1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. Esir Kampı Filmleri

Esir Kampı Filmleri

toplama, Esir Kampı Filmleri

Esir kampı filmleri listemizde, konusu toplama ve esir kamplarında geçen, büyük eziyet, çile ve kaçış öykülerine tanık olacaksınız.

Esir Kampı Filmleri

Toplama ve esir kampı filmleri en yüksek IMDB puanına göre sıralanmıştır.

Schindler’s List | Schindler’in Listesi

toplama, Esir Kampı Filmleri

IMDB: 8.9

Yapım: 1993

Oyuncular: Liam Neeson , Ben Kingsley , Ralph Fiennes , Caroline Goodall

Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı sırasında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırmaya başlaması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılan ve ünlü yönetmene Oscar kazandıran film, 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 7 dalda kazanmıştı. Filmin kazandığı Oscar’lar : En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması.

La vita è bella | Hayat Güzeldir

toplama, Esir Kampı Filmleri

IMDB: 8.6

Yapım: 1997

Oyuncular: Roberto Benigni , Nicoletta Braschi , Giorgio Cantarini , Giustino Durano , Amerigo Fontani

1930’ların İtalya’sında geçen filmde hayat dolu bir Yahudi muhasebeci olan Guido Orefice (Roberto Benigni), güzeller güzeli öğretmen Dora’ya (Nicoletta Braschi) vurulur ve tüm engellere rağmen evlenirler. Ardından bir de çocuk sahibi olan çiftin hayatlarındaki tüm pürüzler ortadan kalktığında İkinci Dünya Savaşı patlak verir ve Almanlar İtalya’yı esir alır. Yahudi oldukları için toplama kampına götürüldüklerinde Guido, oğlu Giosué’ye (Giorgio Cantarini) esir kampının ve savaşın bir oyun olarak söyleyecek; oğlu, oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak çok istediği bir oyuncak tankı hediye edecektir.

The Great Escape | Büyük Kaçış

toplama, Esir Kampı Filmleri

IMDB: 8.2

Yapım: 1963

Oyuncular: Steve McQueen , James Garner , Richard Attenborough , James Donald , Charles Bronson

Bir grup müttefik kaçışa imkan vermeyecek şekilde tasarlanmış özel bir kampa hapsedilir. Üç farklı tünel kazarak kurtulmayı planlayan İngiliz asker (Richard Attenborough), usta Amerikalı hırsız (James Garner) ve Polonya’lı hendek kazıcısının (Charles Brosnon) bu planı başarılı olur. Ne var ki, bu 70 tutuklunun kaçışları burayla sınırlı kalmayacaktır…Film iki bölümden oluşuyor. İlk yarıda kaçış planları ve hazırlıklarını, ikinci bölümde ise Alman hükümeti ile esir Avrupa’nın sınırlarından dışarı çıkmaya çalışan kahramanların kovalamacasını izliyoruz.

Stalag 17 | Casuslar Kampı

toplama, Esir Kampı Filmleri

IMDB: 8.0

Yapım: 1953

Oyuncular:Don Taylor, Otto Preminger, William Holden

İkinci Dünya Savaşı sırasında Luftwaffe bölgesinde konuşlanan bir Nazi kampında çeşitli milletlerden insanların yanı sıra onlarca Amerikan askeri de esir tutulmaktadır. Esir düşen Amerikan askerleri aralarında bir kaçış planı yaparlar ve ilk adım olarak Manfredi ve Johnson isimli asker bir gece firar eder. Ancak tünelden ilerledikleri sırada ateşli taarruzla karşılaşıp hayatlarını kaybederler. Bu olay sonrasında, aralarında Almanlar’a haber sızdıran bir muhbir olduğundan şüphelenmeye başlayan askerler bu şaibeli durumu aydınlatmaya çalışacaklardır.

District 9 | Yasak Bölge 9

toplama, Esir Kampı Filmleri

IMDB: 8.0

Yapım: 2009

Oyuncular: Sharlto Copley , Jason Cope , Nathalie Boltt , Sylvaine Strike , Elizabeth Mkandawie

1982 yılında hayatta kalan son uzaylılar, hayatta kalabilmek için dünyayı seçerler. Güney Afrika’nın bir gölgesine yerleşen uzaylılar çok geçmeden bir araştırma ekibi tarafından keşfedilirler. MNU isimli özel bir şirketin gözetimi altında tutulan uzaylılar, District 9 isimli bir bölgeye yerleştirilirler. Bu şirketin yetkilileri uzaylıların teknolojisinin sırlarını öğrenip uygulamayı, böylece de muazzam paralar kazanma peşindedir. Bunun için gerekli olan şey ise uzaylı DNA’sıdır. MNU çalışanı Wikus van der Merwe esrarengiz bir virüs tarafından saldırıya uğrar ve uzaylılara benzemeye başlar. Şirket şimdi kendi çalışanının peşine düşecek, Merwe ise tek sığınabileceği yer olan District 9’a doğru yola çıkacaktır…

The Boy in the Striped Pyjamas | Çizgili Pijamalı Çocuk

toplama, Esir Kampı Filmleri

IMDB: 7.8

Yapım: 2008

Oyuncular: Asa Butterfield, David Thewlis, Rupert Friend

İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen The Boy in the Striped Pyjamas, Bruno adındaki bir çocuğun gözünden anlatılan bir arkadaşlık hikayesi. Babası üst rütbeli bir asker olan Bruno, esir kampındaki yahudi bir çocukla arkadaş olur. Biri kampın güçlüler tarafında, diğeri mazlumlar tarafında olan bu iki çocuk arasında önyargılarda uzak bir ilişki başlayacak ama bu yasak dostluğun beklenmedik ve sarsıcı sonuçları olacaktır.

Die Fälscher | Kalpazanlar

toplama, Esir Kampı Filmleri

IMDB: 7.6

Yapım: 2007

Oyuncular: Karl Markovics , August Diehl , Devid Striesow , Martin Brambach , August Zirner

Film, Nazilerin 1936’da yarattıkları en büyük kalpazanlık operasyonunu anlatan gerçek bir hikayeden yola çıkmıştır.II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin, savaşın tek galibi olabilmek için yaptıkları ahlâk dışı işlerden biri de sahte para basarak diğer ülke ekonomilerini çökertmektir. Bu iş için kurdukları gruba, el sanatları ve kalpazanlık konusunda çok iyi olan Salomon ’Sally’ Sorowitsch (Karl Markovics)’ı da dahil ederler. Sefaletten kurtulan yaşamlarına rağmen, içinde bulundukları durum onları rahatsız eder, vicdanlarıyla karşı karşıya getirir.

Son of Saul | Saul’un Oğlu

toplama, Esir Kampı Filmleri

IMDB: 7.5

Yapım: 2015

Oyuncular:Sándor Zsótér , Christian Harting , Geza Röhrig , Todd Charmont

Cannes’dan büyük ödül alan Saul’un Oğlu filmi, Auschwitz imha kampında geçiyor.Saula kampta nazilere işbirliği ile zorlanır ve en zor görev olan kendi ırkından insanları öldürüp yakmasını isterler.Yahudilerin yakılıdıgı fırını temizlerken bir çocuk cesedi görür ve çok etkilenir.Saul kendine bir amaç edinir ve imkansız bir görevle çocugun cesedini ordan alıp topraga gömmektir…..

Escape from Sobibor | Sobibor’dan Kaçış

toplama, Esir Kampı Filmleri

IMDB: 7.5

Yapım: 1987

Oyuncular: Alan Arkin, Eli Nathenson, Emil Wolk, Eric P. Caspar, Hartmut Becke

Sobibor, Nazi Almanyasi’nin olum kamplarindan biridir. Her gun bir tren dolusu Yahudi, buraya gaz odalarinda oldurulmeye getirilir. Kampta yasayan birkac yuz Yahudi mahkum ise, digerlerini karsilamak, gunluk isleri yapmak, olenlerin esyalarini ayiklamak gibi isleri yapmakla gorevlidirler. Iclerinden bazilari kacmayi dusunmekte, bunun icin plan yapmaya calismaktadirlar. Ancak henuz mukemmel bir plan yapamamislardir..

War for the Planet of the Apes | Maymunlar Cehennemi: Savaş

toplama, Esir Kampı Filmleri

IMDB: 7.5

Yapım: 2017

Oyuncular: Andy Serkis , Woody Harrelson , Steve Zahn , Karin Konoval , Terry Notary

Gişe hiti serinin son halkası In War for the Planet of the Apes filminde Sezar ve onun takipçileri insanlarla acımasız bir savaşta karşı karşıya gelirler. Fakat tüm inancına ve hırsına rağmen Sezar’ın ordusu büyük kayıplar verir. Kendisini ordusuna ve halkına karşı sorumlu hisseden Sezar, Colonel ile birebirde yüzleşmek için yola koyulur. Şimdi iki ırkın da geleceğinin kaderi bu yüzleşmeye bağlıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap