1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En iyi Yapay Zeka Konulu Filmler

En iyi Yapay Zeka Konulu Filmler

Yapay Zeka Filmleri

Merhaba. Film severler. Bu yazımızda kehanetlerde insanlığın sonunu getireceği söylenen yapay zeka üzerine kurgulanmış en iyi yapay zeka konulu filmler listesi sunacağız.

Yapay zeka, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir. Yapay zeka çalışmaları genellikle insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye yöneliktir.

Teknoloji tam gaz ilerliyor. Günümüzde robotlarla ilgili yapay zekâ filmleri ile oldukça sık karşılaşıyoruz. Bizde bunların arasından en iyi yapay zeka filmlerini sizler için derledik.

The Matrix

En iyi Yapay Zeka filmleri

IMDB : 8.7

Oyuncular: Keanu Reeves , Laurence Fishburne , Carrie-Anne Moss , Hugo Weaving , Gloria Foster , Joe Pantoliano , Marcus Chong , Paul Goddard , Robert Taylor , Julian Arahanga ,

The Matrix, The Wachowski kardeşlerin yazıp yönettiği Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving ve Joe Pantoliano’nun oynadığı 1999 yapımı bilimkurgu aksiyon filmidir. İnsan gerçekliğinin, aslında “Matrix” adı verilen, insan nüfusunu bastırmak için bilinçli makineler tarafından oluşturulmuş, vücutlarının ısı ve elektrik faaliyetleri bir enerji kaynağı olarak kullanıldığı ve Matrix olarak adlandırılan simüle edilmiş bir gerçeklik olan, distopik bir gelecek tasvir ediliyor.

2001: A Space Odyssey – 2001: Uzay Yolu Macerası

En iyi Yapay Zeka filmleri

IMDB : 8.3

Oyuncular: Gary Lockwood, Keir Dullea, William Sylvester

2001: A Space Odyssey Kubrick’in hem dini göndermeleri hem de gelecek ile ilgili çok yerinde tespitleriyle en fazla tanınan filmlerinden biridir. Bir grup maymunun milyonlarca yıl önceki görüntüleriyle başlayan film onların arasına düşen bir parçayla değişime uğradıklarına vurgu yaptıktan sonra bir uzay aracına geçiş yapar. Bu keşif gemisi ayın yüzeyinin hemen altında gelişmiş bilgisayarları H.A.L. 9000 ile bir obje bulurlar.

The Terminator – Yokedici

En iyi Yapay Zeka filmleri

IMDB : 8.0

Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Michael Biehn, Bill Paxton, Brian Thompson

Kıyametten sonra yıl 2029 skynet die bir yapay zeka direnişçilere karşı savaş vermektedir. Zamanda yolculuk ile savaşcı terminatör istenilen bölgeye gönderilir. Ona verilen görev direnişçilerin başındaki liderin annesini öldürmektir.

Her – Aşk

En iyi Yapay Zeka filmleri

IMDB : 8.0

Oyuncular: Joaquin Phoenix , Scarlett Johansson , Rooney Mara , Amy Adams , Olivia Wilde , Chris Pratt , Portia Doubleday , Sam Jaeger , Katherine Boecher , Kelly Sarah ,

Theodore Twombly (Joaquin Phoenix) hayatını, yakın gelecekte nadir bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektuplar yazarak kazanmaktadır. Ve bu yıllarda insanların işlerini artık bilgisayar programları yerine getirmektedir. Theodore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlar ve bir gün karşılaştığı bir teknoloji reklamıyla birlikte hayatı değişir. Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu son derece çekici bir kadın olan Samantha (Scarlett Johansson) ile tanıştırır. Sanal bir varlık olan ve sadece bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore’u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır. Ağır bir depresyonun içerisinde olan Theodore, yavaş yavaş hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zeka programıyla arasındaki ilişki de gitgide tuhaflaşır.

Artificial Intelligence: AI – Yapay Zeka

En iyi Yapay Zeka filmleri

IMDB : 7.1

Oyuncular: Haley Joel Osment , Frances O’Connor , Sam Robards , Jake Thomas , Jude Law , William Hurt , Robin Williams , Ben Kingsley , Meryl Streep , Chris Rock

Belirsiz bir gelecekte, insanoğlu, dünyanın çoğunun sular altında kaldığı bir yeryüzünde yaşamaya çalışırken, teknolojinin nimetlerinden yararlanarak hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla ‘yapay zekalı’ robotlar üretirler. David madde ve mana olarak tam bir insan gibi donatılmış bir robottur. Sevmeye programlanmış olan ilk robot çocuk David, o sırada hasta olmasından dolayı tedavisi bulunana kadar çocukları dondurulmuş bir aile tafından deneme süreci olarak evlat edinilir. David, yaşadığı aile ortamında evlatlığın gerektirdiği sevgi ve bakımı kapsayarak, giderek çiftin çocukları haline gelmesine rağmen, umulmadık olaylar hayatı ‘Robot David’ için imkansız bir duruma sokar.

I, Robot – Ben, Robot

En iyi Yapay Zeka filmleri

IMDB : 7.1

Oyuncular: Will Smith , Bridget Moynahan , Alan Tudyk , James Cromwell , Bruce Greenwood , Shia LaBeouf , Chi McBride , Jerry Wasserman , Peter Shinkoda , Terry Chen ,

Üç Robot Yasası: Kural 1 – Bir robot asla bir insana zarar vermez ya da bir insanın zarar görmesine izin vermez. Kural 2 – Bir robot insanlara mutlaka ve her koşulda itaat etmelidir. Kural 3 – Bir robot birinci ve ikinci kurala karşı gelmemek kaydı ile varlığını muhafaza etmekten sorumludur. 2035 yılına gelindiğinde robotlar artık gündelik yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmişlerdir. İnsanların robotlara olan güveni tamdır. Bir kişi hariç. Hafif paranoyak bir dedektif olan Del Spooner işlenen bir suçun robotlar tarafından yapıldığını düşünmektedir.

Bicentennial Man – Robot Adam

En iyi Yapay Zeka filmleri

IMDB : 6.9

Oyuncular: Embeth Davidtz, Robin Williams, Sam Neill

Teknolojinin hızla geliştiği yeni binyılın ilk yıllarında Richard Martin, bir NDR-114 robot satın alır. Ailenin en küçük çocuğu robota Andrew adını verir. Başlangıçta evin sıradan işlerini yapmak için alınan bir robotken Andrew düşünmek ve hissetmenin ne olduğunu keşfetmeye başlar. Martin ailesi ise satın aldıkları robotun sıradan bir robot olmadığını. Bicentennial Man, her bireyin aşk, insanlık ve hayatı anlamaya çalışmayı amaçladığı iki yüzyıllık bir süreyi anlatıyor. Andrew öğrendiği derecede öğretiyor ve dünyaya bir varlığın nasıl şefkatle kucaklanacağını gösteriyor.

Chappie

En iyi Yapay Zeka filmleri

IMDB : 6.8

Oyuncular: Sharlto Copley , Dev Patel , Ninja , Yolandi Visser , Jose Pablo Cantillo , Hugh Jackman , Sigourney Weaver , Brandon Auret , Johnny Selema , Anderson Cooper ,

Yakın bir gelecekte geçen filmde robotlardan oluşan bir polis ordusu, insanların güvenliğini sağlamakla görevlendirilmiştir. Ancak bu robotlardan bir tanesi olan Chappie bir gün kaçırılır ve yeniden programlanır. Bu andan itibaren dünyanın ilk düşünebilen ve hissedebilen robotu olan Chappie, artık otoriteler için bir tehdit olarak algılanmaya başlamıştır ve bir an önce yok edilmesi gerekecektir * Bilimkurgu ve komedi türlerindeki filmin yönetmeni, ‘District 9’ ile bilimkurgu türüne bambaşka bir boyut kazandırdıktan sonra ‘Elysium’ filmiyle izleyici karşısına çıkan Neill Blomkamp. Filmin başrollerindeyse Hugh Jackman, Sigourney Weaver ve Sharlto Copley bulunuyor.

Transcendence – Evrim

En iyi Yapay Zeka filmleri

IMDB : 6.3

Oyuncular: Johnny Depp , Paul Bettany , Rebecca Hall , Kate Mara , Morgan Freeman , Cillian Murphy , Cole Hauser , Clifton Collins Jr , Falk Hentschel , Kristen Rake

Dr. Will Caster (Johnny Depp), yapay zeka alanında çalışan ünlü bir bilim adamıdır. Dr. Caster var olan her şeyin zekası ile insan hislerini bir araya getiren duyarlı bir makina yaratmaya çalışmaktadır. Oldukça tartışmalı deneylerinin başarıya ulaşması aynı zamanda onu ne pahasına olursa olsun durdurmak isteyen anti teknolojik grupların bir numaralı hedefi haline getirmiştir. Tüm bunlarla beraber Dr. Caster’ı yok etmeye çalışan anti teknolojik grup hiç beklemedikleri bir şekilde deneyin bir parçası haline gelip, deneyin başarıya ulaşmasına katkıda bulunmuşlardır. Eşi Evelyn (Rebecca Hall) ve en iyi arkadaşı Max Waters (Paul Bettany)’da bilim adamıdır. En büyük korkuları, Will’in bilgiye olan açlığının sonu belirsiz bir çeşit güç savaşına neden olabilecek olmasıdır. Korkutucu olansa böyle bir durumda onu durduracak hiçbir şey olmamasıdır..

S1m0ne – Simone

En iyi Yapay Zeka filmleri

IMDB : 6.1

Oyuncular:Al Pacino, Benjamin Salisbury, Darnell Williams, Winona Ryder

Bu filmde Al Pacino‘yu Viktor Taransky rolü ile izleyeceğiz. Viktor Taransky filmde tükenmiş ve yükselmeyi bekleyen yönetmen rolündedir. En son filmi Sunrise, Sunset’tir. Ve filmleri çekmek için uzun süre hazırlık yapar. Çekim aşamasında başrol oyuncusunun filmden ayrılması yüzünden yarım kalmıştır. Burda önemli olan başrol oyuncusunun filmi terketmesi değil saygısını yitirmesidir. Eski karısı ve stüdyo yönetimi tarafından işine son verilmiştir. Eski eşi olduğu için geri dönme umudu vardır. Fakat zaman ilerledikçe bu umudunuda kaybetmiştir. Çaresizce yaşamını sürdürürken bir bilgisayar dahisi onu çaresizlikten kurtarır. Bilgisayar uzmanının ismi ise Hank Aleno (Elias Koteas)’dur. Araya bilgisayarın girmesi bazı yaşantılarını değiştirir. Tükenmiş yönetmen başka dalda hayal ettiği başarısını kazanmıştır. Bir gazete muhabiri yüzünden bazı şeyler ters gidecektir.

En iyi Yapay Zeka filmleri listemiz sık aralıklarla güncellenecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap