En iyi Zombi Filmleri

Zombi filmleri listesi

Sinemada ve oyunlarda “zombi” teması sıkça kullanılıyor. İçeriğinde bolca zombi barındıran IMDB’de yüksek puanlara sahip en iyi zombi filmlerini sizler için derledik.

Zombi, Haiti kültüründe, büyücüler tarafından canlandırılan cesetlere verilen addır. Orta Amerika Vudu dininde yer alır ancak dini uygulaması yoktur.

Kurgu ve tanım bakımından değişikliğe uğrayan zombiler aslında canlandırılmış ceset anlamına gelir. Hazırlanan bir kurguya göre ise zombi kıyametinin gerçekleşeceğine ve dünyanın bu cesetlerle istila edileceğine inanılmaktadır.

Popüler kültürde, özellikle korku- kurgu yapıtlarda sıkça yer almaktadır. 1930’lardan beri korku amaçlı, önemli bir ögedir. Amerikalı yönetmen Victor Halperin’in 1932 yılında çektiği White Zombie, bu bağlamda çekilen ilk zombi filmi olarak kabul ediliyor.

İçeriğinde bolca zombi barındıran IMDB’de yüksek puanlara sahip en iyi zombi filmlerini sizler için derledik.

En iyi Zombi Filmleri

En iyi zombi filmleri listesi IMDB puanlarına göre sıralanmıştır.

Ölülerin Şafağı – Dawn of the Dead

En iyi Zombi Filmleri 1

Yapım Yılı : 1978

IMDB: 8.0

Yönetmen: George A. Romero

Oyuncular: Ken Foree, Tom Savini, David Emge, Scott H. Reiniger, Gaylen Ross

Özel polis Peter ve Roger, et yiyen zombiler tarafından istila edilen bir apartmanı temizlerler. Sonra yakınlarındaki televizyon istasyonuna sığınırlar ve burada iki televizyoncuyla tanışırlar. Onları da yanlarına alarak helikopterle binadan kaçarak bir alışveriş merkezine ulaşırlar. Ancak tüm zombiler bu alışveriş merkezine girmeye çalışınca, Peter, Roger ve iki televizyoncu burada şıkışıp kalırlar.

Yaşayan Ölülerin Gecesi – Night of the Living Dead

En iyi Zombi Filmleri 2

Yapım Yılı :1968

IMDB: 7.9

Yönetmen: George A. Romero

Oyuncular: Judith O’dea, Duane Jones, Marilyn Eastman, Karl Hardman, Judith Ridley

En iyi zombi filmleri listemizdeki Film, zombilerin saldırısından kaçmak için panik halinde ıssız bir çiftlik evine saklanmak zorunda kalan bir grup insanın hikayesini konu ediniyor.

Zombilerin Şafağı – Shaun of the Dead

En iyi Zombi Filmleri 3

Yapım Yılı : 2004

IMDB: 7.9

Yönetmen: Edgar Wright

Oyuncular: Simon Pegg, Martin Freeman, Bill Nighy, Nick Frost, Kate Ashfield

Shaun, altüst olan hayatını düzene sokmaya karar verir. İlk önce eski kız arkadaşının kalbini yeniden kazanmayı planlar. Ardından annesi ile olan ilişkisini düzeltecektir. Ancak zombiler ortaya çıkar ve giderek sokaklarda çoğalmaya başlar. Bu durum karşısında Shaun, sevdiklerini kurtarmaya karar verir. En yakın arkadaşı olan Ed’i yanına alarak, annesini ve eski kız arkadaşı Liz’i, Winchester’a ulaştırmaya çalışacaktır.

Zombieland

En iyi Zombi Filmleri 4

Yapım Yılı : 2009

IMDB: 7.7

Yönetmen: Ruben Fleischer

Oyuncular: Jesse Eisenberg, Emma Stone, Woody Harrelson, Abigail Breslin, Bill Murray

En iyi zombi filmleri listemizde bulunan Film, bir grup insanın, zombilerin ele geçirdiği dünyada hayatta kalmak için verdiği mücadeleyi anlatıyor.

28 Gün Sonra – 28 Days Later

En iyi Zombi Filmleri 5

Yapım Yılı : 2002

IMDB: 7.6

Yönetmen: Danny Boyle

Oyuncular: Cillian Murphy, Brendan Gleeson, Naomie Harris, Luke Mably, Christopher Eccleston

Film, araştırma laboratuarındaki hastalıklı şempanzelerden yayılan ölümcül bir virüsün İngiltere’yi tehdit altına almasını, ve insankların bu virüsle olan mücadelesini konu ediniyor.

Zombi Ekspresi – Train to Busan

En iyi Zombi Filmleri 6

Yapım Yılı : 2016

IMDB: 7.5

Yönetmen: Sang-ho Yeon

Oyuncular: Gong Yoo, Jung Yoo-mi, Ma Dong-Seok, Woo-sik Choi, Ahn So-Hee

Seok-woo, kızı Soo-ahn ile birlikte Seul’den Busan’a gitmek için bir hızlı trene binerler. Ancak yolculuk esnasında hızla yayılan bir virüs ortaya çıkar ve virüse yakalanan herkes kana susamış zombilere dönüşmeye başlar.

Ölüm Çığlığı – [Rec]

En iyi Zombi Filmleri 7

Yapım Yılı :2007

IMDB: 7.5

Yönetmen: Jaume Balagueró, Paco Plaza

Oyuncular: Manuela Velasco, Ferran Terraza, Jorge-Yamam Serrano, Carlos Lasarte, Maria Lanau

TV muhabiri Angela ile kameramanı Pablo’nun, itfaiyecileri konu alan bir program yaptıkları sırada gelen ihbar üzerine, itfaiyeyle birlikte ihbarın geldiği eve giderler. Yaşlı bir kadının ev kazası geçirdiğini sandıkları olayın gerçeklerden çok uzak ve dehşet verici boyutlarda olduğunu eve vardıkları zaman öğreneceklerdir.

Dead Alive – Braindead

En iyi Zombi Filmleri 8

Yapım Yılı : 1992

IMDB: 7.5

Yönetmen: Peter Jackson

Oyuncular: Timothy Balme, Diana Peñalver, Elizabeth Moody, Jed Brophy, Ian Watkin

Lionel ve sevgilisi Paquita, hayvanat bahçesine gezmeye giderlerken meraklı annesi de onları takip eder. Ancak kadını farklı bir tür olan maymun-fare ısırır ve bulaşıcı bir zombi salgını başlatır. Annesini korumaya çalışan Lionel, onun kurbanlarını evlerinin bodrumunda saklamaya çalışır. Olayların giderek kontrolden çıkması zombilerin bir ordu halinde dışarı çıkmasına neden olur.

Yaşayan Ölülerin Dönüşü – The Return of the Living Dead

En iyi Zombi Filmleri 9

Yapım Yılı : 1985

IMDB: 7.4

Yönetmen: Dan O’Bannon

Oyuncular: Clu Gulager, James Karen, Don Calfa, Linnea Quigley, Thom Mathews

Süpermarkette çalışan Freddy ve Frank, marketin bodrum katında bulunan büyük bir tüpün yanlışlık gazını boşaltırlar. Gazdan baygınlık geçiriler ancak ayıldıklarında inanılmaz bir manzarayla karşılaşırlar. Etraftaki bütün ölüler yavaş yavaş canlanıp etrafa yayılmaya başlarlar.

Ölülerin Şafağı – Dawn of the Dead

En iyi Zombi Filmleri 10

Yapım Yılı : 2004

IMDB: 7.3

Yönetmen: Zack Snyder

Oyuncular: Sarah Polley, Ving Rhames, Kevin Zegers, Mekhi Phifer, Lindy Booth

Hemşire olan Ana, mesaisini bitirdikten sonra evine gelir. Ertesi gün kocası, yan komşuları tarafından öldürülür ancak yeniden canlanır. Ana, etrafta birikmeye başlayan zombileri fark eder ve evden kaçar. Diğer insanlarla birlikte bir alışveriş merkezine sığınırlar.

Cemetery Man

En iyi Zombi Filmleri 11

Yapım Yılı :1994

IMDB: 7.3

Yönetmen: Michele Soavi

Oyuncular: Rupert Everett, François Hadji-Lazaro, Anna Falchi, Barbara Cupisti, Clive Riche

Kuzey İtalya’nın küçük bir kasabasında bulunan Buffalora Mezarlığı’nın bekçisi Francesco Dellamorte’nin işi sadece mezarlığı beklemek değildir. Aynı zamanda mezarından kalkan huzursuz ölülerin kellesini uçurmak da görevleri arasındadır.

Ben Efsaneyim – I Am Legend

En iyi Zombi Filmleri 12

Yapım Yılı : 2007

IMDB: 7.2

Yönetmen: Francis Lawrence

Oyuncular: Will Smith, Alice Braga, Willow Smith, Charlie Tahan, Salli Richardson

En iyi zombi filmleri listemizdeki filmde, Başarılı bir bilim adamı olan Robert Neville korkunç bir virüsün yayılmasına engel olamamıştır. Belki de New York’ta hayatta kalabilen tek insandır ancak üç yıl boyunca yaydığı radyo mesajları ile kendisi gibi hayatta kalan insanlara ulaşmaya çalışır. Direnme gücünü saylayan tek şey görevini tamamlama tutkusudur.

Ölülerin Günü – Day of the Dead

En iyi Zombi Filmleri 13

Yapım Yılı :1985

IMDB: 7.2

Yönetmen: George A. Romero

Oyuncular: Lori Cardille, Terry Alexander, Joseph Pilato, John Amplas, Don Brockett

Film, zombilerin hakimiyet kurduğu bir dünyada yaşamaya devam etmeye çalışan bilimadamları ve askerlerden kurulu bir topluluğun, bu saldırılardan korunmak için gizli bir yere saklanmasını ve burada sıkı bir çalışmaya başlayıp, dünyayı kurtarma mücadelesini anlatıyor.

Re-Animator

En iyi Zombi Filmleri 14

Yapım Yılı :1985

IMDB: 7.2

Yönetmen: Stuart Gordon

Oyuncular: Jeffrey Combs, Bruce Abbott, Barbara Crampton, Peter Kent, David Gale

Başarılı bir tıp öğrencisi ve bir hastanede asistan olarak görev yapmakta olan Dan, Megan’la birlikte güzel bir hayat sürmektedir. Bir gün ev arkadaşı ilanı verir ve Herbert West isimli birisi ilanla ilgilenir. West, ölenleri hayata döndürme üzerine deneyler yapan İsviçreli garip bir bilim adamıdır. Dan, bu adamın evinin bodrumunda deneyler yapmasına izin verir. Megan’la sahip oldukları ölü kedileri üzerinde deney yapan West’in daha büyük deneklere ihtiyacı vardır.

Dehşet Gezegeni – Planet Terror

En iyi Zombi Filmleri 15

Yapım Yılı : 2007

IMDB: 7.1

Yönetmen: Robert Rodriguez

Oyuncular: Rose McGowan, Freddy Rodríguez, Josh Brolin, Marley Shelton, Bruce Willis

Bir patlama sonucunda ortalığa tuhaf bir gaz yayılır ve bu gazı soluyan insanlar şiddet düşkünü canilere dönüşürler. Saldırılar sırasında bacağı kopan Cherry ile eski erkek arkadaşı Wray William ve Dakota’ya katılıp olayların sırrını araştırmaya başlarlar.

Dünya Savaşı Z – World War Z

En iyi Zombi Filmleri 16

Yapım Yılı :2013

IMDB: 7.0

Yönetmen: Marc Forster

Oyuncular: Brad Pitt, Mireille Enos, Daniella Kertesz, James Badge Dale, Ludi Boeken

İki kızı ve eşiyle mutlu bir hayat sürdüren Gerry Lane, arabaları ile trafikte sıkışıp kalırlar. Gerry, yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu ve tehlikenin yaklaştığını fark eder. Ailesini güvenli bir bölgeye götüren Birleşmiş Milletler çalışanı olan Gerry, ikiye ayrılan dünyayı kurtarmak için kısıtlı olan zamana karşı yarışacaktır.

28 Hafta Sonra – 28 Weeks Later

En iyi Zombi Filmleri 17

Yapım Yılı : 2007

IMDB: 7.0

Yönetmen: Juan Carlos Fresnadillo

Oyuncular: Jeremy Renner, Rose Byrne, Robert Carlyle, Imogen Poots, Idris Elba

Rage virüsünün Britanya adalarına yayılmasından altı ay sonra, Amerika ordusu düzeni yeniden sağlamış ve karantina altındaki bölgelere insanları tekrar yerleştirmeye başlamıştır. Ülke tekrar inşa edilirken, yurtlarına geri dönen bir mülteci aile tekrar bir araya gelmenin sevincini yaşamaktadır. Ancak içlerinden birisi Rage virüsü taşıyıcısı olarak korkunç bir sır saklamaktadır.

Bir cevap yazın