En iyi Paris Filmleri

Pariste Geçen Filmler

En iyi Paris filmleri listemizde sizlere romantizmin başşşehri kabul edilen içinde Paris olan en iyi filmleri derledik.

Fransa’nın başkenti olan Paris, dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında olup romantizmin başkenti sayılır. En ünlü yapısı Eiffel Kulesi’dir.

Birbirinden güzel şiirlere, romanlara konu olmuş aşıklar şehri Paris, birçok sinema filmine de ev sahipliği yapmıştır. Bizde sizlere buram buram Paris kokan içinde Paris olan en iyi filmleri derledik.

İşte Paris sokaklarını ekranımıza getiren en iyi Paris filmleri.

Before Sunset | Gün Batmadan

Pariste Geçen Filmler

IMDB: 8.1

Yapım: 2004

Oyuncular: Ethan Hawke , Julie Delpy , Vernon Dobtcheff , Louise Lemoine Torrès , Rodolphe Pauly

Amerikalı yazar Jesse ile Fransız Celine, Budapeşte’den Viyana’ya giden bir trende tanışırlar. Birbirlerinden hoşlansalar da, herşey orada kalır. Bundan dokuz yıl sonra yeni kitabının tanıtımı için Fransa’ya gelen Jesse, uçağının kalkmasına çok az bir zaman kala Paris’te Celine ile buluşur. Onlara ayrılmış bu bir kaç saati Paris manzarası içinde dolaşarak ve hiç fırsatını bulamadıkları şeylerden konuşarak ve yakınlaşarak geçireceklerdir. Richard Linklater’in uluslararası festivallerde epey ilgi gören filmi, her zaman olduğu gibi yazar/yönetmenin insan ilişkilerinin doğasına yapmayı çok sevdiği yolculuklardan biri. Zeka dolu diyaloglarıyla izleyeni ipnotize ediyor.

 

Midnight in Paris | Paris’te Gece Yarısı

Pariste Geçen Filmler

IMDB: 7.7

Yapım: 2011

Oyuncular: Owen Wilson , Rachel McAdams , Kurt Fuller , Mimi Kennedy , Michael Sheen

Sonbaharda evlenecek olan Amerikalı bir nişanlı çift olan Gil (Owen Wilson) ve Inez (Rachel McAdams), Inez’in babasının iş gereği Paris’e gelmesini fırsat bilerek küçük bir tatil için bu gözde Avrupa şehrinin yolunu tutarlar. Başta her şey eğlence dolu bir Avrupa kentini gezmekten ibaretken, özellikle damat adayın Gil’in Paris caddelerinde gece yarısı yaşadığı gerçekdışı maceralar sadece onun değil tüm ailenin hayatını değiştirecektir. Zira bu genç adam, Paris’e büyük bir aşk beslemeye başlar ve edebiyatçı kimliği de edebiyata olan tutkusu da pekişir.

2-2 Days in Paris | Paris’te 2 gün

Pariste Geçen Filmler

IMDB: 6.8

Yapım: 2007

Oyuncular: Julie Delpy, Adam Goldberg, Daniel Brühl

New York’ta yaşayan genç çift Jack ve Marion tatillerini Avrupa’da geçirmeye karar verirler. Son derece romantik Venedik tatilinin ardından ikili Marion’un ailesinin yaşadığı Paris’te 2 gün geçirmeye karar verir. Aşıklar şehri Paris fikri Jack’i başta heyecanlandırsa da işler hiç de beklendiği gibi gitmez. Marion’un zamanında şehrin yarısı ile çıkmış olduğunu şaşkınlıkla öğrenen Jack, Fransızların seks konusundaki rahatlığı karşısında da şaşkına döner. Komik olayların birbiri ardına sıralandığı iki günün ardından aşıklar bir yol ayrımına gelirler.

Paris, Je T’Aime  | Paris, seni seviyorum

Pariste Geçen Filmler

IMDB: 7.3

Yapım: 2006

Oyuncular: Juliette Binoche, Leonor Watling, Ludivine Sagnier

Paris, seni seviyorum için çok sayıda uluslararası yönetmenden Paris’te geçen romantik bir hikaye anlatmaları istendi. Projeye katılan tüm yönetmenler, Paris’in zengin sinematografik tarihine rağmen, geriye bakmaktansa, Paris’i bugünkü haliyle, beyaz perdeye hiç taşınmamış yönleriyle aktarmayı yeğlediler. Bu nedenle “Paris, seni seviyorum” farklı sosyal sınıflar, kuşaklar, kültürler ve atmosferlerin karışımı. Her yönetmenin, kentin çeşitli yerlerinde geçen farklı yaşam kesitleri sunduğu sevinç, ayrılık, beklenmedik garip rastlantılar ve her şeyden çok aşka dair hikayelerden oluşan, çiçek dürbünü (kalediaskop) gibi bir film.

Le Week-End | Paris’te Bir Hafta Sonu

Pariste Geçen Filmler

IMDB: 6.3

Yapım: 2013

Oyuncular: Jim Broadbent , Lindsay Duncan , Jeff Goldblum , Olly Alexander , Brice Beaugier

Sene sonu geldiğinde yılın en iyi film listeleri çıkar. Bu film de o listelere giren filmlerden biri… New York, Sen Sebastian ve İngiliz Bağımsız ödüllerinde hatırı sayılır düzeyde oyuncu adaylıkları ve ödüller toplayanLe Week-End, deyim yerindeyse yaşlıların oynadığı bir Before Sunrise gibi. Kadın – erkek ilişkileri ve evliliğe dair söylediği sözlerle, Paris sokaklarında yaramazlık peşinde koşan iki genç ihtiyarın yıldönümlerindeki çıkmazlarına konuk oluyoruz. Yaptığı durum tespitleri ve göndermelerle bu senenin kaliteli filmlerinden biriyle karşılaşıyoruz. Jim Broadbent, Lindsay Duncan ve Jeff Goldblum’u kadrosunda bulunduran film 2013′ün izlenmesi gereken filmler kapsamında tavsiye edilir..

La Vie En Rose | Kaldırım Serçesi

Pariste Geçen Filmler

IMDB: 7.6

Yapım: 2007

Oyuncular: Marion Cotillard, Sylvie Testud, Pascal Greggory

Ünlü şarkıcı Edith Piaf`ın yaşamını konu alan Film, Müzisyenin çocukluğundan vefatına kadar olan sürede, Hayatındaki inişler , çıkışlar ve özel hayatındaki hayal kırıklıklarını ele alan bir yapım..

Fauteuils d’orchestre | Orkestra Koltukları

Pariste Geçen Filmler

IMDB: 6.8

Yapım: 2006

Oyuncular: Cécile de France , Albert Dupontel , Laura Morante , Christopher Thompson

Genç bir kadın Paris’e yerleşmeye karar verir ve burada zengin insanların yaşadığı bir semtteki, daha çok civarındaki tiyatrolara hizmet veren bir barda garson olarak çalışmaya başlar. Burada bir piyano virtüözüyle, ünlü bir aktrisle ve büyük bir sanat kolleksiyoneriyle tanışır. Bu sayede çocukluğundan beri büyükannesinin bahsedip durduğu “lüks hayatla” da tanışacaktır.

Bir cevap yazın