1. Ana Sayfa
  2. Filmler
  3. En iyi Pedro Almodóvar Filmleri

En iyi Pedro Almodóvar Filmleri

Pedro Almodóvar Filmleri

En iyi Pedro Almodóvar filmleri makalemizde İspanya’nın Dünya çapında tanınan Oscar ödüllü yazar ve yönetmeni Pedro Almodóvar’ın en iyi filmlerini ele alacağız.

Pedro Almodovar 1949’da Calzada de Calatrava’da doğdu. Sanat yaşamına, underground dergilerde çizgi roman senaryoları ve öyküler yazarak başladı. Pepi, Luci, Bom’la sinema dünyasına giriş yaptı, onu geniş kitlelere ulaştıran film ise Matador oldu. Onu dünya çapında bir sinemacı olarak kabul ettiren de Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar’dı.

En iyi yönetmen dalında Altın Palmiye, Altın Küre ve Cesar gibi dünya sinemasının en önemli ödüllerinin yanı sıra birçok ülkede altmışın üzerinde ödül kazandı. 1999 yapımı Annem Hakkında Her Şey’le En İyi Yabancı Film Oscarı’nı aldı.

İzlememiş olan ve merak edenler için, izlemeniz gereken en iyi Pedro Almodóvar filmleri.

Hable Con Elle | Konuş Onunla

Pedro Almodóvar Filmleri

IMDB: 8,0

Yıl: 2002

Oyuncular: Javier Cámara, Darío Grandinetti, Leonor Watling, Rosario Flores

Filmin ana karakterleri tesadüfi bir şekilde tanışan Benigno ve Marco’dur. Hastanede karşılaşırlar. Benigno bir hasta bakıcıdır. Marco ise matador sevgilisi yaralandığı için oradadır. Yönetmen, iki erkeğin yaşadıklarından kadınlara bakışlarını ele almıştır. Tabii komada yatan Lydia ve Alicia’nın hikayesi üzerinden. Film birçok olayı ve diyaloguyla, doğal bir şekilde, zorlamadan hayran bırakır kendine.

Todo Sobre Mi Madre | Annem Hakkında Her Şey

Pedro Almodóvar Filmleri

IMDB: 7,9

Yıl: 1999

Oyuncular: Penélope Cruz, Cecilia Roth, Candela Peña, Marisa Paredes

Fransız- İspanyol ortak yapımı olan film, alışılagelen tüm filmlerden farklı ama tam bir Almodóvar filmi. Dört ana karaktere sahip olan bir film fakat jönsüz!
Oğlunu kaybetmiş bir anne, tanınmış bir tiyatro yıldızı ve gizli bir lezbiyen, bir transeksüelden hamile kalmış bir rahibe ve sonuncu ise oldukça feminen bir trans kadın. Bu dört hayat, ilginç olayların birbirini izlemesiyle kesişecek. Yer yer güldürecek, yer yer üzecek.
Toplumda kadın gerçeğine sık sık yer veren yönetmen, filmin aldığı tüm ödülleri de kadınlara ve annelere ithaf etmiştir.

Filmin kazandığı ödüller: Oscar (En iyi yabancı film), Cannes Film Festivali (En iyi yönetmen), Altın Küre (En iyi yabancı film), BAFTA (En iyi yabancı film), CESAR (En iyi yabancı film) ve daha niceleri…

Volver | Dönüş

Pedro Almodóvar Filmleri

IMDB: 7,6

Yıl: 2006

Oyuncular: Penélope Cruz, Lola Duenas, Blanca Portillo, Carmen Maura

Almodóvar bu filmini “dramatik komedi” olarak tanımlar. Raimunda (Penelope Cruz) tüm zorluklara rağmen hayatını idame ettirmeye çalışan, kızı Paula ile yaşayan bir kadındır. Teyzesinin ölüm haberinin üzerine Raimunda, kızı Paula ve kız kardeşi Sole kasabalarına dönerler. Yıllar önce ölen annelerin dönüşüyle hikaye tam tepetaklak olur. Sadece bu da değil, Raimunda’nın bir de saklamak zorunda olduğu bir ceset vardır. Kocası Paco’nun cesedi.
Her şey karmakarışık da olsa; kadınların gücünü, desteğini, birbirlerine olan bağlılıklarını ve renklerini izleyebileceğiniz bir film.

Cannes Film Festivali’nde altı kadın oyuncusuna da “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazandırmıştır. Aynı zamanda da Cannes’da “En İyi Senaryo” ödülüne layık görülmüştür.

La Piel Que Habito | İçinde Yaşadığım Deri

Pedro Almodóvar Filmleri

IMDB: 7,6

Yıl: 2011

Oyuncular: Antonio Banderas, Elena Anaya, Blanca Suárez, Fernando Cayo

Tarantula romanından uyarlanmış bir dram/gerilim filmi. İntikam peşinde ve psikolojik sorunları olan bir plastik cerrahın saplantılarını ve insan derisini yeniden üretme çabasını konu alıyor. Bir kazada tüm derisi yanan karısı, tecavüze uğramış kızı onu bu noktaya getirmiştir. Problemli doktor, denek olarak kızına tecavüz eden adamı seçer. Bu adam birçok operasyon sonucu bambaşka ve şoke edici bir hale dönüşecektir.
BAFTA’da En İyi Film ödülünü kucaklamıştır.

La Mala Educacion | Kötü Eğitim

Pedro Almodóvar Filmleri

IMDB: 7,5

Yıl: 2004

Oyuncular: Gael García Bernal, Fele Martínez, Javier Cámara

Bir katolik okulunda öğrenci olan Ignacio ve Enrique, okulda geçirdikleri zaman boyunca aşk, sinema ve korku gibi şeyleri keşfederler. Bu katolik okulun müdürü ve edebiyat öğretmeni Peder Manolo, çocukların bu keşfinin biyandan şahidi olurken diğer yandan bir parçası olur.

Carne Trémula | Çıplak Ten

Pedro Almodóvar Filmleri

IMDB: 7,4

Yıl: 1997

Oyuncular: Javier Bardem, Francesca Neri, Liberto Rabal

Almodóvar filmlerinde aşina olunan rastlantısal kurguya sahip bir film daha. Bir doğumla başlayan ve doğumla son bulan. İnsan ilişkilerini konu edinen, nefis müziklerle bezeli…
Beş kişi arasındaki ilişki ağını ele alan, aşkı konu edinen, nispeten daha durağan ve yumuşak bir Almadovar filmi.

Los abrazos rotos |  Kırık Kucaklaşmalar

Pedro Almodóvar Filmleri

IMDB: 7,2

Yıl: 2009

Oyuncular: Penélope Cruz, Lluís Homar, Blanca Portillo

Mateo (Lluís Homar), bundan 14 yıl önce geçirdiği korkunç trafik kazasında sadece görme yeteneğini değil, hayatının kadınını da kaybetmiştir. Kazadan sonra gerçek kimliğini reddeder ve takma adı Harry Caine ismini kullanır. Hayatta tutunabilmesi için Mateo Blanco’nun kazada sevgilisi Lena (Penélope Cruz) ile öldüğü fikrini kabullenir. Senaryoları sayesinde yaşayan Harry Caine’e eski sadık yapımcısının oğlu ve yazılarını kağıda döken Diego (Tamar Novas) yardım eder. Yaşamaya ve yazmaya karar verdiğinden beri, Harry acıyla alay eden ve bilinçli olarak geçmişini unutan hayattan zevk almak için diğer duygularını geliştiren çekici bir adamdır. Bir gece Diego bir kaza geçirir ve Harry o gece onun başından ayrılmaz ve ona bakar. Diego ona, Mateo Blanco’ya, birkaç şey sormak istediğini söyler, Harry şaşkınlığının ardından kabul eder ve 14 yıl önce olanları bir babanın uykuya dalan oğluna masal anlatması gibi anlatmaya başlar.

Yorum Yap

Yorum Yap