1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En iyi Savaş Filmleri

En iyi Savaş Filmleri

En iyi Savaş Filmleri

Merhaba sinema severler. Bu makalemizde genellikle gerçek olayları konu alan en iyi savaş filmleri listesi hazırladık.

Savaş sözcüğü çok çeşitli çatışma ve mücadele anlamlarına işaret eder. Savaş Bir toplumun başka bir topluma, isteğini benimsetme amacıyla tüm olanakları ve güçleriyle yaptıkları düzenli saldırı.

Tarihi her daim savaşlarla dolu olan Dünyada barışçıl bir şekilde yaşamak sanırım mümkün değil. Savaş konusunda başarılı bir çok film bulunmata bizde sizlere en iyi savaş filmleri listesi hazırladık.

En iyi Savaş Filmleri

Savaş filmleri listesi IMDB puanına göre sıralanmıştır.

Er Ryan’ı Kurtarmak – Saving Private Ryan

En iyi Savaş Filmleri

IMDB: 8.6

Yapım: 1998

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tom Hanks , Tom Sizemore , Edward Burns , Barry Pepper , Adam Goldberg

Dört çocuk annesi bir kadın, İkinci Dünya Savaşı’nda kaybettiği üç oğlunun ardından fazlasıyla yaralanmıştır. Şimdi tek dileği hayatta kalan tek oğlunun savaştan sağ salim dönmesidir. Yakarışları karşılık bulur ve Başkan tarafından verilen bir emirle James Ryan’ın (Matt Damon) ne pahasına olursa olsun bu savaştan sağ çıkması sağlanacaktır. Normandiya çıkarmasının yapıldığı gün, sekiz kişilik bir asker birliği farklı bir göreve, Ryan’ı kurtarma görevine atanır. Ancak yüzbaşı John Miller (Tom Hanks) tarafından yönetilen bu birim, can pazarının yaşandığı bu zorlu ortamda hakikatli bir yaşam mücadelesine atılacak; tek bir adamı kurtarmak için sekiz kişinin hayatının tehlikeye atılmasının meşruluğunu sorgulayacaktır.

Kıyamet – Apocalypse Now

En iyi Savaş Filmleri

IMDB: 8.5

Yapım: 1979

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Oyuncular: Martin Sheen , Marlon Brando , Robert Duvall , Frederic Forrest , Sam Bottoms , Laurence Fishburne

Yüzbaşı Willard komutasındaki ekibin görevi, Vietnam’da Amerikan ordusuna başkaldırmış olan ve vahşi yöntemlerle bir orman kabilesini yönetmekte olan Albay Walter Kurtz’ü öldürmektir.Kurtz’ün izini süren Yüzbaşı Willard, savaşın karanlığı ve acımasızlığı altında giderek takip ettiği kişiye benzemeye başlayacaktır.Joseph Conrad’ın “Karanlığın Kalbinde” kitabından ve karısının notlarından da faydalanarak Francis Ford Coppola tarafından sinemaya uyarlanan film, sinema tarihinin en ünlü savaş filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Coppola, kolonileşme döneminde geçen kitaptaki hikayeyi Vietnam Savaşı’na taşımış.

Cesur Yürek – Braveheart

En iyi Savaş Filmleri

IMDB: 8.4

Yapım: 1995

Yönetmen: Mel Gibson

Oyuncular: Mel Gibson , Catherine McCormack , Sophie Marceau , Patrick McGoohan

3 yüzyıl İskoçyası. İngiliz Kralı Edward, İskoçya’yı da krallığına katmak istemektedir. İngiliz soylularına Prima Nocta, yani topraklarında evlenen her kadınla ilk geceyi geçirme hakkını vererek İskoç halkının ayaklanmasına sebep olur. Çocukken ailesini ve yakınlarını özgür İskoçya uğruna kaybeden William Wallace, yıllar sonra karısı da öldürülünce halkı organize etmeye ve İngilizleri topraklarından atmaya karar verir.Mel Gibson’ın yönettiği ve başrolünü oynadığı bu epik yapım, ülkemiz sinemalarında yıllarca gösterilerek bir rekora imza atmıştır.1996 yılında 10 dalda Oscar’a aday olan yapım, yönetim, görüntü yönetimi, efekt, makyaj ve en iyi film dallarında ödüle layık görülmüştü.

Full Metal Jacket

En iyi Savaş Filmleri

IMDB: 8.3

Yapım: 1987

Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Matthew Modine , Adam Baldwin , Vincent D’Onofrio , R. Lee Ermey , Dorian Harewood

En iyi savaş filmleri listemizdeki bu filmde, Amerikan Ordusu ve Vietnam Savaşı, fakat bu kez Stanley Kubrick bakış açısıyla ele alınıyor.

Filmin başlarından ortalarına kadar askeri disiplinin farklı kişiliklerdeki askerler üzerinde nasıl bir etki yarattığını izliyoruz. Bu etki daha çok psikolojik bir tahribat olarak yorumlanabilir. Filmin geri kalanında savaş alanındayız ve tüm gerçekliği ile savaşı hissediyoruz . Filmin, esas olarak bir savaş filmi olması dışında özetlenebilecek bir konusu yok fakat bu konunun işlenişi savaşın insanları ne hale getirdiğini anlatmaya yetiyor. Kurguda kullanılan savaş bunu göstermek için bir araç sadece. Bu yüzden, bir ‘Rambo’ filmi beklentisi içinde olmayınız.

Çöküş – Downfall – Der Untergang

En iyi Savaş Filmleri

IMDB: 8.2

Yapım: 2004

Yönetmen: Oliver Hirschbiegel

Oyuncular: Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Ulrich Matthes

Hitler ve yakın arkadaşları kendilerini sığınaklarda güvene almışlardır. Aralarında Führerin özel sekreteri Traudi Junge de vardır. Berlin artık düşmüş bir kaledir fakat Hitler, şehirden çıkmayı ve teslim olmayı kabul etmemektedir. Halkının tüm fertleri dışarıda yok edilirken o, son yolculuğuna hazırlanmaktadır. Birlikte intihar etmeden birkaç saat önce Eva Braun ile evlenirler. Cesetleri düşman eline geçmemesi için yakılır. Führerin peşinden yıllarca sadık bir şekilde gitmiş birçok insanın durumu da farklı değildir. Berlin düşerken herkesin ölümle yaşam arasında seçim yapma saati giderek yaklaşmaktadır.

Müfreze – Platoon

En iyi Savaş Filmleri

IMDB: 8.1

Yapım: 1986

Yönetmen: Oliver Stone

Oyuncular: Tom Berenger , Keith David , Willem Dafoe , Forest Whitaker , Francesco Quinn , Kevin Dillon , John C. McGinley

Chris Taylor (Charlie Sheen), genç ve idealist bir Amerikalı’dır, ve çok geçmeden Vietnam’da sadece Viet Cong’larda değil, aynı zamanda içinde büyüyen korku, fiziksel bitkinlik ve gitgide artan kızgınlığıyla da savaşmak zorunda olduğunu anlar.Taylor’ın iki kumanda komutanı (Tom Berenger ve Willem Dafoe) düşman ve kendi aralarındaki iki savaş net bir çizgi çizmektedir, ama çelişkiler, kaos ve nefret Taylor’ın içine işler, inançlarını boğar ve duyularını insanın en yüksek tuttuğu değer olan hayata karşı hissizleştirir…

Savaş Vadisi – Hacksaw Ridge

En iyi Savaş Filmleri

IMDB: 8.1

Yapım: 2016

Yönetmen: Mel Gibson,

Oyuncular: Andrew Garfield , Sam Worthington , Vince Vaughn , Luke Bracey , Teresa Palmer

Amerika Birleşik Devletleri’nin 2. Dünya Savaşı’na girmesinin ardından Desmond T. Doss (Andrew Garfield) da birçok Amerikalı gibi orduya katılmaya gönüllü olur. Ancak dindar bir Hıristiyan ve bir pasifist olan Doss, savaşta insan öldürmeyi ve herhangi bir şekilde silah kullanmayı reddetmektedir, onun yerine savaş alanında yaralıları kurtararak hizmet etmek istemektedir. Bu tavrı hem komutanları, hem de asker arkadaşları arasında ilk başta çok sert tepkiyle karşılanır, askeri mahkemeye bile çıkar. Ancak Doss, son derece sert bir eğitimden geçip, kendi hayatı pahasına silahsız bir şekilde savaş alanına gitmeyi çoktan göze almıştır. ABD Başkanı Harry Truman tarafından Onur Madalyası’na layık görülmüş bir vicdani retçinin öyküsünü sinemaya aktaran Savaş Vadisi filmini Mel Gibson yönetiyor.

İnce Kırmızı Hat – The Thin Red Line

En iyi Savaş Filmleri

IMDB: 7.6

Yapım: 1998

Yönetmen: Terrence Malick,

Oyuncular: Sean Penn , Adrien Brody , Jim Caviezel , Ben Chaplin , George Clooney , John Cusack , Woody Harrelson

En iyi savaş filmleri listemimizde bulunan İnce Kırmızı Hat, İkinci Dünya Savaşı sırasında Guadalcanal da savaşan bir grup Amerikalı erkeğin değişmelerinin, acı çekmelerinin ve kendileriyle ilgili önemli keşifler yapmalarının öyküsü. Film Pasifik adalarında Japonların ilerlemelerini durduracak olan, savaşta anahtar görevi görmüş çatışmalardan birini arkaplanına almış. Ama öykü, bunun ötesinde, hayatta kalmak için savaşan, korkunç stres altındaki insanların aralarında gelişen güçlü bağların arasında dolaşıyor.

Kapıdaki Düşman – Enemy at the Gates

En iyi Savaş Filmleri

IMDB: 7.6

Yapım: 2001

Yönetmen: Jean-Jacques Annaud

Oyuncular: Jude Law , Rachel Weisz , Ed Harris , Joseph Fiennes , Bob Hoskins

Tarihin devasa dönüm noktalarının gözalıcı canlandırması… Yıl 1942. Naziler Rusya’da ölümcül bir harekata girişmiştir. Kruschev’in (Bob Hoskins) liderliğindeki Stalingrad vatandaşlarıysa cesur bir direnişe geçmiş, yerel halk kahramanı Vassili Zaitsev’in (Jude Law) ışığıyla tek yumruk haline gelmiştir. Uzman bir keskin nişancı olan Vassili’nin gösterdiği kahramanlıklar en yakın arkadaşı politik subay Danilov (Joseph Fiennes) tarafından yürütülen bir propaganda sayesinde efsaneleşmiştir. Vassili’yi durdurmak için Almanlar en iyi keskin nişancıları olan Albay Konig’i (Ed Harris) Stalingrad’a gönderirir…

Hiddet – Fury

En iyi Savaş Filmleri

IMDB: 7.6

Yapım: 2014

Yönetmen: David Ayer

Oyuncular: Brad Pitt , Shia LaBeouf , Logan Lerman , Michael Peña , Jon Bernthal , Jim Parrack

En iyi savaş filmleri listemimizde bulunan Fury, 1945 yılının Nisan ayında, İkinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde geçiyor ve Komutan Wardaddy, topçu Boyd Swan, yükleyici Grady Travis, şoför Trini Garcia ve yardımcı şoför Norman’dan oluşan müfrezenin, 300 düşman askeriyle karşılaştığı ve tüm imkansızlıklarla savaşmak zorunda kaldığı 24 saati konu alıyor. Beş askerden oluşan küçük ekip, zırhlı tanklarıyla, Almanya’da savaşın ortasında kalır ve bu ekip bölgede kalan son Amerikan ordusu askerlerinden oluşur. Birlik az sayıda askerden oluşmasının yanı sıra cephane anlamında da bir hayli zor durumdadır. Gruba komuta eden Çavuş Wardaddy’nin Avrupa’nın tamamını yıkıma uğratan bu savaştaki son görevi, askerlerini Nazi birliklerinin kuşatması altında olan bu bölgeden sağ salim çıkarabilmektir.

Pearl Harbor

En iyi Savaş Filmleri

IMDB: 6.1

Yapım: 2001

Yönetmen: Michael Bay

Oyuncular: Ben Affleck , Josh Hartnett , Kate Beckinsale , Cuba Gooding Jr. , Jon Voight , Alec Baldwin

Eskiden beri aralarında derin bir dostluk bulunan iki arkadaş, savaşa gitmenin arifesindedirler. İkinci Dünya Savaşı tüm vahşetiyle sürmektedir ve savaşa dahil olan Amerika Birleşik Devletleri, kendi kaderini belirlemek üzeredir. Savaş bu iki insanı da içine katarak, dev bir liman baskınıyla, derin bir vahşet sunacaktır. Savaş her zamanki gibi, görkemli ve kanlıdır.

En iyi savaş filmleri listemize eklenmesini önerdiğiniz filmler varsa konu altında bildirimde bulunabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap