1. Ana sayfa
  2. En iyi Filmler
  3. En iyi Seri Katil Filmleri

En iyi Seri Katil Filmleri

Gerçek seri katil hikayeleri seri katillerin beyazperdeye uyarlanmış senaryoları arasından en iyi seri katil filmleri.

«

Beyazperdede seri katil teması sürekli olarak işlenen bir türdür. Bizde sizlere bu makalemizde en iyi seri katil filmleri listesi sunacağız.

Siteyi kurarken konu olarak en iyi yabancı dizileri seçtik, ancak bunların yanına en iyi filmleri eklemesek olmaz diye düşündük. Ve bu yazımızdan itibaren kulvarlarında en iyi filmleri sizler için derleyeceğiz. İlk olarak en iyi seri katil filmleri listesi yaratmayı uygun gördük.

Herkes bilir gerilim ve korku türü filmlerin vazgeçilmez karakterleri arasındadır seri katiller. Beyazperdede seri katil teması sürekli olarak işlenen bir türdür.

Arka arkaya cinayetler işleyen, bu cinayetleri inanılmaz bir titizlikle saklayarak bazen uzun yıllar polislerden kaçmayı başaran seri katiller, bu acımasızlıklarının ardında herkesin ilgisini çekebilen bir zeka da barındırıyor.

Seri katil, aynı şekilde ve aynı yöntemlerle 30 günden daha uzun bir zaman diliminde üç ve üçten fazla cinayet işleyen kişilere denir. Her çok sayıda cinayet işleyen seri katil olarak adlandırılamaz.Örneğin ani bir cinnet geçirerek önüne geleni öldüren bir kişi seri katil değildir.

Seri katilin tanımını yaptıktan sonra gerçek seri katillerinin filmlerinin bulunduğu IMDB puanına göre en iyi 30 seri katil filmi sıralamasına geçelim.

Seyrederken tüylerinizi diken diken edecek, en etkileyici IMDB puanı yüksek seri katil filmlerinin her biri yaşanmış öykülere dayanmaktadır.

İşte seri katilleri konu alan En iyi filmler.

 Scream

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı 7.2

Türkçe Adı : Çığlık

Yönetmen:  Wes Craven

Senaryo  Kevin Williamson

Yapımcı: Cathy Konrad,  Cary Woods

Oyuncular : Neve Campbell, Courteney Cox, David Arquette

En iyi seri katil filmleri listemizdeki ilk film olan Scream/Çığlık’ta üniversitede okuyan gençleri teker teker öldürmeye kalkan maskeli psikopat bir katilin cinayetleri anlatılıyor.

Bir lise öğrencisi olan Casey tuhaf bir telefon alır. Telefonun öteki ucundaki sesi tanımamaktadır. Bir süre sonra yaşanan bir cinayet üzerine polis ve medya olayın üzerine gitmeye başlar. ‘Hayalet surat’ adı verilen bir katil, çevresinde gördüğü gençleri birer birer öldürmektedir. Korku filmlerinin belli klişelerle örüldüğünü düşünen bir grup genç ise, naklen yaşadıkları bir korku filminin içerisinde hayatta kalmaya çalışacaktır. Katille bir kedi-fare oyununa tutuşacaklardır.

  Manhunter

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı: 7.2

Türkçe Adı : İnsan Avcısı

Yönetmen:  Michael Mann

Senaryo  Michael Mann

Oyuncular : William Petersen, Kim Greist, Joan Allen

Will Graham özel bir vazifelendirmeyle tekrar eski işine geri dönmek durumunda kalmıştır. Kendisi emekli olmuş bir gizli ajandır. Daha önce FBI için hizmetlerde bulunmuş, emekli olmuş, lakin şimdi amansız bir seri katili enselemek için tekrar iş başı yapmıştır.

Will Graham, psikopat düşünce tarzını çözme konusundaki yeteneğine ek olarak, daha önce yakaladığı ünlü katil Dr. Hannibal Lecter’ın da yardımıyla Kızıl Ejder olarak bilinen korkunç caninin peşine düşer.

Thomas Harris’in Kızıl Ejder adlı kitabından Michael Mann tarafından sinemaya uyarlanan yapım, Hannibal Lecter efsanesinin gençlik dönemini de kapsamaktadır. Şimdiye kadar yapılmış en sarsıcı seri katil filmlerinden biri olan MANHUTER’ın, RED DRAGON isimli 2002 tarihli bir yeniden çevrimi de bulunmaktadır.

Bu yeni çevrim filmde listemize aşağıda görüldüğü üzere 28. sıradan girdi.

 Red Dragon

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı 7.2

Türkçe Adı : Kızıl Ejder

Yönetmen:  Brett Ratner

Senaryo  Ted Tally

Yapımcı: Dino De Laurentiis,  Martha De Laurentiis

Oyuncular : Anthony Hopkins, Edward Norton, Ralph Fiennes

En iyi seri katil filmleri listemizdeki film Red Dragon romanının başka bir uyarlaması. Will Graham karakterine Edward Norton can veriyor. Aynı romandan uyarlanan Manhunter gibi oldukça iyi bir film.

FBI’dan erkenden emekli olan Will Graham (Edward Norton), patronu tarafından bir seri cinayet vakasını çözmesi için yeniden göreve çağrılır. Will, önce görevi kabul etmek istemese de, kurbanların fotoğraflarını görünce fikrini değiştirir. Kurbanlarının vücudunda kendine has bir diş izi bırakan ve gerçek adı Francis Dollarhyde olan bu katil, Kızıl Ejder adını kullanmaktadır. Kısa bir araştırmadan sonra, Graham katilin yeni kurbanının Reba adlı genç bir kadın olacağını öngörür ve onu durdurabilmek için bizzat kendi elleriyle hapse tıktığı, eski düşmanı Dr. Hannibal Lecter’den (Anthony Hopkins) yardım ister.

 Natural Born Killers

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı: 7.3

Türkçe Adı : Katil Doğanlar

Yönetmen:  Oliver Stone

Senaryo  Quentin Tarantino,  Oliver Stone,  David Veloz,  Richard Rutowski

Yapımcı: Don Murphy,  Arnon Milchan

Oyuncular : Woody Harrelson, Juliette Lewis, Tom Sizemore

En iyi seri katil filmleri listemizde bulunan Senaryosunu Quentin Tarantino’nun yazdığı film , canları istediği herkesi öldüren Mallory ve Mickey adında doğuştan katil bir çiftin hikayesi anlatılıyor.

Mickey ve Mallory birbirine aşık bir çifttir. Ancak onları diğer çiftlerden ayıran, oldukça garip ve ürkütücü bir ayrıcalıkları vardır. Bu da onların birer katil ruha sahip olmalıdır. Route 666 otobanına çıkarlar ve tamamen amaçsızca etraflarına korkunç bir dehşet saçarlar. Artık onlar işledikleri cinayetle sadece birer korku ikonu değil; medyatik canavarlardır. Polis kadar basın da onların peşinde, onlardan bir şeyler öğrenmenin hedefindedir.

 Monster

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı: 7.3

Türkçe Adı : Cani

Yönetmen:  Patty Jenkins

Senaryo  Patty Jenkins

Yapımcı: Charlize Theron,  Brad Wyman

Oyuncular : Charlize Theron, Christina Ricci, Bruce Dern

Patty Jenkins’in yönetmenliğinde başrollerinde Charlize Theron ve Christian Ricci’nin yer aldığı bu yapım gerçek hayattaki bir katilden esinlenerek yapıldı. Film, Amerikan’nın ilk kadın seri katili olan Aileen Wuornos’un gerçek hayat hikayesini anlatmakta. Hikaye 1989-1990 arasında 9 aylık bir döneme odaklanıyor.

Film aldığı ödüllerle ve güzel oyunca Charlize Theron’un muhteşem performansıyla da adından oldukça söz ettirdi. Ayrıca Theron, filmdeki rolü sayesinde aldığı ödüllerle de oldukça iyi bir performans gösterdiği kanıtladı.

Wuornos’un zor ve acımasız bir çocukluğu olmuştur. Tacize uğramış ve uyuşturucu bağımlısı olmuştur. On üç yaşına geldiğinde bir hayat kadın olup aynı yıl hamile kalmıştır. Sonunda hayatını, yol üstündeki kamyoncuları tatmin eden bir oto yol fahişesi olarak kazanmaya başladığı Florida’ya yerleşir. Hikaye 1989-1990 arasında 9 aylık bir döneme odaklanıyor. Bu dönemde Wuornos’nun, Selby adında bir lezbiyenle ilişkisi olur. Aynı dönemde, seks haricinde para kazanabilmek için müşterilerini öldürmeye başlar. Bir zaman sonra durum, başka bir boyuta ulaşır. Wuornos’nun içindeki soğuk kanlı katil kavramından öte oto yol fahişelerinin, seri katillerin kurbanı olmak durumu gündeme yerleşir.

 Mr. Brooks

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı: 7.3

Türkçe Adı : Bay Brooks

Yönetmen:  Bruce A. Evans

Senaryo  Bruce A. Evans,  Raynold Gideon

Yapımcı: Kevin Costner,  Jim Wilson

Oyuncular :Kevin Costner, Demi Moore, William Hurt

Saygın bir iş adamı olan Earl Brooks yakın zamanda Portland’da yılın adamı seçilmştir. Ancak o korkunç bir sır saklamaktadır. Mr. Brooks, öldürme bağımlısı olan ikinci bir kişiliğe sahiptir.

Bay Brooks (Kevin Costner) karısı (Marg Helgenberger) ve kızıyla (Danielle Panabaker) birlikte oldukça normal biridir. Olağan aldatıcı görünüm altında gömülü olan yine de karanlık bir sırrı barındıran bir insanın duygusal olarak işkence gören ruhudur. Bay Brooks’un çapraşık değişken benliği Marshall (William Hurt) cinayeti ve kargaşayı sever ve Bay Brooks’u kötü işlere sevk eder.

Bay Brooks ne kadar çok disiplin içinde kalmaya karar verip, kötü dürtülere karşı mücadele ederse etsin, Marshall’ın etkisine karşı koyamaz ve seri bir katil olarak ikinci bir yaşam sürer. Onun bu saldırıları kendini işine ve suçluları yakalamaya adamış olan sert kadın dedektif Atwood’un (Demi Moore) dikkatini çeker. Brooks’un zekası yine de Atwood’un saygısını kazanır ve sonunda ikisinin arasında garip simbiyotik bir ilişkinin başlamasına neden olur.

 Deep Crimson

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı7.4

Türkçe Adı : Mr. Brooks

Yönetmen:  Arturo Ripstein

Senaryo  Paz Alicia Garciadiego

Yapımcı: Marin Karmitz,  José María Morales

Oyuncular :Regina Orozco, Daniel Giménez Cacho

En iyi seri katil filmleri listemizde yer alan konusu 1950 yılında yaşanmış gerçek bir olaya dayandırılan filmde, bir gazete ilanında tanıştığı erkeğin peşini bırakmayan şişman hemşire Coral, karşısındakinin bir jigolo olduğunu fark etmesine karşın kararından vazgeçmez. Aşkın gözlerini kör ettiği iki sevgili, birlikteliklerini sürdürürler ama iş bir noktadan sonra çığırından çıkar. Etraf kan kokusundan geçilmez. Küçük bir dergi haberinden Meksikalı yönetmen Arturo Ripstein’in çektiği Koyu Kırmızı, ilgiye değer bir yapıt.

 Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı: 7.4

Türkçe Adı : Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi

Yönetmen:  Tim Burton

Senaryo  John Logan,  Stephen Sondheim,  Hugh Wheeler,  Christopher Bond

Yapımcı: John Logan,  Richard D. Zanuck

Oyuncular : Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman

Sweeney Todd İngiltere’de berberlik yaparak yaşamını sürdüren, çok güzel bir eşi olan, hayata umutla bakan bir adamdır. Fakat kasabanın önde gelenlerinden birinin güzel eşinde gözü vardır. Yersiz bir suçlama ile hapse atılır ve ardından sürgüne gönderilir. Hayatı darmadağan olan Sweeney Todd kurtulup geri dönmek ve intikam almak için yemin eder.
Yıllar sonra geri geldiğinde her şey çok değişmiştir fakat onu hatıralar içerisinde sabırla bekleyen biri vardır, Bayan Lovett…
Şeytan Berber Bayan Lovett’ın da yardımıyla suçluyu bulana kadar acımasız bir cellada dönüşecektir; bu arada kasabayı birbirinden güzel kek ve çörek kokuları kaplarken şüphelenmek kimsenin aklına gelmeyecektir…

1936 yılında oynanan bir Broadway müzikali olan Sweeney Todd: The Demon Barber of the Fleet Street’ten Tim Burton tarafından sinema perdesine uyarlanmış versiyonunda Şeytan Berberi her karakterin altından başarıyla kalkan Johnny Depp canlandırırken, ona Bayan Lovett karakterinde Helena Bonham Carter eşlik ediyor…

 A Nightmare on Elm Street

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı7.5

Türkçe Adı : Elm Sokağında Kabus

Yönetmen:  Wes Craven

Senaryo  Wes Craven

Yapımcı: Robert Shaye,  Sara Risher

Oyuncular : Heather Langenkamp, Johnny Depp, Robert Englund

Los Angeles’taki bir mahallede gençler tuhaf bir şekilde ölmeye başlarlar. Parmaklarında jilet keskinliğinde bıçaklar olan korkunç bir adamın bulunduğu kabuslar uyurken canlarını almaktadır. Rüyalardaki bu hayalet, yıllar önce çocuklarını öldürdüğü aileler tarafından linç edilen sapık Fred Krueger’dan başkası değildir. Freddy her nasılsa şimdi geri dönmüş, yeni yetmeleri bir bir rüyalarında öldürerek intikam almaktadır.  Johnny Depp’in sinemayla tanıştığı film, düşük bütçesiyle iyi bir hasılat elde etmişti.

 Perfume: The Story of a Murderer

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı 7.5

Türkçe Adı :Koku: Bir Katilin Hikayesi

Yönetmen:  Tom Tykwer

Senaryo  Tom Tykwer,  Bernd Eichinger,  Andrew Birkin

Yapımcı: Bernd Eichinger

Oyuncular : Ben Whishaw, Dustin Hoffman, Alan Rickman, Rachel Hurd-Wood, Gonzalo Cunill

En iyi seri katil filmleri listemizdeki “Koku” filmi Alman yazar Patrick Süskind’in yazdığı Das Parfum(Koku)’ün sinemaya uyarlamasıdır. Filmde olaylar 18. Yüzyıl da Fransa’da geçmektedir.

Jean-Baptiste Greenouille Paris’in en fakir mahallesinde bir balık tezgahının altında dünyaya gelir ve doğar doğmaz annesi tarafından çöpe atılarak ölüme terk edilir. Ancak Jean yaşar ve bir yetimhanede büyür. Yetimhanede bulunan diğer çocuklar onda bir gariplik olduğunun farkındadılar. Altı yaşına geldiğinde küçük çocuk hala konuşamamaktadır fakat kokular hakkındaki inanılmaz yeteneği ortaya çıkmaya başlamıştır.

Kokulara karşı görülmedik şekilde duyarlı ve tüm kokuları üretmekte gerçek bir dahi olan Grenouille, kendi kokusunun olmadığını anlayınca, insan kokusu üretmeye karar verir… Arzu ettiği kokulara sahip olmak uğrunda her şeyi yapmaya hazırdır. Bu duruma insan öldürmek de dahildir.

Mal teslimi için götürüldüğü Paris’te ilk kez bir genç kızın kokusunu alır. Daha sonra Paris’te bir parfümeri dükkanı sahibi olan Bay Baldini’yle karşılaştığında, tüm yeteneklerini göstererek onun yanında kalmayı başarır. Ama günün birinde, kendi kokusunun olmadığını fark eder… Bu onun için büyük bir yıkım olur…

 Frenzy

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı: 7.5

Türkçe Adı :Cinnet

Yönetmen:  Alfred Hitchcock

Senaryo  Anthony Shaffer,  Arthur La Bern

Yapımcı: Alfred Hitchcock

Oyuncular : Jon Finch, Barry Foster, Barbara Leigh-Hunt

Cinnet, kurbanlarına tecavüz ettikten sonra onları öldüren sapık bir katilin terör estirdiği Londra’da geçiyor. Polisin uzun süre yanlış adamı kovaladığı film, usta yönetmenin izleyiciyi diken üstünde tuttuğu güçlü filmlerinden biri. Alışılmışın dışına katili filmin sonuna saklamayan, henüz filmin başındayken izleyiciye gösteren Hitchcock imzalı film. Kurbanlarına tecavüz edip öldüren bir sapık ve masumiyetini kanıtlamaya çalışan bir adam. İzlenilesi bir polisiye gerilim filmi.

 Thesis

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı: 7.5

Türkçe Adı : Tesis

Yönetmen:  Alejandro Amenábar

Senaryo  Alejandro Amenábar,  Mateo Gil

Yapımcı: Jose Luis Cuerda

Oyuncular : Ana Torrent, Fele Martínez, Eduardo Noriega

Angela üniversitede, sinema bölümünde öğrencidir ve bitirme tezini ‘Görsel Medyada Şiddet’ konusunda seçmiştir. Okulun arşivini tararken bulduğu bir filmde yaşanan gerçek cinayeti polise bildirmek yerine, kendi araştırmasını başlatır. Araştırmasını derinleştirdikçe uğraştığı sadece tezi olmayacaktır.

 The Texas Chain Saw Massacre

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı7.5

Türkçe Adı : Teksas Katliamı

Yönetmen:  Tobe Hooper

Senaryo  Tobe Hooper,  Kim Henkel

Yapımcı: Tobe Hooper,  Kim Henkel

Oyuncular : Marilyn Burns, Edwin Neal, Allen Danziger

Sally ve sakat kardeşi Franklin, Teksas’da ki büyük babasının mezarının, bir grup mezar soyguncusu tarafından açıldığı haberini alırlar. İki kardeş arkadaşları Jerry, Kirk ve Pam ile Teksas’ın içlerine doğru bir yolculuğa çıkarlar.

Gençler ilk önce Sally ve Franklin’in eski evlerine doğru yol almışlardır. Yolculuk sırasında arabaya bir otostopçu alırlar.İlk başlarda normal gözüküp ailesinden bahseden otostopçu daha sonra aniden Franklin’in fotoğrafını çeker. Onlara fotoğrafı 2 dolara satmak ister. Gençler fotoğrafı almak istemeyince Franklin’in kolunu keser. Ve ardından gençler onu arabalarından atar.

Ardından çeşitli versiyonlarının da çekildiği ve kendinden sonra gelen teen-slasher tarzı korku filmlerine ilham kaynağı olan Teksas Katliamı, 1950’lerde ortaya çıkan Ed Gein adlı bir seri katilin gerçek hikayesindeki parçalardan esinlenilerek beyazperdeye uyarlandı.

 Man Bites Dog

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı: 7.6

Türkçe Adı : Köpeği Isıran Adam

Yönetmen:  Benoît Poelvoorde,  Rémy Belvaux,  André Bonzel

Senaryo  Benoît Poelvoorde,  Rémy Belvaux,  André Bonzel,  Vincent Tavier

Yapımcı: Benoît Poelvoorde,  Rémy Belvaux

Oyuncular : Benoît Poelvoorde, Jacqueline Poelvoorde-Pappaert

En iyi seri katil filmleri listemizde bulunan ve Belçikalı 3 sinema öğrencisinin yönettiği C’est arrivé près de chez vous, bir katil olan Benoit’nın hayatından kesitler sunan bir kurmaca belgeseldir (mockumentary). 3 sinema öğrencisi olan Remy, Andre ve Patrick, ödev konusu olarak Benoit’in günlük yaşantısını ve onun cinayet alışkanlığını filme konu etmek isterler

Esasen bir katil olan Ben özellikle yaşlı ve orta yaşlı insanları hedef olarak seçmektedir. Bir müddet sonra gazeteciler de bu cinayetlerde yer almaya başlarlar.

  American Psycho

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı: 7.6

Türkçe Adı :Amerikan Sapığı

Yönetmen:  Mary Harron

Senaryo  Guinevere Turner,  Mary Harron

Yapımcı: Chris Hanley,  Christian Halsey Solomon

Oyuncular : Christian Bale, Justin Theroux, Josh Lucas

Babasının Wall Street’teki şirketinde çalışan Patrick Bateman, genç ve iyi görünümlü aileden zengin bir adamdır. Gençliği ve yakışıklı olması, kendisine hem işinde hem de sosyal hayatında avantajlar sağlamaktadır. Oldukça sıradan bir hayata kapılıp gidiyormuş gibi görünen Bateman’ın hayatının karanlık tarafın ise oldukça derinliklidir. Bateman, insanları sebepsiz yere öldürmekten hoşlanan ve öldürdüğü insanların vücutlarından hatıra olarak aldığı parçaları evinde saklayan bir akıl hastasıdır. Bunu kendisi dışında kimse bilmemektedir.

  Saw

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı7.7

Türkçe Adı :Testere

Yönetmen:  James Wan

Senaryo  James Wan,  Leigh Whannell

Yapımcı: James Wan,  Leigh Whannell

Oyuncular : Cary Elwes, Leigh Whannell, Danny Glover

Filmde kurbanlarına yaşamın anlamını ve değerini anlatmak gibi bir takıntısı olan son derece sıra dışı bir seri katilin, kurbanlarına ölümcül oyunlar oynatarak hayatta kalma şansı vermesi anlatılıyor.

Bu katilin son kurbanları Adam ve Dr.Lawrence Gordon’dur. Bu adamlar birbirlerini hiç tanımazlar ama gözlerini açtıklarında aynı odadadırlar. Yerde kanlar içinde başka bir yabancı yatmaktadır. Adam kendini başından vurarak intihar etmiştir. İpuçlarını kullanarak neler olup bittiğini çözmeye çalışırlar. An itibari ile sekiz saatleri vardır. Bu sürenin sonunda ya içlerinden biri ölecek ya da katil her ikisini de öldürecektir.

  Peeping Tom

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı: 7.7

Türkçe Adı :Röntgenci

Yönetmen:  Michael Powell

Senaryo  Leo Marks

Yapımcı: Michael Powell,  Albert Fennell

Oyuncular : Karlheinz Böhm, Anna Massey, Moira Shearer

Mark Lewis, küçükken, insanların sinir sistemleri üzerinde korkunun etkisini inceleyen bilim adamı babasının deneylerine maruz kalmıştır. Londra’da bir film stüdyosunda çalışan Mark, babasının kendisine yaptığı deneyler nedeniyle bir takım kişilik bozuklukları yaşayan yalnız, içine kapanık, cinsel dürtülerini bastıran bir adam haline gelmişti.

Kızların fotoğraflarını çektiği süre içinde kendine bir de hobi edinmiştir. Kadınları kamera önünde öldürmekte ve babasının deneylerindeki gibi öldürdüğü kadınların yüzlerindeki dehşet ifadesini kameraya almaktadır.

Peeping Tom olarak bilinen röntgencilik hastalığını beyazperdeye taşıyan ve gerilim türünün ilk örneklerinden sayılan bir yapım.

  Zodiac

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı7.7

Türkçe Adı : –

Yönetmen:  David Fincher

Senaryo  James Vanderbilt,  Robert Graysmith

Yapımcı: James Vanderbilt,  Cean Chaffin

Oyuncular : Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr., Mark Ruffalo

En iyi seri katil filmleri listemizdeki bu film, rafa kalkmış dosyaların en önde geleni. Hiçbir zaman yakalanamamış bir seri katilin hikayesi.

San Francisco’da bir seri katil, mektuplar ve şifreli mesajları ile polis ile alay etmektedir. Dedektifler, gazete muhabirleri, bu katili yakalamaya ant içmiş dört kişi filmin esas karakterleridir. Katilin ardında bıraktığı izleri takip eden takıntılı dört adam, ne yazık ki aslında katilin adımlarını izler biçimde şekillenmektedir. Bu katil yıllarca görünmedikten sonra yine ortaya çıktığında sadece öldürdüğü insanlar için değil tüm şehrin kabusu haline gelecektir.

 I Saw the Devil / Akmareul boatda

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı: 7.8

Türkçe Adı :Şeytanı Gördüm

Yönetmen:  Kim Ji-woon

Senaryo  Park Hoon-jung (ii)

Yapımcı: Seong-weon Jo,  Kee-young Cheong

Oyuncular : Byung-Hun Lee, Min-sik Choi, Joon-hyeok Lee

İşte size şiddetle tavsiye edeceğim, zevk için öldüren bir psikopatla bir gizli ajan arasındaki kedi-fare oyununu izleyen bir intikam filmi.

Kyung-chul sırf kişisel tatmin için insanların canını kıymaktan çekinmeyen psikopat bir seri-katildir. O kadar vahşi ve acımasızdır kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeden herkesi öldürebilir ve bu haliyle polis için daha da zor, bir sonraki adımı tahmin edilemez bir hedef haline gelmiştir. Fakat emekli bir komiserin kızı olan Joo-yeon’u kaçırınca Kyung-chul bütün hıncı da kendisine çekecektir.

Yetenekli, gizli bir ajan olan Dae-hoon ise vahşi biçimde öldürülen genç kadının nişanlısıdır. Sevdiği kadının hunharca öldürülmesi Dae-hoon’u tek başına bu vahşi seri katile karşı harekete geçirecektir… Canavarı engellemek için kendisi bir canavara dönüşmeye hazırdır.

  Halloween

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı: 7.8

Türkçe AdıCadılar Bayramı

Yönetmen:  John Carpenter

Senaryo  John Carpenter,  Debra Hill

Yapımcı: John Carpenter,  Mustafa Akkad

Oyuncular : Donald Pleasence, Jamie Lee Curtis, Tony Moran

Halloween sersinin ilk filmi. Film ilk cinayetini altı yaşında işleyen bir çocuğun onbeş yıl sonra hapisten kaçarak geçmişini tekrarlamasını anlatıyor. 1963 yılı cadılar bayramında mutfak bıçağıyla ablasını öldüren 6 yaşındaki Michael, akıl hastanesine yatırılır. Yetişkin olarak yargılanması için 1978 yılına kadar hastanede tutulur. 21 yaşına gelen Michael yargı önüne çıkmadan kaçmayı başarır.

Çok sayıda devam filminde de cinayetlerini sürdüren sapık Michael Myers’ın bu ilk cinayetler serisi, uzun gerilim sahneleri üzerine kurulu.

  The Girl with the Dragon Tattoo

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı: 7.8

Türkçe Adı : Ejderha Dövmeli Kız

Yönetmen:  David Fincher

Senaryo  Steven Zaillian

Yapımcı: Steven Zaillian,  Cean Chaffin

Oyuncular :Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer

Asılsız bir iddia ile suçlanan Mikael Blomkvist (Daniel Craig), adını temize çıkartmak için elinden geleni yapmaya and içer. İsveç’in zengin endüstri patronları arasında yer alan Henrik Vanger ise, çok sevdiği ve uzun zamandır kayıp olan yeğeni Harriet’ın ortadan kaybolmasının ardındaki gerçeği aydınlatması için gazeteci Blomkvist’i görevlendirir. Başı zaten dertte olan gazeteci, yeğenin ölümünden muhtemelen sorumlu olan ailenin malikanesine doğru yol alır.

  Badlands

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı: 7.9

Türkçe Adı : Kanlı Toprak

Yönetmen:  Terrence Malick

Senaryo  Terrence Malick

Yapımcı: Terrence Malick,  Edward R. Pressman

Oyuncular : Martin Sheen, Sissy Spacek, Warren Oates

“Badlands”, 1973 tarihi bir gerilim filmi.1959 yılında, pek çok insanı öldürmüş bir katil olan Kit (Martin Sheen) ile yeni kız arkadaşı Holly (Sissy Spacek), Güney Dakota’dan Montana’ya giderken suç ve cezanın hayal alemine dalmış kendi halinde bir çifttir. Gerçek mermi kullanırlar ve insanları öldürürler ama herşey aslında onlar için bir oyundur.

Film Charles Starkweather ve Caril-Ann Fugate adlı iki seri katilinin gerçek hayat hikayesine dayanıyor. Konusuna bakınca Natural Born Killers filmine ilham vermiş gibi görünüyor. Kit ve kız arkadaşı Holly, önlerine çıkan insanları öldürerek yolculuk yapıyorlar. Kaçak çift öldürmeyi adeta bir oyun olarak görüyor.

  Vengeance Is Mine / Fukushû suru wa ware ni ari

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı: 7.9

Türkçe Adı : İntikam Benim

Yönetmen:  Shohei Imamura

Senaryo  Masaru Baba,  Ryuzo Saki

Yapımcı: Kazuo ınoue

Oyuncular : Ken Ogata, Rentarô Mikuni, Chôchô Miyako

Akira Nishiguchi (filmdeki isim Iwao Enokizu) adlı seri katilin gerçek hikayesinin anlattıldığı Japon filmi. Orijinal ismi “Fukushū Suru wa Ware ni Ari” olan film, katilin yakalanıp, kızgın halk ve gazeteciler eşliğinde hapise atılmasıyla başlıyor. Film daha sonra ilk cinayete uzanarak katilin saldırılarını kronolojik olarak anlatıyor.

  The Chaser

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı7.9

Türkçe Adı : Ölümcül Takip

Yönetmen:  Hong-jin Na

Senaryo  Hong-jin Na,  Hong Won-chan,  Shinho Lee

Yapımcı: Choi Moon-su (i)

Oyuncular : Yoon-Seok Kim, Jung-woo Ha, Yeong-hie Seo

 Joong-ho eski ve kirli bir dedektif polis olup finansal sorunlar yaşarken çareyi kadın satıcılığı yapmakta bulur. Çok geçmeden bu kadınlar ortalıkta bir iz bırakmadan kaybolmaya başlarlar

Bu işin izini sürerken, en son işe gönderdiği Mi jin’in gittiği adamın diğer kaybolan telekızların gittiği adamla aynı adam olduğunu saptar. Ve kovalamaca başlar…

  Arsenic and Old Lace

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı: 8.0

Türkçe Adı : Arsenik Kurbanları

Yönetmen:  Frank Capra

Senaryo  Philip G. Epstein,  Julius J. Epstein

Yapımcı: Frank Capra,  Jack L. Warner

Oyuncular : Cary Grant, Priscilla Lane, Raymond Massey

 Yorgun tiyatro eleştirmeni Mortimer Brewster’ın (Grant) şüpheli şahıslara zehirli içki içiren iki halası (Josephine Hull and Jean Adair), Boris Karfoff’a benzeyen sosyopat bir kardeşi (Raymond Massey), kendini Teddy Roosevelt sanan bir başka çatlak kardeşi, yeni evlendiği sabırsız bir eşi ve herşeyi yoluna sokmak için sadece bir gecesi vardır.

Bu sirkin ortasında Cary Grant’in yüzü bir palyaço gibi şaşkın ifadeler alır, doğal atletik yapısı lastik bacaklı bir balerin gibi şekilden şekle girerken gülmekten kırılacaksınız.

  Memories of Murder

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı: 8.1

Türkçe Adı : Cinayet Günlüğü

Yönetmen:  Bong Joon-ho

Senaryo  Bong Joon-ho,  Kwang-rim Kim,  Sim Sung-bo

Yapımcı: Seoung-jae Cha,  Moo Ryung Kim

Oyuncular : Kang-ho Song, Sang-kyung Kim, Roe-ha Kim

1986 yılında Güney Kore, askeri bir diktatörlük altındadır. Ülkede yasaklar ve baskılar tüm sıkılığı ile devam ederken bir gün, tecavüze uğrayarak vahşice bir cinayete kurban giden bir kadın bulunur. Hemen başlayan soruşturmanın başına, yerel polis dedektifi Park Doo-man getirilir. Fakat olayı çözmek için kullandığı yöntemler, herşeyi berbat etmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Başarısızlıkla sonuçlanan soruşturma yöntemleri nedeni ile bir çok tanığın zarar görmesi sonucu, Seul’dan yeni bir dedektif olan Seo göreve atanır. Zeki, kurnaz ve işini bilir tavırlarına rağmen Seo’nun da soruşturmada son derece başarısız olması, olayları iyice sarpa sardıracaktır.

  Taxi Driver

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı: 8.3

Türkçe Adı : Taksi Şoförü

Yönetmen:  Martin Scorsese

Senaryo  Paul Schrader

Yapımcı: Julia Phillips,  Michael Phillips

Oyuncular : Robert De Niro, Jodie Foster, Cybill Shepherd

Vietnam’da savaşının izlerini henüz atamayan bir askerin, geceleri taksi şoförlüğü yaparak gördüğü kirli ve adaletsiz dünyaya uyum sağlamayı reddetme hikayesini anlatan film, Robert De Niro’nun canlandırdığı Travis Bickle karakteriyle kültleşmiştir.

Travis, New York sokaklarında geceleri taksi şoförlüğü yalnız bir adamdır. Sosyal ilişkiler konusunda arası pek de iyi olmayan genç adam, yaşadıkları ve gördükleri yüzünden adım adım katil olmaya doğru gitmektedir. Eline silah alan Travis, sokakları pisliklerden temizlemeye başlar. Fahişelik yapan bir kadına aşık olan Travis’in hayatı artık asla eskisi gibi olmayacaktır…

  Psycho

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı: 8.5

Türkçe Adı : Sapık

Yönetmen:  Alfred Hitchcock

Senaryo  Joseph Stefano

Yapımcı: Alfred Hitchcock

Oyuncular : Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles

Marion Crane’e patronuyla iş yapan zengin bir adam para emanet eder ve ardından Marion yola koyulur. Polisler Marion’un şüpheli davranışları üzerine peşine takılır. Ancak Marion’un peşine takılan sadece polisler değil, aynı zamanda tanıdıkları da Marion’un peşindedir. Sevgilisi ile buluşmayı planlayan Marion geceyi bir otelde geçirmeye karar verir. Otelden içeri girer girmez garip şeyler olduğunun farkın varan Marion uyumadan önce otel sahibi Norman Bates ile biraz sohbet eder. Norman ın kişiliğinde sorunlar olduğunu, annesine ve kuşlara karşı bir takıntısı olduğunu öğrenen Marion, odasına gidip duş almaya karar verir.

Bankaya yatırmak için patronundan para alan Crane, parayı çalarak yeni bir hayata başlamak ister. Sevgilisi Sam ile buluşmaya giderken yolda bir otelde gecelemeye karar verir. Alfred Hitchcock’un siyah beyaz çektiği film, senaryosu, gerilimi, çekim teknikleri ve detaylarıyla çekildiği zamanın oldukça ilerisinde.

Türünün en önemli örneği olan Sapık, yönetmen Alfred Hitchcock’un başyapıtı olarak kabul edilir.

Sapık filminde Hitchcock, 7. dakikada Marion Crane’nin ofise girdiği sahnede ofisinin dışında, pencere kenarındaki kovboy şapkalı adam olarak görünmüştür.

The Silence of the Lambs

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı: 8.6

Türkçe Adı : Kuzuların Sessizliği

Yönetmen:  Jonathan Demme

Senaryo  Thomas Harris,  Ted Tally

Yapımcı: Kenneth Utt,  Edward Saxon

Oyuncular : Jodie Foster, Anthony Hopkins, Lawrence A. Bonney

 Yazar Thomas Harris’in aynı adlı romanından beyaz perdeye aktarılan, yönetmenliğini Jonathan Demme’nin yaptığı, 1991 yapımı Sinema tarihinin unutulmazlarından olan filmdir.

Akademiden mezun olmuş genç FBI ajanı Clarice Starling,  kurbanlarının derilerini yüzen sapık bir katilin elinden bir kadını kurtarmaya çalışır. Clarice, katila ulaşmak için başka bir psikopat olan ünlü doktor Hannibal Lecter ile yakınlaşır. Lecter’dan bilgi alması için önce onun güvenini kazanması gerekmektedir. 1992 yılında 7 dalda Oscar’a aday olan film, yönetmeni ve başrol oyuncularına altın heykelciği getirirken en iyi film ve en iyi senaryo uyarlaması dalında da ödüle hak kazanmıştı.

  Se7en

En iyi 30 Seri Katil Filmi

IMDB Puanı: 8.6

Türkçe Adı : Yedi

Yönetmen:  David Fincher

Senaryo  David Fincher,  Andrew Kevin Walker

Yapımcı: Phyllis Carlyle,  Arnold Kopelson

Oyuncular : Morgan Freeman, Brad Pitt, Kevin Spacey

En iyi seri katil filmleri listemizin sonunda süpriz bir finale sahip en iyi filmlerden olan Seven/Yedi filmi var.

Bir seri katil 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi yöntemleriyle öldürmektedir. Departmana yeni transfer olmuş David Mills (Brad Pitt) ve yakında emekliye ayrılacak William Somerset (Freeman) Hıristiyanlık’ın 7 ölümcül günahını işleyenleri kendi yöntemiyle öldüren sadist bir katilin peşine düşerler. Yedi ölümcül günah, Hıristiyanlık inançlarına göre kibir, açgözlülük, şehvet düşkünlüğü, kıskançlık, oburluk, yıkıcılık ve tembellik’tir.

İki dedektifin amacı, katili yedi cinayetlik serisini tamamlayıp ortadan kaybolmadan önce yakalanmaktır. Brad Pitt ve Morgan Freeman’ı dedektif rolünde izliyoruz.

Bu yazımızdan itibaren kulvarlarında en iyi seri katil filmleri listesini sizlere sunduk.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.