«

Sinemada her zaman kendine yer edinmiş Beyazperdenin sanal dünyaya yolculuk yaptıran en iyi sanal gerçeklik filmleri listemizle birlikteyiz.

Sinemada her zaman kendine konu olarak yer edinmiş sanal gerçeklik, bilgisayarlar tarafından taklit edilerek oluşturulan bir dünyaya verilen bir ad.

Listemizde değişik dünyalarda yaratılan atmosgerleri ile en iyi sanal gerçeklik filmlerini bulacaksınız.

Suretler – Surrogates

sanal dünya ile ilgili filmler

IMDB: 6.3

Yapım: 2009

Oyuncular: Bruce Willis , Radha Mitchell , Rosamund Pike , James Cromwell , Ving Rhames

FBI ajanları Ajan Greer ve Ajan Peters bir üniversite öğrencisinin gizemli cinayetini araştırmaktadır. Bu öğrenci, insanların kendilerinin kusursuz robot versiyonlarını sahip olmalarını sağlayan yüksek teknoloji ürünü suret olgusunun yaratıcısı olan kişiyle bağlantılıdır. Sağlıklı, iyi görünümlü ve uzaktan kumandalı makineler olan suretler, insanların yerini almakta ve böylece insanların evlerinin rahat ve güvenli ortamından çıkmadan dışarıdaki hayatı yaşamalarına imkan tanımaktadır.

Bahçıvan – The Lawnmower Man

sanal dünya ile ilgili filmler

IMDB: 5.4

Yapım: 1992

Oyuncular : Jeff Fahey, Pierce Brosnan, Jenny Wright

Jobe Smith altı yaşında bir çocuğun zekasına sahip yetişkin bir insandır. Olağanüstü bahçıvanlık yetenekleri nedeniyle kendisine bir lakap takılmıştır: “Bahçıvan”, Zeka noksanlığı onu yerel serserilerin hedefi haline getirirken masumiyeti sayesinde ise pek çok dost edinir. Jobe’nin hayatı dahi bilim adamı, Dr. Lawrence Angelo ile tanıştığı gün sonsuza dek değişir. Angelo, kasabanın hemen yakınında ki çok gizli bilim araştırma merkezinde yapmak zorunda bırakıldığı etik olmayan deneylere karşı nefret duyar ve kendi araştırmasını yapmaya başlar ve Jobe’nin sanal gerçeklik ile kendi geliştirdiği yeni bir ilaç vasıtasıyla zeka düzeyini oldukça geliştirmesine yardımcı olmayı umar. Sonuç oldukça hızlı ve inanılmazdır…

Oyuncu – Gamer

sanal dünya ile ilgili filmler

IMDB: 5.8

Yapım: 2009

Oyuncular: Gerard Butler , Michael C. Hall , Logan Lerman , Amber Valletta , Terry Crews

Yönetmenliğini Mark Neveldine ve Brian Taylor‘ın üstlendiği Gamer bilim-kurgu/aksiyon türünde bir yapım. Başrollerde Gerard Butler, Michael C. Hall, Kyra Sedgwick, Milo Ventimiglia, Alison Lohman, John Leguizamo ve LudacrisSlayers” adında çok oyunculu bir oyun platformu kurulmuştur. Oyuncular hükümlülerden seçilmektedir. 30 oyundan sağ olarak çıkan oyunculara özgürlük vaat edilmektedir. Bu oyunun yıldız oyuncusu Kable (Gerard Butler) bir taraftan özgürlüğünü kazanmak için bu ölümcül oyunda mücadele verirken bir taraftan da oyunun yaratıcısı olan Ken Castle’ı (Michael C. Hall) devirmek istemektedir. Fakat bu hiç de kolay olmayacaktır… bulunuyor. Filmin konusunu kısaca özetlersek; gelecekte insanların diğer insanları kontrol edebildiği “

THX 1138

sanal dünya ile ilgili filmler

IMDB: 6.8

Yapım: 1971

Oyuncular:Robert Duvall, Donald Pleasence, Don Pedro Colley

25. yüzyıla hoşgeldiniz. İnsanların sadece kod ve sayılarla tanımlandığı, duygulardan arındırılıp yeraltında robot gibi yaşatıldığı bir çağdayız. Devletin bir tür uyuşturucu madde vererek insanlığını yokettiği vatandaşlardan birisi de, fabrika işçisi THX 1138’dir. THX, bir kadın olan ev arkadaşı LUH 3417 ile birlikte yaşamaktadır. Elbette bir bitki gibi süren hayatlarında herhangi bir yakınlaşma olması mümkün değildir. Genç kadın her ikisinin de ilaçlarını almasına engel olduğunda değişim başlar.Artık onlar sadece bir sayıdan oluşan robotlar değil, derin bir aşkı paylaşan sevgililerdir. Elbette bunu hayatı gizli sürdürmek zorundadırlar. Ama bir ispiyonlama sonucu durumu farkeden devlet bu kanundışı duruma el koyar. Sevgililer hapse atılır.

Beynimdeki Düşman-  Johnny Mnemonic

sanal dünya ile ilgili filmler

IMDB: 5.6

Yapım: 1995

Oyuncular: Keanu Reeves , Dina Meyer , Takeshi Kitano , Ice-T , Dolph Lundgren

Johnny, 2021 yılında yaşayan, silikon çip takılarak biyolojik olarak geliştirilmiş bir nevi ‘hafıza kuryesi’dir. Johnny 21. yüzyıla kusursuz bir şekilde uyum sağlamıştır. Kiralık kurye olarak beynindeki bilgisayarlı bellek hücreleri sayesinde netten canlı olarak indirdiği çok değerli bilgileri taşımaktadır. Sonunda hayal edeceğinden daha kan dondurucu ve global bir komplonun parçası olduğunda, peşinde Japon mafyası Yakuza’yı bulur.

Ada – The Island

sanal dünya ile ilgili filmler

IMDB: 6.9

Yapım: 2005

Oyuncular: Ewan McGregor , Scarlett Johansson , Djimon Hounsou , Sean Bean

İki kişi görünüşte ütopik görünen ama dış dünyaya kapalı bir tesiste hayatlarını geçirirler. Bu kişiler Lincoln ve Jordandır. Bu tesis özenle korunmaktadır ve ortam diğer yerler gibi değildir ve bu yüzdende Adaya seçilmek için heycanla beklemektedirler. Kaldıkları yer için gezegenin son kirletilmiş yeridir orası. Onlar birer klondur ve ölmelerinin hayatta kalmalarından daha önemli olduğunu duyunca kaçmak için bir plan yaparlar. Bakalım bu plan işleyecekmidir.

  • En İyi Sanal Gerçeklik Filmleri 1

    En İyi Distopya Filmleri

Tron

sanal dünya ile ilgili filmler

IMDB: 6.8

Yapım: 1982

Oyuncular: Jeff Bridges, Bruce Boxleitner, David Warner

Video oyunları tasarlayıp programlayan Kevin, patronun kendi işlerini çaldığını ispatlamaya çalışırken kendi yazdığı programın içinde esir olur. Burada tüm program ve prosedürler kişilik kazanmıştır. Programcı ve kullanıcılar ise adeta tanrısal varlıklar gibi görülmektedir.

Repo Men

sanal dünya ile ilgili filmler

IMDB: 6.3

Yapım: 2010

Oyuncular: Jude Law , Forest Whitaker , Alice Braga , Liev Schreiber , Carice van Houten

Yakın gelecekte geçen filmde The Union adlı bir şirket oldukça donanımlı ve pahalı mekanik vücut organları geliştirirler ve insan yaşamını uzatır ve geliştirirler. Bu tıbbi gelişmenin kötü tarafı, ödemeler yapılmadığında şirket Repo Adam’ını yollayarak ‘ürünü’ geri alır. Remy, en iyi organ repo adamıdır. Fakat kendisi bir kardiyak sorunu yaşayınca ödemeleri yapamaz ve şirket Remy’nin ortağı Jake’yi, Remy’nin kalbini almak için gönderir.

Sanal Gerçek- Virtuosity

sanal dünya ile ilgili filmler

IMDB: 5.6

Yapım: 1995

Oyuncular: Denzel Washington , Russell Crowe , Kelly Lynch , William Forsythe

Emniyet Teşkilatı Teknoloji Geliştirme Merkezi, SID versiyonu 6.7’yi geliştirmiştir. Böylelikle, 150’den fazla seri katilden, sadist, zeki ve tehlikeli bir sanal dünya varlığı elde edilmiştir. Ancak sorun, bu sanal varlıkların gerçek dünyaya kaçmasıyla başlar.

Başlangıç – Inception

sanal dünya ile ilgili filmler

IMDB: 8.8

Yapım: 2010

Oyuncular: Leonardo DiCaprio , Joseph Gordon-Levitt , Ellen Page , Tom Hardy

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği herşeye malolmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.