En iyi Ortaçağ Filmleri

en iyi tarihi savaş filmleri

Kılıçların, ok ve yayların, mızrakların ve kalkanların kullanıldığı tarih dolu en iyi Ortaçağ filmleri.

Orta Çağ (Middleage) Milattan Sonra 5. yüzyıl ve 13. yüzyıllar arasını kapsayan zaman dilimine verilen addır. Tarihi zamanlardan. İlkçağ ile yeniçağ arasındaki devredir.   Bu donem, genel olarak Roma imparatorluğu’nun ikiye ayrılması (MS. 395) ile İstanbul ‘un Türkler tarafından alınması (1453) arasındaki donemi kapsar.

Tarihi film tutkunları için konusu Ortaçağ’da geçen en iyi tarihi savaş filmlerini derledik.

Dinin ve din adamlarının hüküm sürdüğü bu devri anlatan filmleri merak ediyorsanız vakit kaybetmeden aşağıdaki yapımlara göz atmaya başlayın.

Ortaçağ Filmleri

Braveheart

Cesur Yürek

en iyi tarihi savaş filmleri

IMDB: 8.4

Yapım: 1995

Yönetmen: Mel Gibson

Oyuncular: Mel Gibson , Catherine McCormack , Sophie Marceau , Patrick McGoohan

13 yüzyıl İskoçyası. İngiliz Kralı Edward, İskoçya’yı da krallığına katmak istemektedir. İngiliz soylularına Prima Nocta, yani topraklarında evlenen her kadınla ilk geceyi geçirme hakkını vererek İskoç halkının ayaklanmasına sebep olur. Çocukken ailesini ve yakınlarını özgür İskoçya uğruna kaybeden William Wallace, yıllar sonra karısı da öldürülünce halkı organize etmeye ve İngilizleri topraklarından atmaya karar verir.Mel Gibson’ın yönettiği ve başrolünü oynadığı bu epik yapım, ülkemiz sinemalarında yıllarca gösterilerek bir rekora imza atmıştır.1996 yılında 10 dalda Oscar’a aday olan yapım, yönetim, görüntü yönetimi, efekt, makyaj ve en iyi film dallarında ödüle layık görülmüştü.

Kingdom of Heaven

Cennetin Krallığı

en iyi tarihi savaş filmleri

IMDB: 7.2

Yapım: 2005

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular: Orlando Bloom , Eva Green , Jeremy Irons , Marton Csokas , Brendan Gleeson , Liam Neeson , Edward Norton , Michael Sheen

12. yüzyıl, Kudüs… Kader kendi halinde bir demirci olan genç bir adamı kahraman bir şövalye yapacaktır. Delikanlı bir prensese aşık olacak, yaklaşık yüzyıl önce burayı ele geçiren Haçlıların kaderinin çizilmesinde önemli bir rol oynayacaktır…Epik filmlerden vazgeçemeyen Ridley Scott, Orta Çağ’dan çıkmaya pek niyetli görünmeyen genç yıldız Orlando Bloom’un yanısıra Jeremy Irons ve Liam Neeson gibi usta oyuncuları da yanına alarak tarihi bir olayı belgeliyor.

The Other Boleyn Girl

Boleyn Kızı

en iyi tarihi savaş filmleri

IMDB: 6.7

Yapım: 2008

Yönetmen: Justin Chadwick

Oyuncular: Natalie Portman , Scarlett Johansson , Eric Bana , Jim Sturgess , Kristin Scott Thomas

Mary Boleyn (Scarlett Johansson) 14 yaşında, masum bir kız olarak kraliyet sarayına geldiğinde İspanyol Prensesi Catherine ile evli ancak çok çapkın bir adam olan Kral VIII. Henry’nin (Eric Bana) gözlerini kamaştırır. Kralın sonsuz ilgisi karşısında tüm varlığı alt üst olan Mary’nin krala olan aşkı her geçen gün artarken, apaçık yaşanan bu aşkın beraberinde sarayın taçsız kraliçesi olarak görülmeye başlanır. Zamanla kralın ilgisini kaybetmeye başlayan Mary, karşısında rakip olarak kardeşi Anne’i (Natalie Portman) bulacaktır. Tüm bunlar karşısında, ailesinin hırslı oyunlarında bir piyon haline gelmiş olduğunu ve saray hayatının tehlikeli entrikalarını fark eden Mary, ailesinin isteği üzerine kardeşinin krala yakınlaşmasına yardım eder ve olanları soğukkanlılıkla izler. Anne’i kraliçeliğe götürecek yolda bile sesini çıkarmayacaktır. Kral Henry, Mary ve Anne arasında gidip gelirken, İngiltere’yi de ikiye bölme yolundadır.

King Arthur

Kral Arthur

en iyi tarihi savaş filmleri

IMDB: 6.3

Yapım: 2004

Yönetmen: Antoine Fuqua

Oyuncular: Mads Mikkelsen , Clive Owen , Ioan Gruffudd , Keira Knightley , Joel Edgerton

Tarihçiler başlangıçta yüzyıllar boyunca Kral Arthur’un gerçekten yaşamadığını, sadece bir efsane olduğunu düşündüler. Ancak bu efsanenin çıkış noktasında, kendi kişisel tutkularıyla halkına hizmet arzusu arasında sıkışıp kalmış gerçek bir kahraman vardı.Roma İmparatoru Marcus Aurelius tarafından Britanya’ya gönderilen Arthur’un, tek amacı bir an önce Britanya’dan ayrılmak ve Roma’nın barış ve huzurlu ortamına dönmekti. Ancak geri dönüş yolculuğuna çıkmadan önce son bir görev üstlendi. Yuvarlak Masa Şovalyeleri olarak bilinen yardımcıları Lancelot, Galahad, Bors, Tristan ve Gawain ile birlikte Britanya’da son bir kurtarma operasyonu yapmaları gerekiyordu.

A Knight’s Tale

Şövalye

en iyi tarihi savaş filmleri

IMDB: 6.9

Yapım: 2001

Yönetmen: Brian Helgeland

Oyuncular: Heath Ledger , Rufus Sewell , Shannyn Sossamon , Paul Bettany , Laura Fraser

Efendisi öldükten sonra William (Heath Ledger) arkadaşları ile birlikte yola koyulur. Yolda Chaucer isimli bir yazara rastlar. William, ondan genetik dökümanlarla oynayarak kendisini şovalye yapabilecek bir soyağacı ister.

Excalibur

Krallar Savaşıyor

en iyi tarihi savaş filmleri

IMDB: 7.4

Yapım: 1981

Yönetmen: John Boorman

Oyuncular: Nigel Terry , Helen Mirren , Nicholas Clay , Cherie Lunghi , Paul Geoffrey

Uthur Pendragon’a, büyücü Merlyn tarafından gizemli kılıç Excalibur veriliyor. Uthur ölürken kılıcı bir kayaya saplıyor. Bu kılıcı oradan çıkartacak adam, İngiltere kralı olacak..Kral Arthurun bildik hikayesini alabildiğine farklı bir anlatımla beyazperdeye taşıyan yapım,görüntüleriyle Oscar adaylığına kadar yükselmişti.

Season of the Witch

Cadılar Zamanı

en iyi tarihi savaş filmleri

IMDB: 5.4

Yapım: 2011

Yönetmen: Dominic Sena

Oyuncular: Nicolas Cage , Ron Perlman , Ulrich Thomsen , Christopher Lee

Season of the Witch’; 14. yüzyılda Kara Veba’nın yayıldığı dönemlerde, cadı olduğundan şüphelenilen bir kızın taşınmasına yardım eden şövalye Behman (Nicholas Cage)’ın macerasını anlatacak.

Centurion

Son Savaşçı

en iyi tarihi savaş filmleri

IMDB: 6.4

Yapım: 2010

Yönetmen: Neil Marshall,

Oyuncular: Michael Fassbender , Olga Kurylenko , David Morrissey , Liam Cunningham

M. S. 117. Roma İmparatorluğu Mısır’dan İspanya’ya kadar, Doğu’da da Karadeniz’e kadar genişlemiştir. Fakat Kuzey Britanya’da fetihler gerilla taktikleriyle yenilmez bir düşman haline gelen Pict’ler tarafından durdurulmuştur. Romalılar’ın İngiltere’yi işgali sırasında geçen film, Pict saldırısında geriye kalan son savaşçı Quintus Dias adında bir adamın öyküsünü anlatıyor. General Virilus’un efsanevi 9. Lejyonuna katılan genç adam, Pict ırkını ve liderleri Gorlacon’ı yer yüzünden silmek için ordusuyla beraber kuzeye doğru gitmeye başlar.

The Duchess

Düşes

en iyi tarihi savaş filmleri

IMDB: 6.9

Yapım: 2008

Yönetmen: Saul Dibb,

Oyuncular: Keira Knightley , Ralph Fiennes , Charlotte Rampling

On sekizinci yüzyıl sonu, çok güzel ve büyüleyici Düşes Georgiana Spencer (Keira Knightley), dönemin en etkileyici kadınıdır. Güzelliği ve karizmasıyla toplumda nam salmıştır. Bu namın duyulmasıyla kendinden yaşça büyük olan Devonshire Dükü (Ralph Fiennes) ile görücü usulü evlenir. Bu evlilikle beraber Georgiana moda ikonu ve kurnaz bir politikacı haline gelir. Ancak evliliğinde bulamadığı aşkı umutsuzca aramaya devam eden Georgina’nın hayatı Charles Grey (Dominic Cooper) ile yaşadığı yasak aşk, müsrifliği ve politikaya el atması sonucu yaşadığı itibar kaybı, ve en iyi arkadaşı Bess Foster’ın (Hayley Atwell) ona olan ihaneti sonucu karmakarışık olacaktır.

Outlaw King

Haydut Kral

en iyi tarihi savaş filmleri

IMDB: 7.0

Yapım: 2018

Yönetmen: David Mackenzie,

Oyuncular: Stephen Dillane , Niall Greig Fulton , Daniel Campbell , Steven Cree

14. yüzyıl İskoçyası’nda Robert Bruce, kraliyet tacını takar ve ülkesinin tekrar bağımsız olması için İngilizlere karşı yılmak bilmeyen bir isyana önderlik eder.

Flukt

Kaçış

en iyi tarihi savaş filmleri

IMDB: 6.1

Yapım: 2012

Yönetmen: Roar Uthaug,

Oyuncular: Isabel Christine Andreasen , Ingrid Bolsø Berdal , Kristian Espedal

Kara Vebanın üzerinden on yıl geçmiştir. Fakir bir aile yaşayacak daha iyi bir yer bulmak için yolculuğa çıkar. Issız bir dağ geçidinde, aile bir grup acımasız katil tarafından saldırıya uğrar. Hayatta kalan tek kişi 19 yaşındaki Signe olur ama o da kaçırılır ve kampa götürülür. Orada Signe ölümden çok daha kötü bir kaderle karşılaştığını anlar. Yapması gereken tek şeyin ise kaçmak olduğunu fark eder. Ama kaçışı fark edilir ve peşine düşülür.

Michael Kohlhaas

Adalet İçin

en iyi tarihi savaş filmleri

IMDB: 6.1

Yapım: 2013

Yönetmen: Arnaud des Pallières,

Oyuncular: Mads Mikkelsen , Mélusine Mayance , Delphine Chuillot , Bruno Ganz

Feodal ortaçağ düzeninin hüküm sürdüğü 1500’lerde geçen Michael Kohlhaas, Heinrich von Kleist’ın aynı adlı romansının Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan en yeni uyarlaması. Filme adını veren Michael Kohlhaas, dürüst bir at taciridir. Ailesiyle sakin ve mutlu bir yaşam sürdürürken bir derebeyiyle tartışınca yalnızca maddi varlığını değil ailesini de tehlikeye atmış olur. Onurunu korumak isteyen Michael Kohlhaas, bir ordu kurar ve bütün ülkeyi ateşe atmak uğruna hakkını arar. Kafka’nın en sevdiği Almanca yapıt olarak ünlenen bu trajik adalet öyküsünü sinemaya aktaran yönetmen des Pallières, Aguirre, Yedi Samuray ve Andrey Rublev filmlerinden esinlenmiş.

Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: Altın Çağ

en iyi tarihi savaş filmleri

IMDB: 6.9

Yapım: 2007

Yönetmen: Shekhar Kapur,

Oyuncular: Cate Blanchett , Clive Owen , Geoffrey Rush , Laurence Fox , Tom Hollander

1558-1603 yılları arasında 45 yıl tahtta kalan I. Elizabeth, tarihin en ünlü kraliçelerinden biri idi. İskoçya Kraliçesi kuzeni Mary Stuart, İspanya Kralı Philip ile birlikte İngiliz tahtını eline geçirmek için gizli komplolar düzenlerken I. Elizabeth’in hayatı da büyük bir karmaşa içindedir.Bir yandan, savaşa hazırlanmakta olan imparatorluğunu koruyabilmek için sorumluluklarını yerine getirmeye çalışırken bir yandan da, yakışıklı denizci Raleigh’e karşı hissettiği tutkulu aşkla başa çıkmaya çalışmaktadır. Sadık ve güvenilir danışmanı Sir Francis Walsingham, her ne kadar onu bütün komplolardan korumaya çalışsa da I. Elizabeth, hayatının en zor sınavlarından birini vermek üzeredir.

Młyn i krzyż

Değirmen ve Haç

en iyi tarihi savaş filmleri

IMDB: 6.9

Yapım: 2011

Yönetmen: Lech Majewski

Oyuncular: Rutger Hauer , Charlotte Rampling , Michael York , Joanna Litwin , Dorota Lis

Yıldızlarla dolu oyuncu kadrosu, bilgisayar grafikleri ve en yeni tekniklerle çekilen bu sıra dışı film, izleyicilerin bir tablonun içinde yaşamalarına olanak sağlıyor: Filmin konusu ve mekânı Flaman üstat Pieter Bruegel’in İsa’nın çarmıha gerilişini ve İspanyol işgali altındaki Felemenkleri betimleyen 1564 tarihli “Çarmıha Gidiş” adlı yapıtı. Sinematik deneyim açısından Sokurov’un Rus Hazine Sandığı’yla kıyaslanan film, tabloda yer alan 500 tarihi, dini ve askeri kişilikten on ikisini izliyor: Çarmıha gerilmiş bir çiftçi, Bakire Meryem, varlıklı bir kasaba sakini, hatta tuvalde gizlenmiş simgeleri açıklayan Bruegel’in kendisi.

Bir cevap yazın