1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En iyi Sessiz Sinema Filmleri

En iyi Sessiz Sinema Filmleri

Siyah Beyaz Sessiz Sinema Filmleri

Sinema evreninde sessiz film dönemi “Gümüş Ekran Dönemi” olarak anılır. Bu makalemizde siyah beyaz ve Sessiz filmlere meraklı olanlar için en iyi sessiz sinema filmleri listesi derledik.

Sessiz film, üzerine senkronize olarak kaydedilmiş diyalogları olmayan filmdir. Sessiz film teknolojisi 1860 civarında icat edilmiş, fakat film makaralarının kolaylıkla imal edildiği 1880 – 1900 yıllarına kadar fazla kullanılmayan, sıradışı bir yenilik olarak kalmıştır.

Hareketli resimleri kaydedilmiş sesle birleştirmek fikri nerdeyse sinemanın tarihi kadar eskidir; ancak teknik zorluklardan dolayı 1920’lerin sonlarına kadar filmlerin çoğu sessiz film olarak çekilmiştir. Bununla birlikte, sessiz film mesajını görüntüler aracılığıyla aktardığından sesli filme göre daha evrensel bir dile sahiptir. Sinemada sessiz film dönemi bazen “Gümüş Ekran Dönemi” olarak da anılır.

19. yüzyılın sonunda Fransız Louis (Lui) ve Auguste Lumiere (Ogüst Lumiya) kardeşler, geliştirdikleri sinematograf adlı aygıtla ilk kez hareketli görüntüyü elde ettiler.

Tarihteki ilk sinema filmi tren istasyonlarıyla ilgili bir belgesel filmdir. Lumiere Brothers tarafından çekilen filmin belli bir konusu yoktur. Filmin ilk gösterimi Garden Cafe isimli bir yerde, 33 kişiden oluşan bir izleyici topluluğuna 28 Aralık 1895 yılında yapılmıştır. Bu yeni icadı izleyenlerin çoğu, Lumiere Kardeşlerin yaptığının bir sihir olduğunu düşünüyordu. Efsaneye göre filmi izleyenler, trenin ekrana doğru geldiği sahnede çığlıklar atıp salondan kaçmaya çalışmışlar.

Sizleri sessiz sinemanın en iyi filmleri ile başbaşa bırakıyoruz.

Modern Zamanlar – Modern Times

Siyah Beyaz Sessiz Sinema Filmleri

IMDB: 8.5

Yapım: 1936

Oyuncular: Charlie Chaplin , Paulette Goddard , Henry Bergman , Tiny Sandford , Chester Conklin

Charlie Chaplin, son sessiz filminde yüksek tempolu işi sebebiyle çıldıran bir fabrika işçisini canlandırıyor. Hastane sonrası bir yürüyüşe karışan Küçük Serseri hapse düşüyor. Aşık olduğu kızı yetimhaneden kurtarmaya çalışan Küçük Serseri, bir çok işe girip çıkar ve mutlu bir hayat kurmaya çalışır.

Film Kameralı Adam – Chelovek s kino-apparatom

Siyah Beyaz Sessiz Sinema Filmleri

IMDB: 8.4

Yapım : 1929

Oyuncular :Mikhail Kaufman

Kameralı Adam. Sovyet yönetmen Dziga Vertov 1929’un Sovyet Rusyasını şehirleşme, makineleşme ve toplum döngüsü üzerine kurgu olmadan akışına bırakarak ele alıyor. Deneysel bir nitelik taşıyan film Vertov’un söylemi ile ”gerçeğin düzenlenmiş hali” olarak lanse etmektedir. Çünkü Vertov’a göre sinemada kurgu seyirciyi yanıltıyor ve bu yüzden gerçeğin olduğu gibi vurgulanmasını anlatmak isteniyor.

Potemkin Zırhlısı – Bronenosets Potemkin

Siyah Beyaz Sessiz Sinema Filmleri

IMDB: 8.0

Yapım : 1925

Oyuncular :Aleksandr Antonov, Vladimir Barskiy, Grigoriy Aleksandrov

Rus-Japon savaşında Çarlık ordusu yenilgiye uğramış ve birde ayaklanmalarla baş etmesi gerektiğiğnden çok zayıf kalmıştır. Askerler huzursuz ve çok moralsizlerdir. Bunların üstüne Çarlık subaylarıda devamlı askerler üzerinde baskı yapıyordur ve bu yüzden iş çok kötü bir noktaya doğru gitmektedir. 27 Haziran 1905’te Potemkin Zırhlısı’nda olacak olmuş ve isyan çıkmıştır. Bu isyan askerlerdeki birikimin bir etkisidir. Bundan sonra Potemkin zırhlısına kızıl bayrak çekilmiş ve grevlerin yaşandığı Odessaya demir atmışlardır. Bu isyanın bastırılması için başka savaş gemileri gönderilmiştir fakat ateş etme olayına hayır denince isyan dahada güçlü bir hal almıştır. Artık büyük devrim için adımlar sağlam atılmaya başlanmıştır. Potemkin zırhlısına katılmayan bir donanma vardır oda karadeniz donanması. Bundan sonra geminin yakıtı ve erzak azlığından romanya kıyısına kadar varmış olan Potemkin Roman devletine sığınmıştır. Bu ayaklanmanın ilk yenilgisidir.

Metropolis

Siyah Beyaz Sessiz Sinema Filmleri

IMDB: 8.3

Yapım : 1927

Oyuncular : Brigitte Helm, Alfred Abel, Gustav Fröhlich

Şimdiye kadar yapılmış en büyük bilim kurgu filmi olarak gösterilen yapım Endüstrileşme çağının etkilerini göstermektedir. İnsanlar kendi araların iki kısıma ayrılmışken yer altı makineleri ile yaşayan ikinci sınıf insanlar diğer yandan konforlu bir hayat sürdüren yönetici kısım olmak üzere ayrılmıştır.

Jeanne d’Arc’ın Tutkusu – La passion de Jeanne d’Arc

Siyah Beyaz Sessiz Sinema Filmleri

IMDB: 8.2

Yapım : 1928

Oyuncular :Maria Falconetti, Eugene Silvain, André Berley

Filmde İngiltere ve Fransa arasında 14. yüzyı’da başlayan Yüzyıl Savaşları sırasında ülkesi Fransa’ya manevi destek veren hatta orduya katılarak İngilizlere karşı çarpışan Fransız Katolik azizesi Jeanne dArc’ın (Türkçe’de bazen Jan Dark olarak da yazılır) 1431 tarihinde henüz 19 yaşındayken İngilizlere esir düştükten sonra Tanrı ile konuştuğunu ileri sürdüğü için kafirlik suçuyla yargılanması, zindanlarda işkence görmesi ve yakılarak ölüme mahkum edilmesi anlatılmaktadır. Filmde Jeanne d’Arc’ın bütün hayatı anlatılmaz, sadece yargılanması ve ölüme mahkum edilmesi gözler önüne serilir. Dreyer olayları neredeyse belgesele yakın bir gerçeklilikle aktarır, zaten film Fransız Milli Müzesi’nde korunan mahkeme kayıtlarına ve tutulan günlüklere dayandırılarak yapılmıştır.

The General

Siyah Beyaz Sessiz Sinema Filmleri

IMDB: 8.2

Yapım : 1926

Oyuncular :Buster Keaton, Marion Mack, Glen Cavender

1926 çıkışlı sessiz komedi “The General”, Clyde Bruckman ve Buster Keaton ortak yapımı olarak sinema tarihinin en eski ve en başarılı yapımları arasındaki yerini koruyor. Keaton’un başrolünde yer aldığı filmde Marion Mack, Jim Farley ve Glen Cavender de rol almakta.

Şehrin Güney tarafında demiryolu mühendisi olarak görev yapan Johnny, ‘The General’ adını verdiği lokomotifine adsız bir sevgi beslemektedir. İşini oldukça seven genç adamın hayatında değer verdiği bir diğer şey ise güzel Annabelle idir. Genç kızla birlikte olmaktan hoşlanan Johnny, ülkede savaş harekatı başlayınca Annabelle’nin de desteğiyle orduya katılmaya karar verir.

Asker olmak için sıraya giren genç adam, yetkiliye ‘demir yolu mühendisi’ olduğunu söyleyince reddedilir ve orduya alınmaz. Zira genç adam, becerikli elleriyle demir yollarında daha verimlidir ve ülkenin böyle bir adamı daha faydalı iş alanlarında kullanması mantıken daha doğrudur.

Genç Sherlock – Sherlock Jr.

Siyah Beyaz Sessiz Sinema Filmleri

IMDB: 8.2

Yapım : 1924

Oyuncular : Buster Keaton, Kathryn McGuire, Joe Keaton

Sherlock, bir sinema salonunda film oynatıcısıdır ama hayal dünyasında yaşar.. Esas hayali sıkı bir dedektif olmaktır ve tabi bir de sevdiği kızla evlenmek.. Ama beş parasızdır ve bu biraz zor gözükür.. Derken dedektif olma fırsatı eline geçer.. Ama gerçek hayatta değil rüyada.. Çünkü Sherlock oynattığı bir gangster filminin içerisine girerek oradaki dedektif olmuştur..

Şehir Işıkları – City Lights

Siyah Beyaz Sessiz Sinema Filmleri

IMDB: 8.5

Yapım : 1931

Oyuncular : Charles Chaplin, Virginia Cherrill, Florence Lee

Charles Chaplin’in yapımcılığını, yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği 1931 yapımı sessiz bir filmdir. Chaplin aynı zamanda filmin müziklerini de bestelemiştir. “Şehir Işıkları”, 1991 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir..

Dr. Caligari’nin Muayenehanesi – Das Cabinet des Dr. Caligari

Siyah Beyaz Sessiz Sinema Filmleri

IMDB: 8.1

Yapım : 1920

Oyuncular :Werner Krauss, Conrad Veidt, Friedrich Feher

Film, bir bahçedeki bankta oturan genç bir adamın yanındakine bir öykü anlatacağını söylemesiyle başlar.

Francis küçük bir kasabada yaşamakta, yakın aradakşı Alan’la birlikte Jane’in sevgisini kazanmaya çalışmaktadır. Bir gün kasabada panayır kurulur. Çadırlardan birinde gösterilerine başlayan Caligari, resmi bir işlem için belediyeye gittiğinde bri memur ona kötü davranır. Bu memur aynı gece öldürülür. Kasaba bu cinayetin esrarıyla sarsılırken Caligari’nin çadırı izleyicilerle dolmuştur. Gösteri, Caligari tarafından hipnotize edilerek uyutulan Cesare’nin, seyircilerin geleceğe ilişkin sorularını yanıtlamasına dayanmaktadır. Caligari’nin cinayeti işlediği şüpheleri de polisi harekete geçirir.

Altına Hücum – The Gold Rush

Siyah Beyaz Sessiz Sinema Filmleri

IMDB: 8.2

Yapım : 1925

Oyuncular : Charles Chaplin, Mack Swain, Tom Murray

Yalnız bir altın arayıcısı Alaskaya gelir ve kar fırtınası onu Kanunsuz Kara Lawson’un klubesine sürükler. Bu sırada başka altın arayıcıları da ve birkaç ilginç karakter de aynı klubeye sürüklenmiştir. Fırtına dindikten sonra, Chaplin bir madenci kasabasına gelerek hayatının aşkını keşfeder.  

Yumurcak – The Kid

Siyah Beyaz Sessiz Sinema Filmleri

IMDB: 8.3

Yapım : 1921

Oyuncular : Charles Chaplin, Edna Purviance, Jackie Coogan

Kocası ressam olan bir kadın, kocasının gidişi üzerine ortada kalır. Çocuğuna bakacak durumu olmayan bu kadın bir çare arar. Çareyi çocuğu zengin birinin arabasına bırakmakta bulur. Bir süre bekler ve zengin bir adamın arabasının içine bırakır ve gider. Bir süre gittikten sonra ne yaptığını düşünür ve geri döner. Fakat araba yerinde değildir. İki hırsız arabayı çalmıştır. Geriye baktıklarında arka koltukta bir çocuk görürler. Çocuğu kucaklayıp, bir fakir mahallesinden geçerken bırakırlar. Oradan şans eseri geçen bir serseri çocuğu sahiplenir. Olaylar buradan sonra karışık bir hal almaya başlar.

Aya Seyahat – La voyage dans la lune

Siyah Beyaz Sessiz Sinema Filmleri

IMDB: 8.2

Yapım : 1902

Oyuncular :Georges Méliès, Victor André, Bleuette Bernon

Aya Seyahat (Fransızca: Le Voyage dans la lune) 1902 Fransız yapımı siyah-beyaz sessiz bilim kurgu filmidir. Film orijinallerine sıkı sıkıya bağlı kalınmadan, zamanının iki popüler romanından uyarlanmıştır: Jules Verne’nin yazdığı Dünyadan Aya ve H. G. Wells’in yazdığı Aydaki İlk İnsanlar. Filmin senaryosu, kardeşi Gaston’un yardımlarıyla Georges Melies tarafından yazılmış ve film yine Georges Melies tarafından yönetilmiştir. Film saniyede 16 kare hızında oynatıldığında 14 dakika sürmektedir. Aya Seyahat ilk gösterildiği yıllarda çok popüler olmuştur ve Melies’in çektiği yüzlerce fantezi filmi arasında en iyi bilinen filmdir.

Yorum Yap

Yorum Yap