1. Ana Sayfa
  2. Belgeseller
  3. En iyi Talk Show Programları

En iyi Talk Show Programları

amerikan talk show programları

Jay Leno, Oprah Winfrey, Jon Stewart, Larry King, David Letterman… İşte en iyi talk show programları

Talk show televizyonlarda yayınlanan bir çeşit programdır. Programın sunucusu veya sunucularının her bölüm değişen misafirleri vardır.

Jack Paar, Mike Douglas, Phil Donahue, Dick Cavett, Larry Sanders, Merv Griffin, Jay Leno, Oprah Winfrey, Jon Stewart, Johnny Carson, Howard Stern, Larry King,David Letterman talk show formatının en ünlü isimleridir.

Amerikan televizyonlarında akşam / gece kuşağının en büyük ve En iyi Talk Show Programları

The Ellen DeGeneres Show

amerikan talk show programları

Her sabah farklı bir ünlüyü konuk eden Emmy ödüllü komedyen Ellen DeGeneres, Emmy ödüllü sabah programında ünlü konuklarıyla özel röportajlar, müzikal performanslar, sıradan insanların inanılmaz hikayeleri ve komediyi birleştirerek her sabah güne kahkahalarla başlatan bir Talk Show programını sunuyor. The Ellen DeGeneres Show’da ünlülerle röportajlar, son günlerin en konuşulan müzisyenleri, sıra dışı yetenekler ya da hikâyeleri olan sıradan insanlar oluyor. Bütün bunların yanında izleyicilerin de katılabildiği eğlenceli oyunlar yer alıyor. Bu programın en komik bölümlerden biri de “İzlerken ne yapıyorsunuz?” başlıklı kısım. Bu bölümde izleyiciler şovu izlerken o anda ne gibi işlerle meşgul olduklarını açıklıyor ve ortaya inanılmaz sohbetler çıkıyor. Görüldüğü üzere sıradan bir televizyon şovu olmadığını 12 dalda Emmy’e aday olmasıyla ispatlamış bir şov.

Late Night with Conan O’Brien

amerikan talk show programları

90’lı yılların başından itibaren talk show denince akla gelen ilk isimlerden biri olmayı başaran Conan O’Brien (53), yıllarca Late Night ve Tonight talk show saat dilimlerinde adını TV tarihine altın harflerle yazdırdıktan sonra 2010 yılından bu yana TBS kanalında sürdürdüğü “Conan” adlı programıyla kariyerinin en parlak günlerini yaşıyor.

Burbank’taki (Kaliforniya) Warner Bros Stüdyoları’ndan yayınlanan program sadece dünyaca ünlü yıldızları konuk etmekle kalmıyor, O’Brien’ın nevi şahsına münhasır esprileri ve skeçleriyle de izleyenleri ekrana bağlıyor.

The Colbert Report

amerikan talk show programları

53 yaşındaki Stephen Colbert’ın hem TV hem de sinema kariyeri, rakibi olduğu diğer sunuculara göre daha köklü. Bu sebeple kendisi listemizdeki en tecrübeli isimlerden.

2015 yılından itibaren CBS’te sürdürdüğü “The Late Show with Stephen Colbert” ise henüz sadece 1 sezonda hem konuk hem de içerik skalasıyla bir anda zirveye oynayan geç saat yapımlarından biri hâline geldi. New York’taki Ed Sullivan Theater’da kaydedilen programda Colbert, kendi deyimiyle Jay Leno ve David Letterman gibi iki efsane ismin yolundan devam ediyor.

Jimmy Kimmel Live

amerikan talk show programları

Jimmy Fallon komedi, eğlence ve oyunlarla zirvede yer alırken, Jimmy Kimmel (49) önderliğindeki “Jimmy Kimmel Live!” ise konuk sohbetlerinde günümüzün en iyi talk show’u olma özelliği taşıyor.

Los Angeles’tan yayınlanan program; konuktan en iyi içeriği alan, en doyurucu sohbetlere ev sahipliği yapan, konuğun “tanıttığı” filmi / diziyi / ürünü ekrana en iyi taşıyan talk show olarak nitelendiriliyor.  İsminin aksine “canlı” yayınlanmayan program, Amerikan televizyonlarında konuk popülaritesi olarak 1 numaralı talk show konumunda.

The Late Show with David Letterman

amerikan talk show programları

David Michael Letterman, ABD’li komedyen, gece yarısı Talk Show’cusu ve prodüktör. İlk büyük başarısı NBC’deki “Late Night with David Letterman”dır. 1993 yılında da CBS’e “Late Show” ile transfer oldu. Letterman’ın komedi tarzı ironi dolu, absürt ve “Tonight Show”‘un Steve Allen, Johnny Carson ve Jack Paar ile takip ettiği çizgiden. ABD’nin en çok izlenen talk show ustalarından David Letterman; sinema, televizyon, tiyatro, müzik, politika ve spor dünyasının zirvedeki isimlerini ağırladığı ünlü şovuyla izleyicileri gülmekten kırıp geçiriyor. Program 1993 yılından bu yana devam ediyor.

The Oprah Winfrey Show

amerikan talk show programları

Eğlence dünyasının en fazla kazanan ismi Amerikalı ünlü Talk Show’cu Oprah Winfrey, yaptığı her programla gündemi belirleyerek Talk Show’un kraliçesi oldu. Oprah Winfrey’in medya kariyeri 17 yaşında yerel radyoda çalışmasıyla başladı. Şöhreti Amerika sınırlarını aşan Talk Show sunucusunun programı, Amerika’da en çok izlenen programlar arasında listenin ilk sırasında yer alıyor. Şov programlarını sunmaya 30 yıl önce başlayan Winfrey, yaptığı programla sadece izleyicilerinin günlük hayatlarını değil, Amerikan siyasetini bile etkilemeyi başardı.

The Tonight Show with Jay Leno

amerikan talk show programları

James Douglas, Muir Leno Amerikan stand-up komedyeni. Uzun çenesi ve beyaz saçlarıyla bir idol haline gelen ünlü komedyen programına gelen konuklara espriyle karışık verdiği hınzır cevaplarla izleyenleri gülmekten kırıp geçiriyor. 1992’den beri, NBC’de “The Tonight Show with Jay Leno”‘yu sundu. 2009’da ise kendi programı olan “The Jay Leno Show”u sunmaya başladı. “The Jay Leno Show” Türkiye’de CNBC-e kanalında yayınlandı.

Real Time with Bill Maher

amerikan talk show programları

Önce Comedy Central, ardından da ABC kanallarında rüştünü ispat ettikten sonra HBO tarafından transfer edilen “Real Time”, özellikle sunucusu Bill Maher’ın (60) politik konulardaki “alaycı” monologlarıyla adından söz ettiren bir talk show.

Programın listemizdeki diğer talk show’lardan en büyük farkı ise, bir üçgen masa etrafında oturan konukların sunucu Bill Maher ile gündemdeki politik konuları bazen ciddi, bazen de esprili şekilde ele almaları. Bir eğlence programından ziyade politik gündem hakkında bilgilendirici bir program kimliği taşıyan “Real Time”ın konukları da, ünlü isimlerden ziyade seçilen konunun uzmanları (profesörler, eğitimciler, politikacılar, kanaat önderleri vs.) oluyor.

Late Night with Jimmy Fallon

amerikan talk show programları

NBC’nin “Tonight Show”u, Amerikan televizyonlarının en uzun süredir yayınlanan talk show’u.

Amerikan televizyon kültürünün önemli formatlarından biri olan “Saturday Night Live” çıkışlı olan Fallon, 2004 yılında yakın arkadaşı Conan O’Brien’ın hastalanması sonrası geçici olarak onun programını sundu ve böylece cevheri keşfedildi. Birkaç yıl sinema kariyerini zorlayan Fallon, 2009’da TV’ye temelli dönüş yapıp NBC ile anlaştı ve o zamandan beri önce Late Night, sonra Tonight Show ile adeta tarih yazıyor. Söz konusu “komedi” olduğunda şu an Amerikan televizyonlarındaki 1 numaralı isim olan Fallon, özellikle eşi benzeri olmayan oyunlarıyla ünlüleri hafta içi her gece kılıktan kılığa, şekilden şekile sokuyor.

The Daily Show with Jon Stewart

amerikan talk show programları

The Tonight Show with Johnny Carson

amerikan talk show programları

Late Late Show with Craig Ferguson

amerikan talk show programları

The Graham Norton Show

amerikan talk show programları

Inside the Actors Studio

amerikan talk show programları

Dr. Phil

amerikan talk show programları

Yorum Yap

Yorum Yap