«

Bu yazımızda beyin cimnastiği yapabileceğiniz, polisiye dizi severler için en iyi Polisiye diziler listesini derledik.

Ekranda heyecanı sevenlerin vazgeçilmezidir polisiye ve suç dizileri… İzlemenizi önerdiğimiz bu polisiye dizilerde, dedektifler birer süper kahraman gibi kusursuz, güçlü karakterler değil.

İşte hepsini soluksuz izleyeceğiniz en iyi polisiye suç dizileri.

En iyi Polisiye Diziler

En iyi Polisiye Diziler listemiz IMDB puanlarına göre sıralanmıştır.

The Wire

En iyi 15 Polisiye Dizi

IMDB Puanı: 9.3

Yönetmen: Joe Chappelle

Senaryo : David Simon

Yapımcı : David Simon,  Nina Kostroff-Noble

Oyuncular: Dominic West, Lance Reddick, Sonja Sohn

5 sezondan oluşan dizide farklı sezonlarda farklı konular ele alınıyor. İlk sezonunda uyuşturucu, ikinci sezonda işçi ve sendikalar, üçüncü sezonda politika, dördüncü sezonda eğitim sistemi ve beşinci sezonda da medya konuları işleniyor.

5 sezon ekranda kalan dizi 60. bölümüyle 2008’de final yapmıştır.

True Detective

En iyi 15 Polisiye Dizi

IMDB Puanı: 9.0

Yönetmen: Cary Fukunaga

Senaryo : Nic Pizzolatto

Yapımcı : Steve Golin,  Scott Stephens

Oyuncular: Vince Vaughn, Colin Farrell, Rachel McAdams

 Dizinin ilk sezonunda olaylar Louisiana eyaletinde geçiyor.  Louisiana Cinayet Masası’nda görev yapan dedektif Rust Cohle (McConaughey) ve Martin Hart (Harrelson) bir seri katilin peşine düşerler. Beraber çalışan ikilinin, takip derinleştikçe kendi hayatlarının da içinden çıkılmaz bir duruma gelmesi kaçınılmaz olacaktır. 17 yıl boyunca bir seri katili yakalamak için iz süren dedektifler, yıllar sonra davanın tekrar ele alınması ile beraber kendilerini sorgu masasında bulurlar.

Fargo

En iyi 15 Polisiye Dizi

IMDB Puanı: 9.0

Yönetmen: Adam Bernstein,  Colin Bucksey,  Randall Einhorn,  Matt Shakman,  Scott Winant

Senaryo : Joel Coen,  Ethan Coen,  Noah Hawley

Yapımcı :  Joel Coen,  Ethan Coen

Oyuncular: Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Allison Tolman

Ödüller :En iyi mini dizi (66. Emmy Ödülleri-2014), Mini dizi en iyi yönetmen (66. Emmy Ödülleri-2014), Mini dizi en iyi yardımcı erkek oyuncu (66. Emmy Ödülleri-2014), En iyi erkek oyuncu – mini dizi (72. Altın Küre Ödülleri-2015), En İyi Erkek Oyuncu (TV Mini Dizi) (75. Altın Küre Ödülleri-2018)

Fargo, Noah Hawley tarafından yazılmış ABD yapımı Kara mizah-Polisiye türü bir dizidir. Dizi aynı ismi taşıyan 1996 yapımı  Coen kardeşler tarafından yönetilmiş ve bir çok ödül kazanmış Fargo filminden esinlenilmiştir.

2006 yılının Ocak ayında Lorne Malvo (Billy Bob Thornton) Bemidji, Minnesota’dan geçerken tesadüf eseri karşılaştığı “ezik” Lester Nygaard’ı (Martin Freeman) kirli aklı ve şiddetiyle tesir altında bırakır. Bu sırada çaylak memur Molly Solverson (Allison Tolman) ve Duluth polis memuru Gus Grimly (Colin Hanks) birlik olurlar ve Malvo ile Nygaard’ın ilişkisi olabileceğine inandıkları bir dizi cinayetleri araştırmaya başlarlar.

Narcos

En iyi 15 Polisiye Dizi

IMDB Puanı: 8.9

Yönetmen: Andrés Baiz , Fernando Coimbra , Guillermo Navarro , José Padilha

Senaryo: Carlo Bernard , Andrew Black 2 , Chris Brancato , Doug Miro

Yapımcı: Chris Brancato

Oyuncular : Pedro Pascal, Damián Alcázar, Francisco Denis

Pablo Escobar’ın gerçek hayat hikayesinden uyarlanan dizi, dünya çapına yayılmış bir uyuşturucu şebekesini engellemeye çalışan kolluk kuvvetlerini konu ediniyor.

1970 yıllarında Kolombiya’da geçiyor dizi. Uyuşturucu İle Mücadele Dairesi’nde çalışan bir Meksikalı bir ajan olan Javier Pena, ünlü Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ı yakalamak için Birleşik Devletler tarafından Kolombiya’ya yollanır.

Justified

En iyi 15 Polisiye Dizi

IMDB Puanı: 8.6

Yönetmen: Tony Goldwyn,  John Dahl,  Rod Holcomb,  Frederick King Keller

Senaryo :Graham Yost,  Benjamin Daniel Lobato,  Wendy Calhoun

Oyuncular: Timothy Olyphant, Nick Searcy, Joelle Carter

Justified dizisinde geçen olaylar, Elmore Leonard’ın Pronto ve Riding the Rap isimli romanlarının yanı sıra Fire in the Hole ismindeki kısa hikayesi temel alınarak ortaya çıkarılmıştır. Dizide yaşanan olaylar Kansas’ın bir kasabası olan Harlan’da geçiyor.

The Shield

En iyi 15 Polisiye Dizi

IMDB Puanı: 8.6

Yönetmen: Clark Johnson,  Guy Ferland,  Scott Brazil,  Nick Gomez

Senaryo :Kurt Sutter,  Shawn Ryan,  Scott Rosenbaum,  Kevin Arkadie

Yapımcı :  Scott Brazil,  Shawn Ryan

Oyuncular: Michael Chiklis, Catherine Dent, Walton Goggins

The Shield, 2002 – 2008 yılları arasında FX televizyonunda 7 sezon boyunca yayınlanmış bir polisiye drama dizisidir.

Dizi hikayesi, yeri geldiğinde işini layığıyla yapan, yeri geldiğinde ise çıkarları uğruna suçlularla işbirliği yapan bir polis memuru olan Vic Mackey ve departmanı etrafında geçiyor. Vic, departmanın lideri ve en iyi polisidir. Vic’in bu denli başarılı olmasını sağlayan ise suçlularla çıkarları doğrultusunda işbirliği yapmasıdır. Vic yozlaşmış bir memur olmasına rağmen suçluları konuşturma ve operasyonlarda ki kişisel becerileriyle de diğer memurlardan çok daha üstün olduğunu gösteriyor. Vic Mackey’in yaptıkları departmanda hoş karşılanmasa da işlerin yolunda gitmesi sebebiyle bu pis olaylara burnunu sokmak isteyen pek yoktur.

Boardwalk Empire

En iyi 15 Polisiye Dizi

IMDB Puanı: 8.6

Yönetmen: Timothy Van Patten,  Allen Coulter

Senaryo : Lawrence Konner,  Terence Winter,  Howard Korder,  Margaret Nagle,  Nelson Johnson,  Steve Kornacki,  Meg Jackson

Yapımcı :  Mark Wahlberg,  Martin Scorsese

Oyuncular: Steve Buscemi, Kelly Macdonald, Michael Shannon

Broadwalk Empire, 1920-1933 yılları arasında ABD’de tüketime yönelik içki satışının, üretiminin ve dağıtımının yasak olduğu “İçki Yasağı Yasası” döneminde gangsterler ve politikacılar arasındaki karmaşık ilişkileri konu almaktadır.

Dizinin iki ana karakteri Steve Buscemi (Nucky Thompson) ve Micael Pitt (Jimmy Balmoder). Sözde saygı duyulan bir politikacı olan Nucky Thompson aslında bir tür gangsterdir.

Broadwalk Empire, 1920-1933 yılları arasında ABD’de tüketime yönelik içki satışının, üretiminin ve dağıtımının yasak olduğu “İçki Yasağı Yasası” döneminde gangsterler ve politikacılar arasındaki karmaşık ilişkileri konu almaktadır.

The Bridge – Bron/Broen

En iyi 15 Polisiye Dizi

IMDB Puanı: 8.6

Yönetmen: Henrik Georgsson,  Charlotte Sieling,  Lisa Siwe

Senaryo : Björn Stein

Oyuncular: Sofia Helin, Rafael Pettersson

Broen, her bölümü 57 dakikadan oluşan ve aslında seri katil üstüne kurulu bir polisiye dizi.

İsveç ve Danimarka arasında ulaşımı sağlayan Öresund Köprüsü’nde, bir dakikadan az bir süreliğine elektrik kesintisi yaşanır. Elektrikler geri geldiğinde ise köprünün tam ortasında bir ceset bulunur. İkiye bölünmüş olan ceset, yarısı İsveç diğer yarısı Danimarka sınırında olmak üzere bırakılmıştır. Bu nedenle bu cinayet için görevlendirilecek dedektiflerden birisi İsveç Polisinden Saga Noren, diğeri de Danimarka Polisinden Martin Rohde olacaktır.

İki ülke polis teşkilatları tarafından ortak yürütülen soruşturma sonucunda, cinayeti işleyen kişinin basit biri olmadığı anlaşılır. Ortaya çıkan her ipucu sonrasında katilin kimliğine yaklaşılmaktadır. Ancak olaylar İsveç ve Danimarka için bir krize yol açabilecek kadar ciddi ilerlemektedir.

Luther

En iyi 15 Polisiye Dizi

IMDB Puanı: 8.5

Yönetmen: Brian Kirk,  Stefan Schwartz,  Sam Miller

Senaryo :Neil Cross

Yapımcı :  Leila Kirkpatrick,  Katie Swinden

Oyuncular: Idris Elba, Dermot Crowley, Michael Smiley

 4 Mayıs 2010 tarihinde BBC One kanalında yayınlanmaya başlayan Luther dizisi, suç, gizem ve dram ağırlıklıdır. Dizinin kadrosunda Idris Elba, Dermot Crowley ve Warren Brown gibi isimler yer alırken, ilk sezon toplam 6 bölümden oluşmaktadır.

John Luther, başarılı bir dedektif iken dürtülerine yenik düşmesi sonucu bir hata yaparak yaklaşık 7 ay kadar mesleğinden uzaklaştırılır ve döndüğünde ise hiçbir şey eskisi gibi değildir. Evliliğinde bazı problemler ortaya çıkmıştır ve yaptıklarından dolayı hissettikleri ile arka plana itmeye çalıştığı iç dünyası arasında bir savaş hakimdir. Mesleğine geri döndüğünü öğrendiği gün, karşısına çıkan davada tanıştığı sanık Alice Morgan ile arasında garip bir bağ oluşur. Sonuç olarak başarılı dedektifimiz meslek arkadaşları ile birlikte çeşitli davaları çözmeye çalışırken yer yer onun iç dünyasına ve özel hayatına dahil oluyoruz.

Banshee

En iyi 15 Polisiye Dizi

IMDB Puanı: 8.4

Yönetmen: Miguel Sapochnik,  Greg Yaitanes

Senaryo :Jonathan Tropper,  David Schickler

Yapımcı :  Alan Ball,  Bill Hill

Oyuncular: Antony Starr, Ivana Milicevic, Ulrich Thomsen

Banshee, son zamanlarda örneklerini sıklıkla görmeye başladığımız aksiyon türü bir dizidir. İlk bölümü 11 Ocak 2013 tarihinde yayınlandı.

Dizi, hapisten yeni çıkan bir adamın karizmatik bir şekilde hapishaneyi terk etmesiyle başlıyor. Karakterimiz, 15 yıl önce işlediği bir  soygun suçundan dolayı hapise girmiş. Çıkar çıkmaz da hem suç ortağı, hem de sevgilisi olan Ana‘nın yerini bir şekilde öğreniyor ve soluğu sevgilisinin yaşadığı Banshee isimli bir Amiş kasabasında alıyor.

24

En iyi 15 Polisiye Dizi

IMDB Puanı: 8.4

Yönetmen: Stephen Hopkins,  Bryan Spicer,  Winrich Kolbe

Senaryo :Robert Cochran,  Joel Surnow

Yapımcı : Cyrus I. Yavneh

Oyuncular:Kiefer Sutherland, Mary Lynn Rajskub, Carlos Bernard

 24, Fox adlı Amerikan TV kanalında bir Amerikan dizisidir. CTU (Counter Terrorist Unit) adı verilen bir birimin, önceleri yöneticisi olan ancak daha sonra birimden ayrılan Jack Bauer (Kiefer Sutherland) adlı karakterin çevresinde dönen olayların işlendiği bir dizi olup; dizide anlatılan olaylar gerçek zamanlı olarak izleyiciye aktarılmaktadır.

Kızı Kimberly (Elisha Cuthbert) ve karısı Teri’nin (Leslie Hope) ardarda esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolması ve ardından, Amerika’nın ilk zenci Başkan adayı Senatör David Palmer’a (Dennis Haysbert) düzenlenecek suikast haberi, CTU ajanı Jack Bauer’ın (Kiefer Sutherland) gününü kabusa çevirir… Jack ile CTU ajanları Tony, Nina ve Jamey’nin Senatör Palmer’ı hızla yaklaşan tehlikeden kurtarmak için 24 saatleri vardır… Jack, aynı zamanda kızının ve karısının izini bulmaya çalışacaktır.

Forbrydelsen

En iyi 15 Polisiye Dizi

IMDB Puanı: 8.4

Yönetmen: Kristoffer Nyholm,  Birger Larsen,  Henrik Ruben Genz

Senaryo :Søren Sveistrup,  Torleif Hoppe,  Per Daumiller

Yapımcı :  Piv Bernth,  Sandra Foss

Oyuncular: Sofie Gråbøl, Morten Suurballe, Lars Mikkelsen

Toplamda 3 sezon süren ve Kasım 2012’de final yapan Forbrydelsen, genel olarak baktığımızda bir polisiye drama.

Bafta ödüllerinde En İyi Uluslararası Dizi seçilen Danimarka yapımı sürükleyici polisiyede; olaylar, cinayete kurban giden bir genç kızın soruşturması etrafında şekillenirken yapım, zekice kurgulanmış senaryosu, muhteşem oyunculukları ve İskandinav kültürünü yansıtan atmosferi ile dikkat çekiyor.

Stockholm’e transfer olmak üzere olan dedektif Sarah, Kopenhag’daki son görev gününü iple çeker. Ancak taşınma planları, genç bir kızın kaybolmasıyla bozulur.

Veronica Mars

En iyi 15 Polisiye Dizi

IMDB Puanı: 8.4

Yönetmen: Harry Winer,  John T. Kretchmer,  Nick Marck,  Michael Fields

Senaryo :Rob Thomas,  Diane Ruggiero,  John Enbom

Yapımcı : Rob Thomas

Oyuncular: Kristen Bell, Percy Daggs III, Jason Dohring

2004-2007 arasından toplam 3 sezon süren Veronica Mars, şu an var olmayan kanal UPN’in dizisiydi.

Veronica Mars 2004-2007 arasında yayınlanmış California’nın hayali bir kasabasında geçen bir gençlik dizisi. Bakmayın siz gençlik dizisi dediğime VMars aynı zamanda iyi bir dedektiflik dizisi.

Veronica Mars’ın 17 yaşındaçok iyi bir hayatı vardı.Çok iyi bilinen bir erkek arkadaşı, zenginlik,popularity ve küçük ama güzel bir yaşam;tabiki en iyi arkadaşı Lily Kane öldürülene kadar….Veronica’nın babası (Sheriff) Lily Kane’ın kızın kendi babası öldürdüğüne inanınca;hem işini, hemde karısını kaybeder..Ve Veronica sonunda hayatın tatlı değil, acı olduğunu anlar..

The Blacklist

En iyi 15 Polisiye Dizi

IMDB Puanı: 8.1

Yönetmen:Joe Carnahan

Senaryo :Jon Bokenkamp,  Brandon Sonnier

Yapımcı :  John Davis,  Jon Bokenkamp

Oyuncular: James Spader, Megan Boone, Diego Klattenhoff

The Blacklist 2013 Amerikan yapımı televizyon dizisidir. Polisiye, suç, dram, gizem gibi konuların birbirine harmanlandığı fazlasıyla sürükleyici bir yapımdır.

Yıllar önce gizemli bir şekilde hükümet ajanlığını bırakan ve yıllarca Dünya’nın dört bir tarafında suçlularla ortaklık kurup onlara danışmanlık yaparak FBI’ın en çok aranan 10 suçlu listesinde zirveye oynayan Raymond “Red” Reddington’ın, kimsenin anlam veremediği bir şekilde FBI’a teslim olmasıyla başlıyor dizi.

Daha önceleri devlet adına çalışan bir ajan olan Raymond “Red” Reddington, azılı bir suç dehasına dönüştükten sonra FBI’ın en çok arananlar suçlularından biri haline gelir. Bir gün sebebi bilinmeyen bir şekilde FBI’a teslim olan bu suç dehasının bir teklifi vardır; Ranko Zamani isimli bir teröristin yakalanmasında FBI’a yardım etmek.

Criminal Minds

En iyi 15 Polisiye Dizi

IMDB Puanı: 8.1

Yönetmen: Félix Enríquez Alcalá,  Charles Haid,  Guy Norman Bee

Senaryo :Jeff Davis,  Edward Allen,  Erica Messer,  Simon Mirren,  Debra J. Fisher,  Andrew Wilder

Yapımcı :  Edward Allen,  Gigi Coello-bannon

Oyuncular: Matthew Gray Gubler, Kirsten Vangsness, A.J. Cook

Criminal Minds 22 Eylül 2005 tarihinde yayın hayatına başlayan America Virginia eyaletideki BAU birimindeki profilcileri role alan Amerikan polisiye dizisidir.

Bir suçluyu en kestirme yoldan nasıl yakalarsınız? Tabii ki bir suçlu gibi düşünerek, onun psikolojisine göre hareket edip, ipuçlarını birleştirerek. Virginia Quantico’daki Davranış Analizi Ünitesi’nde çalışan özel bir ekibin uzmanlık alanı ‘suçlu beyinleri’ analiz etmek.

Onların işi, suç mahalli ya da laboratuvar deneyleri ile bitmiyor. Suçluların yaşadıkları çevre, çalışma ortamları, davranış pratikleri… Her biri karmaşık bir davayı çözerken birleştirdikleri yap-boz parçaları gibi…

En iyi polisiye diziler listemiz burada sona erdi.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.