyla bir iş daha verir ve öder.

Kimseye Söyleme – Tell No One

en iyi Fransız filmleri

IMDB: 7.5

Yapım: 2006

Oyuncular: François Cluzet , Marie-Josée Croze , Kristin Scott Thomas , François Berléand

Margot Beck sekiz yıl önce seri bir katil tarafından öldürülmüştür. Katil işlemiş olduğu bütün cinayetleri itiraf etmesine rağmen Margot’u öldürdüğünü hep inkar etmiştir. Margot’nun cesedi üzerinde yapılan bütün araştırmalar ise katilin aynı kişi olduğunu göstermektedir. Aradan sekiz yıl geçmesine rağmen, Margot’nun kocası Alexander, karısının yokluğuna hala alışamamış ve sadece işi ile avunan bir adam haline gelmiştir. Margot’nun cesedinin bulunduğu yerin yakınlarında, aynı şekilde öldürülmüş iki kadın cesedinin daha bulunması soruşturmayı tekrar başlatacak ve Alexander’e gelen bir e-mail ile nefes kesen bir kovalamaca başlayacaktır

İnsanlar ve Para – Rififi

en iyi Fransız filmleri

IMDB: 8.2

Yapım: 1955

Oyuncular:Jean Servais, Carl Möhner, Robert Manuel

Sakin, mert ve sözünün eri bir adam olan Tony Stephanois (Jean Servais) mücevher hırsızlığından beş yıl hapiste yattıktan sonra iyi halden salıverilmiştir. Ama işsiz ve beş parasızdır. Çok önemsiz bir kumar borcunu bile ödeyemeyecek duruma düşmesine rağmen küçük oğluna vaftiz babalığı yaptığı yakın arkadaşı Jo (Carl Möhner) ve eski mücevher hırsızlarından Mario (Robert Manuel)’nun yeni bir kuyumcu soygunu teklifini düşünmeden geri çevirir.

Protesto – La Haine

en iyi Fransız filmleri

IMDB: 8.1

Yapım: 1995

Oyuncular: Vincent Cassel , Hubert Koundé , Saïd Taghmaoui , Abdel Ahmed Ghili

Protesto (La Haine = Nefret) Mathieu Kassovitz’in 1995 yılında çektiği Fransız filmi. Film, Paris’in gettolarında yaşayan biri pied-noir, biri yahudi, biri ise siyahi üç arkadaşın hikâyesini konu alarak, Fransa’da gettolarda yaşayan gençlerin hayatından bir kesit sunmaktadır. Kassovitz’in filmi ırkçılığa ve sosyal sınıf farklılıklarına yaptığı göndermeler nedeniyle hem Fransa’da hem de dünyada oldukça ses getirmiştir. Film, siyah-beyaz çekilmiş olmasının yanı sıra müzikleri (örneğin, patronla derdini anlatan Jamaikalı’nın söylediği şarkı gibi) ve görece kısa olması gibi özellikleri nedeniyle vurucu bir atmosfer yaratıyor…

Piyanisti Vurun – Shoot the Piano Player

en iyi Fransız filmleri

IMDB: 7.6

Yapım: 1960

Oyuncular:  Charles Aznavour, Marie Dubois, Nicole Berger

Charlie, mekanlarda piyano çalarak para kazanmaya çalışan bir piyanisttir. Kardeşi Chico ise mafyayla başı belada olan birisidir. Charlie, kardeşini mafyadan kurtarmak için ona yardım eder ancak bu sefer de mafya kendisinin peşine düşer. Bu mafya problemlerinde kendisine en çok destek veren ve yardımcı olan kişi, piyano çaldığı mekanda çalışan Lena’dır. Lena, Charlie’ye aşıktır ve mafya problemleri sayesinde birbirlerine daha çok yakınlaşmaya başlarlar. Ancak bu yakınlaşma, Charlie’nin geçmişi hakkındaki bazı gerçekleri de açığa çıkaracaktır.

Kalbim Bir An Durdu – The Beat That My Heart Skipped

en iyi Fransız filmleri

IMDB: 7.3

Yapım: 2005

Oyuncular: Romain Duris, Aure Atika, Emmanuelle Devos

Thomas Seyr Paris’te bir emlak mafyası adına çalışan, tehlikeli bir isimdir. Zordaki insanların evlerini boşalttırarak ucuza satılmasını sağlamaktadır. Ancak Thomas’ın geçmişten gelen ve piyanist annesinden kazandığı müzik yeteneği zamanla ön plana çıkmaya başlar ve hayattaki önceliğinin bu olduğuna karar verir.
Yorum Yap

Yorum Yap